Marathon List for 1988


Albania
ALB   29 Mar  Tirana                                        Albanian Championships                  2:26:36.2   Pellumb Demaj (ALB)                                                         
Algeria
ALG   08 Apr  Annaba                                        Algerian Championships                  2:20:17     Farid Belhmadi (ALG)                                                        
ALG   31 Aug  Annaba                                        African Championships                   2:27:51     Dereje Nedi (32,ETH)                        none                            
Argentina
ARG   03 Apr  Santa Rosa                     3              Pampa Treviesa                          2:24:02     Raimundo Manquel (ARG)          3:00:03     Ana Maria Nielsen (36,ARG)      
ARG   10 Jul  Santa Rosa                                    Argentine Championships                 2:19:26     Toribio Gutierrez (29,ARG)                                                  
ARG   02 Oct  Buenos Aires                   5              Buenos Aires                            2:16:55     Valmir deCarvalho (29,BRA)      2:42:48     Griselda Gonzalez (22,ARG)      
ARG   11 Dec  Mar del Plata                  2              Mar del Plata                           2:23:54     Ruben Aguiar (32,ARG)           3:11:34     Nelida Olivet (40,ARG)          
Australia
AUS   17 Jan  Hobart                         5              Cadbury                                 2:26:20     Vivian Woodward (32,AUS)        3:10:17     Sue Baker (AUS)                 
AUS   10 Apr  Brisbane                      10              University of Queensland                2:32:49     Ian Kent (30,AUS)               3:00:49     Jan Fredricks (AUS)             
AUS   10 Apr  Canberra                      13    453+31    Nike Canberra                           2:15:07     Gerard Barrett (31,AUS)         2:48:18     Annette McNeil (AUS)            
AUS   24 Apr  Stawell                        9    133+9     Halls Gap                               2:26:38     Maurice Hearn (AUS)             3:19:28     Claire Bowker (AUS)             
AUS   25 Apr  Sydney                         5              ANZAC Day                               2:18:36     Steven Poulton (30,AUS)         2:58:48     Sue Whiting (AUS)               
AUS   19 May  Bunbury                        7     94+8     Medibank Private Bunbury                2:30:47     John West (AUS)                 3:04:32     Joanne Collins (AUS)            
AUS   29 May  Fishermans Bend               36       49      Victorian Marathon Club                 2:31:16     Tony diDonato (AUS)             3:27:03     Claire Bowker (AUS)             
AUS   04 Jun  Cairns                               15+1     Cairns Roadrunners Club                 2:39:09     Ivan Walsh (AUS)                3:28:54     Kelly Young (AUS)               
AUS   12 Jun  Adelaide                                      South Australia Championships           2:26:57     Joe Petkovic (37,AUS)           3:06:00     Mollie Whitehorn (40,AUS)       
AUS   12 Jun  Kempsey                        7              Kempsey                                                                                                                         
              10
AUS   12 Jun  Redcliffe                             356      Moreton Bay                             2:17:35a    Laurence Adams (37,AUS)         2:47:07a    Ngaire Drake (39,NZL)           
AUS   18 Jun  Bathurst                                      Mid-West Credit Union Bicentennial      2:33:25     David Winch (AUS)               4:27:31     Wanda Foley (AUS)               
AUS   19 Jun  Collie                                        Collie                                                                                                                          
AUS   25 Jun  Traralgon                     21    125+8     Traralgon                               2:25:47     Rob Gilfillen (AUS)             2:52:59     Mary Edwards (AUS)              
AUS   03 Jul  Mackay                                        Alan Woods Memorial                     2:30:54     Merv Shields (AUS)              3:21:26     Julie Legge (AUS)               
AUS   03 Jul  Port Augusta                   7     36+2     Pichi Richi                             2:58:08a    John Bos (AUS)                  3:40:14a    Mollie Whitehorn (41,AUS)       
AUS   10 Jul  Melbourne                                     Victorian Veterans Championships        2:38:36     Peter Shone (AUS)                                                           
AUS   17 Jul  Holsworthy                     2              Holsworthy Combination                  2:39:42     Carl Barker (29,AUS)            3:09:15     Helen Steanger (38,AUS)         
AUS   24 Jul  Gold Coast                    10              Gold Coast                              2:10:44     Patrick Carroll (26,AUS)        2:39:25     Ngaire Drake (39,NZL)           
AUS   24 Jul  Townsville                    16              North Queensland                        2:26:38     Bray Miller (AUS)               2:59:29     Debbie Glenwright (AUS)         
              20
AUS   24 Jul  Whyalla                                       Whyalla                                 2:42:15     Douglas Kewley (38,AUS)                                                     
AUS   07 Aug  Perth                         10      320      Perth People's                          2:24:49     Clive Hicks (35,AUS)            3:06:37     Joanne Collins (AUS)            
AUS   07 Aug  Sunbury                                       Victorian Cross Country League                                                                                                  
AUS   14 Aug  Adelaide                      10    602+78    Toyota Festival City                    2:27:42     John Duck (35,AUS)              2:59:14     Mollie Whitehorn (41,AUS)       
AUS   14 Aug  Alice Springs                  9              Alice Springs                           2:34:14     Adrian Wellington (AUS)         3:21:28     Theresa O'Byrne (AUS)           
AUS   14 Aug  Coffs Harbour                  6     14+1     Bananacoast                             2:59:49     Ron Clarke (AUS)                3:43:58     Margaret White (AUS)            
AUS   21 Aug  Blacktown                      8      241      Blacktown Cities                        2:30:59a    David Winch (AUS)               3:04:11a    Yvonne Couper (AUS)             
AUS   21 Aug  Wagga Wagga                    8              Junee to Wagga Wagga                    2:38:34a    Len Thompson (AUS)              3:20:24a    Jo Cullen (41,AUS)              
AUS   28 Aug  Wardell                        9              Far North Coast                                                                                                                 
AUS   ?? Sep  Ulverstone                    16              Real Estate                             2:24:41     Vivian Woodward (33,AUS)        3:23:30     Gaye Anderson (AUS)             
              30
AUS   09 Oct  Melbourne                     11              Bicentennial Budget Melbourne           2:18:44     Thomas Hughes (28,ENG)          2:47:38     Coral Farr (25,AUS)             
AUS   23 Oct  Toowoomba                      8              Toowoomba                               2:29:37     Ian Kent (31,AUS)               3:10:08     Lynette Stern (AUS)             
AUS   06 Nov  Albany                         9              Albany                                  2:34:41     Hank Stoffers (AUS)             3:16:52     Joanne Collins (AUS)            
AUS   20 Nov  Melbourne                     13    154+8     South Melbourne                         2:34:37     Stephen Guy (34,AUS)            2:49:34     Linda Thompson (35,AUS)         
AUS   20 Nov  Portland                       6              Three Bays                              2:38:34     Nic Bideau (AUS)                2:55:12     Colleen Stephens (39,AUS)       
AUS   10 Dec  Canberra                      10      9+0     Nocturnal DIY                           2:39:08     Stuart Greaves (AUS)                        none                            
AUS   11 Dec  Ballarat                                      Chase Carnival                          2:34:08     Andrew Thomas (AUS)                                                         
Austria
AUT   10 Apr  Vienna                         5   2181+97    Vienna                                  2:17:25     Mirko Vindis (24,SLO)           2:36:49     Glynis Penny (37,ENG)           
AUT   ?? Sep  Kainach beu Voitsberg          7              Kainacher Berg                          3:16:07     Hans Kastenberger (AUT)         4:42:37     Anna Goger (AUT)                
AUT   09 Oct  Brixlegg                                      Austrian Championships                  2:26:09     Horst Rothel (28,AUT)           2:55:31     Carina Quintero (22,AUT)        
Barbados
BAR   04 Dec  Bridgetown                     6              Barbados                                2:29:40a    Reuben McCollin (BAR)           2:44:40a    Laura Konantz (29,CAN)          
Belgium
BEL   23 Apr  Menen                                         Grensland                                                                                                                       
BEL   30 Apr  Huy                            4     57+42    European Cup                            2:11:30     Ravil Kashapov (31,RUS)         2:28:28     Katrin Dörre (26,GER)           
BEL   01 May  Zwijndrecht                    2              VTB-VAB                                 2:24:40     Dirk Veris (30,BEL)                                                         
BEL   25 Jun  Antwerp                        9              Antwerp                                                                                                                         
BEL   11 Jul  Brugge                         2              Guldensporen                            2:18:29a    William VanHuylenbroek (32,BEL) n/aa        Anna Krol (39,POL)              
BEL   14 Aug  Middelkerke                    4              Kust                                                                                                                            
BEL   11 Sep  Brussels                       5     1161      Brussels                                2:16:53     Vesa Kahkola (29,FIN)           2:44:12     Francine Peeters (31,BEL)       
BEL   16 Sep  Berchem                       19              Berchem                                 2:16:04     Dirk Veris (31,BEL)                                                         
BEL   25 Sep  Beernem                        4              Baccara                                 2:28:18     Franky Hoste (27,BEL)                                                       
BEL   01 Oct  Antoing                                15      n/a                                     2:43:22     unknown runner (_ww)                                                        
              10
BEL   23 Oct  Liege                                         Liege                                                                                                                           
Bermuda
BER   17 Jan  Hamilton                      13              Bermuda                                 2:36:14     Errol Cormack (BER)             3:21:15     Sharon Gilligan (USA)           
Brazil
BRA   ?? ???  Porto Alegre                   6              Porto Alegre                            n/a         Volmir Herbstrith (22,BRA)      n/a         Geny Mascarenho (33,BRA)        
BRA   26 Jun  Rio de Janeiro                 2              Cidade do Rio de Janeiro                2:17:10     Valmir deCarvalho (29,BRA)      2:37:38     Angelica deAlmeida (23,BRA)     
BRA   31 Jul  Blumenau                       4              Blumenau                                2:15:24     Valmir deCarvalho (29,BRA)                                                  
BRA   20 Aug  Rio de Janeiro                 9     2649      Rio de Janeiro                          2:23:38     Jose Carlos daSilva (24,BRA)    2:59:56     Nercy daFreitas (27,BRA)        
Bulgaria
BUL   15 May  Sofia                          6              Sofia                                   2:20:47     Veselin Vasilev (32,BUL)        2:49:27     Natalya Balyakina (RUS)         
BUL   11 Sep  Vratsa                                        Bulgarian Championships                 2:22:27     Stanimir Nenov (32,BUL)         2:59:04     Rumyana Panovska (22,BUL)       
BUL   22 Oct  Stanke Dimitrov                               Dupnitsa                                2:18:00     Stanimir Nenov (32,BUL)                                                     
Canada
CAN   01 May  Vancouver BC                  33              Vancouver International                 2:19:20     Mitsumasa Matsuyama (28,JPN)    2:50:33     Isabelle Dittberner (27,BEL)    
CAN   08 May  New Glasgow NS                14              Johnny Miles                            2:33:34     Robert Russell (NS/CAN)         3:13:08     Holly Whitman (CAN)             
CAN   15 May  Calgary AB                    18              Calgary                                 2:25:37     John Bolger (31,IRL)            2:55:31     Sharisse Kyle (30,CAN)          
CAN   15 May  Ottawa ON                     14              Toshiba National Capital                2:18:40     Gordon Christie (26,CAN)        2:52:08     Margarita Galicia (25,MEX)      
CAN   19 Jun  Winnipeg MB                   12              Manitoba                                2:22:50     Dennis Rinde (29,CA/USA)        2:48:01     Laura Konantz (29,CAN)          
CAN   24 Jul  Barrington NS                 20              Nova Scotia                             2:48:14     Richard Richard (37,NS/CAN)     3:28:53     Alice Rose (USA)                
CAN   24 Jul  Massey ON                     12              Voyageur                                2:36:34     Paul Tinari (30,ON/CAN)         2:59:06     Laura Ouellette (38,ON/CAN)     
CAN   28 Aug  Saint John's NF               37     38+5     Newfoundland Provincial Championships   2:34:12     Don Howell (NF/CAN)             3:21:35     Joan Bulgin (NF/CAN)            
CAN   04 Sep  Montreal PQ                   10              Montreal                                2:18:07     Ric Sayre (35,OR/USA)           2:44:37     Cindy New (32,PQ/CAN)           
CAN   11 Sep  Saskatoon SK                  10              Saskatchewan Canada Goose               2:38:14     George Parker (CAN)             3:15:52     Lorraine Lees-McGough (29,SK/CA 
              10
CAN   18 Sep  Charlottetown PE              10              Island                                  2:46:23     Paul Wright (PE/CAN)            2:59:13     Myra Fraser (PE/CAN)            
CAN   25 Sep  Toronto ON                    11              Metro Wang                              2:16:04.8   Isamu Sennai (28,JPN)           2:40:38.3   Susan Stone (28,ON/CAN)         
CAN   10 Oct  Victoria BC                    9      539      Royal Victoria                          2:22:04     Peter Butler (30,CAN)           2:48:05     Val Chowaniec (31,CAN)          
Chile
CHI   27 Apr  Santiago                       1              Santiago                                2:18:50     Jorge Rivera (24,CHI)                                                       
China
CHN   03 Apr  Tianjin                        7              Tianjin                                 2:15:47     Shu-chun Zhu (27,CHN)           2:31:44     Ju-an Li (21,CHN)               
CHN   19 Jun  Harbin                                        Harbin                                                                              2:34:15     Ye-mei Li (22,CHN)              
CHN   16 Oct  Beijing                        8              Beijing                                 2:07:35     Abebe Mekonnen (24,ETH)                     none                            
Colombia
COL   28 Aug  n/a                            3      386      Altiplano                               2:22:10     Jairo Correa (33,COL)           3:21:01     M Ramirez (COL)                 
Croatia
CRO   23 Oct  Split                                68+10    Split                                   2:26:39     Trevor Hawes (33,WAL)           3:10:42     Dawn Kenwright (GBR)            
Cuba
CUB   24 Jan  Artemisa                                      Cuban Championships                     2:18:34     Dimas Alvarez (CUB)             2:52:44     Emperatriz Wilson (22,CUB)      
Czech Republic
CZE   23 Apr  Benesov u Semil                1              Benesovsky Pojizerim                                                                                                            
CZE   23 Apr  Otrokovice                    18     89+5     Otrokovicky                             2:23:16     Jiri Civrny (35,CZE)            2:53:08     Ivana Mocikova (23,SVK)         
CZE   07 May  Domazlice                     31              Domazlicky                              2:38:48     Marek Kopnicky (34,CZE)         3:39:57     Miroslava Planickova (27,CZE)   
CZE   28 May  Kamenny Ujezd                  6     37+1     Jihocesky                               2:39:08     Karel Ligocki (31,CZE)          3:12:11     Marie Traczova (39,CZE)         
CZE   17 Sep  Ostrava                       20              Ostravsky                               2:27:42     Miroslav Miko (34,CZE)          3:10:19     Vera Holanova (31,CZE)          
CZE   08 Oct  Kromeriz                      16              Chribsky                                2:36:23     Carl Anderson (28,CA/USA)                   none                            
CZE   22 Oct  Prague                        26              Prazsky                                 2:23:51     Leszek Helak (26,POL)           2:47:10     Alena Peterkova (27,CZE)        
Denmark
DEN   28 May  Copenhagen                     9              Copenhagen                              2:21:20     Allan Zachariasen (32,DEN)      3:01:00     Kersti Jakobsen (32,DEN)        
DEN   12 Jun  Koge                                          Danish Championships                    2:21:04     Jens Worzner (29,DEN)           2:53:33     Joan Carstensen (DEN)           
England
ENG   10 Apr  Taunton                        6              Taunton                                 2:29:00     Mark Rowberry (WAL)             3:17:38     Sue Ashton (WAL)                
ENG   17 Apr  London                            18459+2430  Mars London                             2:10:20     Henrik Jorgensen (26,DEN)       2:25:41     Ingrid Kristiansen (32,NOR)     
ENG   24 Apr  Stratford-upon-Avon            7              Shakespeare                             2:27:32     David Hart (ENG)                2:50:01     Pascaline Wangui (27,KEN)       
ENG   08 May  n/a                                 312+24    Isle of Thanet                          2:30:43     Martin Farran (27,ENG)          2:55:37     Alison Fletcher (26,ENG)        
ENG   08 May  Redruth                       12              Duchy                                   2:37:51a    Vic Johnson (GBR)               3:12:16a    Sarah Watcher (GBR)             
ENG   ?? May  Cromford                      12              Matlock-White Peak                      2:42:06     Andrew Battye (ENG)             3:18:46     Betty Hall (ENG)                
ENG   ?? ???  Plymouth                                      n/a                                     2:30:26     Dave Kelly (ENG)                                                            
ENG   21 May  Ryde                          32      193      Isle of Wight                           2:34:22     Mark Pickard (28,ENG)           3:15:22     Christine Dorothy Gray (35,ENG) 
ENG   05 Jun  Maidstone                                     Maidstone                                                                           3:01:40     Leslie Watson (40,SCO)          
ENG   12 Jun  Blackpool                      8              Blackpool                               2:27:05     Nigel Barlow (27,ENG)           2:51:46     Tanya Maria Ball (32,ENG)       
              10
ENG   19 Jun  Sheffield                     26      423      Sheffield                               2:26:01     Trevor Hawes (32,WAL)           3:04:52     Dora Hopkinson (ENG)            
ENG   19 Jun  Stoke-on-Trent                 7              Potteries                               2:27:28     Eddy Lee (42,WAL)               3:04:46     Christine Kilkenny (35,ENG)     
ENG   03 Jul  Huddersfield                   7              Pennine                                 2:26:53     Trevor Hawes (32,WAL)           2:51:30     June Cowper (ENG)               
ENG   10 Jul  Sandwell                                      Sandwell                                                                                                                        
ENG   04 Sep  New Milton                     6              New Forest                              2:32:54     John Andrew Boyes (30,ENG)      3:12:11     Pamela Small (ENG)              
ENG   11 Sep  Hull                                          Humber Bridge                           2:17:11     Stephen Brace (27,WAL)          2:38:25     Veronique Marot (32,ENG)        
ENG   18 Sep  Battersea                      4       28      Sri Chinmoy                             2:43:16     Ashok Grassom (ENG)             3:00:28     Hilary Walker (34,ENG)          
ENG   25 Sep  Nottingham                     7              Robin Hood                              2:24:31     Trevor Hawes (33,WAL)           2:47:37     June Cowper (ENG)               
ENG   02 Oct  Stone                                         Flying Fox                              2:23:15     Eddy Lee (42,WAL)                                                           
ENG   23 Oct  Abingdon                       7              Abingdon                                2:24:49     Mick McGeoch (33,WAL)           3:22:39     Susan Spence (ENG)              
              20
ENG   23 Oct  Leeds                                         Leeds                                                                               2:48:36     June Cowper (ENG)               
ENG   29 Oct  Eastbourne                     8              Seven Sisters                           2:52:xx     Malcolm MacBride (GBR)          3:34:xx     Vivienne Hill (ENG)             
ENG   30 Oct  Harlow                        24              Harlow                                                                                                                          
ENG   06 Nov  Harrow                         7              Middlesex                               2:31:21     K Russell (GBR)                 2:45:27     Jacqueline Casey (GBR)          
ENG   04 Dec  Saint Albans                   4              Saint Albans                            2:29:24     Kevin Russell (ENG)             3:02:37     Karen Bowler (39,ENG)           
El Salvador
ESA   15 May  San Salvador                                  San Salvador                                                                        2:49:34     Kriscia Lorena Garcia (24,ESA)  
Spain
ESP   07 Feb  Valencia                       8              Valencia Popular                        2:14:42     Alfonso Abellan (36,ESP)        2:41:03     Maria-Luisa Irizar (24,ESP)     
ESP   06 Mar  Seville                        4              Seville                                 2:12:59     Pavel Klimes (29,CZE)           3:03:07     Wendy Flath (USA)               
ESP   13 Mar  Barcelona                     11   2553+103   Catalunya                               2:19:58     Fernando Diaz (ESP)             2:45:35     Deborah Heath (26,ENG)          
ESP   24 Apr  Madrid                        11              Madrid                                  2:14:32     Juan Antonio Garcia (30,ESP)    2:37:19     Czeslawa Mentlewicz (32,POL)    
ESP   29 May  Bilbao                         9              Bilbao                                  2:30:18     Amado Hernandez (ESP)           3:26:41     Pilar Esteban (ESP)             
ESP   12 Jun  Laredo                                        n/a                                     2:16:14     Vicente Anton (28,ESP)                                                      
ESP   17 Jul  Toral de los Vados             5    124+2     Toral de los Vados                      2:23:02     Francisco Pastor (ESP)          3:24:41     Dolores Garcia (ESP)            
ESP   16 Oct  San Sebastian                 11              San Sebastian                           2:13:48x    Emiliano Garcia (27,ESP)        2:44:29x    Marina Prat (37,ESP)            
ESP   23 Oct  Granada                                       n/a                                     2:17:22     Francisco Sanchez (30,ESP)                                                  
ESP   26 Nov  Benidorm                       6              Benidorm                                2:15:22     Enrique Cortinas (31,ESP)       2:40:13     Jolanda Homminga (29,NED)       
              10
ESP   11 Dec  Calvia                         5              Mallorca                                2:13:08     Radames Gonzalez (32,CUB)       2:34:46     Lyubov Klochko (29,UKR)         
Estonia
EST   26 Jun  Tallinn                        1              Soviet Championships                    2:14:29     Yakov Tolstikov (29,RUS)        2:28:02     Tatyana Polovinskaya (23,UKR)   
EST   03 Sep  Vandra                        33              Estonian Championships                  2:26:04     Rein Valdmaa (27,EST)           2:59:12     Ene Aigro (28,EST)              
Finland
FIN   01 May  Ylistaro                       3              Kyronjoki                               2:29:35     Asko Uusimaki (32,FIN)          2:58:44     Sinikka Toropainen (47,FIN)     
FIN   21 May  Seinajoki                     15              Seina                                                                                                                           
FIN   05 Jun  Kotka                                         Finnish Championships                   2:18:58     Vesa Kahkola (29,FIN)           2:48:08     Sirpa Kytola (33,FIN)           
FIN   18 Jun  Joensuu                        7              North Karelia Heart                     2:35:14     Reijo Rasanen (FIN)                                                         
FIN   23 Jul  Pietarsaari                   12              Jakob                                   2:28:00     Thore Bjorkgren (FAR)           2:57:43     Sinikka Toropainen (FIN)        
FIN   13 Aug  Helsinki                       8     3778      Helsinki                                2:16:43     Douglas Orr (SWE)               2:42:35     Ritva Lemettinen (27,FIN)       
FIN   10 Sep  Kittila                        5              Ruska                                                                                                                           
FIN   10 Sep  Vaasa                          4              Vaasa                                   2:24:12     Harri Mannermaa (FIN)           2:52:21     Anna-Liisa Keranen (FIN)        
FIN   17 Sep  Rauma                                         n/a                                                                                 2:54:01     Riita-Liisa Hamalainen (33,FIN) 
FIN   ?? Sep  Joutseno                       7              Kullervo                                2:21:25     Asko Uusimaki (33,FIN)                                                      
              10
FIN   16 Oct  Vantaa                        20    179+16    Korson                                  2:21:40     Asko Uusimaki (33,FIN)          2:52:54     Tiina-Maija Leppälampi (FIN)    
FIN   30 Oct  Mariehamn                      7              Aland                                   2:47:56     Leif Danielsson (SWE)           2:59:55     Ulla-Maija Heinonen (31,FIN)    
FIN   05 Nov  Vammala                       14              Rautaveden                              2:35:28     Antero Vainio (FIN)             3:09:34     Tuula Salminen (FIN)            
FIN   ?? Dec  Kuopio                         8              Itsenaisyys                             2:51:36     Pekka Kovanen (FIN)                         none                            
France
FRA   ?? Feb  Noisy Le Roi                        667+31    Noisy Le Roi                            2:24:18     Thierry Foulhoux (22,FRA)                                                   
FRA   ?? Mar  Cherbourg                      1     87+8     n/a                                     2:33:25     Claude Sillanfest (FRA)                                                     
FRA   20 Mar  Evry                          13              Essonne                                 2:20:49     Trevor Hawes (32,WAL)           3:14:06     Huguette Jouault (36,FRA)       
FRA   20 Mar  Lyon                           5   1000+34    Lyon                                    2:20:31     Driss Dacha (25,MAR)            2:49:10     Martine Cubizolles (27,FRA)     
FRA   ?? Mar  Guiberon                             98+1     Guiberon                                2:30:41     Pierre Bodivit (FRA)                                                        
FRA   27 Mar  Metz                          16              Lorraine                                2:21:09     Pascal Zilliox (25,FRA)         3:07:26     Maus Santenbein (GER)           
FRA   ?? Mar  Toulouse                       4    456+22    Toulouse                                2:21:43     Didier Rousset (36,FRA)                                                     
FRA   ?? Apr  Brest                               107+8     Brest                                   2:25:17     Moussa Khider (FRA)                                                         
FRA   03 Apr  Nice                                760+63    Nice                                    2:17:45     Alain Lazare (36,NCL)           2:54:16     Colette Poude (33,FRA)          
FRA   03 Apr  Saint Affrique                       56+2     Saint Affrique                          2:43:51     Serge Cottereau (FRA)                                                       
              10
FRA   10 Apr  Ay                             6     87+2     Champagne                               2:32:30     Alain Commovick (FRA)                                                       
FRA   10 Apr  Chatellerault                 12    215+11    Chatellerault                           2:25:43     Pascal Simandoux (FRA)          3:13:05     Viviane Croise (FRA)            
FRA   ?? Apr  Crecy                               120+9     Crecy                                   2:38:20     W Lourdelle (FRA)                                                           
FRA   10 Apr  Nantes                         8    239+12    Nantes Atlantique                       2:19:55     Jean-Paul Helene (30,FRA)       3:06:15     Amabile Salarino (44,ITA)       
FRA   10 Apr  Rouffach                             92+3     Rouffach                                2:30:08     Pierre Weyh (FRA)                                                           
FRA   16 Apr  Gagny                               218+7     n/a                                     2:14:22     Dieudonne Lamothe (33,HAI)      2:45:31     Veronique Vauzelle (26,FRA)     
FRA   17 Apr  Annecy                         9    290+10    Lac d'Annecy                            2:26:27     Pascal Gardent (FRA)                                                        
FRA   17 Apr  Aubigny sur Nere               7    357+17    Cher                                    2:23:43     Gilbert Bessieres (33,FRA)      2:55:03     Brigitte Levu (FRA)             
FRA   ?? Apr  Aureilhan                      5     58+7     Aureilhan                               2:23:20     Nalesnyik Zoltain (FRA)         3:36:28     Maryse Mazars (FRA)             
FRA   ?? Apr  Beziers                             101+4     Beziers                                 2:33:39     Georges Billet (FRA)                                                        
              20
FRA   17 Apr  Champigny sur Marne           13    492+22    Val de Marne                            2:28:24     Michel Serrier (FRA)                                                        
FRA   17 Apr  Crouy                                30+2     Crouy                                   2:22:31     Jean Duperfait (30,FRA)                                                     
FRA   ?? Apr  Laval                               103+3     Laval                                   2:24:36     Jean-Marie Ancion (36,BEL)                                                  
FRA   17 Apr  Lievin                               58+5     Lievin                                  2:22:43     Daniel Herlem (39,FRA)                                                      
FRA   17 Apr  Marseille                     10    716+41    Marseille                               2:14:32     Patrick Clabaut (30,FRA)        2:45:38     Eniko Feher (25,HUN)            
FRA   ?? Apr  Montauban                           119+3     Montauban                               2:34:10     Serge Robert (FRA)                                                          
FRA   17 Apr  Rennes                              235+11    Rennes                                  2:19:39     Nourredine Sobhi (25,FRA)                                                   
FRA   ?? Apr  Riom                                 88+2     Riom                                    2:33:26     Pascal Fargeix (FRA)                                                        
FRA   17 Apr  Val De Saone                        207+11    Val De Saone                            2:34:39     Joel Berald (FRA)                                                           
FRA   ?? Apr  Crulai                               41+5     Crulai                                  2:33:47     Patrick Debois (FRA)                                                        
              30
FRA   24 Apr  Metz                                238+8     Metz                                    2:21:09     Pascal Zilliox (25,FRA)                                                     
FRA   01 May  Albi                          10    266+14    Albi                                    2:34:55     Georges Fleurot (FRA)           3:10:09     Dominique Servat (FRA)          
FRA   01 May  Les Herbiers                        266+14    Les Herbiers                            2:17:43     Alexandre Rachide (27,FRA)      2:51:45     Brigitte Olive (30,FRA)         
FRA   ?? May  Carcassonne                          65+6     Carcassonne                             2:27:25     William Balme (FRA)                                                         
FRA   ?? May  Vic Bigorre                            33      Val d'Adour                             2:32:33     Philippe Rubio (FRA)            3:28:30     Annie Lassus (FRA)              
FRA   15 May  Paris                         13   7910+460   Paris                                   2:13:53     Manuel Matias (26,POR)          2:34:56     Aurora Cunha (28,POR)           
FRA   15 May  Strasbourg                          474+19    Strasbourg                              2:29:12     Roland Bach (FRA)                                                           
FRA   22 May  Cierrey                       12    112+9     Cierrey                                 2:24:41     Mustafa Moftaquir (FRA)         3:16:11     Ariane Lelant (FRA)             
FRA   ?? May  Flixecourt                           35+1     Flixecourt                              2:56:12     Mohamed Andalmas (FRA)                                                      
FRA   28 May  Rouen                               462+18    Jeanne d'Arc                            2:20:19     Ryszard Marczak (42,POL)        2:50:14     Sylviane Levesque (35,FRA)      
              40
FRA   04 Jun  Bordeaux                            233+12    Merignac                                2:14:02     Bertrand Itsweire (22,FRA)                                                  
FRA   05 Jun  Fleurbaix                           137+6     Alloeu de Fleurbaix                     2:22:36     Jean-Luc Debaissieux (37,BEL)                                               
FRA   05 Jun  Sailly sur la Lys                     143      n/a                                     2:22:36     Jean-Luc Debaissieux (37,BEL)   2:59:54     Yvette Dupuy (31,FRA)           
FRA   06 Jun  Caen                           1    152+7     Caen                                    2:17:35a    Alexandre Rachide (27,FRA)      2:56:09a    Claudine Golfieri (24,FRA)      
FRA   12 Jun  Avermes                        3     69+5     Des Isles                               2:34:07     Bernard Curton (35,FRA)         3:28:29     Colette Genois (FRA)            
FRA   12 Jun  Masevaux                       4              Ballon d'Alsace                         2:54:54x    C Zingle (FRA)                  3:57:05x    Aline Roggy (FRA)               
FRA   ?? Jun  Montestruc                           12+0     Montestruc                              2:56:19     Jean-Dominique Calberat (FRA)               none                            
FRA   ?? Jun  Taverny                             219+7     Taverny                                 2:26:09     Gilbert Coutant (FRA)                                                       
FRA   ?? Jun  Plouisy                              68+2     Plouisy                                 2:26:39     Roger Julien (FRA)                                                          
FRA   19 Jun  Saint Pee Sur Nivelle               184+14    Saint Pee Sur Nivelle                   2:34:44     Jacques Mousques (FRA)                                                      
              50
FRA   ?? Jun  Roche La Moliere                     60+0     Roche La Moliere                        2:46:00     Alain Poyet (FRA)                           none                            
FRA   03 Jul  Saint Andre                                   n/a                                     2:14:53x    Nourredine Sobhi (26,FRA)                                                   
FRA   ?? Jul  Beauvais                            291+16    Beauvais                                2:29:24     Marcel Guillochon (FRA)         3:02:55     Marie-France Vassogne (FRA)     
FRA   07 Aug  Saint Andre des Eaux           8    140+7     Saint Andre des Eaux                    2:25:41     Jean-Luc Pannetier (FRA)        3:20:17     Christine Hervé (FRA)           
FRA   07 Aug  Saint Hilaire de Riez          9      972      Cote de Lumiere                         2:25:02a    Christian Bruneau (FRA)         3:24:27a    Denise Soubes (FRA)             
FRA   13 Aug  Tours                                76+16    French Championships                    2:17:29     Alexandre Rachide (27,FRA)      2:49:00     Odile Poirot (27,FRA)           
FRA   ?? Sep  Argentat                             43+1     Argentat                                2:34:56     Christian Roig (FRA)                                                        
FRA   04 Sep  Lille                          3    422+19    Lille                                   2:13:08     Helmut Stuhlpfarrer (29,AUT)    2:42:25     Fabiola Oppliger (25,COL)       
FRA   ?? Sep  Brignolles                           60+0     Brignolles                              2:33:14     Serge Simian (FRA)                          none                            
FRA   11 Sep  Sers                                 48+1     Sers                                    2:42:10     C Lelain (FRA)                  3:27:22     nfn Chauvin (FRA)               
              60
FRA   17 Sep  Paulliac                       4   1314+121   Chateau du Medoc                        2:32:53     Christian Soulard (FRA)         2:45:54     Ann Trason (28,CA/USA)          
FRA   ?? Sep  Clermont Ferrand                    129+14    Clermont Ferrand                        2:33:28     Serge Batz (FRA)                                                            
FRA   ?? Sep  Mulhouse                             85+6     Mulhouse                                2:32:00     Alain Rohmer (FRA)                                                          
FRA   18 Sep  Puteaux                        2    921+51    Hauts-de-Seine                          2:18:33     Cor Saelmans (28,BEL)           2:41:34     Elyane Rudereau (37,FRA)        
FRA   ?? ???  Villeneuve d'Asc                    118+5     Villeneuve d'Asc                        2:16:56     Michel Constant (32,FRA)                                                    
FRA   25 Sep  La Rochelle                    5    198+11    La Rochelle                             2:28:56     Daniel Duhamel (43,FRA)                                                     
FRA   ?? Sep  Lons Le Saunier                      74+4     Lons Le Saunier                         2:30:27     Pascal Muller (FRA)                                                         
FRA   ?? Sep  Saint Bonnet en Champsaur            78+9     Saint Bonnet en Champsaur               2:33:26     Jean-Philippe Breard (FRA)                                                  
FRA   ?? Sep  Saint Paulien                        20+0     Saint Paulien                           2:39:32     Eric Clement (FRA)                          none                            
FRA   ?? Oct  Cholet                               85+3     Cholet                                  2:23:32     Philippe LeGallo (FRA)                                                      
              70
FRA   02 Oct  Fecamp                                        Fecamp                                                                              2:49:52     Marie-Christine Faure (42,FRA)  
FRA   09 Oct  Dijon                               232+8     Dijon                                   2:33:46     Christian Pinot (FRA)                                                       
FRA   16 Oct  Argentan                       5    227+14    Argentan                                2:26:51     Eric Besnier (FRA)              3:04:17     Anne-Marie Tanguy (FRA)         
FRA   ?? Oct  Montlucon                            69+6     Montlucon                               2:38:34     Daniel Duret (FRA)                                                          
FRA   16 Oct  Reims                          5    834+43    Reims                                   2:15:46     Mohamed Youkmane (36,ALG)       2:39:18     Martine VandeGehuchte (33,BEL)  
FRA   23 Oct  Cabries                        9              Cabro d'Or                              2:32:53     Bernard Doret (FRA)             3:24:47     Yasmina Mezighen (FRA)          
FRA   23 Oct  Pau                                 127+5     Pau                                     3:37:39     Augustin Valor (FRA)                                                        
FRA   23 Oct  Romans                              381+23    Deux Rives                              2:29:28     U Virapin (FRA)                 2:52:55     Marie-Christine Faure (42,FRA)  
FRA   30 Oct  Neuf Brisach                  18    780+45    Neuf Brisach                            2:19:10     Daniel Clauss (33,FRA)          2:52:10     Christine Degiron (40,FRA)      
FRA   13 Nov  Figeac                              191+10    Figeac                                  2:37:36     Noel Bruneteau (FRA)                                                        
              80
FRA   27 Nov  Orleans                       10     1340      Givre de Sologne                        2:20:07     Eric Moreau (FRA)               3:00:43     Laurence Mary (FRA)             
FRA   ?? ???  Auxerre                             107+9     Auxerre                                 2:33:19     Serge Toupillier (FRA)                                                      
FRA   ?? ???  Chateauneuf                          36+6     Chateauneuf                             2:43:22     Christian Bon (FRA)                                                         
FRA   ?? ???  Condom                               10+1     Condom                                  3:18:15     Jean-Louis Combos (FRA)                                                     
FRA   ?? ???  Dieppe                               18+1     Dieppe                                  2:40:29     nfn Ezzbroud (FRA)                                                          
FRA   ?? ???  Fos Sur Mer                          35+2     Fos Sur Mer                             2:46:24     Emile Coulomb (FRA)                                                         
FRA   ?? ???  Langon                              180+10    Langon                                  2:29:56     Bernard Guelfi (FRA)                                                        
FRA   ?? ???  Les Aubiers                          41+4     Les Aubiers                             2:28:12     Pierre Meunier (41,FRA)                                                     
FRA   ?? ???  Mons                                 11+0     Mons                                    2:45:36     Dominique Veilleine (FRA)                   none                            
FRA   ?? ???  Montverdun                           69+6     Montverdun                              2:37:58     Maurice Mondon (FRA)                                                        
              90
FRA   ?? ???  n/a                                 172+21    French Veterans Championships           2:25:06     Daniel Herlem (40,FRA)                                                      
FRA   ?? ???  Olonne sur Mer                       17+0     Olonne sur Mer                          2:54:42     Claude Flaux (FRA)                          none                            
FRA   ?? ???  Paris                                27+2     Paris Sri Chinmoy #2                    2:40:23     Dominique Calbry (FRA)                                                      
FRA   ?? ???  Paris                                28+3     Paris Sri Chinmoy #1                    2:30:03     Ramdane Kaddour (FRA)                                                       
FRA   ?? ???  Pornic                               34+0     Pornic                                  2:44:26     Giles Radenac (FRA)                         none                            
FRA   ?? ???  Surgeres                             69+1     Surgeres                                2:47:54     Hubert Gautron (FRA)                                                        
FRA   ?? ???  Tours                                76+16    Tours                                   2:17:29     Alexandre Rachide (28,FRA)                                                  
FRA   ?? ???  Tourville Les Ifs                    92+3     Tourville Les Ifs                       2:24:09     Patrick Catelain (FRA)                                                      
FRA   ?? ???  Verrieres Le Buisson                436+19    Verrieres Le Buisson                    2:20:49     Trevor Hawes (33,WAL)                                                       
FRA   ?? ???  Vic Bigorre                          29+4     Vic Bigorre                             2:32:33     Philippe Rubio (FRA)                                                        
              100
FRA   ?? ???  Villedieu Du Temple                  14+1     Villedieu Du Temple                     2:41:00     Francis Sy (FRA)                                                            
Germany
GER   14 Feb  Bertlich                       5              Bertlicher Winter Strassenlauf          2:30:54     Peter Maier (24,GER)            3:26:16     Karin Schliessmann (GER)        
GER   27 Feb  Husum                         16              Husumer Winter                          2:32:02     Rainer Ziplinsky (GER)          3:04:30     Stefanie Hormann (GER)          
GER   13 Mar  Kandel                        13      628      Bienwald                                2:25:09     Christoph Schall (GER)          2:54:09     Gisela Landherr (30,GER)        
GER   19 Mar  Steinfurt                      5    618+70    Steinfurt                               2:27:28     Dariusz Nawrocki (23,POL)       2:53:35     Ursula Starke (31,GER)          
GER   20 Mar  Bensberg                      15              Konigsforst                             2:35:40     Christoph Kraeber (GER)         3:11:18     Lilo Köllen (GER)               
GER   27 Mar  Erzhausen                     15              Nord Sud                                3:22:xxa    Hako Burklein (GER)                                                         
GER   10 Apr  Ueckermunde                    5              Ueckermunder Haff                       2:31:08     Detlef Wegner (37,GER)                      none                            
GER   17 Apr  Maximiliansau                  9      193      Rhein                                   2:27:52     Semir Berber (24,TUR)           3:00:33     Manuela Zipse (13,GER)          
GER   17 Apr  Potsdam                                       n/a                                                                                 2:45:00     Sirje Eichelmann (32,EST)       
GER   24 Apr  Hamburg                        3   7766+902   Hanse-Hamburg                           2:14:55     Martin Vrabel (32,SVK)          2:30:23     Charlotte Teske (38,GER)        
              10
GER   24 Apr  Wolgast                        9              Usedom                                  2:34:00a    Rainer Schroder (GER)           3:41:17a    Cornelia Buchholz (GER)         
GER   08 May  Munchen                        6              Munich                                  2:12:55     Ernest Tjela (33,RSA)           2:42:34     Janeth Mayal (24,BRA)           
GER   14 May  Schmiedefeld am Rennsteig     11              GutsMuth Rennsteiglauf                  2:46:54a    Jurgen Timm (GER)               3:22:55a    Beate Kauke (27,GER)            
GER   15 May  Leinfelden                    14              Schonbuch                               2:41:53     Urs Schupbach (SUI)             2:59:02     Andrea Holzäpfel (30,GER)       
GER   15 May  Monchengladbach                               Reme-City                                                                           3:02:44     Birgit Lennartz (22,GER)        
GER   11 Jun  Berlin                        13              Sparkassen                              2:34:33     Karl-Heinz Moller (GER)         3:10:49     Monika Anders (GER)             
GER   11 Jun  Bertlich                       3              Bertlicher Summer Strassenlauf          2:43:32     Soerg Schroeder (GER)           3:23:05     Barbara Elverich (GER)          
GER   18 Jun  Leipzig                       12    444+19    Leipzig                                 2:27:24     Jorg Otto (24,GER)              3:01:15     Beate Kauke (27,GER)            
GER   18 Jun  Menden                         4              Menden                                  2:26:57     Mohamed-Salah Rajhi (23,TUN)    3:03:13     Gisela Schneider (35,GER)       
GER   16 Jul  Nurnberg                       1              Nacht von Nurnberg                      2:22:25     Hamilton Cox (SCO)              3:05:12     Karin Ufner (GER)               
              20
GER   ?? Jul  Buhlertal                     16              Hornisgrinde                            2:44:27     Alfons Schmeiderer (GER)        3:25:13     Ursula Schäfer (GER)            
GER   14 Aug  Monschau                      12              Monschau                                2:37:07     Jurgen Husemann (31,GER)        3:21:42     Birgit Halking (GER)            
GER   28 Aug  Egelsbach                     10              Koberstader Wald                        2:38:34     Joachim Vorlaender (GER)        2:59:15     Iris Reuter (27,GER)            
GER   28 Aug  Springe                       12              Springe-Deister                         2:51:31     Walter Kunst (GER)              3:59:55     Uta vonHayden (GER)             
GER   04 Sep  Berlin                         8              Friedenslauf                            2:18:46     Heiko Klimmer (23,GER)          2:46:39     Mariya Lantsova (25,RUS)        
GER   10 Sep  Kressbronn                    16              Bodensee                                2:46:33     Michael Wilhelm (GER)           3:29:09     Gudrun Müller (GER)             
GER   11 Sep  Bremen                         6              Bremen                                  2:17:18     Agapius Masong (28,TAN)         2:39:48     Angelika Dunke (33,GER)         
GER   18 Sep  Karlsruhe                      6   1235+84    Baden                                   2:23:23     Michael Helber (27,GER)         2:53:00     Gertrud Huber (34,GER)          
GER   24 Sep  Duisburg                       8   1990+145   Duisburg                                2:17:11     Jan Huruk (28,POL)              2:47:23     Irina Hulanicka (32,RUS)        
GER   09 Oct  Berlin                        15  11986+1131  Berlin                                  2:11:45     Suleiman Nyambui (35,TAN)       2:29:16     Renata Kokowska (29,POL)        
              30
GER   09 Oct  Braunlingen                   21   1459+124   Schwarzwald                             2:28:17.6   Josef Peter (38,SUI)            3:01:36.4   Jacqueline Keller (26,SUI)      
GER   16 Oct  Eisenhuttenstadt                              East German Championships               2:17:20     Rainer Wachenbrunner (26,GER)   2:49:51     Andrea Fleischer (25,GER)       
GER   22 Oct  Essen                         26              Essen                                   2:24:16     Andrzej Malicki (28,POL)        2:46:13     Maria Kawiorska (32,POL)        
GER   23 Oct  Herxheim                      17              Sudliche Weinstrasse                                                                2:48:43     Mirijam Jaberg (29,GER)         
GER   30 Oct  Frankfurt                      7     4492      Frankfurt                               2:13:15     Jos Sasse (31,NED)              2:35:44     Grete Kirkeberg (24,NOR)        
GER   30 Oct  Herzlake                       9              Emsland                                 2:18:24     Volker Krajenski (22,GER)                                                   
GER   05 Nov  Lengenfeld                    19    104+3     Goltzschtal                             2:35:51     Bernd Helbig (GER)              3:15:04     Romy Voigt (GER)                
GER   06 Nov  Berlin                         7              Wuhlheide Veteranen                                                                                                             
GER   27 Nov  Bertlich                       3              Bertlicher Autumn Strassenlauf          2:28:42     Reingold Ziliner (GER)          3:30:52     Astrid Benhör (31,GER)          
GER   28 Nov  Humfeld                        9      125      Lipperland                              2:39:18     Peter Schneider (22,GER)                                                    
              40
GER   03 Dec  Bad Arolsen                    8              Bad Arolser Advent Wald                 2:39:11     Daniel Bartsch (GER)            3:12:04     Barbara Winkler (GER)           
Greece
GRE   19 Mar  Agrinio                                       Greek Championships                     2:17:08     Georgios Afordakos (30,GRE)     2:44:49     Maria Polizou (19,GRE)          
GRE   09 Oct  Heraklion                      3              Crete                                   2:29:55     Robin Nash (29,ENG)             3:11:10     Christina Skarvelis (PA/USA)    
GRE   23 Oct  Athens                         6              Athens International Peace              2:17:33a    Fedor Ryzhov (28,RUS)           2:50:59a    Magdalini Poulimenou (26,GRE)   
Guernsey
GUE   29 Aug  Saint Peter Port                              Coca Cola                                                                           2:49:50     Maureen Hurst (35,ENG)          
Guam
GUM   26 Mar  Mangilao                      17     39+8     Guam                                    2:48:11     Fred Schumann (GUM)             3:09:33     Jen Allred (FL/USA)             
Hong Kong
HKG   24 Jan  Hong Kong                      8              Hong Kong                               2:23:27     Shang-yan Cai (25,CHN)          2:41:31     Xiu-xia Li (20,CHN)             
Hungary
HUN   26 Mar  Szeged                        32              International Friendship                2:15:26     Karel David (24,SVK)            2:30:57     Karolin Szabo (26,HUN)          
HUN   24 Apr  Budapest                       5              Ibusz                                   2:15:28     Radames Gonzalez (32,CUB)       2:42:56     Agota Farkas (23,HUN)           
HUN   17 Sep  Nagykoros                                     Nagykoros                               2:17:34     Jozsef Toth (HUN)               2:41:02     Katalin Cseh (HUN)              
HUN   30 Oct  Budapest                      28              Budapest                                2:17:59     Attila Sulyok (29,HUN)          2:41:50     Andri Avraam (25,CYP)           
Indonesia
INA   07 Aug  Jakarta                                       n/a                                     2:16:01x    Naek Sagala (31,INA)            2:57:12x    Maria Lawalata (INA)            
India
IND   27 Feb  Delhi                                         Delhi                                                                               2:47:38     Asha Agarwal (25,IND)           
IND   19 Nov  Allahabad                      4              Indira National Open                    2:22:26     Harphool Singh (IND)                        none                            
IND   18 Dec  New Delhi                                     New Delhi                                                                           2:49:03     Suman Mehta (IND)               
Isle of Man
IOM   21 Aug  Ramsey                        10              Isle of Man                             2:38:07     I Barnes (GBR)                  3:21:02     Irene Corlett (GBR)             
Ireland
IRL   24 Apr  Wexford                                       Irish Championships (BLE)               2:11:30     John Woods (32,IRL)             2:40:45     Marie Rollins (29,IRL)          
IRL   31 Oct  Dublin                         9     7800      Dublin Millenium                        2:16:02     John Griffin (29,IRL)           2:37:06     Moira O'Neil (32,NIR)           
Iceland
ISL   21 Aug  Reykjavik                      5              Reykjavik                               2:27:27     Borut Podgornik (SER)           3:00:54     Connie Eriksen (DEN)            
Israel
ISR   06 Mar  Tel Aviv                       8              Tel Aviv                                2:22:21     Jean-Claude Louison (31,FRA)    2:44:03     Adriana Barbu (27,ROM)          
ISR   30 Nov  Tiberias                      12              Tiberias                                2:18:08     Patrick Joannes (32,FRA)        2:40:01     Maija Vuorinen (36,FIN)         
Italy
ITA   20 Mar  Vigarano Mainarda             10    181+7     Vigarano                                2:19:03     Sergio Pesavento (30,ITA)       2:56:27     Maura Bulzoni (31,ITA)          
ITA   27 Mar  Grosseto                       2      125      Mare                                    2:28:59     Luca Giorgi (ITA)               3:01:05     Mara Facchinetti (ITA)          
ITA   27 Mar  Mirandola                     11       93      Sei Comuni                              2:29:03     Alfonso Castagna (ITA)          3:29:18     Claudia Rebecchi (ITA)          
ITA   27 Mar  Terralba                               33      Regional Championships                  2:33:53     Ignazio Stara (ITA)                         none                            
ITA   04 Apr  Russi                         12              Lamone                                  2:32:19     Giuliano Paciarotti (ITA)       3:11:05     Daniela Pavarini (30,ITA)       
ITA   10 Apr  Santa Maria Capua Vetere       4       72      n/a                                     2:42:16     Vincenzo Pucci (ITA)            3:37:57     Gelsomina DeNinno (ITA)         
ITA   17 Apr  Casette d'Ete                                 Tre Comuni e Due Frazioni               2:22:10     Normanno diGennaro (38,ITA)     n/a         P Alberti (ITA)                 
ITA   24 Apr  Merano                         5    596+61    Merano Spring                           2:18:49     Mladen Grgic (28,CRO)           2:55:53     Anke Molkenthin (GER)           
ITA   24 Apr  Montemarcone                           31      Regional Championships                  2:35:53     Normanno diGennaro (38,ITA)     4:49:37     Paola Morelli (ITA)             
ITA   25 Apr  Rome                           7    830+36    Romatona                                2:16:46     Sam Ngatia (28,TX/USA)          2:48:45     Fabiola Paoletti (21,ITA)       
              10
ITA   01 May  Reggiolo                       6     27+1     Bassa Reggiana                          2:30:24     Alfonso Castagna (ITA)          3:33:59     Claudia Rebecchi (ITA)          
ITA   08 May  Mercatale val di Pesa         16    105+4     Chianti                                 2:37:16     Gianfranco Martelli (ITA)       3:31:59     Simonetta Cartoni (39,ITA)      
ITA   15 May  Bologna                        2    787+34    Bologna                                 2:17:55     Giuseppe Denti (27,ITA)         2:33:48     Maria Curatolo (24,ITA)         
ITA   15 May  Vedelago                       1       69      Vedelago                                2:36:46     Paolo Ravaglia (ITA)            3:18:14     Luigia Casagrande (ITA)         
ITA   29 May  Gavirate                       1     41+0     Lago di Varese                          2:26:01     Aldo Fantoni (28,ITA)                       none                            
ITA   02 Jul  Verona                                        European Veterans Championship          2:26:26     Francois Blommaerts (41,BEL)    2:46:41     Cesarina Taroni (38,ITA)        
ITA   03 Jul  Milan                                49+10    Italian Championships                   2:18:09     Carlo Terzer (32,ITA)           2:36:02     Graziella Striuli (39,ITA)      
ITA   11 Sep  Belmonte Piceno                6      126      Piceno                                  2:35:54     Normanno diGennaro (38,ITA)     3:11:46     Maria Luisa Baioni (34,ITA)     
ITA   18 Sep  Avigliana                      9       94      Susavigliana                            2:17:12xt   Franco Borelli (33,ITA)         2:48:25x    Silvana Cucchietti (30,ITA)     
ITA   24 Sep  Borgo San Lorenzo             15    160+14    Mugello                                 2:26:24     Ridha Bouzid (TUN)              3:05:48     Carla Leporatti (32,ITA)        
              20
ITA   25 Sep  Porto Recanati                12      109      Porto Recanati                          2:27:40     Sergio Fabbri (42,ITA)          2:46:25     Graziella Striuli (39,ITA)      
ITA   25 Sep  Santa Maria a Vico             4     25+0     Forche Caudine                          2:40:56     Normanno diGennaro (38,ITA)                 none                            
ITA   02 Oct  Gargnano                      13      391      Garda                                   2:31:28     Vito Mininni (ITA)              3:08:53     Genzianella Faccioli (32,ITA)   
ITA   16 Oct  Ascoli                         8       45      Ascoli                                  2:19:58     Marco Milani (28,ITA)           3:04:37     Maria Luisa Baioni (34,ITA)     
ITA   16 Oct  Venezia                        3   1903+89    Venice                                  2:15:24     Orlando Pizzolato (30,ITA)      2:39:04     Graziella Striuli (39,ITA)      
ITA   30 Oct  Asti                           5       47      Asti                                    2:31:19     Francesco Cipolla (39,ITA)      3:08:41     Gabriella Tagliabue (37,ITA)    
ITA   30 Oct  Carpi                          5              Citta di Carpi                          2:16:28x    Mirko Vindis (24,SLO)           2:31:08x    Rita Marchisio (38,ITA)         
ITA   30 Oct  Rosegaferro                   14      204      Unione Marciatori Veronesi              2:28:51     Alessandro Micheletti (ITA)     3:07:55     Maria Pia Faccincani (ITA)      
ITA   06 Nov  Assemini                       4       84      Sarda                                   2:22:41     Franco DeRiu (28,ITA)           3:23:52     Pasqualina Basciu (36,ITA)      
ITA   06 Nov  Aurisina                      11       63      Carso                                   2:30:39     Sergio Fonda (ITA)              2:53:44     Veronica Bohinc (SER)           
              30
ITA   06 Nov  Ponte di Piave                 1       40      Vini del Piave                          2:19:38x    Maurizio Simonetti (ITA)        3:05:00x    Gabriella Midolini (39,ITA)     
ITA   06 Nov  Varazze                        3       44      Varazze                                 2:30:27     Alessandro Rastello (28,ITA)    3:26:50     Ludovica Pedretti (ITA)         
ITA   13 Nov  Cesano Boscone                 8   1008+37    Cesano Boscone                          2:16:56     Richard Umberg (38,SUI)         2:31:21     Antonella Bizioli (31,ITA)      
ITA   13 Nov  Livorno                        8      172      Citta di Livorno                        2:17:40x    Piero Sambrotta (31,ITA)        2:49:05x    Rita Ligi (34,ITA)              
ITA   20 Nov  Rome                           1    720+43    Romacapitale                            2:12:02     Alessio Faustini (28,ITA)       2:39:33     Maria Curatolo (25,ITA)         
ITA   04 Dec  Florence                       5   1119+38    Firenze                                 2:15:51     Edgardo Farinelli (27,ITA)      2:43:14     Manola Casalini (ITA)           
ITA   18 Dec  Palermo                        4      378      Palermo                                 2:13:08     Walter Bassi (24,ITA)           2:42:14     Maria Curatolo (25,ITA)         
Japan
JPN   31 Jan  Osaka                          7              Osaka International Women's                         none                            2:23:51     Lisa Ondieki (27,AUS)           
JPN   07 Feb  Isezaki                       22              Gunma                                   2:23:58     nfn Koide (JPN)                             none                            
JPN   07 Feb  Oita                          36    391+0     Beppu Oita Mainichi                     2:11:58     Bruno Lafranchi (32,SUI)                    none                            
JPN   11 Feb  Katsuta                       36              Katsuta                                 2:18:34     Hiroaki Takeda (22,JPN)         2:47:20     Mitsui Hoshi (23,JPN)           
JPN   14 Feb  Tokyo                          9              Tokyo International Men's               2:08:33     Abebe Mekonnen (24,ETH)                     none                            
JPN   21 Feb  Matsuyama                     17              Ehime                                   2:25:48     Terumi Tamura (JPN)                         none                            
JPN   27 Feb  Kochi                         42              Koshin                                  2:29:30     Kenji Komatsu (JPN)                         none                            
JPN   28 Feb  Naha                          34              Shinpo Naha                             2:33:04     Michito Muroi (JPN)                         none                            
JPN   06 Mar  Nagoya                         5              Nagoya International Women's                        none                            2:27:56     You-feng Zhao (22,CHN)          
JPN   06 Mar  Nobeoka                       26              Nobeoka                                 2:17:21     Yukio Imamura (28,JPN)                      none                            
              10
JPN   06 Mar  Sakura                         7              Sakura Asahi Kenko                      2:26:50     Michio Eto (JPN)                3:01:52     Aiko Suzuki (JPN)               
JPN   06 Mar  Sasayama                       9              Sasayama                                2:20:19     Yoichi Maekawa (JPN)            3:00:43     Miyoko Nishikawa (JPN)          
JPN   13 Mar  Otsu                          43              Biwa-ko                                 2:12:41     Toshihiko Seko (31,JPN)                     none                            
JPN   20 Mar  Toyohashi                     36              Chunichi                                2:24:20     Masao Okamura (JPN)                         none                            
JPN   27 Mar  Nagano                        31              Shinmai                                 2:14:44     Hideo Takamura (30,JPN)         2:41:39     Kumiko Fukuzawa (21,JPN)        
JPN   27 Mar  Tottori                        7              Nihon-kai                               2:29:08     Minoru Katsuta (JPN)            3:31:34     Yae Kondo (JPN)                 
JPN   10 Apr  Fukui                         30              Fukui Chunichi                          2:29:24     Koichi Aratsu (JPN)                         none                            
JPN   24 Apr  Kakegawa                       1              Kakegawa Ogasa                                                                                                                  
JPN   29 Apr  Tsukuba                        4              Tsukuba                                 2:21:56a    Fuaski Ochi (JPN)               2:54:35a    Yuki Sato (JPN)                 
JPN   04 Sep  Sapporo                        2              Hokkaido                                2:17:11     Masayuki Nishi (24,JPN)         2:40:53     Jane Welzel (33,CO/USA)         
              20
JPN   15 Sep  Tamatsukuri                   31              Tamatsukuri Mainichi                    2:33:48     Sakae Kume (JPN)                            none                            
JPN   23 Oct  Bekkai                        10              Pilot                                   2:19:13     Hiroshi Sunaga (26,JPN)         2:45:02     Chiemi Kashiwagi (28,JPN)       
JPN   20 Nov  Tokyo                         10      0+86    Tokyo International Women's                         none                            2:31:26     Aurora Cunha (29,POR)           
JPN   27 Nov  Chichibu                                      Chichibu                                                                                                                        
JPN   27 Nov  Kawaguchi                      8    10066      Kawaguchi-ko                            2:21:04     Paul Ballinger (35,NZL)         2:43:17     Jillian Costley (27,NZL)        
JPN   04 Dec  Fukuoka                       42    100+0     Fukuoka                                 2:11:04     Toshihiro Shibutani (26,JPN)                none                            
JPN   04 Dec  Naha                           4   7132+746   Naha                                    2:33:32     Kenji Sato (JPN)                3:12:10     Naoko Motomura (JPN)            
JPN   04 Dec  Otawara                        1              Otawara                                 2:19:54     Eiji Nakagawa (24,JPN)          3:07:19     Akemi Kaikura (JPN)             
JPN   11 Dec  Hofu                          19              Hofu                                    2:16:20     Hideyuki Fujishige (31,JPN)                                                 
Korea
KOR   20 Mar  Seoul                         25              Dong-A                                  2:12:41     Won-Tak Kim (23,KOR)            2:33:14     Mi-Ok Lee (20,KOR)              
KOR   23 Sep  Seoul                          2      0+63    Olympic Games                                       none                            2:25:40     Rosa Mota (30,POR)              
KOR   02 Oct  Seoul                         22     98+0     Olympic Games                           2:10:32     Gelindo Bordin (29,ITA)                     none                            
KOR   30 Oct  Seoul                                         n/a                                     2:13:52     Jin-Hong Yu (21,KOR)                                                        
Latvia
LAT   22 Oct  Ozolnieku                      8              Ozolnieku                               2:20:39     Lev Khitterman (36,RUS)         2:52:27     Olga Kornilova (RUS)            
LAT   30 Oct  Riga                           1              Tautasdziesmas                          2:38:59     Janis Miculis (LAT)             3:14:42     Tamara Merzlikina (LAT)         
Lithuania
LTU   14 Aug  Klaipeda                                      Lithuanian Championship                                                                                                         
Luxembourg
LUX   30 Oct  Echternach                     8              Echternach                              2:21:57     Lutz Woeckemer (LUX)            2:48:15     Myriam Dumont (24,BEL)          
Macau
MAC   04 Dec  Macau                          8      457      Macau                                   2:19:18     Chao-ai Gao (CHN)               2:57:03     Elizabeth Hintz (HKG)           
Morrocco
MAR   17 Jan  Marrakech                      2              Marrakech                               2:15:48     Thomas Hughes (28,ENG)          2:41:35     Carolyn Naisby (28,ENG)         
MAR   06 Mar  Casablanca                                    Casablanca                              2:16:32     Petr Klimes (29,CZE)                                                        
Malaysia 
MAS   09 Oct  George Town                    7     1985      Malaysia Airlines Penang International  2:29:40     Doug Kurtis (36,MI/USA)         3:10:24     Satsuko Hanafusa (39,JPN)       
Mexico
MEX   14 Feb  Guadalajara                    4              Guadalajara                             2:20:36     Manuel Mendoza (MEX)            2:59:00     Susana Reyes (MEX)              
MEX   29 May  Merida                         2              Marina-Puerto de Altura                 2:37:16     Ricardo Gonzalez (MEX)          3:42:54     Candelaria Segovia (MEX)        
MEX   23 Jul  Mexico City                    5              Ibero-American Championships            2:23:59     Filemon Lopez (29,MEX)          3:00:42     Zoila Munoz (ESP)               
MEX   ?? Jul  Cuernavaca                    34              Rover Scout Mexico                      3:08:10     Ricardo Mejia (25,MEX)          4:21:04     Susana Perez (MEX)              
MEX   18 Sep  Leon                           9              Ciudad Leon Independencia               2:25:11     Inocencio Miranda (26,MEX)      3:17:15     Maria Cristina Santoyo (MEX)    
MEX   25 Sep  Mexico City                    6              Mexico City                             2:19:02     Salvador Garcia (25,MEX)        2:47:10     Gloria Ramirez (MEX)            
MEX   ?? Oct  Cancun                         4              Nocturno de Cancun                      2:28:40     Miguel Gonzalez (MEX)           3:10:30     Martina Ruiz (MEX)              
MEX   18 Dec  Merida                         3              Ciudad de Merida                        2:34:03     Jorge Barcelo (MEX)             3:30:22     Charlotte Bradley (USA)         
MEX   ?? Dec  Mexicali                      23              Gobernador                              n/a         Isavio Chavez (MEX)             n/a         Maria Elena Morales (MEX)       
Malta
MLT   14 Feb  Sliema                         3              Malta                                   2:20:35a    Terry Mitchell (28,SCO)                                                     
Myanmar
MYA   09 Feb  Rangoon                                       Rangoon                                                                             2:47:11     Mar-Mar Min (29,MYA)            
Namibia
NAM   ?? Oct  Swakopmund                     4              Etosha Dolphin                          2:28:14     Tuihaleni Kayele (24,NAM)                                                   
New Caledonia
NCL   24 Jul  Noumea                        12              New Caledonia                           2:26:40     Kenji Beppu (JPN)               2:52:02     Akemi Takayama (20,JPN)         
Netherlands; The
NED   06 Feb  Apeldoorn                     15              Midwinter                               2:19:29     Roland Szymaniak (35,GER)       2:56:19     Ciska vanVelzen (37,NED)        
NED   20 Mar  Schoorl                       11              Schoorl                                 2:27:22     Kees deHaan (36,NED)            3:07:12     Marijke Abramsen (49,NED)       
NED   09 Apr  Maassluis                     19    609+17    Westland                                2:13:12     Cor Saelmans (27,BEL)           2:42:16     Ilona Janko (30,HUN)            
NED   17 Apr  Rotterdam                      8     3790      Rotterdam                               2:06:50     Belayneh Dinsamo (21,ETH)       2:37:46     Hong-yan Xiao (23,CHN)          
NED   24 Apr  Utrecht                       11              U N                                     2:26:00     Willem deWeert (29,NED)         2:54:11     Marianne Knapen (40,NED)        
NED   07 May  Amsterdam                     13     1403      Amsterdam                               2:12:38     Gerard Nijboer (32,NED)         2:41:56     Elena Murgoci (27,ROM)          
NED   28 May  Beek                           6              Nico de Witt                            2:25:32     Wim vanGemert (36,NED)                                                      
NED   04 Jun  Klazienaveen                   5              Drenthe                                 2:27:49     Michel deMaat (26,NED)          3:09:36     Marijke Abramsen (49,NED)       
NED   18 Jun  Sittard                        5              Grensland                               2:34:15     John Palant (35,NED)                                                        
NED   06 Aug  Noordseschut                   9              Drentse Volks                           2:35:57     Be Hoving (NED)                 3:50:40     A Sommer (GER)                  
              10
NED   27 Aug  Noorwijkerhout                 7              Bollenstreek                                                                                                                    
NED   10 Sep  Amersfoort                    10              SAC Amersfoort                          2:19:17     Michel deMaat (27,NED)          3:04:22     Marijke Abramsen (50,NED)       
NED   18 Sep  Hilvarenbeek                   9              Beekse                                  2:33:58     Ad vanderHeyning (42,NED)       3:55:07     Clary Pas (NED)                 
NED   25 Sep  Dordrecht                            80+0     Dordrecht                               2:35:23     Cor deJongh (NED)                           none                            
NED   01 Oct  Zwolle                         6              Zwolle                                  2:22:33     Jan Zethof (NED)                                                            
NED   08 Oct  Bolsward                       4       43      Afsluitdijk                             2:39:35     Jelle Drost (NED)                                                           
NED   09 Oct  Grouw                          3       45      Midfriesland                            2:41:12     Freek Priester (NED)                                                        
NED   16 Oct  Almere                         3       86      Kernen                                  2:32:29     Charles Timmermans (31,NED)     3:45:29     Liene Malch (NED)               
NED   16 Oct  Eindhoven                      6      776      Eindhoven                               2:14:51     Jean-Pierre Paumen (31,BEL)     2:34:26     Heather MacDuff (30,SCO)        
NED   29 Oct  Etten-Leur                     6     1033      Etten-Leur                              2:27:03     Jan-Dirk Hazeleger (NED)        2:50:44     Marianne Knapen (41,NED)        
              20
Northern Ireland
NIR   02 May  Belfast                       43              Belfast                                 2:19:00     Thomas Hughes (28,ENG)          2:49:10     Teresa Kidd (IRL)               
Norway
NOR   24 Apr  Floro                          7              Rett Vest                               2:44:34     Helge Fuglseth (NOR)            4:02:06     Tove Alm (NOR)                  
NOR   10 Jul  Vassenden                      6              Jolster                                                                                                                         
NOR   ?? Aug  Stockmarknes                   2              Hadsel                                  2:41:36     Harald Bjorknes (NOR)                       none                            
NOR   03 Sep  Oslo                           8              Oslo                                    2:22:30     Oyvind Trongmo (35,NOR)         2:42:39     Cassandra Mihailovic (27,FRA)   
NOR   18 Sep  Mandal                         9     26+1     Mandal                                  2:44:42     Nils-Christian Skarpeteig (NOR) 3:44:40     Cecilie Jonsbraten (NOR)        
NOR   02 Oct  Drammen                       13              Drammen                                 2:20:50     Kjetil Berg (33,NOR)            2:49:25     Oddrun Hovsengen (36,NOR)       
NOR   09 Oct  Trondheim                     20              Trondheim                               2:30:11     Oddbjorn Lommundal (NOR)        3:13:04     Ingun Brechan (NOR)             
NOR   20 Nov  Jessheim                       5              Winter                                  2:38:01     Leif Daruk (NOR)                3:41:28     Grete Hoverstad (NOR)           
New Zealand
NZL   07 Feb  Hamilton                      24              Hamilton International                  2:19:30     Peter Lyrenmann (30,SUI)        2:40:18     Cathy O'Brien (20,NH/USA)       
NZL   05 Mar  Waitara                        9      322      New Plymouth                            2:22:43x    Mark Trotman (NZL)              2:45:51x    Marion McDonald (NZL)           
NZL   30 Apr  Rotorua                       24              Fletcher Challenge                      2:16:05     Paul Ballinger (35,NZL)         2:39:20     Jillian Costley (27,NZL)        
NZL   05 Jun  Christchurch                  34              Christchurch                            2:18:17     Tom Birnie (35,NZL)             2:40:12     Marguerite Buist (25,NZL)       
NZL   18 Sep  Dunedin                       10              Moro                                    2:45:57     Mike Piper (43,NZL)             2:57:46     Bernardine Portenski (39,NZL)   
NZL   23 Oct  Rotorua                                       Auckland Championship                   2:30:50     Kerry Rodger (26,NZL)           2:54:45     Margaret Gordon (NZL)           
NZL   06 Nov  Invercargill                  36              Winstone Southland                      2:16:41a    Steven Poulton (31,AUS)         2:48:38a    Bernardine Portenski (39,NZL)   
NZL   ?? Dec  Feilding                      34              Feilding                                2:42:11     S McDonald (NZL)                            none                            
Panama
PAN   ?? Nov  Panama City                   12              Panama City                             2:32:40     Victor Miranda (PAN)            3:07:16     Laura Peter (USA)               
Peru
PER   ?? Feb  Arequipa                       2              Virgen de la Candelaria                 2:37:46     Roberto Serrano (PER)                       none                            
Philippines
PHI   24 Jan  Manila                         7     1500      Philippine Air Lines                    2:25:11     Jeffrey Martin (29,ON/CAN)      2:53:14     Rita Denniston (30,HI/USA)      
PHI   14 Feb  Manila                         6              Pilipinas Third World                   2:25:22     Johan Geirnaert (37,BEL)        2:48:49     Marialda Manzone (32,ITA)       
Poland
POL   27 Mar  Debno                         20      118      Debno Lubuskie                          2:12:26     Wiktor Sawicki (32,POL)         2:32:23     Wanda Panfil (29,POL)           
POL   23 Apr  Puck                           6     70+0     Ziemi Puckiej                           2:27:59     Adam Musial (29,POL)                        none                            
POL   24 Apr  Swinoujscie                            68      Freundschaftlauf Wolgast-Swinoujscie    2:34:00     Rainer Schroder (GER)           3:41:17     Cornelia Buchholz (GER)         
POL   09 May  Biala Podlaska                 4      153      Miedzynarodowy Zwyciestwa               2:30:26     Sergey Kozlov (RUS)             3:22:50     Svetlana Demchik (RUS)          
POL   15 May  Wroclaw                        6    336+10    Wroclaw                                 2:33:51     Henryk Wiezik (42,POL)          2:52:29     Anna Krol (39,POL)              
POL   29 May  Szczytno                       6              Szczytno                                2:37:57a    Zenon Sznajder (28,POL)                                                     
POL   12 Jun  Poznan                         1              Poznan                                  2:17:28     Zdzislaw Udowieni (31,POL)                                                  
POL   26 Jun  Otwock                                 65      Otwock                                  2:16:59     Hui-Bok Cho (23,PRK)            2:44:26     Rosemarie Kössler (26,GER)      
POL   16 Jul  Olsztyn                        2     72+2     Grunwaldzki                             2:23:11     Zdzislaw Udowieni (31,POL)      2:55:16     Valentina Silakova (25,RUS)     
POL   31 Jul  Torun                          6      145      Torunski                                2:33:46a    Stanislaw Brylowski (33,POL)    3:37:56a    Malgorzata Bukowska (POL)       
              10
POL   28 Aug  Witnica                        4     92+2     Po Ziemi Gorzowskiej                    2:35:35a    Andrzej Pochranowicz (28,POL)   4:09:40a    Wladyslawa Karolak (42,POL)     
POL   25 Sep  Warsaw                        10     1597      Warsaw                                  2:17:37     Pawel Tarasiuk (29,POL)         2:55:34     Stefania Kozik (29,POL)         
POL   13 Nov  Kedzierzyn-Kozle               3    184+9     Odrzanski Przyjazni                     2:31:48     Andrzej Magier (26,POL)         3:23:01     Anna Solecka (20,POL)           
Portugal
POR   06 Nov  Lisbon                         3              Lisbon                                  2:20:29     Osmiro daSilva (27,BRA)         2:43:11     Janeth Mayal (25,BRA)           
Peoples Rep Korea
PRK   25 Apr  Pyongyang                      7              Pyongyang                               2:14:33     Hui-Bok Cho (23,PRK)                                                        
French Polynesia
PYF   18 Sep  Papetoai                       6              Moorea International                    2:24:56     Pascal Zilliox (26,FRA)         3:50:17     Anja Helin (FIN)                
Romania
ROM   22 Sep  Bucharest                                     Romanian Championships                  2:20:44     Alexandru Chiran (29,ROM)       2:33:03     Elena Murgoci (28,ROM)          
South Africa
RSA   16 Jan  Pretoria                                      n/a                                                                                 2:56:24     Annette Falkson (30,RSA)        
RSA   23 Jan  Port Elizabeth                 9              Big Tree/Friendly City                  2:30:05     Johan Gerber (RSA)              3:24:45     Margaret Saunders (34,RSA)      
RSA   24 Jan  Benoni                         8              Johnson Crane                           2:32:26     Ephraim Sekotlong (RSA)         2:47:45     Frith vanderMerwe (23,RSA)      
RSA   06 Feb  East London                   10              Mineshaft                               2:37:23a    Elliot Ngose (RSA)              3:30:07a    Kathy Jolliffe (RSA)            
RSA   06 Feb  Mossel Bay                     2              PetroSA                                 2:22:27     Peter Tshikila (25,RSA)         2:58:28     Helen Lucre (32,RSA)            
RSA   06 Feb  Welkom                        10              Mealie                                  2:26:28     Frans Ntoale (37,LES)           3:13:14     Anna Clemson (24,RSA)           
RSA   13 Feb  Piet Retief                         129+3     Assegaai                                2:26:23     R M Mkhonio (24,RSA)            3:30:07     S Rossouw (RSA)                 
RSA   13 Feb  Sasolburg                     38              Sasol                                   2:22:18     Ernest Tjela (33,RSA)           3:13:53     E Coetzee (RSA)                 
RSA   ?? Feb  Bloemfontein                   8              Kloppers Saucony                        2:23:54     Kevin Flanegan (34,RSA)         3:28:30     Elizabeth Mohala (RSA)          
RSA   21 Feb  Hillcrest                     11              Villagers                               2:21:16     Patrick Vilakazi (RSA)          2:58:56     Helen Lucre (32,RSA)            
              10
RSA   21 Feb  Johannesburg                   4              Pick 'n Pay                             2:25:25     Philemon Mogashane (RSA)        2:47:32     Frith vanderMerwe (23,RSA)      
RSA   27 Feb  Cape Town                     25              Peninsula                               2:14:45     Thompson Magawana (28,RSA)      2:45:14     Monica Drögemoller (28,RSA)     
RSA   05 Mar  East London                   15              Buffalo                                 2:19:16x    Mlamli Nkonkobe (20,RSA)        2:55:32x    Chloë Glover (37,RSA)           
RSA   05 Mar  Oudtshoorn                    13              Cango                                   2:27:09x    Jan Koegelenberg (RSA)          3:20:43x    Lindsay Frames (RSA)            
RSA   06 Mar  Vereeniging                   13     2044      Vaal                                    2:22:53     Johannes Thobejane (36,RSA)     3:11:47     Kerry Cocker (RSA)              
RSA   12 Mar  Sun City                                      n/a                                                                                 2:51:02     Lynette Lombaard (27,RSA)       
RSA   19 Mar  Glencoe                        9              Biggarsberg                             2:26:46     B Mkwanazi (RSA)                3:13:50     Linda Hepburn (RSA)             
RSA   20 Mar  Durban                        28              Savages                                 2:27:03     Eloi deOliveira (29,RSA)        3:03:21     Tilda Tearle (28,RSA)           
RSA   27 Mar  Glenmore Beach                13              Banana                                  2:24:04a    Zithulele Sinqe (24,RSA)        3:12:25a    Lindy Bradshaw (RSA)            
RSA   17 Apr  Johannesburg                  43              Jackie Gibson                           2:27:08     Charles Vilakazi (27,RSA)       3:14:17     Eunice Ntuli (33,RSA)           
              20
RSA   23 Apr  Wilderness                     2              Outeniqua                               2:40:29a    Terry Eyles (RSA)               3:23:26a    S vanderMerwe (RSA)             
RSA   30 Apr  Cape Town                                     South African Championships             2:10:18     Willie Mtolo (23,RSA)           2:33:39     Annette Falkson (30,RSA)        
RSA   01 May  Brakpan                       33              n/a                                     2:19:43a    Frans Ramokgopa (RSA)           3:03:36a    Eunice Ntuli (33,RSA)           
RSA   07 May  Kenhardt                       5              Dorperland                              2:34:10     Gert Thys (16,RSA)              3:44:48     Kyra Helmert (RSA)              
RSA   ?? May  Verwoerdburg                  12              Wally Hayward                           2:28:22     M Molebadse (RSA)               3:11:51     Marie Minty (RSA)               
RSA   16 Jul  Knysna                         5              Knysna Forest                           2:28:06a    Gerhard Joubert (RSA)           3:11:16a    Denise Chivell (RSA)            
RSA   23 Jul  Riebeek West                   3              Riebeekberg                             2:36:24     David April (RSA)               3:24:00     Shirley McClarty (RSA)          
RSA   13 Aug  East London                   11              Border Masters                          2:35:08a    Temba Myeki (RSA)               3:47:48a    S Thomas (RSA)                  
RSA   13 Aug  Port Elizabeth                 6              Port Elizabeth                          2:14:06a    David Tsebe (21,RSA)            2:50:58a    Monica Drögemoller (28,RSA)     
RSA   27 Aug  Uitenhage                      3              Goodyear                                2:20:43     Peter Tshikila (26,RSA)         3:28:15     Caroline Vorster (RSA)          
              30
RSA   28 Aug  Durban                        55              Durban Athletic Club                    2:14:36     Willie Mtolo (24,RSA)           2:36:59     Sonja Laxton (40,RSA)           
RSA   03 Sep  Springbok                                     Daisy                                                                                                                           
RSA   10 Sep  East London                   10              Old Selbornians                         2:26:42     David Botya (RSA)               3:19:29     Claire Nicholson (RSA)          
RSA   10 Sep  Stellenbosch                                  n/a                                     2:18:57     Miltas Tshabalala (27,RSA)      2:42:01     Monica Drögemoller (29,RSA)     
RSA   08 Oct  Kimberley                     18              Diamond                                 2:30:56     Isaac Moloko (24,RSA)           3:07:06     Wendy Shaw (RSA)                
RSA   10 Oct  Johannesburg                                  Johannesburg                                                                        2:41:16     Sonja Laxton (40,RSA)           
RSA   15 Oct  Bredasdorp                    11              Foot of Africa                          2:35:00a    Errol Green (30,RSA)            3:15:43a    Gail Buhrmann (RSA)             
RSA   15 Oct  King William's Town           24              Kaffrarian                              2:23:23x    Mlamli Nkonkobe (21,RSA)        3:13:47x    Claire Nicholson (RSA)          
RSA   12 Nov  Pretoria                                      n/a                                     2:18:21     Petrus Kekana (32,RSA)                                                      
RSA   12 Nov  Queenstown                    12              Bongolo                                 2:27:28     P Biyase (RSA)                  3:33:15     Lizbeth Ntozini (RSA)           
              40
RSA   19 Nov  Stellenbosch                  11      849      Winelands                               2:27:14     Anton Naude (RSA)               3:08:31     Jacomin Moolman (RSA)           
Russia
RUS   ?? Jan  Saint Petersburg              16              Mezhdunarodny Doroga Zhizni             2:24:42     Sergey Kozlov (RUS)                                                         
RUS   25 Apr  Phenian                                       n/a                                                                                 2:38:00     Madina Biktagirova (23,BLR)     
RUS   04 Jun  Arkhangelsk                    5              Gandvik Peace                           2:30:46     Nikolay Gromov (RUS)            3:11:27     Tamara Merzlikina (LAT)         
RUS   13 Aug  Moscow                         8              Moscow Peace                            2:23:29     Lev Khitterman (36,RUS)         2:49:27     Rumyana Panovska (22,BUL)       
RUS   10 Sep  Ufa                            6              Ufynskiy                                                                            2:30:59     Valentina Yegorova (24,RUS)     
Scotland
SCO   24 Apr  Dundee                         9              City of Dundee Health                   2:27:50     Sam Graves (SCO)                3:01:xx     Jill Danskin (ENG)              
SCO   ?? Apr  Fort William                   5              Lochaber                                2:30:09     Colin Martin (41,SCO)           3:08:13     Julie Harvey (SCO)              
SCO   22 May  Aberdeen                      10              City of Aberdeen Milk                   2:21:15     Hamilton Cox (SCO)              2:47:23     Eileen Masson (30,SCO)          
SCO   ?? May  n/a                                           Scottish Championships                                                                                                          
SCO   07 Aug  Elgin                          7              Moray                                   2:40:35     Mick Francis (29,AUS)           3:22:45     Marg McDonald (GBR)             
Seychelles
SEY   23 Oct  Victoria                                      n/a                                     2:25:48     Albert Marie (SEY)                                                          
Singapore
SIN   11 Dec  Singapore                      4              Singapore                               2:22:49     Hans Pfisterer (34,GER)         2:46:04     Ye-mei Li (22,CHN)              
Slovenia
SLO   ?? May  Radenci                        8              Three Hearts                            2:46:10     Milan Jankovic (SLO)            3:28:10     Olga Grm (SLO)                  
Switzerland
SUI   24 Apr  Zurich                         5              Zurich                                  2:15:35     Manuel deOliviera (29,POR)      2:34:36     Luzia Sahli (31,SUI)            
SUI   30 Jul  Davos                          3              Swiss Alpine                                                                                                                    
SUI   28 Aug  Bad Ragaz                      3              n/a                                     2:18:38     Marco Kaminski (24,SUI)                                                     
SUI   ?? Sep  Nidau                         25              Rund um den Bielersee                   2:31:xx     Marco Kaminski (24,SUI)         3:01:xx     Ursula Renfer (SUI)             
SUI   16 Oct  Riehen                        13              Swiss Championships                     2:19:50     Jacob Marti (29,SUI)            2:39:20     Helen Comsa (35,SUI)            
SUI   30 Oct  St Ursanne                                    Jura                                    2:24:26     Marco Kaminski (24,SUI)         n/a         nfn Dubois (SUI)                
SUI   13 Nov  Tenero                         6              Ticino                                  2:21:26     Michael Longthorn (32,ENG)      2:45:12     Mirijam Jaberg (29,GER)         
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                    24              Frauenfelder Militarwettmarsch          2:40:16     Hans Furrer (37,SUI)                        none                            
Slovakia
SVK   23 Apr  Michalovce                     5    203+5     Podvihorlatsky                          2:30:44     Stefan Szollos (31,SVK)         3:20:56     Bozena Zatecka (41,SVK)         
SVK   08 May  Vranov nad Toplou             22     58+0     Zemplinsky                              2:34:33     Anton Sluka (27,SVK)                        none                            
SVK   11 Jun  Cadca                         14    270+6     Kysucky                                 2:23:57     Milan Slivka (27,SVK)           2:57:37     Jana Kucharikova (28,SVK)       
SVK   09 Jul  Nove Mesto Nad Vahom          26    188+7     Povazsky                                2:11:34     Michael Heilmann (26,GER)       2:36:58     Uta Pippig (22,GER)             
SVK   06 Aug  Nemecka                       14    105+4     SNP                                     2:27:31a    Rudolf Bucher (27,SVK)          3:30:34a    Hana Engelova (32,CZE)          
SVK   13 Aug  Rajec                          5    114+9     Rajecky                                 2:34:30     Jan Strompl (34,SVK)            3:11:26     Jarmila Suniarova (41,SVK)      
SVK   27 Aug  Sebestanova                    7     76+2     Povazskobystricky                       2:27:10     Peter Polak (39,SVK)            3:08:24     Eva Seidlova (40,SVK)           
SVK   10 Sep  Zvolen                         4     67+1     Zvolensky                               2:38:21     Viliam Hrebik (28,SVK)          3:25:55     Margita Lakatosova (41,SVK)     
SVK   11 Sep  Dolny Kubin                    2     31+1     Oravsky                                 2:41:07     Vladimir Macko (37,SVK)         3:41:53     Ivana Vidimova (37,CZE)         
SVK   02 Oct  Kosice                        63    977+28    Kosice                                  2:17:52     Michael Heilmann (26,GER)       2:39:03     Christa Vahlensieck (39,GER)    
              10
SVK   30 Oct  Trnava                        11    318+11    Malokarpatsky                           2:24:45     Miroslav Miko (34,CZE)          3:06:37     Vera Holanova (31,CZE)          
SVK   05 Nov  Liptovsky Mikulas             12    105+4     Liptovsky                               2:29:26     Viliam Hrebik (28,SVK)          3:27:19     Ludmila Husarova (25,SVK)       
Sweden
SWE   26 Mar  Vallingby                     18              Vallingby                               2:41:56     Leif Dietz (SWE)                3:18:28     Ylva Rangne (32,SWE)            
SWE   04 Jun  Stockholm                     10  10115+747   Stockholm                               2:14:26     Suleiman Nyambui (35,TAN)       2:28:24     Grete Waitz (34,NOR)            
SWE   20 Aug  Nordingra                      8              Hoga Kusten                                                                                                                     
SWE   27 Aug  Goteborg                      15              Goteborg                                2:28:41     Jan Swensson (SWE)                          none                            
SWE   ?? Sep  Umea                          16              Umea                                    2:35:10     Lars Bjornfot (SWE)                         none                            
SWE   ?? ???  Oland                                         Oland                                   2:39:11     Willem deWeert (30,NED)                                                     
SWE   13 Nov  Koping                        26              Winter                                  2:22:46     Colin McIntyre (_ww)            2:49:10     Asa Schumann (25,SWE)           
Tanzania
TAN   12 Mar  Arusha                         4              Mount Meru                              2:09:30x    John Burra (22,TAN)             3:15:32x    Suzana Mkuki (TAN)              
Thailand
THA   27 Nov  Bangkok                        2              Bangkok                                 2:18:10     Eddy Hellebuyck (27,AZ/USA)     2:52:37     Yuko Gordon (37,HKG)            
Togo
TOG   ?? Nov  Lome                           2              Lome International                      n/a         Pierre-Andre Gobet (33,SUI)                                                 
Taiwan
TPE   06 Mar  Taipei                        10              n/a                                     2:18:03     Akio Tokoro (JPN)               2:49:25     Kathy Matson (28,UT/USA)        
TPE   11 Dec  Tainan                         5              Tsengwen Reservoir                                                                                                              
Trinidad and Tobago
TRI   22 May  Port of Spain                  6              Mirror Guiness                          2:27:23a    Calvin Dallas (35,ISV)          3:09:40a    Monica Sarmiento (31,VEN)       
Tunisia
TUN   18 Jun  Tunis                                         Tunisian Championships                  2:42:32     Ali Chehidi (TUN)                           none                            
TUN   16 Oct  Tunis                          3              COMAR                                   2:37:00     Mohamed-Salah Rajhi (24,TUN)    n/a         Asma El Arbi (17,TUN)           
TUN   12 Nov  Tunis                                         n/a                                     2:18:49     Karel David (24,CZE)                                                        
Turkey
TUR   17 Jul  Ankara                        47              Balkan Games                            2:23:00     Mehmet Terzi (33,TUR)                                                       
TUR   06 Nov  Istanbul                      10              Istanbul Eurasia                        2:15:06     Ahmet Altun (30,TUR)            3:12:35     Keriman Günaydin (TUR)          
Ukraine
UKR   17 Apr  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:13:31     Igor Braslavskiy (28,UKR)       2:29:49     Alevtina Naumova (27,RUS)       
UKR   07 Oct  Kiev                                          Belaya Serkov                           2:15:13     Sergey Yanenko (30,UKR)         2:30:09     Vera Sukhova (25,RUS)           
UKR   13 Nov  Simferpol                      5              Krimskiy                                2:29:45     Sergey Vasilyev (RUS)           3:36:35     Lyudmila Malofeyeva (RUS)       
United States
USA   01 Jan  Marshfield MA                  8              New Year's Day                          3:04:37     Lenny Bicknell (MA/USA)                                                     
USA   02 Jan  Charlotte NC                  11              Charlotte Observer                      2:19:38     Jeffrey Martin (29,ON/CAN)      2:57:01     Beth Dillinger (32,VA/USA)      
USA   09 Jan  Phoenix AZ                                    Phoenix                                 2:18:35     Art Menchaca (30,AZ/USA)        2:48:59     Cindy Gans (USA)                
USA   09 Jan  Jacksonville FL                5              Jacksonville                            2:18:24     Herb Wills (27,FL/USA)          2:46:16     Linda vanHousen (USA)           
USA   17 Jan  Santa Barbara CA               5              Sri Chinmoy                             2:41:55     Gregg Horner (CA/USA)           3:40:07     Melissa Heatly (CA/USA)         
USA   17 Jan  Houston TX                    16   2557+516   Houston-Tenneco                         2:11:44     Geir Kvernmo (32,NOR)           2:34:52     Linda Zeman (27,NM/USA)         
USA   24 Jan  Tucson AZ                     18      179      Tucson                                  2:31:37     Phillip Nicholls (28,BC/CAN)    3:30:xx     Joyce Rankin (40,CO/USA)        
USA   30 Jan  New Orleans LA                23              Mardi Gras                              2:43:49     Alexander Thomas (LA/USA)       2:58:56     Kay Overcash (35,NC/USA)        
USA   06 Feb  Tallahasse FL                 14       49      Tallahasse                              2:31:39     Tom Swiersz (USA)               3:19:54     Lana Hayden (USA)               
USA   06 Feb  Las Vegas NV                  22              Las Vegas                               2:16:55x    Brad Ingram (32,OH/USA)         2:37:55x    Marie Rollins (28,IRL)          
              10
USA   14 Feb  West Sacramento CA                            n/a                                                                                 2:49:36     Beverly Marx (33,CA/USA)        
USA   14 Feb  Greenbelt MD                  27    116+15    Washington's Birthday                   2:28:18     James Hage (30,MD/USA)          2:53:29     Rose Malloy (USA)               
USA   20 Feb  Miami FL                      11              American Savings Orange Bowl            2:23:19     Dennis Rinde (29,CA/USA)        2:50:32     Maureen Hurst (34,ENG)          
USA   20 Feb  Columbia SC                   12              Carolina                                2:24:14     Eric Wilkins (USA)              2:50:05     Ann Wehner (25,NJ/USA)          
USA   ?? Feb  Melbourne FL                  17              Space Coast                             2:54:54     Mannie Scalia (USA)             2:56:11     Susan Faber (25,CT/USA)         
USA   27 Feb  Seaside OR                    19              Trail's End                             2:38:55     Joshua Sacon (USA)              2:54:43     Terry Gerber (CA/USA)           
USA   27 Feb  Townsend TN                   15              Smoky Mountain                          2:39:09     Sam Shirley (USA)               3:04:36     Susan Shipley (25,TN/USA)       
USA   27 Feb  Fort Worth TX                 10              Cowtown                                 2:32:36     Antonio Cordero (TX/USA)        2:56:26     Alison Unterreiner (31,TX/USA)  
USA   28 Feb  Hyannis MA                    11              Hyannis                                 2:31:12     John O'Leary (NY/USA)           2:56:23     Agnes Ruane (34,CT/USA)         
USA   28 Feb  Saint Louis MO                16              Third Olympiad                          2:33:24     William Wilkey (31,WI/USA)      2:59:10     Kay Capozzi (26,FL/USA)         
              20
USA   28 Feb  Albany NY                     15     21+0     Hudson-Mohawk                           2:40:39     Eric Hotaling (30,USA)                      none                            
USA   28 Feb  Galveston TX                  19              Galveston                               2:44:14.4   Bob Wolfe (TX/USA)              3:41:14     Carrie McFadden (TX/USA)        
USA   05 Mar  Booneville AR                 21              Arkansas                                2:41:15     Tom Aspel (33,AR/USA)           3:30:23     Karen Bates (USA)               
USA   05 Mar  Chico CA                      12              Bidwell Classic                                                                                                                 
USA   05 Mar  Edgewood MD                   11              Last Train to Boston                    2:49:30     Bill Lawder (40,NJ/USA)         3:38:45     Nancy Churchman (PA/USA)        
USA   06 Mar  Los Angeles CA                 3              City of Los Angeles                     2:10:19     Martin Mondragon (34,MEX)       2:36:11     Blanca Silvia Jaime (22,MEX)    
USA   ?? Mar  Avalon CA                     11              Catalina                                2:52:36a    Bill McDermott (36,CA/USA)      3:19:27a    Ann Trason (27,CA/USA)          
USA   13 Mar  Napa CA                       10    702+189   Napa Valley                             2:18:28a    Brent Friesth (27,CO/USA)       2:47:20a    Ann Trason (27,CA/USA)          
USA   13 Mar  Kaanapali HI                  33              Maui                                    2:33:07a    Michael Georgi (35,HI/USA)      2:59:27a    Judy Huber (OK/USA)             
USA   19 Mar  Virginia Beach VA             16              Shamrock                                2:15:26     Gary Gargasz (32,PA/USA)        2:50:30     Elizabeth Andrews (24,VA/USA)   
              30
USA   27 Mar  Tucson AZ                     10      3+0     Mica Mountain                           4:43:17     Ken Young (46,CA/USA)                       none                            
USA   02 Apr  Sausalito CA                         18+7     California Forty-Niner                  2:58:17     Dane Larson (36,CA/USA)         4:01:25t    Martha Cederstrom (32,CA/USA)   
USA   09 Apr  Abilene TX                    11              Great Southwest                         3:03:52     Daniel Gonzalez (TX/USA)        3:49:01     Vickie Ralph (USA)              
USA   10 Apr  Modesto CA                     5              Modesto                                 2:32:12     Barry Martin (35,CA/USA)                                                    
USA   10 Apr  Seattle WA                     9              Emerald City                            2:19:07     Doug Kurtis (36,MI/USA)         2:46:49     Nancy Kubasek (OH/USA)          
USA   16 Apr  Sausalito CA                   2     14+7     Golden Gate Headlands                   3:33:54     Michael Duncan (38,CA/USA)      5:02:10     Pam Neronha (29,USA)            
USA   17 Apr  Carmel CA                      3              Big Sur                                 2:33:18a    Mike Lundblad (33,CA/USA)       2:55:58a    Nelly Wright (41,BOL)           
USA   17 Apr  Athens OH                     21              Athens                                  2:43:57     Daniel Sekerak (44,OH/USA)      4:04:38     Patricia Heilmann (OH/USA)      
USA   18 Apr  Boston MA                     91   4472+789   Boston                                  2:08:43a    Ibrahim Hussein (29,KEN)        2:24:30a    Rosa Mota (29,POR)              
USA   23 Apr  Butano Park CA                 1      5+3     Big Basin                               3:12:06     Gary Hilliard (33,CA/USA)       3:31:46     Marcia Martin (CA/USA)          
              40
USA   24 Apr  Highland Park IL               8              Lake County                             2:32:05a    Jim Kaput (27,IL/USA)           3:13:40a    Kristy Dimmick (IL/USA)         
USA   24 Apr  Jersey City NJ                                n/a                                                                                 2:46:38     Alma Lopez (MEX)                
USA   24 Apr  Jersey City NJ                       77+0     US Men's Olympic Trials                 2:12:26     Mark Conover (27,CA/USA)                    none                            
USA   29 Apr  Sausalito CA                         11+5     Miwok                                   5:07:50     John Liebeskind (USA)           5:24:40     Jane Parrish (40,USA)           
USA   30 Apr  Fayetteville AR               12              Hogeye                                  2:38:07     Toby Skinner (OR/USA)           3:55:28     Penny Pabst (USA)               
USA   30 Apr  Des Moines IA                 20              Drake Relays                            2:35:12     Darell Ziems (USA)              3:02:53     Jane Tompkins (29,KS/USA)       
USA   01 May  Lone Pine CA                  10              Wild Wild West                          3:08:52     Mac Williamson (23,CA/USA)      4:20:33     Connie Hughes (USA)             
USA   01 May  Long Beach CA                  7              Long Beach                              2:21:33     Naek Sagala (30,INA)            2:44:52     Dianne Rodger (31,NZL)          
USA   01 May  Weott CA                      17              Avenue of the Giants                    2:32:20     James Washington (33,CA/USA)    3:01:17     Kimberly Bruyn (26,CA/USA)      
USA   01 May  Pinckney MI                    2     72+5     Michigan Trail                          2:58:59     Dennis Raymark (27,USA)         4:08:43     Donna Swanson (45,MI/USA)       
              50
USA   01 May  Lincoln NE                    11              Lincoln                                 2:26:46     Joe Broze (27,MN/USA)           3:00:44     Karlene Herrell (22,IN/USA)     
USA   01 May  East Meadow NY                31              Long Island                             2:30:18     Mark Whitney (USA)              3:13:07     Stephanie Kessler (30,NY/USA)   
USA   01 May  Pittsburgh PA                                 US Women's Olympic Trials                                                           2:29:50     Margaret Groos (28,TN/USA)      
USA   01 May  Pittsburgh PA                  4              Pittsburgh                              2:19:49     Malcolm East (32,ENG)           2:51:28     Mary-Lynn Currier (24,CT/USA)   
USA   07 May  Fort Huachuca AZ              13              Mule Mountain                           2:50:30a    Hayden Smith (39,AZ/USA)        3:40:45a    Gwen Hayes (USA)                
USA   07 May  Boise ID                      10              Great Potato                            2:36:20     Mike Lewis (ID/USA)             3:19:59     Anne Herndon (USA)              
USA   07 May  Lake Geneva WI                 3              Lake Geneva                             2:33:36     Bruce Tracy (IL/USA)            2:56:14     Sheila Rickleffs (WI/USA)       
USA   14 May  Prescott AZ                   10              Whiskey Row                             2:34:07     Alvin Begay (AZ/USA)            3:23:33     Angela French (29,WA/USA)       
USA   15 May  Holyoke MA                    26              Race of Champions                       2:24:15     Scott Bagley (23,MA/USA)        2:47:33     Nancy Conz (31,MA/USA)          
USA   15 May  Cleveland OH                  13              RevCo-Cleveland                         2:19:59     Pablo Vigil (36,CO/USA)         2:41:57     Gloria Ramirez (MEX)            
              60
USA   21 May  Mill Valley CA                                Mount Tamalpais                         3:11:21     Gary Hilliard (33,CA/USA)       3:57:09     Cynthia Nexvig (34,CA/USA)      
USA   28 May  Traverse City MI               6      158      Bayshore                                2:29:45     Donnie Andersen (MI/USA)        3:18:51     Sandi Domagalski (MI/USA)       
USA   ?? May  Gage OK                       19       11      Gage Roadrunner                         3:03:17     Mike Murphy (TX/USA)            3:42:52     Sharon Mordovski (IL/USA)       
USA   28 May  Oklahoma City OK              16              Andy Payne                                                                                                                      
USA   29 May  Coeur d'Alene ID              11              Coeur d'Alene                           2:33:37     Alan Gay (WA/USA)               3:05:45     Elaine Delsman (OR/USA)         
USA   29 May  Seattle WA                     1              Sri Chinmoy                             3:03:12     Brian Kessler (USA)                         none                            
USA   30 May  White Rock NM                  6              Bandelier                               2:53:54     Dave Dixson (26,NM/USA)         4:14:29     Colleen Olinger (NM/USA)        
USA   04 Jun  South Bend IN                  5              Sunburst                                2:25:22     Mark Helgeson (MN/USA)          2:47:05     Maria del Carmen Cardenas (29,M 
USA   04 Jun  Helena MT                     15              Governor's Cup                          2:38:48a    Dave Coppock (MT/USA)           3:21:47a    Bobbie Dixon (MT/USA)           
USA   04 Jun  Cairo WV                      10              Ridgerunner                                                                                                                     
              70
USA   05 Jun  Ukiah CA                      10              Russian River                           2:37:36.4   Terry Nephew (CA/USA)           3:11:13.3   Sandra Kiddy (51,CA/USA)        
USA   11 Jun  Palos Verdes Estates CA       22              Palos Verdes                            2:26:33a    Tyrus Deminter (24,CA/USA)      2:57:15a    Nancy Mateljan (CA/USA)         
USA   11 Jun  Duluth MN                     12   3054+775   Grandma's                               2:20:07a    Armando Azocar (VEN)            2:43:27a    Jacqueline Gareau (35,PQ/CAN)   
USA   11 Jun  Coudersport PA                14              God's Country                           2:27:45a    Terrence Stanley (35,PA/USA)    3:55:19a    Karen Doetschman (MD/USA)       
USA   12 Jun  Steamboat Springs CO           7              Steamboat Springs                       2:30:38x    Jim Christoph (CO/USA)          2:59:57x    Kirsten Whetstone (31,CO/USA)   
USA   12 Jun  Ashford CT                     5              Nipmuck Trail                           3:07:05     Richard Fargo (29,CT/USA)       4:08:25     Christine Gibbons (26,NJ/USA)   
USA   18 Jun  Anchorage AK                  19      152      Mayor's Midnight Sun                    2:32:39a    Eric Day (USA)                  3:03:15a    Gerri Litzenberger (31,AK/USA)  
USA   19 Jun  Lompoc CA                     12      186      Valley of the Flowers                   2:35:37     Isaac Silva (CA/USA)            3:13:06     Sandra Marshall (40,CA/USA)     
USA   25 Jun  Breckenridge MI               16              Breckenridge                                                                                                                    
USA   26 Jun  Taos NM                        6              Taos                                    2:42:34     Jerry Martinez (38,NM/USA)                  none                            
              80
USA   02 Jul  Salmon ID                      9       43      Salmon River Days                       2:37:38a    Bill Brist (MT/USA)             3:23:08a    Sandra Kiddy (51,CA/USA)        
USA   09 Jul  Boone NC                      22      123      Grandfather Mountain                    2:55:03a    James Curwen (NC/USA)           3:34:44a    Shelby Hayden (NC/USA)          
USA   09 Jul  Brookings SD                  19              Longest Day                             2:35:11     Kevin Osborn (ND/USA)           3:44:47     Sharon Mordovski (IL/USA)       
USA   16 Jul  Okoboji IA                    11              University of Okoboji                   2:54:30     Jim Cain (IA/USA)               3:38:38     Beth Sutter (IA/USA)            
USA   24 Jul  Olympia WA                     7      378      Capital City                            2:29:16     Pete Wareham (25,MN/USA)        3:01:13     Dianne Johnson (28,WA/USA)      
USA   25 Jul  Salt Lake City UT             19              Deseret News                            2:22:35x    Dennis Rinde (29,CA/USA)        2:52:27x    Kathy Matson (29,UT/USA)        
USA   ?? Aug  Juneau AK                     18              Juneau                                  n/a         Glenn Frick (AK/USA)                                                        
USA   13 Aug  Klamath Falls OR              13              Crater Lake                             2:47:17     Don Stearns (27,OR/USA)         3:18:22     Dawn Welch (40,OR/USA)          
USA   13 Aug  Hurley WI                     20              Paavo Nurmi                             2:31:53a    Todd Sperling (28,MN/USA)       3:23:37a    Jean Burke (MN/USA)             
USA   21 Aug  Manitou Springs CO            33    377+75    Pike's Peak                             3:38:05     Matt Carpenter (24,CO/USA)      4:29:59     Linda Quinlisk (CO/USA)         
              90
USA   ?? Aug  McKenzie Bridge OR             1      2+2     McKenzie Bridge Trail Run               4:27:29     George Cox (41,USA)             4:16:46     Sandi Arrington (35,USA)        
USA   28 Aug  Santa Monica CA               16              Santa Monica                            2:32:34     Eugene Muslar (USA)             3:11:14     Joanie Eifler (USA)             
USA   ?? Aug  Kingfield ME                   6              Sugarloaf                               2:34:48a    Paul Merrill (ME/USA)           3:20:54a    Darlene Higgins (USA)           
USA   03 Sep  Port Huron MI                 13      135      Scotty Hanton                           2:41:49     Greg Whitican (USA)             3:03:19     Charlene Catalina (USA)         
USA   04 Sep  Tupelo MS                      8       20      Tupelo                                  2:47:49     Toby Skinner (OR/USA)           3:41:20     Mary Skirvin (MS/USA)           
USA   04 Sep  Rapid City SD                 10              Black Hills                             2:23:32x    Brian Larson (32,AZ/USA)        3:35:35x    LeAnn Vette (SD/USA)            
USA   ?? Sep  Bismarck ND                    7              Bismarck                                2:45:34     Nate Krug (ND/USA)                          none                            
USA   17 Sep  Burlington WA                 11              Skagit Flats                            2:48:22     Jim Pearson (44,WA/USA)         3:13:37     Mary Ann Farrell (WA/USA)       
USA   18 Sep  Wappingers Falls NY           10              Dutchess County                         2:36:13     John O'Leary (NY/USA)           3:47:39     Sharon Contelmo (USA)           
USA   18 Sep  Erie PA                       15              Eriesistable                            2:23:58     Don Paul (38,CA/USA)            2:51:50     Barbara Filutze (42,PA/USA)     
              100
USA   24 Sep  Fairbanks AK                  26    118+45    Equinox                                 2:51:41     Robert Murphy (36,AK/USA)       3:36:58     Dolly Lefever (42,AK/USA)       
USA   24 Sep  Walker MN                      6              Walker North Country                    2:42:20     Jarrow Wahman (27,MN/USA)       3:24:53     Janice Ettle (29,MN/USA)        
USA   25 Sep  Keene NH                      11              Clarence DeMar                          2:33:41     Celio Hernandez (NH/USA)        2:59:45     Shirley Silsby (30,MA/USA)      
USA   25 Sep  Albuquerque NM                19              Duke City                               2:22:29     Alvin Begay (AZ/USA)            2:53:50     Mary Downey (NM/USA)            
USA   25 Sep  Portland OR                   17              Portland                                2:22:43     Yoshihiro Nishimura (31,JPN)    2:47:27     Elizabeth Brim (28,USA)         
USA   01 Oct  St George UT                  12     1437      St George                               2:22:11x    Tracy Fifield (26,UT/USA)       2:47:39x    Joan Ullyot (48,CA/USA)         
USA   02 Oct  Sacramento CA                 12              Sacramento                              2:34:01     Craig Moore (35,CA/USA)         3:00:29     Christine Iwahashi (32,CA/USA)  
USA   02 Oct  Saint Paul MN                 26   3689+882   Twin Cities                             2:14:10     Daniel Boltz (26,SUI)           2:28:11     Ria VanLandeghem (31,BEL)       
USA   02 Oct  Rochester NY                  17              Rochester                               2:38:05     Joe Kubek (USA)                 3:00:43     Beth-Anne DeCiantis (26,NY/USA) 
USA   02 Oct  Johnstown PA                  14              Johnstown                               2:23:24a    Kenneth Judson (37,PA/USA)      2:48:49a    Cyndie Brown (27,CO/USA)        
              110
USA   09 Oct  Weott CA                      10              Humboldt Redwoods                       2:28:37     Dan Dreschel (OR/USA)           3:06:56     Barbara Miller (49,CA/USA)      
USA   09 Oct  Columbia MO                   29     56+8     Heart of America                        2:33:38     Steve Stonecipher (32,MO/USA)   3:34:22     Chris Ruble (34,MO/USA)         
USA   ?? Oct  Painted Post NY                7              Wineglass                               2:29:28a    Terrence Stanley (36,PA/USA)    3:05:42.7a  Suzanne Carden (28,VA/USA)      
USA   09 Oct  Milwaukee WI                   8    741+148   Lakefront                               2:27:23a    Mark Horwitz (26,MI/USA)        3:02:55a    Sandy Lovejoy (33,MA/USA)       
USA   15 Oct  South Hero VT                 18       98      Green Mountain                          2:40:05     David Faucher (USA)             3:06:42     Doreen Friedman (34,PQ/CAN)     
USA   16 Oct  Pueblo CO                     17              Pueblo River Trail                      2:37:26a    Mike Montano (CO/USA)           3:17:19a    Sharon Foster (USA)             
USA   16 Oct  Stamford CT                    3              Stamford Classic                        2:20:41     Robert Schlau (41,SC/USA)       2:43:21     Melinda Ireland (37,CA/USA)     
USA   16 Oct  Detroit MI                    26              Detroit Free Press                      2:20:14     Doug Kurtis (36,MI/USA)         2:41:49     Ella Willis (31,MI/USA)         
USA   16 Oct  Marathon NY                   19     25+1     Finger Lakes                            2:47:09a    Rich Rima (34,NY/USA)           3:56:58a    Diane Griffith (42,NY/USA)      
USA   22 Oct  Wichita KS                     9              KAKE-TV Wichita                         2:36:16     David Kraus (28,TX/USA)         3:06:38     Tammy Mize (USA)                
              120
USA   22 Oct  Shiprock NM                    5              Shiprock                                2:47:03a    Craig Johnson (CA/USA)          3:32:49a    Lola Begay (CO/USA)             
USA   23 Oct  Baltimore MD                  16              Nissan Maryland Festival                2:22:42     Tom Stevens (32,MD/USA)         2:41:05     Marianne Dickerson (27,IL/USA)  
USA   23 Oct  Harrisburg PA                 16      337      Harrisburg                              2:30:17     Steve Koons (25,PA/USA)         2:55:14     Caroll Myers (31,PA/USA)        
USA   23 Oct  Richmond VA                   11              Richmond Newspapers                     2:24:14     Walt Adams (28,VA/USA)          2:54:19     Elizabeth Andrews (25,VA/USA)   
USA   29 Oct  Jackson TN                    17              Andrew Jackson                          2:38:34     Bill Fanning (USA)              3:38:39     Anneke O'Leary (TN/USA)         
USA   29 Oct  Richland WA                    9              Three Rivers                            2:36:00     Jack Pinkard (WA/USA)           3:19:11     Laurel Voss (WA/USA)            
USA   30 Oct  Chicago IL                    11     5795      Old Style Chicago                       2:08:57     Alejandro Cruz (20,MEX)         2:29:17     Lisa Rainsberger (26,CO/USA)    
USA   30 Oct  Kansas City MO                10              Prime Health Kansas City                2:21:26     Demetrio Cabanillas (33,MEX)    2:52:14     Annette Craighead (27,CO/USA)   
USA   30 Oct  Omaha NE                      15              Omaha Riverfront                        2:21:56     Timothy Dooling (29,NE/USA)     2:42:19     Louise Mohanna (26,NE/USA)      
USA   30 Oct  Albany NY                      6      206      Mohawk-Hudson River                     2:24:43a    Dale Keenan (38,NY/USA)         2:55:27a    Lorraine Gersitz (34,CA/USA)    
              130
USA   06 Nov  Washington DC                 13     8998      Marine Corps                            2:21:59     James Hage (30,MD/USA)          2:51:26     Lori Lawson (PA/USA)            
USA   06 Nov  New York NY                   19  18431+3974  New York City                           2:08:20a    Stephen Jones (33,WAL)          2:28:07a    Grete Waitz (35,NOR)            
USA   06 Nov  Newport RI                    12              n/a                                                                                 2:54:12     Terri Lynn Martland (35,RI/USA) 
USA   12 Nov  Madison MS                    13              Trustmark Phidippides                   2:36:59     Greg Gearhart (32,MS/USA)       3:22:56     Linda Owen (USA)                
USA   12 Nov  Chickamauga TN                13              Chickamauga Battlefield                 2:37:45     Jeff Richard (USA)              3:05:36     Dee Goodwin (20,USA)            
USA   13 Nov  Louisville KY                 13              Louisville                              2:30:05     James Ralph Adkins (KY/USA)     3:06:28     Rose Hornung (IN/USA)           
USA   13 Nov  Falmouth MA                   11      394      Cape Cod                                2:20:30     Mike Cotton (29,CT/USA)         2:51:39     Shirley Silsby (31,MA/USA)      
USA   13 Nov  Atlantic City NJ              29      115      Atlantic City                           2:34:24     David Dunne (NJ/USA)            3:23:14     Louise Weschler (40,NJ/USA)     
USA   13 Nov  Columbus OH                   11              Columbus                                2:12:18     Mark Plaatjes (27,CO/USA)       2:31:10     Julie Isphording (26,OH/USA)    
USA   13 Nov  Oklahoma City OK              14              Oklahoma City                                                                                                                   
              140
USA   14 Nov  Davenport CA                   1     42+10    Skyline to the Sea                      3:14:23     Bob Ornelas (USA)               4:03:50     Aud Kennedy (35,CA/USA)         
USA   19 Nov  Tulsa OK                      17       61      Tulsa                                   2:38:45     Tom Sobal (31,CO/USA)           3:34:36     Sharon Cooper (OK/USA)          
USA   20 Nov  Birmingham AL                 10              Vulcan                                  2:32:24a    Rich Davanzati (PA/USA)         3:01:25a    Brenda Malinauskas (USA)        
USA   20 Nov  San Francisco CA               1              Golden Pacific                                                                                                                  
USA   20 Nov  Saint Louis MO                 9              Saint Louis                             2:29:58     Terry Croyle (25,WV/USA)        2:46:11     Janis Klecker (28,MN/USA)       
USA   20 Nov  Greensboro NC                 23              Greensboro                              2:34:40     David Moore (USA)               3:18:22     Linda Miesch (NC/USA)           
USA   20 Nov  Philadelphia PA               34              Fairmount Park                                                                                                                  
USA   20 Nov  Austin TX                                     n/a                                                                                 2:54:36     Andrea Ray (38,KS/USA)          
USA   20 Nov  San Antonio TX                14              Las Colonias de San Antonio             2:27:39     Roger Soler (28,PER)            2:59:43     Sue Aucoin (USA)                
USA   24 Nov  Atlanta GA                    26    453+69    Atlanta                                 2:27:19a    Kevin Moats (34,GA/USA)         2:57:06a    Barbara Adams (GA/USA)          
              150
USA   26 Nov  Seattle WA                    19      642      Seattle                                 2:26:49a    David Mays (USA)                2:57:09a    Sharon Chrysler (USA)           
USA   03 Dec  Pensacola FL                   6              Blue Angel                              2:26:35     Antonio Gonzales (USA)          2:59:27     Sandra Jensen (USA)             
USA   04 Dec  Culver City CA                41              Western Hemisphere                      2:29:40     Virtue Ishihara (32,CA/USA)     3:12:59     Merle Heimberg (38,CA/USA)      
USA   04 Dec  Sacramento CA                  6              California International                2:12:44a    Rich McCandless (32,CA/USA)     2:34:17a    Janis Klecker (28,MN/USA)       
USA   04 Dec  Memphis TN                    11              First Tennessee Memphis                 2:27:44     Thomas Leach (TN/USA)           3:01:53     Brenda Walton (31,TN/USA)       
USA   04 Dec  Dallas TX                     19              White Rock                              2:16:13     Andres Espinosa (25,MEX)        2:46:30     Martha Ashley (USA)             
USA   10 Dec  Huntsville AL                 12    741+131   Rocket City                             2:17:26     Craig Thompson (26,TN/USA)      2:48:57     Cheryl Boessow (28,AL/USA)      
USA   10 Dec  Kiawah Island SC              11      186      Kiawah Island                           2:28:13     Thomas Mather (31,SC/USA)       2:59:42     Anne Reed (USA)                 
USA   10 Dec  Blaine WA                     20      9+0     Birch Bay                               2:44:56     Jim Pearson (44,WA/USA)                     none                            
USA   11 Dec  San Diego CA                  25              San Diego International                 2:12:08     Carlos Rivas Salas (26,MEX)     2:42:22     Chantel Shea (26,NJ/USA)        
              160
USA   11 Dec  Honolulu HI                   16     8808      Honolulu                                2:12:47     Gianni Poli (31,ITA)            2:41:52     Cyndie Brown (27,CO/USA)        
Venezuela
VEN   11 Dec  Caracas                        8              Caracas                                 2:23:26     Luis Bautista (VEN)             2:59:09     Maricela deDiaz (VEN)           
Wales
WAL   18 Sep  Anglesey                                      Welsh Championships                                                                                                             
WAL   30 Oct  Llanberis                      7              Snowdonia                               2:33:57     Kevin Gaskell (ENG)             2:56:43     June Cowper (ENG)               

Click here for list of races not included.
 

Last Updated on 17 Jan 2014