Marathon List for 1987


[world]
_ww   22 Jul  [British ship at sea]                         Palm Enterprise                         4:15:30     Kazimierz Musialovsk (POL)                                                  
Albania
ALB   01 Aug  Tirana                                        Albanian Championships                  2:34:48.0   Pellumb Demaj (ALB)                                                         
Algeria
ALG   09 Jul  Algiers                                       n/a                                     2:27:29     Sid-Ali Sakhri (25,ALG)                                                     
Argentina
ARG   05 Jul  Buenos Aires                   4              Buenos Aires                            2:18:28     Jorge Yeber (31,ARG)            2:55:32     Nercy daFreitas (26,BRA)        
ARG   20 Sep  La Matanza                                    Argentine Championships                 2:24:18     Ruben Aguiar (31,ARG)                                                       
ARG   13 Dec  Mar del Plata                  1              Mar del Plata                           2:22:05     Toribio Gutierrez (29,ARG)      2:59:18     Norma Fernandez (21,ARG)        
Australia
AUS   11 Jan  Hobart                         4              Cadbury                                 2:21:35     Russell Foley (26,AUS)          3:12:39     Theresa Littler (AUS)           
AUS   12 Apr  Canberra                      12    461+32    Nike Canberra                           2:19:00     Garrick Hand (41,AUS)           2:49:43     Annette McNeil (AUS)            
AUS   25 Apr  Sydney                         4              ANZAC Day                               2:23:56     Ian Graves (42,AUS)             2:52:03     Patricia Marshall (AUS)         
AUS   26 Apr  Alice Springs                  8              Alice Springs                                                                       n/a         Kristina Wellington (AUS)       
AUS   26 Apr  Stawell                        8    114+6     Halls Gap                               2:28:52     Robert Wallis (AUS)             3:03:19     Maryse Justin (27,MRI)          
AUS   03 May  Bunbury                        6     76+6     Medibank Private Bunbury                2:26:39     Clive Hicks (33,AUS)            3:12:02     Maree Goulden (AUS)             
AUS   24 May  Fishermans Bend               35       69      Victorian Marathon Club                 2:32:10     Tony diDonato (AUS)             3:21:36     Barbara Fay (AUS)               
AUS   24 May  Redcliffe                                     Moreton Bay                                                                                                                     
AUS   07 Jun  Cairns                                        Cairns                                                                                                                          
AUS   07 Jun  Geraldton                                     Geraldton                                                                                                                       
              10
AUS   07 Jun  Kempsey                        6              Kempsey                                 2:46:25     John Walton (AUS)                                                           
AUS   07 Jun  Sydney                         5    988+58    Westfield Australian                    2:14:09     Peter Renner (27,NZL)           2:37:53     Tani Ruckle (24,AUS)            
AUS   07 Jun  Traralgon                     20              Traralgon                               2:27:18     Rob Gilfillen (AUS)             3:07:52     Mary Edwards (AUS)              
AUS   14 Jun  Port Augusta                   6     42+3     Pichi Richi                             2:38:59a    Ian Hill (32,AUS)               4:11:13a    Helen O'Connor (AUS)            
AUS   21 Jun  Collie                                        Collie                                                                                                                          
AUS   11 Jul  Bathurst                                      Bathurst Mid West Credit Union          2:30:16     Phil Garvin (AUS)               4:09:04     D Woodward (AUS)                
AUS   12 Jul  Melbourne                                     Victorian Veterans Championship                                                                                                 
AUS   19 Jul  Adelaide                       9    674+89    5DN Renniks Festival City               2:24:30     John Duck (34,AUS)              3:07:41     Julie Cummings (27,AUS)         
AUS   19 Jul  Holsworthy                     1              WDJ&H Combination                       2:42:02     Horst Wegner (41,GER)           3:16:27     Angela Deakin (AUS)             
AUS   25 Jul  Darwin                                        Darwin                                  2:31:54     Adrian Wellington (AUS)         3:16:34     Kristina Wellington (AUS)       
              20
AUS   26 Jul  Gold Coast                     9              Gold Coast                              2:18:24x    Laurence Adams (36,AUS)         2:54:22x    Janet McAfee (AUS)              
AUS   31 Jul  Redcliffe                                     n/a                                     2:16:55     Lawrence Whitty (27,AUS)        2:58:43     Desiree Letherby (41,AUS)       
AUS   09 Aug  Perth                          9      383      Perth People's                          2:27:58     Ray Harris (AUS)                3:13:16     Joanne Collins (AUS)            
AUS   09 Aug  Townsville                    15              North Queensland                        2:37:20     Per Grip (SWE)                  3:28:31     Jacqui Thomas (AUS)             
AUS   16 Aug  Blacktown                      7      146      Blacktown Cities                        2:21:44a    Alain Lazare (35,NCL)           3:17:30a    Angela Deakin (AUS)             
AUS   23 Aug  Ballarat                                      Central Highlands                       2:29:39     Robert Wallis (AUS)                                                         
AUS   23 Aug  Wagga Wagga                    7       51      Junee to Wagga Wagga                    2:29:20a    Paul Rake (AUS)                 3:01:19a    M Busteed (AUS)                 
AUS   30 Aug  Adelaide                       1    205+57    Torrens Discovery                       2:28:35a    Peter Bourgaize (35,AUS)        2:56:14a    Trudy Fenton (27,AUS)           
AUS   ?? Sep  Ulverstone                    15              Real Estate                             2:33:20     Lloyd Febey (AUS)                           none                            
AUS   13 Sep  Herne Hill                                    Western Australia Championships         2:23:38     Clive Hicks (34,AUS)            3:26:25     Maureen Stewart (AUS)           
              30
AUS   19 Sep  Wardell                        8              Far North Coast                                                                                                                 
AUS   11 Oct  Coffs Harbour                  5              South Pacific Motors                    2:40:54     Joe Buttegieg (AUS)             3:09:09     Leslie Taylor (AUS)             
AUS   11 Oct  Melbourne                     10              Budget Melbourne                        2:14:16a    Ric Sayre (34,OR/USA)           2:44:18a    Jacquie Turney (29,AUS)         
AUS   25 Oct  Toowoomba                      7              Toowoomba                               2:30:38     Ian Kent (30,AUS)               2:59:37     Lynette Stern (AUS)             
AUS   08 Nov  Albany                         8              Albany                                                                                                                          
AUS   ?? Nov  Portland                       5              Three Bays                              2:51:01     Will Donald (AUS)               5:04:12     Isobel Tobin (AUS)              
AUS   22 Nov  Melbourne                     12    130+8     South Melbourne                         2:31:34     Jeff Crawley (AUS)              2:51:23     Linda Thompson (34,AUS)         
AUS   06 Dec  Melbourne                                     World Veteran's Championships           2:21:39     Kjell-Erik Stahl (41,SWE)       2:43:57     Anne Roden (41,ENG)             
AUS   10 Dec  Ballarat                                      Chase                                                                                                                           
AUS   12 Dec  Canberra                       9     11+0     Nocturnal                               2:45:34     Trevor Jacobs (AUS)                                                         
              40
AUS   25 Dec  Adelaide                       4      2+1     Fanatics                                4:16:27t    Rob Weise (AUS)                 4:16:27     Helen O'Connor (AUS)            
Austria
AUT   05 Apr  Vienna                         4   2173+96    Vienna Spring                           2:16:10     Gerhard Hartmann (32,AUT)       2:40:57     Carina Leutner (26,AUT)         
AUT   ?? Sep  Kainach beu Voitsberg          6              Kainacher Berg                          3:20:06     Josef Hones (AUT)               5:55:43     Maria Hermann (39,AUT)          
Barbados
BAR   06 Dec  Bridgetown                     5              Barbados                                2:29:42a    Franco Borelli (32,ITA)         2:55:39a    Laura Konantz (28,CAN)          
Belgium
BEL   28 Mar  Stabroek                               34      Polder                                  2:41:06     Jozef Claessens (37,BEL)                                                    
BEL   01 May  Zwijndrecht                            92      VTB-VAB                                 2:21:50     Eric DeBeck (35,BEL)                                                        
BEL   17 May  Gent                           1      100      Gent                                    2:37:54     Freddy Baetens (34,BEL)         3:46:24     Marie-Christine VandeNeynden (B 
BEL   28 May  Ruiselede                      5      116      Molendorp                               2:21:07     Franky Hoste (25,BEL)           3:14:58     Mariëtte Lambert (BEL)          
BEL   30 May  Ronquieres                     4      271      Amite                                   2:22:47     Leo Brusselmans (34,BEL)        3:16:11     Ida Verboven (23,BEL)           
BEL   31 May  Beveren                        2       86      Flanders                                2:26:36a    Yvan Theyssen (BEL)                                                         
BEL   06 Jun  Huy                            3      145      Belgian Championships                   2:18:16     Dirk Vanderherten (30,BEL)      2:44:57     Nelly Aerts (24,BEL)            
BEL   06 Jun  Tongeren                       2       20      Tienen-Tongeren                                                                                                                 
BEL   27 Jun  Antwerp                        8      140      Antwerp                                 2:21:29     Peter VanderElst (BEL)          3:34:08     Nadine Mawett (BEL)             
BEL   27 Jun  Destelbergen                            9      Destelbergen                            2:32:33     Freddy Baetens (34,BEL)                                                     
              10
BEL   11 Jul  Brugge                         1      351      Guldensporen                            2:24:04a    Franky Hoste (26,BEL)           n/aa        Anna Krol (38,POL)              
BEL   16 Aug  Middelkerke                    3      224      Kust                                    2:22:34     Herbert Leyens (38,BEL)         3:24:10     Netty Saive (40,NED)            
BEL   29 Aug  Nivelles                               43      n/a                                     2:32:26     Philippe DeWolf (36,BEL)                                                    
BEL   12 Sep  Berchem                       18      145      Berchem                                 2:18:46     Matti deVught (36,NED)          2:57:48     Ida Verboven (24,BEL)           
BEL   13 Sep  Brugge                                  6      n/a                                     2:44:09     Roger VanderVeken (BEL)                                                     
BEL   27 Sep  Beernem                        3      167      Baccara                                 2:25:57     Jef Claes (BEL)                 3:00:09     Lisette DeVoogt (BEL)           
BEL   27 Sep  Brussels                       4     1439      Brussels                                2:18:05     Rudi Dirickx (31,BEL)           2:33:33     Nelly Aerts (24,BEL)            
BEL   04 Oct  Wepion                                 12      n/a                                                                                                                             
BEL   18 Oct  Leuven                         2              Leuven                                                                                                                          
BEL   25 Oct  Liege                                 116      Liege                                   2:27:06     Antonio Guerrero (POR)          3:17:49     Netty Saive (40,NED)            
              20
BEL   04 Nov  Leuven                                113      Antwerpen-Mechelen-Leuven               2:40:57a    Filip Ameloot (22,BEL)                                                      
BEL   19 Dec  Heusden                        4       90      Kerstcorrida                            2:20:56x    Henk Bronswijk (44,NED)         3:04:03x    Angela Mertens (46,BEL)         
Bermuda
BER   18 Jan  Hamilton                      12              Bermuda International                   2:23:42     Rosario LoPresti (23,ITA)       3:17:44     Polly Peacock (43,MO/USA)       
Belarus
BLR   09 May  Brest                          3      134      Miezdunarodni Pobiedy                   2:20:57     Janusz Rewczuk (25,POL)         3:07:53     Mariya Shutyeyeva (RUS)         
BLR   07 Jun  Mogilyev                                      Soviet Union Championships              2:12:43     Ravil Kashapov (30,RUS)         2:28:20     Yekaterina Khramenkova (30,BLR) 
Brazil
BRA   17 May  Sao Paulo                                     Sao Paulo                               2:18:15     Jolar deAzevedo (BRA)           2:54:35     Sonia Maria deOliveira (BRA)    
BRA   ?? ???  Porto Alegre                   5              Porto Alegre                            n/a         Gregorio Lavandoski (29,BRA)    n/a         Sandra Magda Lima (BRA)         
BRA   28 Jun  Rio de Janeiro                 1              Cidade do Rio de Janeiro                2:18:38     Valmir deCarvalho (28,BRA)      2:42:31     Angelica deAlmeida (22,BRA)     
BRA   22 Aug  Rio de Janeiro                 8              Rio de Janeiro                          2:15:57     Osmiro daSilva (25,BRA)         2:51:10     Eliane Reinert (30,BRA)         
BRA   11 Oct  Sao Paulo                     27              South American Championship             2:21:06     Osmiro daSilva (26,BRA)                     none                            
Bulgaria
BUL   17 May  Sofia                          5              Sofia Grand Prix                        2:24:23     Veselin Vasilev (31,BUL)        2:53:47     Rosemarie Kössler (25,GER)      
BUL   31 May  Sofia                                         n/a                                                                                 2:43:36     Rumyana Panovska (21,BUL)       
BUL   29 Jun  Vratsa                                        n/a                                                                                 2:54:56     Galina Goranova (23,BUL)        
BUL   25 Oct  Stanke Dimitrov                               Bulgarian Championships                 2:15:34     Veselin Vasilev (31,BUL)        2:40:21     Rumyana Panovska (21,BUL)       
Canada
CAN   03 May  Vancouver BC                  32     1243      Vancouver International                 2:21:12     Tetsuji Iwase (32,JPN)          2:46:50     Cathy Kroll (USA)               
CAN   10 May  New Glasgow NS                13     34+1     Johnny Miles                            2:40:17     Robert Russell (NS/CAN)         4:00:37     Linda Ivany (NS/CAN)            
CAN   10 May  Hamilton ON                                   Anstel Light                            2:20:14     Michael Dyon (31,CAN)           3:07:58     Wanda Cousineau (30,ON/CAN)     
CAN   10 May  Ottawa ON                     13              National Capitol                        2:12:58     Peter Maher (27,CAN)            2:40:59     Dorothy Goertzen (31,CAN)       
CAN   24 May  Calgary AB                    17              Calgary                                 2:32:47     John Tolton (CAN)               2:56:56     Colleen Stevens (CAN)           
CAN   21 Jun  Winnipeg MB                   11              Manitoba                                2:20:55     Dennis Rinde (28,CA/USA)        2:48:57     Denise Verhaert (28,BEL)        
CAN   ?? Jun  Chicoutmi PQ                   7      120      Francophonie                            2:22:xx     Dieudonne Lamothe (32,HAI)                                                  
CAN   ?? Jun  Nanisivik NU                   9              Nanisivik Midnight Sun                  2:51:xxa    John Clarke (CAN)               4:08:xxa    Clare Addison (CAN)             
CAN   19 Jul  Massey ON                     11              Voyageur                                2:41:30     Bruce Pellow (31,ON/CAN)        3:07:49     Wanda Cousineau (31,ON/CAN)     
CAN   26 Jul  Barrington NS                 19              Nova Scotia                             2:27:43     Rob Bevans (CAN)                4:04:35     Cheryl Clark (USA)              
              10
CAN   13 Sep  Saint John's NF               36     32+5     Newfoundland Provincial Championships   2:38:05     Gordon Brockerville (NF/CAN)    3:31:05     Joan Bulgin (NF/CAN)            
CAN   13 Sep  Charlottetown PE               9              Island                                  2:38:09     Ken Doucette (39,PE/CAN)        3:15:18     Myra Fraser (PE/CAN)            
CAN   13 Sep  Saskatoon SK                   9       70      Saskatchewan                            2:32:36     Mike Byers (21,SK/CAN)          3:12:58     Zdena Price (MB/CAN)            
CAN   27 Sep  Montreal PQ                    9     8058      Montreal International                  2:15:05     Peter Maher (27,IRL)            2:32:52     Jacqueline Gareau (34,PQ/CAN)   
CAN   04 Oct  Toronto ON                    10              Metro Toronto Wang                      2:17:41.1   Michael Dyon (31,CAN)           2:46:02.3   Marjorie Stewart (CAN)          
CAN   11 Oct  Victoria BC                    8      515      Royal Victoria                          2:24:18     Ashley Dustow (AUS)             2:55:21     Susan Butler (CAN)              
China
CHN   29 Mar  Tianjin                        6              Tianjin                                 2:12:17     Guo-wei Zhang (27,CHN)          2:32:11     Hong-yan Xiao (22,CHN)          
CHN   17 May  Dalian                         1              Dalian                                  2:20:05     Kaoru Shinjo (23,JPN)           2:53:21     Daniela Persi (25,ITA)          
CHN   18 Oct  Beijing                        7              Beijing                                 2:12:19     Juma Ikangaa (30,TAN)                       none                            
Cameroun
CMR   28 Feb  Douala                                        n/a                                     2:28:58     Jean-Jacques Padel (32,FRA)     3:05:14     Patricia Rapet (30,FRA)         
CMR   03 May  Yaounde                        3              n/a                                     2:24:26     Timothy Lekunze (22,CMR)        3:51:42     nfn Ngontelep (CMR)             
Croatia
CRO   19 Jul  Zagreb                        15              World University Games                  2:24:23     Takahiro Izumi (22,JPN)         2:46:30     Natalya Bardina (25,RUS)        
CRO   04 Oct  Plitvice                       2              Plitvicki                                                                           2:57:49     Natasha Jugovic (BIH)           
CRO   25 Oct  Split                                 121      Split                                   2:29:19     Marko Dovjak (SLO)              3:36:21     Barbara Joice (ENG)             
Czech Republic
CZE   30 May  Kamenny Ujezd                  5     38+0     Jihocesky                               2:29:24     Martin Zvonicek (35,CZE)                    none                            
CZE   06 Jun  Prague                        25              Prazsky                                 2:29:16     Krzystof Badera (26,POL)                    none                            
CZE   ?? Jun  Upice                                         Vitezove Havlovickeho                   2:24:57     Ondrej Nemec (28,CZE)                                                       
CZE   18 Jul  Domazlice                     30              Domazlicky                              2:29:12     Frantisek Pechek (33,CZE)       3:31:57     Jana Stochlova (CZE)            
CZE   29 Aug  Brno                           7       75      Grand Prix Para Brno                    2:39:07     Jiri Klement (27,CZE)           4:18:25     Iveta Chmelova (CZE)            
CZE   05 Sep  Otrokovice                    17     35+1     Otrokovicky                             2:24:20     Karel David (23,CZE)            4:06:43     Viktoria Skrucana (20,SVK)      
CZE   19 Sep  Ostrava                       19              Ostravsky                               2:29:08     Ales Jaron (27,CZE)             3:15:49     Ivana Brozova (29,CZE)          
CZE   10 Oct  Kromeriz                      15              Chribsky                                2:35:26     Vojtek Krejci (33,CZE)                      none                            
CZE   24 Oct  Prague                         9              Prazska Stromovka                       2:25:43     Zbigniew Siemaszko (POL)        3:03:07     Ivana Kabourkova (CZE)          
Denmark
DEN   11 Apr  Alborg                         7              Brutal                                                                                                                          
DEN   16 May  Copenhagen                     8              Wonderful Copenhagen                    2:14:16     Svend-Erik Kristensen (30,DEN)  2:49:22     Mette Werth (DEN)               
England
ENG   28 Feb  Eastbourne                     7              Seven Sisters                           2:56:xxt    Sean O'Neill (23,ENG)           3:30:xx     Clare Weyman (ENG)              
ENG   28 Feb  Kent                                          Seven Sisters                                                                                                                   
ENG   29 Mar  Redruth                       11              Duchy                                   2:35:27a    Ken Payne (GBR)                 3:31:05a    Debbie Cleave (GBR)             
ENG   05 Apr  Wolverhampton                  6              Wolverhampton City                      2:22:04     Neil Featherby (29,ENG)         2:45:30     Bronwen Cardy (35,WAL)          
ENG   12 Apr  Taunton                        5              Taunton                                 2:26:21     Roger Edwards (ENG)             3:09:28     Kate Windle (ENG)               
ENG   26 Apr  Stratford-upon-Avon            6              Shakespeare                             2:40:17     Thomas Temple (ENG)             3:07:05     Pascaline Wangui (26,KEN)       
ENG   03 May  Abingdon                       6              Abingdon                                2:27:08     Jean-Pierre Beunard (FRA)       3:05:50     Lil Tromboli (ENG)              
ENG   03 May  Bristol                                       Bristol                                 2:22:24     Trevor Hawes (31,WAL)           2:52:39     F Nixon (GBR)                   
ENG   ?? May  Cromford                      11              Matlock-White Peak                      2:31:02     Roger Edwards (ENG)             3:16:15     Liz Evans (ENG)                 
ENG   10 May  London                              19545      Mars London                             2:09:50     Hiromi Taniguchi (27,JPN)       2:22:48     Ingrid Kristiansen (31,NOR)     
              10
ENG   16 May  Ryde                          31      156      Isle of Wight                           2:26:48     Paul Kindred (GBR)              3:14:42     Hilary Walker (33,ENG)          
ENG   07 Jun  Poole                          2              National Mutual Poole                   2:31:44     T Clark (GBR)                   2:54:56     J Ince (ENG)                    
ENG   07 Jun  Sheffield                     25              Sheffield                               2:26:29     Trevor Hawes (31,WAL)           3:04:33     Patricia Hudson (40,ENG)        
ENG   14 Jun  Stoke-on-Trent                 6              Potteries                               2:19:10     Harold Clague (40,ENG)          2:50:52     Elaine Statham (43,ENG)         
ENG   05 Jul  Huddersfield                   6              Pennine                                 2:34:07     Michael Critchley (40,WAL)      3:31:17     Eileen Denby (ENG)              
ENG   16 Aug  Bolton                         7              Bolton                                  2:29:20     Nigel Barlow (27,ENG)           2:59:03     Birgit Lennartz (21,GER)        
ENG   13 Sep  Battersea                      3       19      Sri Chinmoy                             2:40:43     Ashok Grassom (ENG)             3:12:38     Hilary Walker (33,ENG)          
ENG   13 Sep  Hull                                          Humberside Bridge                                                                                                               
ENG   13 Sep  London                                        Herne Hill                                                                                                                      
ENG   13 Sep  New Milton                     5              New Forest                              2:35:25     Robert Sweatman (ENG)           3:07:33     Sally Richardson (ENG)          
              20
ENG   26 Sep  Chiswick                      73    302+13    Polytechnic                             2:28:49     Mick McGeoch (32,WAL)           3:18:50     Christine Dorothy Gray (34,ENG) 
ENG   27 Sep  Liverpool                                     Liverpool                                                                           2:46:58     Tanya Maria Ball (31,ENG)       
ENG   27 Sep  Nottingham                     6              Robin Hood                              2:22:34     Trevor Hawes (32,WAL)           2:48:23     Eleanor Robinson (39,ENG)       
ENG   ?? Oct  Gloucester                                    n/a                                     2:23:52     David Hart (ENG)                3:03:15     Sue Graham (30,WAL)             
ENG   ?? ???  Leicester                                     n/a                                     2:24:30     Stephen Needs (ENG)             2:57:52     Hilary Johnson (GBR)            
ENG   25 Oct  Harlow                        23              Harlow                                                                                                                          
ENG   01 Nov  Harrow                         6              Middlesex                               2:33:57     Stephen Faulkner (ENG)          3:04:40     Hilary Walker (33,ENG)          
ENG   22 Nov  Barnsley                      14              Barnsley                                2:28:09     Jeffrey Norman (42,ENG)         2:58:52     Carol Walkington (ENG)          
ENG   06 Dec  Saint Albans                   3              Saint Albans                            2:27:05     Trevor Hawes (32,WAL)           3:06:11     Hilary Walker (34,ENG)          
Spain
ESP   08 Feb  Seville                        3              Seville                                 2:12:56     Vicente Anton (27,ESP)          2:42:08     Maria-Luisa Irizar (23,ESP)     
ESP   08 Feb  Valencia                       7              Valencia Popular                        2:19:06     Miroslaw Bugaj (26,POL)         2:46:54     Ewa Wrzosek (30,POL)            
ESP   15 Mar  Barcelona                     10   2350+93    Catalunya                               2:13:59     Par Wallin (32,SWE)             2:43:28     Joaquina Casas (35,ESP)         
ESP   12 Apr  Santander                      3              Ciudad de Santander                     2:24:29     Domingo Catalan (38,ESP)                                                    
ESP   26 Apr  Madrid                        10     3655      Madrid                                  2:20:38     Jose Angel Zapata (VEN)         2:41:46     Mercedes Calleja (28,ESP)       
ESP   31 May  Bilbao                         8              Bilbao                                  2:26:28     Trevor Hawes (31,WAL)           n/a         Pilar Esteban (ESP)             
ESP   31 May  Laredo                                        Laredo                                  2:14:49     Alfonso Abellan (35,ESP)        2:45:43     Joaquina Casas (35,ESP)         
ESP   19 Jul  Toral de los Vados             4     68+2     Toral de los Vados                      2:34:28     Jesus Machin (ESP)              3:30:22     Josefina Perez (ESP)            
ESP   11 Oct  Lorca                                         n/a                                                                                 2:46:41     Joaquina Casas (36,ESP)         
ESP   11 Oct  San Sebastian                 10              San Sebastian                           2:11:52x    Juan Francisco Romera (26,ESP)  2:36:11x    Maria-Luisa Irizar (23,ESP)     
              10
ESP   25 Oct  Granada                                       n/a                                     2:18:07     Emiliano Garcia (26,ESP)        2:42:15     Carmen Mingorance (22,ESP)      
ESP   22 Nov  Benidorm                       5              Benidorm                                2:22:20     Trevor Hawes (32,WAL)                                                       
ESP   13 Dec  Calvia                         4              Mallorca                                2:20:05     Ricardo Alguacil (33,ESP)       2:43:55     Marita Yli-ilkka (34,FIN)       
Estonia
EST   05 Sep  Vandra                        32              Estonian Championships                  2:22:59     Meelis Veilberg (26,EST)        3:09:36     Ulve Maaring (21,EST)           
Ethiopia
ETH   27 Jun  Addis Ababa                    4       95      Abebe Bikila                            2:21:53     Tesfaye Dadi (18,ETH)                       none                            
Finland
FIN   ?? May  Ylistaro                       2              Kyronjoki                               2:29:56     Asko Uusimaki (31,FIN)          3:35:39     Riitta Koski (FIN)              
FIN   31 May  Uusikaupunki                                  Finnish Championships                   2:16:48     Asko Uusimaki (31,FIN)          2:41:39     Sirpa Kytola (32,FIN)           
FIN   07 Jun  Jyvaskyla                                     n/a                                                                                 2:42:03     Marita Yli-ilkka (34,FIN)       
FIN   25 Jul  Pietarsaari                   11              Jakob                                   2:27:58     Henrik Sandstrom (35,FIN)       3:15:30     Britt Sandvik (FIN)             
FIN   22 Aug  Joensuu                        6              North Karelia Heart                     2:23:22     Matti Harkonen (FIN)                                                        
FIN   12 Sep  Kittila                                       n/a                                     2:12:25x    Vesa Kahkola (28,FIN)                                                       
FIN   12 Sep  Vaasa                          3    115+17    n/a                                     2:16:37     Fernando Zuluaga (ESP)          2:42:15     Marita Yli-ilkka (34,FIN)       
FIN   19 Sep  Helsinki                       7     3380      Helsinki                                2:19:57     Douglas Orr (SWE)               2:41:53     Marita Yli-ilkka (34,FIN)       
FIN   18 Oct  Vantaa                        19    198+14    Korson Suurmaraton                      2:20:05     Hannu Makirinta (38,FIN)        2:44:56     Ritva Lemettinen (27,FIN)       
FIN   ?? Oct  Mariehamn                      6              Aland                                   2:31:55     Stefan Matsson (FIN)            2:58:32     Sirkku Karlsson (FIN)           
              10
FIN   31 Oct  Vammala                       13              Rautaveden                              2:29:35     Kauko Rantala (FIN)             3:12:08     Tuula Salminen (FIN)            
FIN   ?? Dec  Kuopio                         7              Itsenaisyys                             2:47:45     Seppo Kurvinen (FIN)                        none                            
France
FRA   08 Feb  Givre                                         n/a                                     2:26:38     Thierry Foulhoux (21,FRA)       2:59:57     Marie-France Vassogne (FRA)     
FRA   15 Mar  Bologne                        2       65      n/a                                     2:26:59     Jean-Marie Ancion (35,BEL)                                                  
FRA   22 Mar  Evry                          12              Essonne                                 2:20:59     Harold Clague (40,ENG)          2:49:32     Sylvie Laville (27,FRA)         
FRA   22 Mar  Villaneuve d'Ascq                     119      n/a                                     2:19:10     Daniel Duprix (35,BEL)                                                      
FRA   29 Mar  Nice                                  750      Nice International                      2:13:11x    Pascal Morate (FRA)             2:55:44x    Jacqueline Bedos (FRA)          
FRA   29 Mar  Toulouse                       3              Toulouse                                2:20:41     Mustapha Leghnider (25,MAR)     2:48:31     Marie-Jeanne Maury (37,FRA)     
FRA   05 Apr  Chatellerault                 11              Chatellerault                           2:16:15     Alain Comte (30,FRA)            2:58:38     Annick Leve (FRA)               
FRA   05 Apr  Grenoble                                      Grenoble                                2:20:42     Boudjenane Chaibi (FRA)         2:53:10     Annick Loir (29,FRA)            
FRA   05 Apr  Metz                          15      250      Lorraine                                2:25:09     Jean-Marie Ancion (35,BEL)      3:19:29     Annie Guerin (FRA)              
FRA   05 Apr  Nantes                         7      282      Nantes Atlantique                       2:23:13     Sreco Koncina (29,SLO)          3:05:22     Amabile Salarino (43,ITA)       
              10
FRA   12 Apr  Annecy                         8      268      Lac d'Annecy                            2:23:23     Daniel Duhamel (42,FRA)         2:55:39     Simone Bois (FRA)               
FRA   12 Apr  Aubigny sur Nere               6      262      Cher                                    2:25:21     Antonio Alfonso (FRA)           3:00:37     Brigitte Levu (FRA)             
FRA   12 Apr  Ay                             5      133      Champagne                               2:30:16     nfn Donzey (FRA)                3:08:18     Marie-France Vassogne (FRA)     
FRA   12 Apr  Cannes                         1              n/a                                     2:23:48     Fernand Collard (FRA)           2:59:52     Monique Exbrayat (FRA)          
FRA   ?? Apr  Rennes                                158      n/a                                     2:26:05     Giles Boulbard (FRA)            3:03:43     Christine Hervé (FRA)           
FRA   ?? Apr  Neuville sur Soane                    399      Soane                                   2:25:29     Simon Bretin (FRA)              3:25:37     Adele Hoffelinck (FRA)          
FRA   25 Apr  Albi                           9      262      Albi                                    2:31:12     Georges Fleurot (FRA)           3:15:38     Roseline Gazel (FRA)            
FRA   ?? Apr  Champigny sur Marne           12      556      Val sur Marne                           2:26:25     H Bach (FRA)                                                                
FRA   26 Apr  Lievin                                 68      Lievin                                  2:19:50     Walter VanRenterghem (43,BEL)   2:43:29     Odile Poirot (26,FRA)           
FRA   26 Apr  Marseille                      9      981      Marseille                               2:23:46     Jean-Louis Alcaide (FRA)        2:46:58     Dominique Rembert (36,FRA)      
              20
FRA   03 May  Avermes                        2              Des Isles                               2:43:23     Alain Desplaingnes (FRA)                    none                            
FRA   03 May  Les Herbiers                          262      Les Herbiers                            2:18:19     Alain Comte (31,FRA)            3:07:03     Amabile Salarino (43,ITA)       
FRA   ?? May  Vic-en-Bigorre                 4     43+4     Val d'Adour                             2:28:12     Gilbert Hurtes (31,FRA)         3:55:46     Danielle Brun (FRA)             
FRA   08 May  Chalons sur Marne                     100      n/a                                                                                                                             
FRA   11 May  Pila Canale                    3              Ajaccio                                 2:59:35a    Giovanni Serantini (ITA)                    none                            
FRA   17 May  Alloeu                                176      n/a                                                                                                                             
FRA   17 May  Cierrey                       11              Cierrey                                 2:27:02     Christian Bruneau (FRA)         3:34:50     Pierrette Leroux (FRA)          
FRA   17 May  Paris                         12     8453      Paris                                   2:11:09     Abebe Mekonnen (23,ETH)         2:43:47     Elena Cobos (26,ESP)            
FRA   ?? May  Strasbourg                            429      Strasbourg                              2:22:40     H Clauss (FRA)                                                              
FRA   30 May  Rouen                          1      538      Jeanne d'Arc                            2:19:18     Alain Lazare (35,NCL)           2:47:35     Gabriela Gorzynska (31,POL)     
              30
FRA   31 May  Nancy                                 239      Nancy                                   2:19:21     Bernard Bobes (35,FRA)          3:01:42     Fabienne Berenger (30,FRA)      
FRA   ?? Jun  Bordeaux                              161      n/a                                     2:23:21     Pierre Levisse (35,FRA)                                                     
FRA   14 Jun  Masevaux                       3              Ballon d'Alsace                         3:09:15x    Didier Dantung (FRA)            4:09:27x    Aline Roggy (FRA)               
FRA   20 Jun  Puteaux                        1   1709+34    Hauts de Seine                          2:08:47x    Alain Lazare (35,NCL)           2:28:02x    Jocelyne Villeton (32,FRA)      
FRA   21 Jun  Carcasonne                                    Cite                                    2:14:42x    nfn Ramanich (FRA)              2:43:01x    Joaquina Casas (36,ESP)         
FRA   05 Jul  Saint Andre des 13 Voies      11              Vende                                   2:24:34     nfn Chauteau (FRA)              3:01:14     Colette Tudoce (39,FRA)         
FRA   19 Jul  Beauvais                                      n/a                                     2:28:38     Andre Hodicq (31,FRA)           3:28:50     nfn Seguin (FRA)                
FRA   02 Aug  Saint Andre des Eaux           7              Saint Andre des Eaux                    2:36:44     Jean-Pierre Hellio (FRA)        3:02:05     Anne-Marie Mesmoudi (27,FRA)    
FRA   09 Aug  Saint Hilaire de Riez          8      413      Cote de Lumiere                         2:22:09a    Jean-Claude Louison (31,FRA)    2:47:26a    Françoise Saugnac (40,FRA)      
FRA   22 Aug  Montpellier                    1              n/a                                     2:25:17     Mohamed Abaidia (29,ALG)        3:06:35     Joaquina Casas (36,ESP)         
              40
FRA   06 Sep  Lille                          2      335      Lille                                   2:14:41     Luis Soares (23,FRA)            2:41:43     Chantal Langlacé (32,FRA)       
FRA   ?? Sep  Montpellier                    2              Montpellier                             2:36:48     Antoine Guidi (FRA)             3:57:45     Madelaine Guillaneuf (FRA)      
FRA   12 Sep  Paulliac                       3      950      Chateau du Medoc                        2:35:54     Patrick Faugere (FRA)           2:57:18     Monique Exbrayat (FRA)          
FRA   27 Sep  Dijon                          2              n/a                                     2:32:20     Christian Rince (FRA)           3:15:33     M-H Scacchi (FRA)               
FRA   ?? Sep  La Rochelle                           350      La Rochelle                             n/a         Jacques Guerin (FRA)                                                        
FRA   27 Sep  Malester                                      Val d'Aoust                             2:24:39     Philippe LeGallo (FRA)          3:33:56     nfn Dubois (SUI)                
FRA   03 Oct  Argentan                       4              Argentan                                2:29:42     Eric Besnier (FRA)              3:13:32     Anne-Marie Tanguy (FRA)         
FRA   04 Oct  Pau                            2      181      Paix                                    2:26:47     Jana daBenta (POR)              3:21:44     nfn Dublane (FRA)               
FRA   18 Oct  Cabries                        8              Cabro d'Or                              2:32:24     Jack Rault (FRA)                3:32:50     Yasmina Mezighen (FRA)          
FRA   18 Oct  Cholet                                 98      n/a                                                                                                                             
              50
FRA   18 Oct  Reims                          4      842      Reims                                   2:16:39     Allaoua Khellil (33,ALG)        2:42:02     Veronique Vauzelle (25,FRA)     
FRA   25 Oct  Neuf Brisach                  17      908      Neuf Brisach                            2:22:54     Fernand Kolbeck (43,FRA)        3:01:13     Christiane Richard (FRA)        
FRA   31 Oct  Marseille                      9              Marseille                               2:16:01     Jean-Jacques Padel (33,FRA)     2:43:40     Cassandra Mihailovic (26,FRA)   
FRA   29 Nov  Orleans                        9      834      Givre de Sologne                        2:24:09     Thierry Foulhoux (22,FRA)       2:54:07     Marie-Jeanne Maury (38,FRA)     
Georgia
GEO   24 May  Tbilisi                                       Tbilisi                                 2:19:12     Vitaliy Gedevanishvili (GEO)                                                
Germany
GER   15 Feb  Bertlich                       4              Bertlicher Winter Strassenlauf          2:39:57     Thomas Machutt (GER)            3:54:18     Bärbel Koschorek (GER)          
GER   21 Feb  Husum                         15              Husumer Winter                          2:26:15     Hans-Erich Jungnickel (GER)     3:26:23     Rose Sonnleitner (GER)          
GER   15 Mar  Kandel                        12      616      Bienwald                                2:22:28     Michael Biedermann (GER)        2:50:58     Andrea Holzäpfel (29,GER)       
GER   21 Mar  Steinfurt                      4    574+55    Steinfurt                               2:33:51     A deRoy (AHO)                   3:00:24     Sybille Möllensiep (24,GER)     
GER   22 Mar  Bensberg                      14      180      Konigsforst                             2:38:38     Georg Stock (GER)               3:22:17     Ursula Köter (26,GER)           
GER   05 Apr  Erzhausen                     14              Nord Sud                                3:15:xxa    Jurgen Galster (GER)                                                        
GER   12 Apr  Maximiliansau                  8      215      Rhein                                   2:28:47     Joachim Bartsch (GER)           3:05:15     Adele Eichert (GER)             
GER   12 Apr  Ueckermunde                    4              Ueckermunder Haff                       2:44:03     Klaus Dittmer (GER)                         none                            
GER   ?? Apr  Kassel                                196      n/a                                     2:33:01     Ulf Borkenhagen (GER)           3:35:52     Barbara Batoli (GER)            
GER   19 Apr  Koln                          10      244      n/a                                     2:29:53     Bernardo Iglesias (GER)         3:00:53     Helga Weinbrenner (GER)         
              10
GER   26 Apr  Hamburg                        2   5920+520   Hamburg                                 2:13:46     Karel Lismont (38,BEL)          2:31:49     Charlotte Teske (37,GER)        
GER   26 Apr  Wolgast                        8     64+4     Usedom                                  2:25:11a    Rainer Schroder (GER)           3:29:56a    Cornelia Buchholz (GER)         
GER   03 May  Bremen                         5     1781      Bremen                                  2:21:59     Udo Grimm (29,GER)              2:59:48     Angelika Böttcher (GER)         
GER   ?? May  Monchengladbach                       179      Reme-City                               2:31:30     Ernst Brussel (35,GER)          3:31:31     Lydia Bartkowiak (_ww)          
GER   ?? May  Wesseling                                     Wesseling                               2:29:02     F Kartleiner (GER)              3:00:07     Helga Weinbrenner (GER)         
GER   16 May  Schmiedefeld am Rennsteig     10              Rennsteiglauf                           2:44:39a    Klaus Goldammer (34,GER)        3:09:02a    Birgit Schuckmann (26,GER)      
GER   17 May  Leinfelden                    13      222      Schonbuch                               2:23:22     Stefan Paul (27,GER)            2:54:44     Hanni Zehender (40,GER)         
GER   17 May  Munchen                        5     8400      Olympic City                            2:13:37     Ahmet Altun (29,TUR)            2:40:59     Angelika Dunke (31,GER)         
GER   24 May  Ludinghausen                  10      157      n/a                                                                                                                             
GER   30 May  Chemnitz                      20              Karl Marx Stadt                                                                     2:37:15     Elena Murgoci (27,ROM)          
              20
GER   31 May  Dulmen                        20              n/a                                     2:31:33     Hans-Josef Bredeck (GER)        3:04:24     Ulrike Brand (GER)              
GER   13 Jun  Bertlich                       2       59      Bertlicher Summer Strassenlauf          2:47:55     Heinrich Tostman (GER)          3:11:33     Beate Hoffmann (GER)            
GER   20 Jun  Leipzig                       11    556+22    East German Championships               2:14:17     Michael Heilmann (25,GER)       2:30:50     Uta Pippig (21,GER)             
GER   20 Jun  Menden                         3              Menden                                  2:29:15     Wolfgang Rickert (GER)          2:59:41     Gisela Schneider (34,GER)       
GER   26 Jun  Warendorf                                     CISM                                    2:16:51     Japhet Mashishanga (26,TAN)                                                 
GER   19 Jul  Buhlertal                     15              Hornisgrinde                            2:39:28     Manfred Tietje (GER)            2:56:59     Manuela Zipse (13,GER)          
GER   09 Aug  Monschau                      11              Monschau                                2:38:27     Jurgen Husemann (30,GER)        3:05:57     Angelika Dunke (32,GER)         
GER   ?? Aug  Egelsbach                      9      130      Koberstader Wald                        2:40:08     Lutz Philipp (46,GER)           3:06:29     Iris Reuter (26,GER)            
GER   ?? Aug  Gieboldehausen                 7       70      Eichsfeld                               2:46:17     Ernst Esletbichler (GER)        4:09:54     Renate Nierkens (GER)           
GER   30 Aug  Springe                       11              Springe-Deister                         2:41:13     Michael Amstutz (GER)                                                       
              30
GER   05 Sep  Kressbronn                    15              Bodensee                                2:41:40     Edwin Stockle (GER)             3:17:04     Christa Späth (GER)             
GER   06 Sep  Berlin                         7              Friedenslauf                            2:26:57     Pedre Brinaru (27,ROM)          2:58:44     Galina Goranova (23,BUL)        
GER   12 Sep  Berlin                                        Berlin Grunau                           2:11:43     Michael Heilmann (25,GER)       2:34:05     Jeannette Hein (20,GER)         
GER   20 Sep  Karlsruhe                      5    986+70    Baden                                   2:26:16     Stefan Braunmiller (38,GER)     2:59:49     Gertrud Huber (33,GER)          
GER   26 Sep  Duisburg                       7   2913+242   Duisburg                                2:17:32     Regis Ancel (31,FRA)            2:38:26     Monika Lövenich (31,GER)        
GER   26 Sep  Koln                          12              Sparkassen                              2:30:53     Andreas Neu (GER)               3:13:11     Monika Anders (GER)             
GER   04 Oct  Berlin                        14  11651+1023  Berlin                                  2:11:11     Suleiman Nyambui (34,TAN)       2:31:22     Kerstin Pressler (25,GER)       
GER   11 Oct  Braunlingen                   20   1862+181   Schwarzwald                             2:25:17.2   Joseph Perske (31,MN/USA)       2:55:42.2   Jacqueline Keller (25,SUI)      
GER   ?? Oct  Cologne                        1              Augusta                                 2:26:32     Michael Helber (26,GER)         2:57:15     Christina Mattheis (GER)        
GER   24 Oct  Essen                         25      692      Essen                                   2:14:36     Werner Grommisch (31,GER)       2:48:08     Bernadette Hudy (24,GER)        
              40
GER   25 Oct  Frankfurt                      6     4308      Frankfurt                               2:13:30     Lindsay Robertson (29,SCO)      2:45:19     Anna-Isabel Holtkamp (31,GER)   
GER   ?? Oct  Herxheim                      16              Sudliche Weinstrasse                    2:28:41     Willi Urschel (GER)             3:08:42     Isolde Leonard (GBR)            
GER   25 Oct  Herzlake                       8              Emsland                                 2:19:59     Hartmut Ollesch (33,GER)        2:44:03     Ursula Starke (31,GER)          
GER   25 Oct  Nurnberg                       6              Nurnberg                                2:30:59     Peter Carton (GBR)                                                          
GER   ?? Oct  Oelde                                         Oelde                                                                                                                           
GER   31 Oct  Lengenfeld                    18    258+20    Goltzschtal                             2:28:03     Wolfram Rosenow (29,GER)        3:15:41     Marlies Homagk (37,GER)         
GER   ?? Nov  Neugraben                     12              Suderelbe                               2:26:51     Jurgen Steimel (GER)            3:05:33     Gudrun Salomon (GER)            
GER   29 Nov  Bertlich                       2              Bertlicher Autumn Strassenlauf          2:38:30     Willi Martins (GER)             3:00:02     Ute Eckenbach (GER)             
GER   05 Dec  Bad Arolsen                    7              Bad Arolser Advent Wald                 2:37:34     Heinz-Josef Fetten (GER)        3:16:38     Carolin Meyer (GER)             
Greece
GRE   29 Mar  Athens                        20              Olympic Day                             2:38:35a    Jim Denisson (CAN)                          none                            
GRE   23 May  Serres                                        Greek Championships                     2:20:58     Georgios Afordakos (29,GRE)     2:55:43     Magdalini Poulimenou (24,GRE)   
GRE   11 Oct  Athens                         5     1450      Athens International Peace              2:25:14a    Kevin Flanegan (33,RSA)         2:43:37a    Irina Bogacheva (26,KGZ)        
GRE   15 Nov  Heraklion                      2              Crete                                   2:27:46     Georgios Karaggianis (24,GRE)   2:51:22     Dimitra Papaspirou (23,GRE)     
Guernsey
GUE   ?? Aug  Saint Peter Port                      167      Coca Cola                               2:58:42     Anthony Simmons (38,WAL)                                                    
Guam
GUM   ?? Mar  Mangilao                      16     37+6     Guam                                    2:46:41     Brad Stratton (GUM)             3:29:23     Julie Ogborn (GUM)              
Hong Kong
HKG   25 Jan  Victoria                       7              Hong Kong                               2:20:51     Richard Mannen (29,ON/CAN)      2:37:35     Ju-an Li (20,CHN)               
Hungary
HUN   14 Mar  Szeged                        31              International Friendship                2:12:41     Csaba Lezak (25,HUN)            2:38:41     Eva Petrik (24,HUN)             
HUN   26 Apr  Budapest                       4     1234      Ibusz                                   2:21:15     Karel David (23,SVK)            2:53:57     Aniko Joo (19,HUN)              
HUN   29 Aug  Nagykoros                                     n/a                                                                                 2:45:06     Agota Farkas (23,HUN)           
HUN   25 Oct  Budapest                      27              Budapest                                2:14:37     Stephan Freigang (20,GER)       2:32:20     Birgit Stephan (23,GER)         
Indonesia
INA   20 Sep  Jakarta                       12              Southeast Asian Games                   2:31:58     Ali-Sofyan Siregar (INA)        2:50:51     Mar-Mar Min (29,MYA)            
India
IND   08 Nov  Pune                           5              Pune                                    2:29:40     Francois Blommaerts (40,BEL)                none                            
IND   19 Nov  Allahabad                      3              Indira National Open                    2:25:29     Ajmer Singh (IND)                           none                            
IND   22 Nov  Kolkata                        3              South Asian Games                       2:15:03x    Baikuntha Manandhar (34,NEP)                                                
Isle of Man
IOM   ?? Aug  Ramsey                         9              Isle of Man                             2:35:45     Alan Bagley (GBR)               3:21:19     Irene Corlett (GBR)             
Ireland
IRL   07 Jun  Galway                                        Irish Championships (BLE)               2:23:28     Pat Heffernan (IRL)             2:58:25     Kathleen Looney (IRL)           
IRL   26 Oct  Dublin                         8     3928      Dublin                                  2:14:21     Pavel Klimes (28,CZE)           2:42:08     Carolyn Naisby (28,ENG)         
Iceland
ISL   23 Aug  Reykjavik                      4       91      Reykjavik                               2:19:46     James Doig (GBR)                3:59:37     Mae Ann Garthy (USA)            
Israel
ISR   19 Mar  Tel Aviv                       7              World Veterans Championships            2:23:27     Michel Constant (31,FRA)        3:26:28     Erika Kruger (52,GER)           
ISR   09 Dec  Tiberias                      11      520      Tiberias                                2:16:06     Lindsay Robertson (29,SCO)      2:42:15     Maija Vuorinen (35,FIN)         
Italy
ITA   01 Feb  Roma                                   88      Tevere                                  2:34:54     Mario Tomasi (ITA)              4:00:12     Donatella Picone (27,ITA)       
ITA   22 Feb  Monza                         16      188      Monza                                   2:19:22     Galdino Pilot (26,ITA)          2:38:43     Valentina Bottarelli (38,ITA)   
ITA   15 Mar  Pieve di Cento                 5      216      Quattro Porto                           2:25:46     Giovanni Lorenzini (30,ITA)     3:10:47     Iside Bentivogli (36,ITA)       
ITA   15 Mar  Vigarano Mainarda              9    173+8     Vigarano                                2:20:31     Renato Lavina (30,ITA)          2:59:25     Maura Bulzoni (30,ITA)          
ITA   22 Mar  Terni                          3      126      Terni                                   2:19:02     Domenico Massari (36,ITA)       2:44:59     Matilde Carissimi (27,ITA)      
ITA   29 Mar  Chiavari                       4     38+1     Tigullio                                2:19:26     Marco Pari (28,ITA)             3:50:28     Paola Bellini (ITA)             
ITA   29 Mar  Feletto Canavese               3       92      Canavese                                2:34:36     Pier Paolo Casula (ITA)         3:15:07     Amabile Salarino (43,ITA)       
ITA   29 Mar  Mirandola                     10      115      Sei Comuni                              2:27:30     Alessandro Micheletti (ITA)     2:56:55     Maria Araneo (27,ITA)           
ITA   29 Mar  Paestum                       12              Templi                                  2:29:01a    Vito Basiliana (33,ITA)                     none                            
ITA   29 Mar  Sesto Fiorentino               6      113      Primavera                               2:26:24     Claudio Simi (30,ITA)           3:16:28     Simonetta Cartoni (38,ITA)      
              10
ITA   05 Apr  Russi                         11      156      Lamone                                  2:28:23     Massimo Catania (32,ITA)        2:51:18     Cesarina Taroni (37,ITA)        
ITA   12 Apr  Collereto Giacosa             10      121      Primavera                               2:37:09     Antonio Nardone (ITA)           3:15:57     Amabile Salarino (43,ITA)       
ITA   12 Apr  Grosseto                       1       78      Mare                                    2:30:14     Renato Agostinoni (ITA)         3:23:51     Simonetta Cartoni (38,ITA)      
ITA   26 Apr  Merano                         4      528      Merano                                  2:15:32     Helmut Stuhlpfarrer (28,AUT)    2:59:00     Uta Hammer (ITA)                
ITA   01 May  Reggiolo                       5       76      Bassa Reggiana                          2:41:24     Pietro Gennari (ITA)            3:25:00     Loredana Cavazzoli (ITA)        
ITA   01 May  Rome                           6     57+2     Romatona                                2:16:03     Gelindo Bordin (28,ITA)         2:56:00     Maria Araneo (27,ITA)           
ITA   03 May  Cesenatico                     8       69      Adriatico                               2:38:57     Paolo Ravaglia (ITA)            4:13:10     Virginia Placci (ITA)           
ITA   03 May  Lonigo                                 66      Regional Championships                  2:31:01     Luigi Albertini (ITA)           3:45:19     Agnese-Mirka Bombardieri (34,IT 
ITA   03 May  Mercatale val di Pesa         15              Chianti                                 2:31:16     Luca Giorgi (ITA)               3:31:51     Simonetta Cartoni (38,ITA)      
ITA   03 May  Nogara                                 21      Cinque Comuni                           2:34:04     Alessandro Micheletti (ITA)     4:41:08     Beatrice Bonadiman (ITA)        
              20
ITA   10 May  Casette d‘Ete                  7              Tre Communi e Due Fraziosi              n/a         Giuliano Paciarotti (ITA)       n/a         A Valli (ITA)                   
ITA   10 May  Crescenzago                            43      Regional Championships                  2:36:23     Walter Martinelli (ITA)         3:14:49     Emanuela Doddi (23,ITA)         
ITA   17 May  Bologna                        1    660+32    Bologna                                 2:14:50     Enrico-Ogliar Badessi (25,ITA)  2:37:23     Silvana Cucchietti (29,ITA)     
ITA   31 May  Ronciglione                                   Regional Championships                  2:39:10     Mario Zanecchia (ITA)           3:17:21     Ernestina Laghi (30,ITA)        
ITA   21 Jun  Chieri                                        I Castelli del Chierese                 2:32:45     Antonio Nardone (ITA)           3:54:xx     nfn Gattuso (ITA)               
ITA   21 Jun  Santa Maria Capua Vetere       3       88      n/a                                     2:37:29     Mario Maesano (ITA)             4:47:19     Terryl Deutsch (ITA)            
ITA   29 Aug  Rome                           2      0+33    IAAF World Championships                            none                            2:25:17     Rosa Mota (29,POR)              
ITA   06 Sep  Rome                           2     47+0     IAAF World Championships                2:11:48     Douglas Wakiihuri (23,KEN)                  none                            
ITA   13 Sep  Belmonte Piceno                5       85      Marcia Valtenna                         2:38:23     Raffaele Colantuono (ITA)       3:32:56     Maria Rita Zanaboni (30,ITA)    
ITA   13 Sep  Lignano Sabbiadoro             1              Parchi                                  2:29:28x    Mauro Sabbadini (ITA)           3:05:03x    Cesarina Taroni (38,ITA)        
              30
ITA   13 Sep  Milan                          5      146      Milano Internazionale                   2:16:33     Jeffrey Martin (29,ON/CAN)      4:19:55     Berta Scotti (ITA)              
ITA   20 Sep  Avigliana                      8              Susavigliana                            2:17:00x    Luigi Chiampo (26,ITA)          2:45:54x    Maria Curatolo (23,ITA)         
ITA   20 Sep  Genoa                          4       32      Colombo                                 2:26:02     Domenico Massari (36,ITA)                   none                            
ITA   20 Sep  Porto Recanati                 8       98      Porto Recanati                          2:33:25     Sergio Fabbri (41,ITA)          2:53:56     Graziella Striuli (38,ITA)      
ITA   20 Sep  Santa Maria a Vico             3              Forche Caudine                          2:46:29     Raffaele Colantuono (ITA)                                                   
ITA   26 Sep  Borgo San Lorenzo             14      247      Mugello                                 2:26:35     Andrea Pescia (35,ITA)          3:11:07     Cristina Bellucci (30,ITA)      
ITA   11 Oct  Asti                           4              Regional Championships                  2:29:38x    Luciano Franconeri (ITA)        3:12:28x    Amabile Salarino (44,ITA)       
ITA   ?? Oct  Bovolone                      13              Unione Marciatori Veronesi              2:34:07     D Rohol (ITA)                   2:55:56     Lucia Bertelli (28,ITA)         
ITA   11 Oct  Venezia                        2   1430+67    Venice                                  2:10:01x    Salvatore Bettiol (25,ITA)      2:29:36x    Rita Marchisio (37,ITA)         
ITA   08 Nov  Ascoli                         7      647      Amatori Championships                   2:25:03     Claudio Giaichel (ITA)          3:06:28     Ernestina Laghi (30,ITA)        
              40
ITA   08 Nov  Assemini                       3       25      Sarda                                   2:31:56     Pietro Pellegrino (ITA)                     none                            
ITA   08 Nov  Aurisina                      10       69      Carso                                   2:21:18     Maurizio Vangi (ITA)            2:57:55     Veronica Bohinc (SER)           
ITA   15 Nov  Livorno                        7      224      Citta di Livorno                        2:23:34     Matteo Avataneo (29,ITA)        2:56:42     Manola Casalini (ITA)           
ITA   15 Nov  Varazze                        2       45      Varazze                                 2:28:35     Rosolino Damele (34,ITA)        3:23:30     Enrica Ravizza (ITA)            
ITA   22 Nov  Cesano Boscone                 7    913+25    Cesano Boscone                          2:13:55     Leandro Croce (23,ITA)          2:32:26     Graziella Striuli (38,ITA)      
ITA   06 Dec  Florence                       4   1247+50    Firenze                                 2:16:33     Trevor Fieldsend (28,ENG)       2:33:23     Carolyn Naisby (28,ENG)         
ITA   06 Dec  Gargnano                      12      130      Garda                                   2:33:07     Giancarlo Lechi (ITA)           3:13:24     Maria Rita Zanaboni (31,ITA)    
ITA   13 Dec  Palermo                        3     81+4     Invernale                               2:31:35     Biagio Oliveri (ITA)            3:51:27     Caterina Buffa (23,ITA)         
Japan
JPN   25 Jan  Osaka                          6              Osaka International Women's                         none                            2:30:40     Lorraine Moller (31,NZL)        
JPN   01 Feb  Oita                          35    339+0     Beppu-Oita Mainichi                     2:12:03     Yoshihiro Nishimura (29,JPN)                none                            
JPN   01 Feb  Tsukuba                        3              Tsukuba                                 2:25:47a    Wataru Yamaguchi (JPN)          2:49:47a    Naomi Kurahashi (22,JPN)        
JPN   08 Feb  Isezaki                       21              Gunma                                   2:24:47     Takehiko Kikuchi (31,JPN)                   none                            
JPN   08 Feb  Tokyo                          8              Tokyo International Men's               2:10:06     Hiromi Taniguchi (26,JPN)                   none                            
JPN   11 Feb  Katsuta                       35              Katsuta                                 2:24:24     Yoji Takahashi (JPN)                                                        
JPN   15 Feb  Matsuyama                     16              Ehime                                   2:21:50     Toshiro Kashihara (32,JPN)                  none                            
JPN   22 Feb  Kochi                         41              Koshin                                  2:21:07     Katsuo Ashida (JPN)                         none                            
JPN   22 Feb  Naha                          33              Shinpo Naha                             2:34:46     Tomoya Edakawa (JPN)                        none                            
JPN   01 Mar  Nagoya                         4              Nagoya International Women's                        none                            2:28:27     Carla Beurskens (35,NED)        
              10
JPN   08 Mar  Nobeoka                       25              Nobeoka                                 2:20:57     Chikahiko Sato (JPN)                        none                            
JPN   08 Mar  Otsu                          42              Biwa-ko                                 2:11:08     Fumiaki Abe (28,JPN)                        none                            
JPN   08 Mar  Sakura                         6              Sakura Asahi Kenko                      2:24:58     Yuji Kawasaki (JPN)             3:05:06     Miho Kishida (JPN)              
JPN   08 Mar  Sasayama                       8              Sasayama                                2:19:12     Koji Inoue (23,JPN)             2:59:38     Kumiko Murakami (JPN)           
JPN   15 Mar  Toyohashi                     35              Chunichi                                2:23:17     Yasuo Yamamoto (JPN)                        none                            
JPN   29 Mar  Nagano                        30              Shinmai                                 2:17:21     Yoshizo Morita (31,JPN)                                                     
JPN   29 Mar  Tottori                        6              Nihon-kai                               2:27:36     Sakae Kume (JPN)                            none                            
JPN   05 Apr  Fukui                         29              Fukui Chunichi                          2:30:18     Seizo Onoe (JPN)                            none                            
JPN   06 Sep  Sapporo                        1              Hokkaido                                2:24:28     Fedor Ryzhov (27,RUS)           2:42:17     Lutsia Belyayeva (30,RUS)       
JPN   15 Sep  Tamatsukuri                   30              Tamatsukuri Mainichi                    2:35:36     Takayuki Mineoka (27,JPN)                   none                            
              20
JPN   04 Oct  Bekkai                         9              Pilot                                   2:23:18     Masahiko Furuta (34,JPN)                    none                            
JPN   15 Nov  Tokyo                          9      0+96    Tokyo International Women's                         none                            2:25:24     Katrin Dörre (26,GER)           
JPN   29 Nov  Kawaguchi                      7              Kawaguchi-ko                            2:21:49     Takehiko Kikuchi (32,JPN)       2:55:23     Patricia Pedersen (CAN)         
JPN   06 Dec  Fukuoka                       41    131+0     Fukuoka                                 2:08:18     Takeyuki Nakayama (27,JPN)                  none                            
JPN   06 Dec  Naha                           3   6802+800   Naha                                    2:31:54     Kenji Sato (JPN)                3:08:20     Yuki Kimura (JPN)               
JPN   13 Dec  Hofu                          18              Hofu                                    2:16:43     Shinji Yamane (31,JPN)                                                      
Kenya
KEN   18 Apr  Kisumu                                        n/a                                     2:19:31     Daniel Nzioka (28,KEN)                                                      
KEN   10 Aug  Nairobi                        3              African Games                           2:14:47     Belayneh Dinsamo (21,ETH)                                                   
KEN   09 Sep  Nairobi                                       n/a                                     2:16:26     Jackson Omae (KEN)                                                          
Korea
KOR   15 Mar  Seoul                         24              Dong-A                                  2:12:21     Jong-Hee Lee (20,KOR)           2:41:50     Young-Ok Ahn (KOR)              
KOR   11 Apr  Seoul                          2              IAAF World Cup                                      none                            2:30:39     Zoya Ivanova (35,KAZ)           
KOR   12 Apr  Seoul                          2              IAAF World Cup                          2:10:55     Ahmed Saleh (30,DJI)                                                        
KOR   17 Oct  Seoul                                         n/a                                     2:17:47     Chang-Keun Kim (KOR)                                                        
KOR   ?? Nov  Chungchon                     36              Chungchon                               2:14:xx     Jae-Ryong Kim (21,KOR)                                                      
Latvia
LAT   25 Oct  Ozolnieku                      7              Ozolnieku                               2:18:31     Anatoliy Mitrofanov (UKR)       2:53:55     V Pankevicha (UKR)              
Lithuania
LTU   09 Aug  Klaipeda                                      Lithuanian Championship                 2:27:47     Petras Simonelis (40,LTU)                                                   
Luxembourg
LUX   18 Oct  Echternach                     7      377      Echternach                              2:27:43     Bruno Tealdi (ITA)              2:48:15     Anita-Lynn Nielsen (25,DEN)     
Macau
MAC   06 Dec  Macau                          7      472      Macau                                   2:16:21     Guo-wei Zhang (28,CHN)          2:58:24     Hong-wei Tang (19,CHN)          
Madagascar
MAD   15 Nov  Antananarivo                                  n/a                                     2:27:12     N Ampy (MAD)                                                                
Morrocco
MAR   01 Feb  Marrakech                      1              Marrakech                               2:14:58     Jacques Boxberger (37,FRA)      n/a         Nadia Colombero (14,MAR)        
Malaysia 
MAS   19 Apr  Kuala Lumpur                   4              Kuala Lumpur                            2:28:40     Daniel Duprix (35,BEL)          2:46:37     Mar-Mar Min (28,MYA)            
MAS   06 Sep  George Town                    6              Penang                                  2:29:52     Jimmy delaTorre (PHI)           2:54:58     Satsuko Hanafusa (38,JPN)       
Mexico
MEX   15 Feb  Guadalajara                    3              Guadalajara                             2:14:18     Filemon Lopez (28,MEX)          3:02:20     Esmeralda Gutierrez (MEX)       
MEX   31 May  Merida                         1              Marina-Puerto de Altura                 2:26:51     Samuel Sanchez (MEX)            3:40:48     Marilyn Sabido (MEX)            
MEX   ?? Jul  Cuernavaca                    33              Rover Scout Mexico                      2:56:58     Ricardo Mejia (24,MEX)                                                      
MEX   13 Sep  Leon                           8              Ciudad Leon Independencia               2:23:58     Andres Torres (MEX)             3:00:00     Maria Cristina Santoyo (MEX)    
MEX   27 Sep  Mexico City                    5              Mexico City                             2:18:50     Rodolfo Gomez (36,MEX)          2:46:30     Eileen Claugus (32,CA/USA)      
MEX   ?? Oct  Cancun                         3              Nocturno de Cancun                      2:29:40     Daniel Luna (MEX)               3:18:45     Consuelo Vazquez (MEX)          
MEX   08 Nov  Merida                         2              Ciudad de Merida                        2:44:26     Jose Santos Paredes (MEX)       3:56:25     Martina Ruiz (MEX)              
MEX   13 Dec  Acapulco                       1              n/a                                     2:24:01     Benjamin Paredes (25,MEX)       3:12:53     Susana Perez (MEX)              
MEX   ?? Dec  Mexicali                      22              Gobernador                              n/a         Sergio Sanchez (MEX)                                                        
Malta
MLT   15 Feb  Sliema                         2              Malta                                   2:29:06a    Ian Thompson (37,ENG)                                                       
Namibia
NAM   ?? Oct  Swakopmund                     3              Etosha Dolphin                          2:31:04     Johannes Gawaxamab (NAM)                                                    
New Caledonia
NCL   26 Jul  Noumea                        11              New Caledonia                           2:19:58     Masayuki Tsubo (28,JPN)         3:41:52     Yannick Ali Said (NCL)          
NCL   19 Dec  Noumea                         8              South Pacific Games                     2:26:58     Alain Lazare (35,NCL)                       none                            
Netherlands; The
NED   07 Feb  Apeldoorn                     14    577+17    Midwinter                               2:26:30     Michel deMaat (25,NED)          3:02:04     Joke Menkveld (31,NED)          
NED   22 Mar  Schoorl                       10      154      Schoorl                                 2:28:11     Erik Edelman (NED)              3:09:52     Truus deMaare (NED)             
NED   28 Mar  Grouw                                  26      n/a                                                                                                                             
NED   11 Apr  Maassluis                     18    649+14    Westland                                2:13:49     Marti tenKate (28,NED)          2:40:45     Heather MacDuff (28,SCO)        
NED   18 Apr  Rotterdam                      7              Rotterdam                               2:12:58     Belayneh Dinsamo (20,ETH)       2:53:47     Nelly Aerts (24,BEL)            
NED   26 Apr  Utrecht                       10      366      U N                                     2:29:45     Wim Liefers (NED)               2:56:58     Anne Rindt (28,NED)             
NED   10 May  Amsterdam                     12     1420      Amsterdam                               2:12:40     John Burra (21,TAN)             2:36:21     Adriana Barbu (26,ROM)          
NED   23 May  Klazienaveen                   4      223      Drenthe                                 2:39:11     Frans Visser (NED)              3:45:05     Lennie Vlemmings (NED)          
NED   30 May  Beek                           5              Nico de Witt                            2:32:11     Wil Sparreboom (39,NED)                                                     
NED   14 Jun  Almere                         2              Almere Haven                            2:37:47     Wim vanDijke (NED)              3:28:23     Liesbeth vanWijhe (NED)         
              10
NED   20 Jun  Enschede                      21      800      Enschede                                2:13:52     Marti tenKate (28,NED)          2:39:29     Helen Comsa (34,SUI)            
NED   20 Jun  Sittard                        4      115      Grensland                                                                                                                       
NED   01 Aug  Noordseschut                   8              Drentse Volks                           2:34:52     J Kortekaas (NED)               3:22:11     Netty Saive (40,NED)            
NED   01 Aug  Onderdijk                                     Grote Vliet                             2:33:21     Kees deHaan (36,NED)            3:25:26     Nadine Sadonis (BEL)            
NED   12 Sep  Amersfoort                     9      189      SAC Amersfoort                          2:26:01     Dick vanSanten (43,NED)         3:05:16     Els Raap (40,NED)               
NED   19 Sep  Leeuwarden                     2      221      Leeuwarden                              2:21:35     Kees deHaan (36,NED)            3:09:20     Akke Kuipers (33,NED)           
NED   20 Sep  Hilvarenbeek                   8              Beekse                                  2:33:45     Frans Deenen (NED)              3:21:37     Alice Otten (36,NED)            
NED   27 Sep  Dordrecht                              80      Dordrecht                               2:40:39     Paul Emerson (ENG)              3:39:49     Cis Jansson (NED)               
NED   11 Oct  Helmond                               250      Rabo                                    2:24:58     Cor Vriend (37,NED)             2:53:25     Martine Smits (41,NED)          
NED   ?? Oct  Almere                                 86      Kernen                                  2:37:47     Wim vanDijke (NED)              3:28:23     Liesbeth vanWijhe (NED)         
              20
NED   31 Oct  Etten-Leur                     5     1013      Westbrabant                             2:23:03     John vandeWansem (37,NED)       2:47:46     Jolanda Homminga (28,NED)       
Nepal
NEP   ?? Mar  Kathmandu                                     Nepalese Championship                   2:44:30     Sishil-N Rana (NEP)                         none                            
Northern Ireland
NIR   04 May  Belfast                       42              Belfast                                 2:17:47     Calum Bark (31,ENG)             2:48:28     Teresa Kidd (IRL)               
NIR   18 Jul  Dervock                                       n/a                                     2:17:50     Thomas Hughes (27,ENG)                                                      
Norway
NOR   26 Apr  Floro                          6              Rett Vest                               2:45:52     Hall Midthun (NOR)                          none                            
NOR   12 Jul  Vassenden                      5              Jolster                                 2:31:44     Erlend Arnot (NOR)                                                          
NOR   ?? Aug  Stockmarknes                   1              Hadsel                                  2:56:42     Harald Bjorknes (NOR)                       none                            
NOR   12 Sep  Oslo                           7     1284      Norwegian Championships                 2:19:07     Roy Anderson (32,NOR)           2:42:35     Oddrun Hovsengen (35,NOR)       
NOR   27 Sep  Mandal                         8     15+0     Mandal                                  2:31:03     Oddvar Hausken (45,NOR)                     none                            
NOR   04 Oct  Drammen                       12              Drammen                                 2:26:04     Per Gunnar (NOR)                                                            
NOR   11 Oct  Trondheim                     19              Trondheim                               2:34:58     Arild Andresen (NOR)            3:26:17     Ingun Brechan (NOR)             
NOR   22 Nov  Jessheim                       4              Winter                                  2:37:20     Bjarne-V Oen (NOR)              4:25:25     Kirsten Nilsen (NOR)            
New Zealand
NZL   07 Mar  Waitara                        8      219      New Plymouth                            2:19:17x    Murray Hunt (39,NZL)            2:40:47x    Bernardine Portenski (37,NZL)   
NZL   02 May  Rotorua                       23              Fletcher Challenge                      2:18:43     John Campbell (38,NZL)          2:49:57     Bernardine Portenski (37,NZL)   
NZL   31 May  Christchurch                  33              Christchurch                            2:18:41     John Campbell (38,NZL)          2:43:50     Barbara McKerrow (28,AUS)       
NZL   ?? Sep  Dunedin                        9              Moro                                    2:30:28     Paul Allison (NZL)              2:55:14     Sarah Rees (NZL)                
NZL   25 Oct  Hamilton                      23              Hamilton                                2:17:46     Young-Man Ban (23,KOR)          3:18:10     Lyn Clark (NZL)                 
NZL   01 Nov  Invercargill                  35     71+10    Winstone Southland                      2:27:10a    David Askin (NZL)               2:55:32a    Margaret Walker (41,NZL)        
NZL   22 Nov  Wiri                           9              Winstone Peoples                        2:15:32     Peter Renner (28,NZL)           2:39:33     Jillian Costley (26,NZL)        
NZL   12 Dec  Feilding                      33              Feilding                                2:48:04     R Belton (NZL)                              none                            
Panama
PAN   ?? Nov  Panama City                   11              Panama City                             2:42:34     Luis Camano (34,PAN)                                                        
Peru
PER   ?? Feb  Arequipa                       1              Virgen de la Candelaria                 n/a         Elisban Condori (PER)                       none                            
Philippines
PHI   18 Jan  Manila                         6     1100      Philippine Air Lines                    2:19:13     John Campbell (37,NZL)          2:45:15     Paola Moro (34,ITA)             
PHI   15 Feb  Manila                         5              Pilipinas Third World                   2:22:13     Alain Lazare (34,NCL)           2:52:36     Doris Schlosser (42,GER)        
Poland
POL   05 Apr  Debno                         19      126      Debno Lubuskie                          2:14:15     Martin Vrabel (31,SVK)          2:37:44     Ewa Szydlowska (27,POL)         
POL   18 Apr  Puck                           5     57+0     Ziemi Puckiej                           2:32:50     Ryszard Calka (39,POL)                      none                            
POL   17 May  Wroclaw                        5    408+13    Wroclaw                                 2:20:48     Zbigniew Siemaszko (POL)        3:15:35     Vera Stanovska (37,CZE)         
POL   31 May  Szczytno                       5              Szczytno                                2:30:24a    Waldemar Pedzich (POL)                                                      
POL   13 Jun  Lowicz                         2       40      Puchar Lowickiego Pelikana              2:32:36     Andrzej Kaniak (28,POL)         4:41:41     Maria Truszkowska (POL)         
POL   21 Jun  Otwock                                        Otwock                                  2:18:14     Jozef Mitka (32,POL)                                                        
POL   11 Jul  Olsztyn                        1       50      Grunwaldzkin/a                          2:21:34     Andrzej Malicki (27,POL)        3:09:07     Valentina Silakova (24,RUS)     
POL   19 Jul  Torun                          5      118      Torunski                                2:27:08a    Jerzy Siemaszko (25,POL)        3:45:27a    Jadwiga Wichrowska (POL)        
POL   30 Aug  Witnica                        3     56+1     Po Ziemi Gorzowskiej                    2:26:44a    Jan Szumiec (33,POL)            4:06:44a    Krystyna Grzybowska (30,POL)    
POL   27 Sep  Warsaw                         9     1398      Warsaw                                  2:24:47     Wieslaw Lenda (25,POL)          2:38:24     Renata Walendziak (37,POL)      
              10
POL   15 Nov  Kedzierzyn-Kozle               2    188+7     Odrzanski Przyjazni                     2:21:47     Zdzislaw Udowieni (30,POL)      3:20:28     Barbara Wiosna (POL)            
Portugal
POR   25 Jan  Nazare                                        Portuguese Championships                2:18:56     Joao-Andrade Campos (28,POR)                                                
POR   08 Nov  Lisbon                         2              Lisbon                                  2:13:59     Gualdino Viegas (29,POR)        3:00:56     Umbelina Nunes (POR)            
Peoples Rep Korea
PRK   22 Apr  Pyongyang                                     Pyongyang                                                                                                                       
Reunion
REU   13 Sep  Saint Paul                                    n/a                                     2:24:52     nfn deGuigne (REU)              3:13:04     Chane See-Chu (REU)             
Romania
ROM   28 Mar  Mamaia                                        n/a                                                                                 2:51:52     Doina Miclaus (26,ROM)          
ROM   29 Mar  Mamaia                                        n/a                                     2:19:54     Alexandru Chiran (27,ROM)                                                   
ROM   25 Oct  Constanta                                     Romanian Championships                  2:18:56     Gheorghe Sandu (28,ROM)         2:35:10     Elena Murgoci (27,ROM)          
South Africa
RSA   24 Jan  Port Elizabeth                 8              Big Tree/Friendly City                  2:30:28     Colin Goosen (RSA)              3:22:59     S Clark (RSA)                   
RSA   25 Jan  Benoni                         7              Johnson Crane                           2:21:01     Thompson Magawana (27,RSA)      3:00:20     Eunice Ntuli (32,RSA)           
RSA   07 Feb  East London                    9              Arrow Philips                           2:21:25a    Solomon Mphore (RSA)            3:29:17a    Diane Massyn (25,RSA)           
RSA   07 Feb  Welkom                         9              Mealie                                  2:25:34     Zakhele May (RSA)               3:04:57     Anna Clemson (23,RSA)           
RSA   15 Feb  Hillcrest                     10              Villagers                               2:26:51     Eric Ngcobo (RSA)               3:02:06     Tilda Tearle (27,RSA)           
RSA   22 Feb  Johannesburg                   3              Pick 'n Pay                             2:23:53     Thompson Magawana (27,RSA)      2:53:46     Lynette Lombaard (26,RSA)       
RSA   28 Feb  Pretoria                      14              Hyperama  Pretoria                      2:28:08     Hoseah Mokoena (RSA)            3:04:39     Lorraine vanderPoel (RSA)       
RSA   01 Mar  Glenmore Beach                12              Banana                                  2:37:57a    Chicken Majola (RSA)            3:25:21a    Rosemary Ludwig (35,RSA)        
RSA   07 Mar  Cape Town                     24              Peninsula                               2:11:47     Ernest Tjela (32,RSA)           2:39:56     Annette Falkson (29,RSA)        
RSA   07 Mar  East London                   14              Buffalo                                 2:17:49x    Kantoor Nkoane (24,RSA)         3:22:30x    Cheryl Torr (RSA)               
              10
RSA   08 Mar  Vereeniging                   12     2221      Vaal                                    2:27:23     M Raphadu (RSA)                 3:09:45     Erika vanColler (RSA)           
RSA   14 Mar  Sun City                                      n/a                                                                                 2:54:25     Jean Cooper (34,RSA)            
RSA   21 Mar  Oudtshoorn                    12              Cango                                   2:28:06x    Karel Liebetrau (RSA)           2:59:11x    Hester Kotze (38,RSA)           
RSA   21 Mar  Standerton                    10              Standerton Goldi                        2:22:59     Miltas Tshabalala (26,RSA)      2:59:28     Ralie Smit (RSA)                
RSA   22 Mar  Durban                        27              Savages                                 2:24:05     Anton Hector (RSA)              3:00:57     Tilda Tearle (27,RSA)           
RSA   04 Apr  Wilderness                     1              Outeniqua                               2:48:09a    Reinie Dick (RSA)               3:32:28a    C Crews (RSA)                   
RSA   12 Apr  Johannesburg                  42              Jackie Gibson                           2:31:01     Julius Taunyane (RSA)           3:13:10     Mara Holtzhausen (RSA)          
RSA   25 Apr  Verwoerdburg                  11              Wally Hayward                           2:26:21     Andrew Greyling (36,RSA)        3:10:01     Marie Minty (RSA)               
RSA   02 May  Kenhardt                       4              Dorperland                              2:41:25     Adam vanWyk (RSA)               3:50:51     Kyra Helmert (RSA)              
RSA   02 May  Stellenbosch                                  South African Championships             2:10:51     Zithulele Sinqe (23,RSA)        2:36:13     Annette Falkson (29,RSA)        
              20
RSA   21 Jun  Johannesburg                                  n/a                                     2:14:11     Zithulele Sinqe (24,RSA)        2:44:50     Sonja Laxton (38,RSA)           
RSA   18 Jul  Knysna                         4              Knysna Forest                           2:30:10a    John Donald (31,RSA)            3:14:36a    Hanlie Stegmann (28,RSA)        
RSA   25 Jul  Riebeek West                   2              Riebeekberg                             2:42:53     Nigel Evans (RSA)               3:29:24     Shirley McClarty (RSA)          
RSA   01 Aug  Port Elizabeth                 5              Ford                                    2:12:14a    Ernest Tjela (32,RSA)           2:49:55a    Liz Eglington (35,RSA)          
RSA   08 Aug  East London                   10              Border Masters                          2:30:40a    Elliot Ngose (RSA)              3:40:18a    P Richardson (RSA)              
RSA   29 Aug  Uitenhage                      2              Goodyear                                2:25:49     Jannie Nieuwenhuys (RSA)        3:21:17     Adrienne Wilson (RSA)           
RSA   30 Aug  Durban                        54              Durban                                  2:11:51     Zithulele Sinqe (24,RSA)        2:45:49     Sonja Laxton (39,RSA)           
RSA   12 Sep  East London                    9              Old Selbornians                         2:26:04     Mlamli Nkonkobe (20,RSA)        3:30:49     Kathy Jolliffe (RSA)            
RSA   12 Sep  Stellenbosch                                  n/a                                                                                 2:44:55     Liz Eglington (35,RSA)          
RSA   10 Oct  Kimberley                     17              Diamond                                 2:28:37     V Motaung (RSA)                 3:11:35     E Cilliers (RSA)                
              30
RSA   10 Oct  King William's Town           23              Kaffrarian                              2:25:32x    Alfred Mangisi (RSA)            3:36:19x    N Pearson (RSA)                 
RSA   17 Oct  Bredasdorp                    10              Foot of Africa                          2:30:34a    Siphiwe Gqele (35,RSA)          3:14:20a    Gail Buhrmann (RSA)             
RSA   14 Nov  Pretoria                                      Hyper to Hyper                          2:17:15     Petrus Kekana (31,RSA)          2:50:29     Annette Falkson (30,RSA)        
RSA   14 Nov  Queenstown                    11              Bongolo                                 2:34:24     P Biyase (RSA)                  3:28:37     Lizbeth Ntozini (RSA)           
RSA   21 Nov  Stellenbosch                  10      845      Winelands                               2:24:50     Karel Julies (RSA)              2:44:02     Monica Drögemoller (28,RSA)     
Russia
RUS   ?? Jan  Saint Petersburg              15              Mezhdunarodny Doroga Zhizni             2:35:07     B Akhamtov (RUS)                                                            
RUS   07 Jun  Arkhangelsk                    4              Gandvik Peace                           2:17:20x    Sergey Kozlov (RUS)             3:00:59x    Lyubov Shagobskaya (RUS)        
RUS   18 Jul  Gorkiy                                        n/a                                     2:18:25     Sergey Prokorov (27,RUS)        2:40:32     Valentina Nyurkina (UKR)        
RUS   02 Aug  Chelyabinsk                                   n/a                                                                                 2:42:43     Nina Korvryzkina (22,UKR)       
RUS   08 Aug  Moscow                         7              Moscow Peace                            2:24:26     Yuriy Fomenkov (RUS)            2:47:17     Natalya Balyakina (RUS)         
RUS   ?? Sep  Perm                           7              Perm Osenniy                            2:40:12     Yuriy Oshchepkov (RUS)          3:18:40     Mariya Klimova (RUS)            
Scotland
SCO   26 Apr  Dundee                         8              City of Dundee People's Health          2:22:19     Terry Mitchell (27,SCO)         3:02:20     Jill Danskin (ENG)              
SCO   26 Apr  Fort William                   4              Lochaber                                2:26:15     Colin Youngson (39,SCO)         3:13:34     Kay Dodson (SCO)                
SCO   24 May  Aberdeen                       9              City of Aberdeen Milk                   2:27:42     Ian Corrin (33,ENG)             3:17:13     Carol-Ann Gray (SCO)            
SCO   09 Aug  Elgin                          6              Moray                                   2:34:50     Donald Ritchie (43,SCO)         2:51:09     Frances Guy (ENG)               
SCO   20 Sep  Glasgow                        9              Glasgow People's                        2:19:09     Eamonn Tierney (30,IRL)         2:37:31     Sheila Catford (27,SCO)         
Senegal
SEN   12 Jan  Dakar                                         Dakar                                   2:33:20     Jean-Gabriel Ndour (SEN)        5:25:13     nfn Gomis (SEN)                 
Serbia
SER   07 Jun  Novi Sad                                      Novi Sad                                2:14:30x    Tomislav Askovic (36,SER)       2:55:18x    nfn Petkovic (SER)              
Slovenia
SLO   ?? May  Radenci                        7              Three Hearts                            2:38:22     Marjan Krempl (32,SLO)          3:39:17     Rezi Filipic (SLO)              
Switzerland
SUI   26 Apr  Bienne                                520      n/a                                                                                 2:54:41     Daniela Walter (36,GER)         
SUI   10 May  Geneva                         7              Geneva                                  2:20:05     Adri Hartveld (27,NED)          2:42:04     Aleksandra Tarasova (28,RUS)    
SUI   10 May  Zurich                         4              Zurich                                  2:18:14     Clemens Hoube (30,GER)          2:41:51     Helen Comsa (34,SUI)            
SUI   23 May  Meiringen                                     Swiss Championships                     2:19:44     Richard Umberg (37,SUI)         2:43:46     Rosmarie Müller (29,SUI)        
SUI   ?? Sep  Nidau                         24              Rund um den Bielersee                   2:31:xx     Rafael Rolli (29,SUI)           3:07:xx     Ursula Renfer (SUI)             
SUI   ?? Oct  Riehen                        12      850      Basler                                  2:20:12     P Weider (SUI)                                                              
SUI   ?? Oct  Saint Ursanne                         574      Jura                                    2:25:00     D Zimmerman (FRA)               3:10:51     Ingrid Graf (44,SUI)            
SUI   ?? Oct  Geneve                         7      256      Jussy                                   2:27:14     Enrico Silvio (ITA)             3:15:23     nfn Marsigliani (ITA)           
SUI   01 Nov  Aarau                                         n/a                                                                                 2:54:24     Ursula Odermatt (48,SUI)        
SUI   08 Nov  Tenero                         5              Ticino                                  2:19:27     Stefan Tremp (24,SUI)           2:50:34     Hermine Haas (37,SUI)           
              10
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                    23              Frauenfelder Militarwettmarsch          2:44:31     Martin Storchenegger (SUI)                  none                            
Slovakia
SVK   18 Apr  Michalovce                     4    249+4     Podvihorlatsky                          2:31:06     Peter Polak (38,SVK)            3:15:24     Eva Seidlova (38,SVK)           
SVK   16 May  Nove Mesto Nad Vahom          25    152+3     Povazsky                                2:27:54     Zdenek Zalubil (32,SVK)         2:38:38     Hana Horakova (36,CZE)          
SVK   31 May  Vranov nad Toplou             21    119+4     Zemplinsky                              2:29:19     Peter Polak (38,SVK)            3:36:56     Helena Mitrova (22,SVK)         
SVK   20 Jun  Cadca                         13    263+7     Kysucky                                 2:32:24     Dusan Lassak (36,SVK)           3:03:49     Jana Kucharikova (27,SVK)       
SVK   01 Aug  Nemecka                       13    116+4     SNP                                     2:26:23a    Ondrej Gondas (34,SVK)          3:15:43a    Eva Seidlova (39,SVK)           
SVK   08 Aug  Rajec                          4    113+3     Rajecky                                 2:30:23     Jan Strompl (33,SVK)            3:31:35     Jaroslava Karpiskova (38,CZE)   
SVK   29 Aug  Sebestanova                    6     64+1     Povazskobystricky                       2:27:29     Vladimir Macko (36,SVK)         2:47:29     Dana Hajna (23,CZE)             
SVK   05 Sep  Zvolen                         3     87+5     Zvolensky                               2:34:05     Ondrej Gondas (34,SVK)          3:20:31     Eva Seidlova (39,SVK)           
SVK   12 Sep  Dolny Kubin                    1     40+1     Oravsky                                 2:35:46     Milan Slivka (26,SVK)           3:45:04     Ivana Vidimova (36,CZE)         
SVK   04 Oct  Kosice                        62    983+24    Kosice                                  2:14:59     Jorg Peter (31,GER)             2:38:40     Christa Vahlensieck (38,GER)    
              10
SVK   25 Oct  Trnava                        10    274+5     Malokarpatsky                           2:28:01     Lubomir Hrmo (26,SVK)           2:55:38     Dana Hajna (23,CZE)             
SVK   07 Nov  Liptovsky Mikulas             11     99+6     Liptovsky                               2:32:34     Viliam Hrebik (27,SVK)          3:05:49     Ivana Mocikova (22,SVK)         
Sweden
SWE   21 Mar  Vallingby                     17              Vallingby                               2:38:21     Roland Larsson (SWE)                        none                            
SWE   03 May  Linkoping                                     Norrkoping-Linkoping                    2:23:02a    Christer Fabricus (SWE)                                                     
SWE   30 May  Stockholm                      9   8351+522   Stockholm                               2:13:52     Kevin Forster (28,ENG)          2:35:14     Evy Palm (45,SWE)               
SWE   13 Jun  Boden                                         Lulea-Boden                             2:22:31a    Mohammed Rutiginga (27,TAN)     2:57:57a    nfn Bjornfot (SWE)              
SWE   08 Aug  Borgholm                       7              Isola di Oland                          2:22:21     Soren Hellmark (29,SWE)         3:05:08     Vibeke Nielsen (33,DEN)         
SWE   08 Aug  Saffle                                        n/a                                                                                                                             
SWE   15 Aug  Goteborg                      14              Goteborg                                2:42:20     Ulf Persson (SWE)                           none                            
SWE   ?? Aug  Nordingra                      7              Hoga Kusten                             2:34:13     Anders Bodin (SWE)                                                          
SWE   16 Aug  Soderhamn                      4              n/a                                     2:18:14     Mohammed Rutiginga (27,TAN)                                                 
SWE   ?? Sep  Umea                          15              Umea                                    2:30:25     Elon Lindwall (SWE)             3:32:52     Birgitta Eklund (49,SWE)        
              10
SWE   17 Oct  Koping                                        n/a                                                                                                                             
SWE   ?? Nov  Hasselby                      25              Winter                                  2:28:02     Colin McIntyre (_ww)            2:58:52     Maria Jafs (SWE)                
Syria
SYR   24 Sep  Latakia                       10              Mediterranean Games                     2:24:13     Enrico-Ogliar Badessi (25,ITA)                                              
Tanzania
TAN   08 Mar  Arusha                         3              Mount Meru                              2:20:45x    Negash Dube (18,ETH)            3:10:38x    Suzana Mkuki (TAN)              
TAN   30 Aug  Dar Es Salaam                                 Dar Es Salaam                           2:11:38x    Simon Robert Naali (21,TAN)                                                 
Thailand
THA   22 Nov  Bangkok                        1              Royal                                   2:23:55     Eddy Hellebuyck (26,AZ/USA)     2:57:40     Yuko Gordon (36,HKG)            
Togo
TOG   ?? Nov  Lome                           1              Lome International                      n/a         Pierre-Andre Gobet (32,SUI)                                                 
Taiwan
TPE   22 Feb  Taipei                         9              n/a                                     2:16:34     Akio Tokoro (JPN)               2:51:04     Gail Scott (40,CO/USA)          
TPE   31 May  Keelung                                       Keelung City                                                                                                                    
TPE   13 Dec  Tainan                         4              Tsengwen Reservoir                                                                                                              
Trinidad and Tobago
TRI   07 Jun  Port of Spain                  5              Mirror Guiness                          2:26:32a    Timothy Lekunze (22,CMR)        3:03:51a    Lia Melis (27,ARU)              
TRI   13 Dec  Port of Spain                                 Pepsi                                   2:35:51     Anthony Nero (TRI)                                                          
Tunisia
TUN   14 Mar  Jerba                                  70      n/a                                     2:32:18     Marc Leroi (BEL)                                                            
TUN   14 Jun  Tunis                                         Tunisian Championships                  2:45:39     Mohsen Naili (TUN)                          none                            
TUN   15 Oct  Tunis                          2              COMAR                                   2:23:43     Mohamed-Salah Rajhi (23,TUN)                none                            
TUN   15 Nov  Cartagine                      1              n/a                                     2:22:27     Mohamed Salah (TUN)             2:59:39     Genzianella Faccioli (31,ITA)   
Turkey
TUR   08 Nov  Istanbul                       9              Istanbul Eurasia                        2:16:08     Jens Worzner (29,DEN)           3:08:36     Fatma Erkan (TUR)               
Ukraine
UKR   12 Apr  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:11:05     Yakov Tolstikov (27,RUS)        2:29:50     Elena Tsukhlo (32,BLR)          
UKR   06 Sep  Kiev                                          Belaya Serkov                           2:10:05x    Igor Braslavskiy (28,UKR)       2:25:25x    Lyubov Klochko (27,UKR)         
UKR   25 Oct  Simferopol                     4              Krimskiy                                2:34:26     Aleksandr Ovcharenko (UKR)      3:54:00     Nina Nagornaya (UKR)            
United States
USA   01 Jan  Marshfield MA                  7              New Year's Day                          2:54:00     George Junior (MA/USA)                                                      
USA   03 Jan  Charlotte NC                  10              Charlotte Observer                      2:20:16     Gerard Donakowski (26,MI/USA)   2:50:14     Nancy Mieszczak (37,NY/USA)     
USA   10 Jan  Phoenix AZ                                    Phoenix City                            2:16:39     Mike Scannell (25,MI/USA)       2:47:33     Harolene Walters (44,CA/USA)    
USA   10 Jan  Miami FL                      10              American Savings Orange Bowl            2:23:22     John Andrew Boyes (28,ENG)      2:52:00     Jan Yerkes (29,PA/USA)          
USA   10 Jan  Calloway Gardens GA                           n/a                                                                                                                             
USA   ?? Jan  Olema CA                            122+32    Point Reyes Trail                       3:49:11     Dane Larson (35,CA/USA)         4:43:19     Mary Pat Barry (USA)            
USA   17 Jan  Jacksonville FL                4              Jacksonville                            2:17:05     Herb Wills (26,FL/USA)          2:45:29     Diane East (30,USA)             
USA   17 Jan  Savannah GA                   10              Savannah                                2:24:55     Kevin Moats (32,GA/USA)         2:59:01     Debbie Forrester (GA/USA)       
USA   18 Jan  San Diego CA                  23              Mission Bay                             2:24:45     John Madden (MA/USA)            2:58:58     Peggy Couper (BER)              
USA   18 Jan  Houston TX                    15   2405+444   Houston-Tenneco                         2:11:51     Derrick May (31,RSA)            2:32:37     Bente Moe (26,NOR)              
              10
USA   24 Jan  Point Reyes CA                                Point Reyes Trail                       3:49:11     Dane Larson (35,CA/USA)                                                     
USA   25 Jan  Santa Barbara CA               4              Sri Chinmoy                             3:01:25     Kirk Selby (CA/USA)             3:57:56     Clarita Thoms (CA/USA)          
USA   07 Feb  Las Vegas NV                  21              Las Vegas                               2:14:04x    Brad Hawthorne (31,CA/USA)      2:41:06x    Susan Marchiano (32,NV/USA)     
USA   14 Feb  Tallahasse FL                 13       72      Tallahasse                              2:40:09     Scott Hinkle (USA)              3:14:57     Laura Meighan (USA)             
USA   14 Feb  Columbia SC                   11              Carolina                                2:29:53     Randy Ward (24,GA/USA)          2:51:43     Sue Parker (USA)                
USA   15 Feb  New Orleans LA                22              Mardi Gras                              2:44:21     Eugene Dedeaux (LA/USA)         3:02:17     Bonnie Blue (NY/USA)            
USA   15 Feb  Greenbelt MD                  26    128+17    Washington's Birthday                   2:28:59     James Hage (29,MD/USA)          3:09:13     Margaret Horioka (MD/USA)       
USA   15 Feb  Galveston TX                  18       82      Galveston                               2:42:47.0   Bob Wolfe (TX/USA)              3:09:49.6   Susan Keener (TX/USA)           
USA   22 Feb  Melbourne FL                  16              Space Coast                             2:36:31     Jim Hickey (USA)                3:16:39     Julie Knight (ND/USA)           
USA   28 Feb  Seaside OR                    18              Trail's End                             2:31:20     Jim Bowers (48,CA/USA)          2:50:27     Joy Wolfe (USA)                 
              20
USA   28 Feb  Townsend TN                   14              Smoky Mountain                          2:47:13     Ray Krolewicz (32,SC/USA)       3:15:27     Vicki Johnson (38,GA/USA)       
USA   28 Feb  Fort Worth TX                  9              Cowtown                                 2:22:29     Ed Swiatocha (36,TX/USA)        2:50:35     Alison Unterreiner (30,TX/USA)  
USA   01 Mar  Los Angeles CA                 2              City of Los Angeles                     2:13:08     Art Boileau (29,BC/CAN)         2:35:24     Nancy Ditz (32,CA/USA)          
USA   01 Mar  Middletown CT                 16              John English                                                                                                                    
USA   01 Mar  Kaanapali HI                  32              Maui                                    2:41:23a    Steve Locey (USA)               3:15:36at   Nancy Coury (USA)               
USA   01 Mar  Hyannis MA                    10              Hyannis                                 2:35:40     Kevin MacKinnon (USA)           3:21:08     Bernadette Keefe (USA)          
USA   01 Mar  Saint Louis MO                15              Third Olympiad                          2:33:42     William Wilkey (30,WI/USA)      3:16:59     Lora Carr (IA/USA)              
USA   01 Mar  Albany NY                     14     21+0     Hudson-Mohawk                           2:40:39     Dale Keenan (36,NY/USA)                     none                            
USA   07 Mar  Booneville AR                 20              Arkansas                                2:49:29     Stan Douglas (USA)              3:12:07     Jane Hutchison (41,MO/USA)      
USA   07 Mar  Chico CA                      11              Bidwell Classic                         2:32:55     unknown runner (_ww)            3:02:51     unknown runner (_ww)            
              30
USA   07 Mar  Edgewood MD                   10              Last Train to Boston                    2:58:08     Norman DeRosa (WV/USA)                      none                            
USA   08 Mar  n/a CA                                        n/a                                                                                                                             
USA   08 Mar  Napa CA                        9    699+199   Napa Valley                             2:16:20a    Dick Beardsley (30,MN/USA)      2:49:12a    Christine Iwahashi (31,CA/USA)  
USA   ?? Mar  Avalon CA                     10              Catalina                                2:56:15a    Bill McDermott (35,CA/USA)      3:29:40a    Harolene Walters (44,CA/USA)    
USA   21 Mar  Virginia Beach VA             15              Shamrock                                2:16:04     Jeffrey Martin (29,ON/CAN)      2:45:19     Pamela Briscoe (31,DC/USA)      
USA   28 Mar  Abilene TX                    10              Great Southwest                         2:51:39     Kim Lawrence (USA)              4:03:36     Mary Kovalik (USA)              
USA   29 Mar  Tucson AZ                      9      9+1     Mica Mountain                           4:27:23     William Hine (30,AZ/USA)        7:08:01     Melody Davis (37,AZ/USA)        
USA   05 Apr  Stamford CT                    2              Stamford Classic                        2:16:12     Sam Ngatia (27,TX/USA)          2:39:55     Patricia McGovern (25,VA/USA)   
USA   05 Apr  Yonkers NY                    63              Yonkers                                 2:26:24     Danny Dickenson (ISV)           2:58:16     Christine Gibbons (25,NJ/USA)   
USA   12 Apr  Athens OH                     20              Athens                                  2:35:44     William Haviland (36,OH/USA)    3:51:13     Peggy Derugus (OH/USA)          
              40
USA   12 Apr  Seattle WA                     8              Pacific Northwest Bell Emerald City     2:17:26     Doug Kurtis (35,MI/USA)         2:40:20     Gabriele Andersen (42,SUI)      
USA   18 Apr  Sausalito CA                   1     64+12    Golden Gate Headlands                   3:08:14     Damien Xavier Curry (USA)       4:30:26     Debbie Ingram (USA)             
USA   20 Apr  Boston MA                     90   4576+793   Boston                                  2:11:50a    Toshihiko Seko (30,JPN)         2:25:21a    Rosa Mota (28,POR)              
USA   25 Apr  Fayetteville AR               11              Hogeye                                  2:52:54     Terrence Kasper (AR/USA)        3:39:50     Heather Stilborn (IL/USA)       
USA   26 Apr  Carmel CA                      2              Big Sur                                 2:16:39a    Brad Hawthorne (31,CA/USA)      3:02:59a    Patty Selbicky (USA)            
USA   26 Apr  Des Moines IA                 19              Drake Relays                            2:36:18     Phil Kauder (25,IA/USA)         3:17:54     Lora Carr (IA/USA)              
USA   26 Apr  Highland Park IL               7              Lake County                             2:29:06a    Dan Skarda (28,IL/USA)          3:00:51a    Penny Braatz (WI/USA)           
USA   ?? Apr  Pinckney MI                    1     53+3     Michigan Trail                          3:12:34     John Iskra (22,MI/USA)          4:24:14     Laura Clayton (27,IN/USA)       
USA   26 Apr  Jersey City NJ                                New Jersey Waterfront                   2:13:48     Jerry Kiernan (33,IRL)          2:34:42     Maureen Roben (31,CO/USA)       
USA   02 May  Fort Huachuca AZ              12              Mule Mountain                           2:37:40a    Stacey Schultz (USA)            3:15:03a    Sandra Jensen (USA)             
              50
USA   03 May  Lone Pine CA                   9              Wild Wild West                          3:05:16     Sean Crom (31,CA/USA)           3:22:42     Ann Trason (26,CA/USA)          
USA   03 May  Long Beach CA                  6              Long Beach                              2:19:15a    John McCracken (NE/USA)         2:53:37a    Beth Milewski (29,CA/USA)       
USA   03 May  Weott CA                      16              Avenue of the Giants                    2:28:47     Richard O'Brien (37,CA/USA)     2:56:00     Diane McKelvey (CA/USA)         
USA   03 May  Denver CO                     21              Mayor's Cup                             2:31:26     David Reese (CO/USA)            3:12:13     Dawn Bohensen (CO/USA)          
USA   03 May  Lincoln NE                    10              Lincoln                                 2:24:56     Mark Fluitt (USA)               2:56:15     Susan Larson (USA)              
USA   03 May  East Meadow NY                30              Long Island                             2:24:46     Mark Bishop (USA)               2:55:03     Christine Gibbons (25,NJ/USA)   
USA   03 May  Pittsburgh PA                  3              Pittsburgh                              2:13:07     Rodolfo Gomez (36,MEX)          2:31:53     Silvia Ruegger (26,CAN)         
USA   09 May  Prescott AZ                    9              Whiskey Row                             2:49:46     James Walker (32,ID/USA)        3:58:15     Marilyn Whitney (AZ/USA)        
USA   09 May  Boise ID                       9              Great Potato                            2:41:29     Emil Magallanes (31,NV/USA)     3:32:33     Beth Stockton (ID/USA)          
USA   09 May  Lake Geneva WI                 2              Lake Geneva                             2:45:34     Bruce Tracy (IL/USA)            3:09:46     Sheila Rickleffs (WI/USA)       
              60
USA   10 May  Pinole CA                      8              Pinole                                  2:34:46     Craig Moore (33,CA/USA)         3:07:07     Christie Patterson (39,CA/USA)  
USA   17 May  Holyoke MA                    25              Race of Champions                       2:33:22     Robert Hensley (32,CT/USA)      3:12:34     Christine Gibbons (25,NJ/USA)   
USA   17 May  Plattsburgh NY                17              Champlain Valley                        2:36:14a    Raymond Lamoureaux (CAN)        3:13:18a    Doreen Friedman (32,PQ/CAN)     
USA   17 May  Cleveland OH                  12              RevCo-Cleveland                         2:19:18     Jose-Joao daSilva (27,BRA)      2:55:23     Georgenna Havilland (USA)       
USA   23 May  Traverse City MI               5              Bayshore                                2:36:59     Mike Polus (MI/USA)             3:11:09     Dianne Rappaport (KY/USA)       
USA   23 May  Gage OK                       18       17      Gage Roadrunner                         3:02:57     Mike Campbell (OK/USA)          3:22:59     Heather McKeown (OK/USA)        
USA   23 May  Oklahoma City OK              15              Andy Payne                              2:49:06     Michael Wilmering (OK/USA)      3:10:49     Suzy Flagler (OK/USA)           
USA   23 May  Amarillo TX                   10              Funfest                                 2:31:38.7   Lonnie James (OK/USA)           3:13:15     Teresa Lewin (35,TN/USA)        
USA   24 May  Coeur d'Alene ID              10              Coeur d'Alene                           2:36:17     Paul Johnson (WA/USA)           3:07:43     Gunhild Swanson (42,WA/USA)     
USA   24 May  Kennebunkport ME               8              Maine Coast                                                                         2:48:14a    Susan Haryasz (USA)             
              70
USA   25 May  White Rock NM                  5              Bandelier                               2:42:29     Senovio (Leo) Torres (NM/USA)   4:06:15     Colleen Olinger (NM/USA)        
USA   06 Jun  South Bend IN                  4              Sunburst                                2:23:31.4   Robert Schlau (39,SC/USA)       2:59:42.2   Chantel Shea (24,NJ/USA)        
USA   06 Jun  Helena MT                     14              Governor's Cup                          2:32:31a    Dave Coppock (MT/USA)           3:17:01a    Bobbie Dixon (MT/USA)           
USA   07 Jun  Ukiah CA                       9              Russian River                           2:38:22     Roberto Mendez (33,CA/USA)      2:49:59     Luanne Park (26,CA/USA)         
USA   07 Jun  Ashford CT                     4              Nipmuck Trail                           3:10:27     Richard Fargo (28,CT/USA)       4:51:49     Diane McNamara (MA/USA)         
USA   07 Jun  Rochester NY                   9              Lake Ontario                            2:33:17     Bernie Giefer (KS/USA)          2:55:55     Beth Haag (27,NY/USA)           
USA   13 Jun  Palos Verdes Estates CA       21              Palos Verdes                                                                                                                    
USA   13 Jun  Coudersport PA                13              God's Country                           2:45:25a    David Horvath (33,PA/USA)       3:48:15a    Judith Davis (MD/USA)           
USA   14 Jun  Steamboat Springs CO           6              Steamboat Springs                       2:34:34x    Ron Harmon (33,CO/USA)          3:15:22x    Malene Clark (USA)              
USA   20 Jun  Anchorage AK                  18      201      Mayor's Midnight Sun                    2:24:44a    Michael Friess (USA)            3:02:38a    Gerri Litzenberger (30,AK/USA)  
              80
USA   20 Jun  Duluth MN                     11   3346+858   Grandma's                               2:16:00a    Dan Schlesinger (32,NY/USA)     2:36:12a    Janis Klecker (26,MN/USA)       
USA   21 Jun  Lompoc CA                     11    139+22    Valley of the Flowers                   2:36:16     Mac Williamson (22,CA/USA)      3:03:26     Terri Busby (32,NV/USA)         
USA   21 Jun  Taos NM                        5              Taos                                    3:02:21     Charlie Sanchez (NM/USA)        3:37:45     Carol Wildman (NM/USA)          
USA   04 Jul  Salmon ID                      8       38      Salmon River Days                       2:40:44a    Paul Peterson (33,MD/USA)       3:13:02a    Gunhild Swanson (43,WA/USA)     
USA   05 Jul  Hilo HI                       13       53      Bud Light Big Island                    2:39:07     Robert Standard (HI/USA)        3:05:53     Connie Comiso (HI/USA)          
USA   11 Jul  Boone NC                      21      130      Grandfather Mountain                    2:55:08a    Michael Harrison (20,VA/USA)    3:41:21a    Linda Gentling (35,MN/USA)      
USA   11 Jul  Brookings SD                  18              Longest Day                             2:36:15     Randy Fischer (30,SD/USA)                   none                            
USA   18 Jul  Okoboji IA                    10              University of Okoboji                   2:47:56     Wayne Dreslan (IA/USA)          3:13:36     Linda Schissel (MN/USA)         
USA   19 Jul  San Francisco CA              11              San Francisco Audi                      2:14:07a    Mehmet Terzi (32,TUR)           2:39:02a    Eileen Claugus (32,CA/USA)      
USA   24 Jul  Salt Lake City UT             18              Deseret News                            2:28:06x    Demetrio Cabanillas (32,MEX)    3:00:04x    Valerie Stephens (28,UT/USA)    
              90
USA   26 Jul  Olympia WA                     6              Capital City                            2:21:19     John Barber (GA/USA)            2:53:19     Maria Seigel (OR/USA)           
USA   ?? Aug  Juneau AK                     17              Juneau                                  2:42:27     Glenn Frick (AK/USA)                                                        
USA   08 Aug  Klamath Falls OR              12       51      Crater Lake                             2:52:24     Mike Sandlin (TX/USA)           3:43:43     Sandra Mike (CA/USA)            
USA   08 Aug  Hurley WI                     19              Paavo Nurmi                             2:25:46a    Todd Sperling (27,MN/USA)       3:11:39a    Lisa Rene Smith (WI/USA)        
USA   09 Aug  Indianapolis IN               11              Pan American Games                      2:20:13     Ivo Rodriguez (26,BRA)          2:52:06     Maria del Carmen Cardenas (28,M 
USA   23 Aug  Manitou Springs CO            32    320+64    Pike's Peak                             3:41:56     Sheldon Larsen (26,AZ/USA)      4:26:59     Gail Scott (41,CO/USA)          
USA   30 Aug  Foresthill CA                  1              Foresthill                              2:48:53     Keith Golding (26,CO/USA)       4:01:00t    Joan Sliger (CA/USA)            
USA   30 Aug  Santa Monica CA               15              Santa Monica                                                                                                                    
USA   30 Aug  Kingfield ME                   5              Sugarloaf                               2:22:21a    Bruce Ellis (35,NH/USA)         2:50:19a    Yoli Casas (23,VEN)             
USA   05 Sep  Port Huron MI                 12      157      Scotty Hanton                           2:33:31     Kent Hollingsworth (25,ON/CAN)  3:04:21     Marybeth Dillon (33,MI/USA)     
              100
USA   05 Sep  Walker MN                      5              Walker North Country                    2:43:40     Jarrow Wahman (26,MN/USA)       3:36:38     Kari Beasley (19,MN/USA)        
USA   06 Sep  Tupelo MS                      7       21      Tupelo                                  2:47:48     Jeff Keady (27,MS/USA)          3:34:57     Mary Skirvin (MS/USA)           
USA   06 Sep  Rapid City SD                  9              Black Hills                             2:34:21x    Mike Bendt (USA)                3:16:31x    Maxine Messner (USA)            
USA   07 Sep  Rochester NY                  16              Rochester                               2:31:33     Charles McMullen (36,CA/USA)    3:11:30     Beth Haag (28,NY/USA)           
USA   ?? Sep  Bismarck ND                    6              Bismarck                                2:42:14     Nate Krug (ND/USA)              3:39:33     Julie Jeske (ND/USA)            
USA   19 Sep  Fairbanks AK                  25    101+37    Equinox                                 2:52:25     Stan Justice (38,AK/USA)        3:38:52     Bobbi Fyten (37,AK/USA)         
USA   19 Sep  Wappingers Falls NY            9              Dutchess County                         2:38:12     Wes Kessenich (25,VA/USA)       3:01:59     Christine Gibbons (25,NJ/USA)   
USA   19 Sep  Burlington WA                 10              Skagit Flats                            3:01:14     Kendall Townsend (USA)          3:35:29     Sue Harrington (USA)            
USA   ?? Sep  East Lyme CT                   8              East Lyme                               2:31:56     Peter Carnes (USA)              3:15:09     Janice Boyes (USA)              
USA   27 Sep  Keene NH                      10              Clarence DeMar                          2:30:28a    Chuck Moeser (36,NH/USA)        2:55:01a    Megan McSheffery (USA)          
              110
USA   27 Sep  Albuquerque NM                18              Duke City                               2:22:50     Pablo Vigil (35,CO/USA)         2:52:35     Kate Washburn (NM/USA)          
USA   27 Sep  Portland OR                   16              Portland                                2:19:30     Leonard Hill (35,OR/USA)        2:43:22     Lori Jorgensen (28,NY/USA)      
USA   27 Sep  Erie PA                       14              Eriesistable                            2:22:29     Dave Rubadue (USA)              2:51:46     Cathy Ventura (USA)             
USA   03 Oct  Jackson MI                                    The Ultimate Runner- Stage 5            2:36:00     Charles Trayer (33,PA/USA)      2:52:18     Nancy Kubasek (OH/USA)          
USA   03 Oct  St George UT                  11     1438      St George                               2:15:16x    Criss James (25,UT/USA)         2:37:12x    Gail Scott (41,CO/USA)          
USA   04 Oct  Sacramento CA                 11              Sacramento                              2:32:02     Craig Moore (34,CA/USA)         3:32:15     Pat Jung (CA/USA)               
USA   04 Oct  Hanover NH                    14              Dartmouth Medical School                                                                                                        
USA   04 Oct  Marathon NY                   18     24+1     Finger Lakes                            2:57:19a    Reinhold Wotawa (38,AUT)        4:50:39a    Karen Coblenz (22,NY/USA)       
USA   04 Oct  Johnstown PA                  13              Johnstown                               2:29:44a    Sadot Mendez (34,PUR)           3:11:31a    Jill Julin (33,PA/USA)          
USA   11 Oct  Weott CA                       9              Humboldt Redwoods                       2:32:56     Craig Moore (34,CA/USA)         3:04:08     Theresa McCourt (29,CA/USA)     
              120
USA   11 Oct  Portland ME                   10      238      Casco Bay                               2:21:04.4   Bruce Ellis (35,NH/USA)         2:50:06.2   Peg Donovan (33,NH/USA)         
USA   11 Oct  Saint Paul MN                 25   3621+862   Twin Cities                             2:10:59     Martin Froelick (29,CO/USA)     2:30:11     Sylvie Bornet (27,FRA)          
USA   11 Oct  Painted Post NY                6              Wineglass                               2:28:43.1a  Terrence Stanley (35,PA/USA)    3:03:52.4a  Patt Ford (NY/USA)              
USA   11 Oct  Milwaukee WI                   7      963      Lakefront                               2:23:34a    Peter Dodd (28,WI/USA)          2:47:12a    Judy Doyle (29,IL/USA)          
USA   17 Oct  Wichita KS                     8              KAKE-TV Wichita                         2:19:53     Timothy Dooling (28,NE/USA)     3:00:14     Tammie Gilpin (USA)             
USA   17 Oct  Columbia MO                   28     34+5     Heart of America                        2:37:45     Frank Curotto (33,MO/USA)       3:32:42     Lisa Harrison (22,MO/USA)       
USA   17 Oct  South Hero VT                 17       94      Green Mountain                          2:32:32     Chris Baldwin (USA)             3:05:10     Doreen Friedman (33,PQ/CAN)     
USA   18 Oct  Pueblo CO                     16              Pueblo River Trail                      2:37:20a    Jeff Sanchez (CO/USA)           3:12:52a    Joyce Rankin (40,CO/USA)        
USA   18 Oct  Detroit MI                    25              Detroit Free Press                      2:18:03     Doug Kurtis (35,MI/USA)         2:47:25     Christine Iwahashi (32,CA/USA)  
USA   18 Oct  Richmond VA                   10              Richmond Newspapers                     2:27:51     Walt Adams (27,VA/USA)          2:57:18     Deborah Snagg (USA)             
              130
USA   24 Oct  Shiprock NM                    4              Shiprock                                2:46:35a    Ernest Naer (SUI)               3:26:32a    Nancy Stover (CA/USA)           
USA   25 Oct  Kansas City MO                 9              Prime Health                            2:27:55     Phillip Lauder (IA/USA)         3:07:55     Lora Carr (IA/USA)              
USA   25 Oct  Albany NY                      5      228      Mohawk-Hudson River                     2:25:14a    Dale Keenan (37,NY/USA)         2:50:13a    Lori Adams (USA)                
USA   31 Oct  Jackson TN                    16              Andrew Jackson                          2:39:02     Nash Jimenez (USA)              3:17:36     Cynthia Holmes (USA)            
USA   31 Oct  Richland WA                    8              Three Rivers                            2:40:32     Bill Mahoney (WA/USA)           3:08:47     S Tommemaker (USA)              
USA   01 Nov  Omaha NE                      14              Omaha Riverfront                        2:18:44     Dennis Rinde (29,CA/USA)        2:56:29     Louise Mohanna (25,NE/USA)      
USA   01 Nov  New York NY                   18  17555+3689  New York City                           2:11:01a    Ibrahim Hussein (29,KEN)        2:30:17a    Priscilla Welch (42,ENG)        
USA   01 Nov  San Antonio TX                13              Las Colonias de San Antonio             2:26:35     Robert Yara (32,TX/USA)         3:00:41     Lori Norwood (TX/USA)           
USA   ?? Nov  Tulsa OK                      16              Tulsa                                   2:33:33     David Mathews (USA)                                                         
USA   08 Nov  Fresno CA                     10              Central California                      2:33:17     James Williams (CA/USA)         3:15:28     Betsy Frick (28,GA/USA)         
              140
USA   08 Nov  San Diego CA                  10              Heart of San Diego                      2:18:51     Doug Nelson (28,CO/USA)         2:50:49     Deborah Waldear (38,CA/USA)     
USA   08 Nov  Washington DC                 12     8809      Marine Corps                            2:14:01     Jeff Scuffins (25,MD/USA)       2:44:36     Mary Robertson (NY/USA)         
USA   08 Nov  Louisville KY                 12              Louisville                              2:28:56     James Ralph Adkins (KY/USA)     3:23:35     Nancy Drach (KY/USA)            
USA   08 Nov  Columbus OH                   10              Columbus                                2:11:39     Ernest Tjela (33,RSA)           2:32:09     Maria Trujillo (28,MEX)         
USA   08 Nov  Harrisburg PA                 15      298      Harrisburg                              2:33:28     Bill Reifsnyder (25,NM/USA)     3:10:09     Kathy Drees (USA)               
USA   14 Nov  Chickamauga GA                12              Chickamauga Battlefield                 2:35:23     Paul Hough (USA)                3:05:12     Kelly Katye (USA)               
USA   14 Nov  Clinton MS                    12              Mississippi                             2:35:26     Cullen Crothers (USA)           3:21:13     Deborah Ethredge (34,USA)       
USA   15 Nov  Falmouth MA                   10              Cape Cod                                2:20:22     James Fallon (27,IRL)           2:37:06     Cathy O'Brien (20,NH/USA)       
USA   22 Nov  Birmingham AL                  9              Vulcan                                  2:39:00a    Michael Allen (26,AL/USA)       3:05:18a    Susan Whatley (USA)             
USA   22 Nov  Saint Louis MO                 8              Saint Louis                             2:26:09     Brian Franke (26,MO/USA)        2:55:49     Julia Iezzoni (USA)             
              150
USA   22 Nov  Greensboro NC                 22              Greensboro                              2:38:45     Dan Wyatt (NC/USA)              3:16:56     Mary Lou Day (TN/USA)           
USA   26 Nov  Atlanta GA                    25    389+61    Atlanta                                 2:32:15a    Wes Wessely (GA/USA)            3:01:29a    Barbara Adams (GA/USA)          
USA   28 Nov  Seattle WA                    18      650      Seattle                                 2:31:02a    David Roberts (USA)             2:49:25a    Joanne Conrath (USA)            
USA   29 Nov  Philadelphia PA               33              Philadelphia Independence               2:24:08     Timothy Wunsch (27,NY/USA)      2:54:12     Lori Lawson (PA/USA)            
USA   05 Dec  Pensacola FL                   5              Blue Angel                              2:25:20     James Frazier (26,FL/USA)       3:04:29     Sandra Jensen (USA)             
USA   05 Dec  Baltimore MD                  15              Maryland                                2:24:49     Gordon Christie (26,CAN)        2:51:49     Christine Gibbons (26,NJ/USA)   
USA   06 Dec  Culver City CA                40              Western Hemisphere                      2:32:27     Harold Ketting (CA/USA)         2:50:56     Terry Gerber (CA/USA)           
USA   06 Dec  Sacramento CA                  5              California International                2:16:49a    Peter Maher (27,IRL)            2:40:29a    Patti Gray (24,CA/USA)          
USA   06 Dec  Memphis TN                    10              First Tennessee Memphis                 2:36:35     Paul Sax (TN/USA)               3:18:09     Karen Crane (TN/USA)            
USA   06 Dec  Dallas TX                     18              White Rock                              2:22:42     Michael Moloto (30,RSA)         2:55:45     Charlene Soby (36,IL/USA)       
              160
USA   12 Dec  Huntsville AL                 11    645+118   Rocket City                             2:16:39     Christopher Prior (27,CO/USA)   2:44:01     Kim Trupp (29,AL/USA)           
USA   12 Dec  San Diego CA                  24              San Diego Holiday Bowl                  2:12:06     Don Janicki (27,CO/USA)         2:33:38     Maureen Roben (32,CO/USA)       
USA   12 Dec  Isle of Palms SC              10      162      Island                                  2:37:28     David Savage (USA)              3:03:07     Anne Reed (USA)                 
USA   12 Dec  Blaine WA                     19     10+0     Birch Bay                               2:48:34     Jim Pearson (43,WA/USA)                     none                            
USA   13 Dec  Honolulu HI                   15     8793      Honolulu                                2:18:26     Ibrahim Hussein (29,KEN)        2:35:11     Carla Beurskens (35,NED)        
Venezuela
VEN   06 Dec  Caracas                        7              Caracas                                 2:20:52     Armando Azocar (VEN)            3:05:01     Monica Sarmiento (31,VEN)       
Wales
WAL   05 Jul  Bridgend                                      Welsh Championships                     2:28:02     Richard Evans (40,WAL)          3:04:04     Elizabeth Hughes (31,WAL)       
WAL   ?? Oct  Llanberis                      6              Snowdonia                               2:33:08     Jeffrey Norman (42,ENG)         3:11:25     P Mee (ENG)                     

Click here for list of races not included.
 

Last Updated on 17 Jan 2014