Marathon List for 1982


Albania
ALB   ?? Apr  Shkoder                                       Albanian Championships                  2:33:32     Pjeter Pellumbi (ALB)                                                       
Algeria
ALG   14 May  Boumerdes                                     n/a                                     3:01:00     nfn Momplot (FRA)                           none                            
Argentina
ARG   05 Sep  Santa Rosa                                    Argentine Championships                 2:25:16     Alfredo Maravilla (25,ARG)                                                  
ARG   04 Dec  Santa Fe                       1              South American Games                    2:26:45     Alfredo Maravilla (25,ARG)                  none                            
Aruba
ARU   26 Jun  Aruba                          2              Aruba Concorde                          2:29:55a    Thomas Downes (21,NJ/USA)       3:00:52a    Burke Koncelik (28,NY/USA)      
Australia
AUS   28 Feb  Thredbo                        1     11+0     Thredbo                                 3:03:06     Hugh Moore (AUS)                            none                            
AUS   04 Apr  Canberra                       7    763+46    Nike International                      2:17:45     Derek Froude (22,NZL)           2:45:12     Shane Barrett (27,AUS)          
AUS   18 Apr  Sydney                         4      0+41    Avon Womens                                         none                            2:50:46     Barbara Byrnes (30,AUS)         
AUS   24 Apr  Halls Gap                      3              Stawell                                 2:35:13     Robert Wilson (AUS)             3:18:36     Cynthia Cameron (AUS)           
AUS   02 May  Sydney                         5      398      Harbord Diggers                         2:30:55     Harry Gambrill (AUS)            3:22:07     Laurie Hopping (AUS)            
AUS   02 May  Williamstown                           23      Newcastle                               2:41:36     Bevan French (AUS)              4:23:11     Lesley Bilton (AUS)             
AUS   09 May  Brisbane                       5              University of Queensland                2:30:39     Rob Walker (AUS)                2:49:34     Jillian Colwell (29,AUS)        
AUS   09 May  Bundaberg                      4              Bundaberg                               2:31:08     Mike Pullinger (AUS)                                                        
AUS   ?? May  Bunbury                        1     12+2     Bunbury                                 2:34:38     Peter Ritson (30,AUS)           3:58:50     Valerie Pach (AUS)              
AUS   16 May  Campbelltown                          126      Campbelltown Joggers                    2:30:13     Paul Lockyer (AUS)              3:05:14     Susan Hill (AUS)                
              10
AUS   23 May  Cairns                                        Cairns Roadrunners Club                 2:45:26     Frank McGoldrick (AUS)          3:42:13     Janet Falls (AUS)               
AUS   23 May  Crib Point                    30       86      Victorian Marathon Club                 2:22:16     Glenn Henry (AUS)               2:59:44     Barbara Fay (AUS)               
AUS   29 May  Mount Beauty                   3              Mount Beauty                            2:59:49     George Beissbarth (AUS)         4:06:07     Jenny vanderPloeg (AUS)         
AUS   30 May  Tamworth                       3              Tamworth                                2:41:18     Chris Perry (AUS)               4:15:03     Florence O'Brien (AUS)          
AUS   06 Jun  Adelaide                                      South Australia Championship            2:28:30     Stephen Guy (28,AUS)            2:56:48     Anne Mann (26,AUS)              
AUS   06 Jun  Perth                          4      384      Perth People's                          2:29:10     Peter Taylor (AUS)              2:52:44     Pip Brunker (NZL)               
AUS   12 Jun  Cressy                                 36      Tasmanian State                         2:32:39     Neil Sargison (AUS)             3:32:24     Sue Gray (AUS)                  
AUS   13 Jun  Caboolture                                    Queensland State                        2:30:25     Greg Young (AUS)                                                            
AUS   13 Jun  Kempsey                        1              Macleay                                 2:49:20     Jim Bennington (AUS)                                                        
AUS   13 Jun  Traralgon                     15              Traralgon                               2:33:18     Jim Seymon (43,AUS)             3:02:40     Iris Cook (34,AUS)              
              20
AUS   27 Jun  Holsworthy                                    New South Wales Championship            2:17:15     Ing-Cho Nam (KOR)               2:54:10     Patricia Marshall (AUS)         
AUS   04 Jul  Sydney                                 32      Veteran's                                                                                                                       
AUS   11 Jul  Port Augusta                   1     39+6     Pichi Richi                             2:40:10a    Stephen Guy (28,AUS)            3:43:42a    Helen O'Connor (AUS)            
AUS   18 Jul  Townsville                    10              North Queensland                        2:37:21     Gary` Hannaford (AUS)           3:42:36     J Falls (AUS)                   
AUS   25 Jul  Alice Springs                  3              Alice Springs                           n/a         John Bell (AUS)                                                             
AUS   25 Jul  Ballarat                               45      Central Highlands                       2:39:22     Roy Taylor (AUS)                4:00:04     Jenny Sullivan (AUS)            
AUS   25 Jul  Brisbane                             91+15    Australian Championships                2:15:56.2   Fumiaki Abe (23,JPN)            2:50:28.4   Barbara McKerrow (23,AUS)       
AUS   01 Aug  Wardell                        3              Far North Coast                         2:32:57     Bill Clingan (AUS)              3:16:50     Joan Sutton (40,AUS)            
AUS   08 Aug  Dromana                        3      183      Sri Chinmoy                             2:27:11     Barry McKerrow (AUS)            2:49:07     Dorothy Browne (41,AUS)         
AUS   14 Aug  Bendigo                                       Victorian Country Championship                                                                                                  
              30
AUS   21 Aug  Werribee                                      Victorian Veterans Championship         2:31:19     Jim Seymon (44,AUS)             3:11:09     Cynthia Cameron (AUS)           
AUS   22 Aug  Wagga Wagga                    2              Junee to Wagga Wagga                    2:29:47a    John Bell (AUS)                             none                            
AUS   29 Aug  Adelaide                       4    788+90    Festival City                           2:21:10a    Colin Neave (25,AUS)            2:52:24a    Anne Mann (27,AUS)              
AUS   29 Aug  Gold Coast                     4              Gold Coast                              2:19:21     Alain Lazare (30,NCL)           2:43:25     Jillian Colwell (30,AUS)        
AUS   ?? Sep  Ulverstone                    10              Real Estate                             2:29:11     Tony Wing (AUS)                             none                            
AUS   12 Sep  Herne Hill                                    Western Australia State                 2:22:57     Clive Hicks (29,AUS)            3:03:32     Deborah Niedzwiecki (AUS)       
AUS   12 Sep  Sydney                         2      308      Sydney Showground                       2:31:45     Harry Ward (AUS)                3:03:44     Susan Hill (AUS)                
AUS   18 Sep  Sydney                         4       95      Lake Gillawarna                         2:42:03     Gary Pope (AUS)                 3:06:44     Yvonne Couper (AUS)             
AUS   19 Sep  Blacktown                      2       67      Blacktown Cities                        2:26:59a    Stephen Montague (AUS)          3:02:20a    Maria Gemenis (AUS)             
AUS   08 Oct  Brisbane                      12     29+0     Commonwealth Games                      2:09:18     Rob deCastella (25,AUS)                     none                            
              40
AUS   17 Oct  Melbourne                      5              Big M                                   2:11:08     Bill Rodgers (34,MA/USA)        2:37:57     Susan King (24,AL/USA)          
AUS   07 Nov  Albany                         4      103      Albany                                  2:30:36     Frank Smith (40,AUS)            2:55:35     Dorothy Browne (41,AUS)         
AUS   07 Nov  Toowoomba                      2              Toowoomba                               2:38:57     Ron Peters (29,AUS)             3:37:07     Margaret Barrett (AUS)          
AUS   21 Nov  Melbourne                      7      116      South Melbourne Red Devil               2:21:28     Graham Clews (24,AUS)           3:06:42     Jan Pearson (AUS)               
AUS   04 Dec  Canberra                       4     13+0     Nocturnal DIY                           2:36:49     Tony Luyendyk (AUS)                         none                            
AUS   25 Dec  Adelaide                       2              Fanatics                                2:29:50     Peter Schulz (AUS)                                                          
Austria
AUT   05 Jun  Bludenz                                       Austrian Championship                   2:35:38     Hubert Haas (AUT)                           none                            
AUT   05 Sep  Kainach beu Voitsberg          1     25+0     Kainacher Berg                          3:40:12.3   Hans Felgitscher (AUT)                      none                            
Belgium
BEL   01 May  Lillois                              66+2     Veterans Championships                  2:27:24     Staf Paepen (42,BEL)            2:58:53     Denise Alfvoet (46,BEL)         
BEL   01 May  Stabroek                              130      Volks                                   2:23:18     Eugeen DeKimpe (34,BEL)                                                     
BEL   20 May  Brussels                              248      Belgian Championships                   2:16:44     Frederik Vandervennet (29,BEL)  2:59:15     Agnes Pardaens (25,BEL)         
BEL   05 Jun  Antwerp                        3      140      Antwerp                                 2:19:13     Armand Parmentier (28,BEL)      2:56:21     Denise Alfvoet (46,BEL)         
BEL   31 Jul  Aalter                               34+1     Aalter                                  2:20:05     Julien Grimon (32,BEL)          2:51:38     Agnes Pardaens (25,BEL)         
BEL   17 Sep  Berchem                       13    122+5     Berchem                                 2:20:27     Jan Sebille (30,BEL)            2:38:58     Magda Ilands (32,BEL)           
BEL   19 Sep  Chassepierre                         14+0     n/a                                     2:44:36     nfn Liegeois (BEL)                                                          
BEL   25 Sep  Saint Laureins                       30+1     Senteroute                              2:38:10     Gaston DewRidder (BEL)          2:52:24     Denise Alfvoet (46,BEL)         
BEL   26 Sep  Namur                                29+1     Wallonie                                2:32:57a    Freddy Mertens (BEL)            3:48:34a    Genevieve Pincentini (BEL)      
BEL   26 Sep  Willebroek                             31      European CSIT Championships             2:20:33     Gyula Poczos (27,HUN)           2:58:48     Rudolfne Hudi (28,HUN)          
              10
BEL   09 Oct  Tielt                                96+2     Volks                                   2:26:24     Eugeen DeKimpe (34,BEL)         2:53:07     Denise Alfvoet (46,BEL)         
Bermuda
BER   31 Jan  Hamilton                       7      238      Bermuda                                 2:17:28     Colin Kirkham (37,ENG)          2:45:09     Judith Vivian (30,CA/USA)       
Bolivia
BOL   26 Jul  Cochabamba                                    n/a                                     2:37:00     nfn Baez (BOL)                                                              
Botswana
BOT   01 Aug  Gaborone                                      Gaborone                                2:18:47     Bigboy Matlapeng (24,BOT)                                                   
Brazil
BRA   30 Jan  Sao Paulo                                     Sao Paulo                               2:15:08     Eloi Schleder (30,BRA)                                                      
BRA   07 Aug  Rio de Janeiro                 3              Rio de Janeiro                          2:15:57     Delfim Moreira (26,POR)         2:38:42     Charlotte Teske (32,GER)        
Bahrain
BRN   19 Feb  Awali                          4              Bahrain                                                                             3:31:08     Barbara Davis (_ww)             
Bulgaria
BUL   25 Sep  Varna                                         Bulgarian Championships                 2:24:33     Stanimir Nenov (26,BUL)         3:05:56     Nedyalka Bakalova (38,BUL)      
Canada
CAN   ?? Apr  Ottawa ON                      3       50      Sri Chinmoy                                                                                                                     
CAN   11 Apr  Fredericton NB                 4              New Brunswick                                                                                                                   
CAN   18 Apr  Hamilton ON                    3              Spec Labatt's Hamilton                  2:24:06     Roger Martindill (24,ON/CAN)    2:59:43     Diane Palmason (44,CAN)         
CAN   02 May  Vancouver BC                  27     1847      Vancouver                               2:16:56     Steve Pomeroy (23,CAN)          2:45:25     Sue Krenn (32,CA/USA)           
CAN   09 May  New Glasgow NS                 8              Johnny Miles                            2:36:02     Robert Russell (NS/CAN)         3:22:18     Louise Brill (CAN)              
CAN   16 May  Ottawa ON                      8     2006      National Capital                        2:21:04     Gregory Leroy (34,OK/USA)       2:50:50     Margo Elson (31,CA/USA)         
CAN   30 May  Calgary AB                    12      360      Maclin Alberta                          2:29:13     Rob Reid (27,BC/CAN)            2:56:52     Lorna Hawley (CAN)              
CAN   30 May  Montreal PQ                    4     8033      Montreal                                2:13:22     Benji Durden (30,CO/USA)        2:36:05.5   Annick Loir (24,FRA)            
CAN   13 Jun  Winnipeg MB                    6     1277      Manitoba                                2:20:13     Dennis Rinde (23,CA/USA)        2:48:19     Susan Kainulainen (20,CAN)      
CAN   ?? Jun  Chandler PQ                    6              Gaspesien Participation                                                             4:06:42a    Sonia Tremblay (CAN)            
              10
CAN   19 Jun  Chicoutimi PQ                  2      238      Francophonie                                                                                                                    
CAN   26 Jun  Saint Georges PQ               5       45      Beauceron                               2:38:37     Fernando Faria (CAN)            3:08:29     Carolle Boulay (CAN)            
CAN   04 Jul  Nanisivik NU                   4       30      Nanisivik Midnight Sun                  n/aa        Robert Russell (NS/CAN)         4:10:02a    Leslie Black (22,ON/CAN)        
CAN   18 Jul  Sudbury ON                     6      194      Voyageur                                2:22:57     Michael Dyon (26,CAN)           3:06:23     Beverly Eady (CAN)              
CAN   01 Aug  Stephenville NF                1     20+1     Stephenville                            2:32:23     Colin Power (NF/CAN)            3:50:09     Doreen House (NF/CAN)           
CAN   ?? Aug  Edmonton AB                    4              Chasquis                                n/a         Douglas Godfrey (CAN)                                                       
CAN   04 Sep  Regina SK                      8       37      Molson Golden                           2:28:51     James Jasieniuk (SK/CAN)        3:26:07     Dale McNeil (SK/CAN)            
CAN   12 Sep  Saint John's NF               31     49+2     Newfoundland Provincial Championships   2:36:06     Gordon Brockerville (NF/CAN)    3:42:08     Joan Bulgin (NF/CAN)            
CAN   12 Sep  Charlottetown PE               4       50      PEI Roadrunners                         2:32:36a    Tim Loftus (31,IL/USA)          3:58:25a    Michelyne Michaud (CAN)         
CAN   19 Sep  Shelburne NS                  14     11+0     Nova Scotia                             2:42:56     Ralph Williams (30,CAN)                     none                            
              20
CAN   ?? Sep  Ottawa ON                      4       34      National Capital Runners Association                                                                                            
CAN   26 Sep  Victoria BC                    3      609      Royal Victoria                          2:25:46     Brian Bjornson (CAN)            2:56:02     Leslie Tomlinson (CAN)          
CAN   03 Oct  Toronto ON                     5     2423      Toronto                                 2:14:50     Peter Quance (27,CAN)           2:47:27     Kathy Ricica (23,CAN)           
CAN   10 Oct  Oromocto NB                    6       69      Atlantic Invitational                   2:32:48     Joe McGuire (CAN)               3:03:43     Gertrude Mooney (CAN)           
CAN   ?? Oct  Halifax NS                     4      101      Halifax                                 2:42:37     Richard Richard (31,NS/CAN)     3:07:59     Bonnie LeFrank (25,CAN)         
CAN   10 Oct  Saskatoon SK                   4    103+7     Saskatchewan                            2:26:06     Robert Moore (41,ON/CAN)        3:16:57     Dale McNeil (SK/CAN)            
CAN   16 Oct  Niagara Falls ON               9   1442+141   Skylon International                    2:22:18a    Terrence Stanley (30,PA/USA)    2:58:49a    Heather Clemenson (ON/CAN)      
Chile
CHI   31 Oct  Santiago                               18      Santiago                                2:14:02     Carlos Carvahal (27,CHI)        4:05:35     Maria Ines Cea (CHI)            
China
CHN   14 Mar  Shanghai                                      Chinese Championships                   2:19:07     Chang-min Shan (23,CHN)         3:22:59     Xiao-zhen Lung (CHN)            
CHN   26 Sep  Beijing                        2              Beijing                                 2:14:44     Jong-Hyong Lee (25,PRK)                     none                            
Cuba
CUB   12 Aug  Havana                         5              Central American and Carribbean Games   2:26:40     Jorge Gonzalez (29,PUR)                                                     
Cyprus
CYP   17 Mar  Akrotiri                                      n/a                                                                                 2:52:02     Katrina McLean (CYP)            
Czech Republic
CZE   02 May  Otrokovice                    12    100+4     Otrokovicky                             2:25:21     Vladimir Pechek (24,CZE)        3:00:11     Marketa Pokorna (21,CZE)        
CZE   05 Jun  Prague                        20              Prazsky                                 2:32:00     Vojtek Krejci (27,CZE)                      none                            
CZE   17 Jul  Domazlice                     25              Domazlicky                              2:17:57     Stanislav Tomanek (28,CZE)      2:48:50     Sarka Pechkova (26,CZE)         
CZE   25 Sep  Ostrava                       14              Ostravsky                               2:31:53     Zdenek Svab (30,CZE)            3:51:50     Sigrun Macheleidt (GER)         
CZE   16 Oct  Kromeriz                      10              Chribsky                                2:26:36     Vaclav Kamenik (31,CZE)                     none                            
CZE   31 Oct  Prague                         4              Prazska Stromovka                       2:20:27     Pavel Semela (24,CZE)           2:42:12     Vlasta Rulcova (38,CZE)         
Denmark
DEN   10 Apr  Alborg                         2              Brutal                                                                                                                          
DEN   22 May  Copenhagen                     3              Wonderful Copenhagen                    2:22:19     Henrik Jorgensen (20,DEN)       3:00:06     Vibeke Nielsen (27,DEN)         
DEN   19 Jun  Copenhagen                                    Copenhagen                              2:17:09     Henrik Jorgensen (20,DEN)       2:42:00     Magda Ilands (32,BEL)           
DEN   31 Jul  Odense                                        Danish Championships                    2:19:00     Jorn Lauenborg (37,DEN)         3:03:42     Ella Grimm (DEN)                
Egypt
EGY   ?? Aug  Cairo                                         African Championships                   2:21:05     Juma Ikangaa (25,TAN)                       none                            
England
ENG   20 Feb  Eastbourne                     2              Seven Sisters                           3:00:xx     Mark Pickard (21,ENG)           3:52:xx     Sarah Rowell (19,ENG)           
ENG   14 Mar  Canvey Island                                 Canvey Island                           2:12:28x    Robert Sinclair (23,ENG)                                                    
ENG   28 Mar  Redruth                        6              Duchy                                   2:29:53a    Steve Brown (GBR)               2:54:09a    Gillian Castka (25,ENG)         
ENG   28 Mar  Wolverhampton                  1              Wolverhampton                           2:18:59     Alun Cole (28,WAL)              2:53:56     Christine Kilkenny (29,ENG)     
ENG   04 Apr  Gosport                                       n/a                                                                                 2:44:17     Caroline Rodgers (32,ENG)       
ENG   04 Apr  Stockport                      2     2464      Stockport                               2:17:31     Stephen Bolt (27,AL/USA)        3:07:02     Anna Kirkham (ENG)              
ENG   11 Apr  Huddersfield                  16              Huddersfield                            2:20:20     Malcolm Mountford (26,ENG)      3:34:21     G Markwell (ENG)                
ENG   25 Apr  Stratford-upon-Avon            1              Shakespeare                             2:29:06     P Morten (GBR)                  3:05:20     Dorothy Fellows (37,ENG)        
ENG   02 May  Birmingham                                    n/a                                                                                 2:53:16     Eleanor Robinson (34,ENG)       
ENG   03 May  Abingdon                       1              Abingdon                                2:32:04     David Parsons (35,ENG)          3:22:33     V Lees (ENG)                    
              10
ENG   ?? May  Cromford                       6              Matlock-White Peak                      2:31:54     Malcolm Firth (WAL)                         none                            
ENG   09 May  London                              15116      London                                  2:09:24     Hugh Jones (26,ENG)             2:29:43     Joyce Smith (44,ENG)            
ENG   15 May  Ryde                          26      338      Isle of Wight                           2:22:02     Mark Pickard (22,ENG)           2:57:07     Leslie Watson (34,SCO)          
ENG   06 Jun  Sheffield                     20     2241      Sheffield                               2:29:49     Malcolm Martin (37,ENG)         3:01:41     Jenny Pearson (ENG)             
ENG   12 Jun  Manchester                    20              Piccaddilly Radio Charity               2:16:22     Kevin Best (30,ENG)             2:45:07     Leslie Watson (34,SCO)          
ENG   12 Jun  Windsor                       68    530+26    Polytechnic                             2:23:28     Graham Ellis (26,ENG)           2:36:12     Kathryn Binns (24,ENG)          
ENG   13 Jun  Gateshead                                     AAA                                     2:11:40     Stephen Kenyon (30,ENG)                                                     
ENG   20 Jun  Stoke-on-Trent                 1              Around the Towns                        2:23:36     Martin Bishop (ENG)             2:56:59     Jayne Barre (ENG)               
ENG   11 Jul  Whitley Bay                                   North Tynside                                                                       2:48:09     Leslie Watson (34,SCO)          
ENG   25 Jul  Bristol                                       Bristol Unigate                                                                     2:48:24     Libby Pfeiffer (37,ENG)         
              20
ENG   22 Aug  Bolton                         2              Pony Bolton                             2:20:10     Brian Maxwell (29,CA/CAN)       2:48:27     Leslie Watson (34,SCO)          
ENG   12 Sep  Newcastle                                     Newcastle City                                                                      2:49:36     Leslie Watson (34,SCO)          
ENG   12 Sep  Sandbach                                      n/a                                                                                 2:54:29     Veronique Marot (26,FRA)        
ENG   19 Sep  Birmingham                                    n/a                                                                                 2:46:02     Sally Ellis (24,ENG)            
ENG   19 Sep  London                                        Herne Hill                                                                                                                      
ENG   26 Sep  Scarborough                                   n/a                                     2:19:34     Fred Doyle (30,ENG)                                                         
ENG   26 Sep  Torbay                                        n/a                                     2:18:21     Andrew Robertson (25,SCO)                                                   
ENG   03 Oct  Nottingham                     1              Robin Hood                              2:21:21     Michael Palmer (40,ENG)         3:17:00     Janet Milburn (GBR)             
ENG   17 Oct  Haverfordwest                                 Haverfordwest                                                                                                                   
ENG   24 Oct  Bedford                                       Bedford                                                                             2:34:35     Alison Blake (34,ENG)           
              30
ENG   24 Oct  Harlow                        18              Harlow                                  2:18:16     Colin Moxsom (35,ENG)           2:58:10     Frances Mudway (ENG)            
ENG   24 Oct  Harrow                         1              Middlesex                               2:27:58     P Collins (GBR)                 2:58:55     Rosemary Evison (ENG)           
ENG   ?? Oct  Windermere                                    Windermere                              2:27:02     Nick Sirs (25,ENG)              2:55:47     Melanie Jones (ENG)             
ENG   28 Nov  Barnsley                       9              Barnsley                                2:23:50     Jeffrey Norman (37,ENG)         3:06:01     Dorothy Fellows (37,ENG)        
Spain
ESP   28 Feb  Valencia                       2              Valencia Popular                        2:28:19     Antonio Castells (ESP)          3:29:26     Nuria deMiguel (ESP)            
ESP   14 Mar  Barcelona                      5     1155      Catalunya                               2:14:30     Michael Pinocci (27,CA/USA)     2:46:58     Rita Borralho (27,POR)          
ESP   25 Apr  Irun                                          n/a                                     2:19:34     Jose Luis Yerga (ESP)                                                       
ESP   02 May  Madrid                         5              Madrid                                  2:19:30     Roberto Garcia (ESP)            2:50:23     Inez McLean (26,SCO)            
ESP   ?? May  Bilbao                         3              Bilbao                                  n/a         Jose Manuel Esparza (ESP)       n/a         Maria Luis Luna (ESP)           
ESP   04 Jul  Laredo                                        Spanish Championships                   2:15:40     Elisio Rios (21,POR)            2:56:01     Consuelo Alonso (33,ESP)        
ESP   ?? Oct  San Sebastian                  5      983      San Sebastian                           2:20:38x    Honorato Hernandez (26,ESP)     3:08:50x    Catherine Bayle (FRA)           
Estonia
EST   25 Jul  Parnu                                         Estonian Championships                  2:31:41.1   Vladimir Heerik (33,EST)        3:02:36     Siiri Kangur (21,EST)           
Finland
FIN   23 May  Seinajoki                      9              Finnish Championships                   2:14:14     Niilo Kemppe (26,FIN)           2:37:52     Tuija Toivonen (23,FIN)         
FIN   18 Jul  Helsinki                       2     2429      Helsinki                                2:17:02     Dominique Chauvelier (25,FRA)   2:41:18     Sinikka Toropainen (41,FIN)     
FIN   24 Jul  Pietarsaari                    6              Jakob                                   2:23:47     Peter Klemets (28,FIN)          3:38:20     Anna-Marie Blomqvist (SWE)      
FIN   21 Aug  Joensuu                        1              North Karelia Heart                     2:27:09     Hannu Sorasalmi (28,FIN)        2:53:22     Marja Vartainen (28,FIN)        
FIN   26 Sep  Turku                         35              Ruissalo                                2:17:20     Esa Liedes (32,FIN)             2:50:24     Sirkku Kumpulainen (26,FIN)     
FIN   24 Oct  Vantaa                        14    444+18    Korson Suurmaraton                      2:20:44     Jaakko Maimonen (35,FIN)        2:42:11     Sinikka Keskitalo (31,FIN)      
FIN   ?? Oct  Mariehamn                      1              Aland                                   2:28:56     Lars-Erik Akerblom (FIN)        4:54:24     Ulla Holmberg (FIN)             
FIN   06 Nov  Vammala                        8              Rautaveden                              2:32:00     Heimo Honkala (FIN)             3:19:10     Eila Orre (FIN)                 
FIN   ?? Dec  Kuopio                         2              Itsenaisyys                             2:46:22     Esko Partanen (FIN)             4:20:23     Irja Manner (FIN)               
France
FRA   21 Feb  Bailly-Noisy                          486      Givre                                   2:26:05     nfn Zimann (GER)                3:21:45     Josette Sommier (46,FRA)        
FRA   14 Mar  Evry                           8     1694      Essonne                                 2:14:50     Jong-Hyong Lee (25,PRK)         2:48:09     Caroline Rodgers (32,ENG)       
FRA   14 Mar  Quiberon                                      Presqu' ile                             2:32:42     Xavier Philippe (FRA)           3:35:01     Marie-Madeleine Bastard (FRA)   
FRA   27 Mar  Condom                                208      Condom                                  2:52:18     Jacques Bonaz (FRA)                                                         
FRA   28 Mar  Chatellerault                  6              Chatellerault                           2:23:55     Herve Dion (FRA)                3:15:21     Raymonde Cornou (FRA)           
FRA   28 Mar  Hyeres                                        n/a                                     2:20:26     Fernand Kolbeck (37,FRA)        3:06:00     Jacqueline Bedos (FRA)          
FRA   28 Mar  Neuville sur Saone                    220      Val de Saone                            2:28:25     nfn Angelier (FRA)              3:06:40     Jocelyne Villeton (27,FRA)      
FRA   03 Apr  Creil                                 210      Foret d'Halatte                         2:24:49     Michel Olivar (FRA)             2:57:00     Chantal Langlacé (27,FRA)       
FRA   04 Apr  Aubigny sur Nere               1       63      Cher                                    2:42:51     Claude Glaudeix (FRA)           3:51:54     Armelle Felicianne (FRA)        
FRA   04 Apr  Metz                          10              Lorraine                                2:27:03     Jean-Paul Didime (FRA)          3:01:02     Jenny Raach (LUX)               
              10
FRA   04 Apr  Montauban                             455      Tarn et Garonne                         2:33:34     Jean-Pierre Cougouilles (FRA)   3:18:59     Marie-Jeanne Maury (32,FRA)     
FRA   04 Apr  Nantes                         2      134      Nantes Atlantique                       2:30:40     Jacques Fournier (FRA)          3:28:59     Chantal LeGoff (FRA)            
FRA   04 Apr  Perpignan                                     n/a                                     2:34:08     Bernard Guelfi (FRA)            3:22:07     nfn Lefonvelet (FRA)            
FRA   11 Apr  Liffre                                 74      Liffre                                  2:27:21     Cavin Woodward (34,ENG)         3:29:52     Françoise Bohanne (FRA)         
FRA   18 Apr  Annecy                         3              Annecy                                  2:21:05     Christian Rince (FRA)           3:00:13     Fabienne Berenger (25,FRA)      
FRA   24 Apr  Albi                           4      213      Albi                                    2:32:27     Jean-Pierre Cougouilles (FRA)   3:28:05     Claudine Para (FRA)             
FRA   24 Apr  Nogent sur Marne               7      651      Val de Marne                            2:21:35     Gilbert Coutant (FRA)           3:02:20     Anne Lemouel (FRA)              
FRA   25 Apr  Chevreuse                             118      vallee de Chevreuse                     2:30:05     Andre Hodicq (26,FRA)           4:04:16     nfn Anquetil (FRA)              
FRA   25 Apr  La Rochelle                    2       84      La Rochelle                             2:26:22     David Allen (28,ENG)            3:08:55     Monique Fichet (FRA)            
FRA   25 Apr  Marolles                               76      n/a                                     2:29:32     Bernard Gaudin (32,FRA)                                                     
              20
FRA   25 Apr  Riom                                  100      n/a                                     2:23:34     Guy Bousquet (FRA)              3:13:45     Monique Hebrard (FRA)           
FRA   25 Apr  Rouffach                            225+11    n/a                                     2:30:01     nfn Poure (FRA)                 3:33:00     Jeannine Gazin (31,FRA)         
FRA   09 May  Lievin                                 89      Lievin                                  2:17:18     Jean-Luc Lemire (27,FRA)        3:20:00     nfn Gruneisen (FRA)             
FRA   16 May  Paris                          7     7326      Paris                                   2:14:08     Ian Thompson (32,ENG)           2:56:14     Anne-Marie Cienka (31,FRA)      
FRA   16 May  Saint Affrique                        180      Saint Affrique                          2:39:49     Christian Roig (FRA)            3:24:20     nfn Jordi (FRA)                 
FRA   16 May  Strasbourg                            380      Strasbourg                              2:27:11     Robert Hurtes (FRA)             3:29:05     nfn Julien (FRA)                
FRA   22 May  Montlucon                             107      Montlucon                               2:39:06     nfn Arbo (FRA)                  3:47:00     Thérèse Lammelin (FRA)          
FRA   30 May  Cierrey                        6              Cierrey                                 2:24:30     Jean-Louis Petit (FRA)          2:56:44     Françoise Dupont (36,FRA)       
FRA   30 May  Nice                                  300      n/a                                     2:20:59     Jean-Pierre Crochon (34,FRA)    3:12:33     Jacqueline Bedos (FRA)          
FRA   13 Jun  Valenciennes                           75      Le Quesnoy-Valenciennes                 2:26:01a    Jean-Pierre Crochon (34,FRA)                                                
              30
FRA   27 Jun  Landerneau                            130      Bretagne Championships                  2:33:23     Xavier Philippe (FRA)           3:16:37     G Briant (FRA)                  
FRA   18 Jul  Strasbourg                                    European Veteran Championships          2:22:56     Renato dePalmas (42,ITA)        2:51:47     Denise Alfvoet (46,BEL)         
FRA   01 Aug  Saint Andre des Eaux           2              Saint Andre des Eaux                    2:34:20     Jean LePotier (FRA)             4:34:37     Agnès Lefeuvre (FRA)            
FRA   08 Aug  Saint Hilaire de Riez          3    367+11    Cote de Lumiere                         2:22:22a    David J Clark (38,SCO)          3:17:42a    Michelyne Michaud (CAN)         
FRA   22 Aug  Gueret                                 97      n/a                                     2:29:48     Rene Boin (FRA)                 3:34:45     Monique Lhomer (FRA)            
FRA   05 Sep  Crevecoeur                           17+0     Crevecoeur le Grand                     2:45:55     nfn Dubus (FRA)                             none                            
FRA   05 Sep  Toul                                   56      n/a                                     2:39:28     nfn Wolfelsperger (FRA)         3:19:37     Françoise Jouaville (FRA)       
FRA   12 Sep  Niort                                  42      Venise Verte                            2:29:47     Bernard Gaudin (32,FRA)         3:18:08     Monique Fichet (FRA)            
FRA   13 Sep  Sable                               211+10    French Veterans Championships           2:31:21     Roland Corgier (FRA)            3:02:09     Françoise Dupont (37,FRA)       
FRA   18 Sep  Dax                                    50      n/a                                     2:31:18     Patrick Joannes (25,FRA)        3:19:26     Laurence Fanielle (FRA)         
              40
FRA   18 Sep  Vittel                                 32      Vittel-Mirecourt                        2:40:53     nfn Blein (FRA)                 3:26:20     nfn Weber (FRA)                 
FRA   26 Sep  Neuf Brisach                  12      807      Neuf Brisach                            2:23:30     Josef Peter (32,SUI)            2:57:20     Gabriele Andersen (37,SUI)      
FRA   26 Sep  Taverny                               385      Taverny                                 2:25:50     Andre Hodicq (26,FRA)           2:45:52     Chantal Langlacé (27,FRA)       
FRA   10 Oct  Chateau-Arnoux                         37      n/a                                                                                                                             
FRA   10 Oct  Fontenay les Bris                      94      FSGT Championship                       2:26:27     Jean Fagon (FRA)                            none                            
FRA   24 Oct  Cabries                        3              Cabro d'Or                              2:38:38     Rodolfo Sanchez (ESP)           3:05:38     Martine Juvenal (FRA)           
FRA   24 Oct  Hyeres                                        French Championships                    2:16:29     Bernard Faure (29,FRA)          2:42:10     Chantal Langlacé (27,FRA)       
FRA   07 Nov  Bezons                                446      n/a                                     2:28:47     nfn Tagher (FRA)                3:17:45     Dominique Pierrard (FRA)        
FRA   05 Dec  La Dourbie                                    Givre                                   2:31:55     nfn Ruiz (FRA)                  3:01:00     Josette Bardaroux (FRA)         
FRA   05 Dec  Orleans                        4      183      Givre de Sologne                        2:25:25     Andre Hodicq (27,FRA)           3:49:58     Thérèse Lammelin (FRA)          
              50
Germany
GER   20 Feb  Husum                         10              Husumer Winter                          2:27:27     Rudiger Grube (31,GER)          3:03:18     Charlotte Haucke (GER)          
GER   28 Feb  Mosbach                                       Neckertal                               2:18:36     Alessandro Rastello (21,ITA)                                                
GER   14 Mar  Kandel                         7      780      Bienwald                                2:19:03     Reiner Muller (25,GER)          2:40:51     Henrietta Fina (28,AUT)         
GER   27 Mar  Holzminden                                    n/a                                                                                 2:54:14     Liane Winter (39,GER)           
GER   27 Mar  Monchengladbach                               Monchengladbach                                                                     3:09:25     Birgit Lennartz (16,GER)        
GER   28 Mar  Bensberg                       9              Konigsforst                             2:34:35     Jasques Smeets (_ww)            3:16:10     Ursula Köter (21,GER)           
GER   28 Mar  Kaiserslautern                 2      186      21st Support Command                    2:34:13     Wolfgang Fleischer (GER)        3:22:35     Jeanne Koss (GER)               
GER   03 Apr  Grunheide                                     Frauen                                              none                                        none                            
GER   04 Apr  Erzhausen                      9              Nord Sud                                3:16:xxa    Gunther Stuckert (GER)                                                      
GER   18 Apr  Nurnberg                                      West German Championships               2:18:45     Ralf Salzmann (27,GER)          2:42:24     Monika Lövenich (26,GER)        
              10
GER   25 Apr  Maximiliansau                  3      397      Rhein                                   2:23:49     Rolf Hilsendegen (GER)          2:46:26     Doris Schlosser (37,GER)        
GER   02 May  Chemnitz                      15              Karl Marx Stadt                         2:15:48     Hans-Joachim Truppel (31,GER)   2:41:07     Antonia Ladanyine (28,HUN)      
GER   16 May  Leinfelden                     8              Schonbuch                               2:35:53     Wolfgang Muller (GER)           3:37:30     Renate Beckmann (GER)           
GER   22 May  Schmiedefeld am Rennsteig      5              GutsMuth Rennsteiglauf                  2:55:31a    Hans-G Muller (GER)             3:30:48a    Ursula Weiss (GER)              
GER   23 May  Frankfurt                      2     4677      Frankfurt                               2:12:54     Delfim Moreira (26,POR)         2:36:38     Heidi Hutterer (22,GER)         
GER   12 Jun  Dulmen                        15              n/a                                                                                                                             
GER   19 Jun  Leipzig                        6    312+23    Leipzig                                 2:30:42     Klaus Goldammer (29,GER)        2:56:19     Petra Zocher (GER)              
GER   30 Jun  Dresden                                       East German Championships               2:12:59     Waldemar Cierpinski (31,GER)    2:43:15     Katrin Dörre (20,GER)           
GER   01 Aug  Monschau                       6      333      Monschau                                2:37:39     Peter Hermans (21,BEL)          3:30:31     Gisela Klein (32,GER)           
GER   29 Aug  Egelsbach                      4              Koberstader Wald                        2:33:45     Lutz Philipp (41,GER)           3:25:50     Renate Kinzinger (GER)          
              20
GER   ?? Sep  Berlin                         2              Friedenslauf                            2:23:57t    Klaus Goldammer (30,GER)        3:00:33     Ute Goldammer (26,GER)          
GER   05 Sep  Inzell                                        n/a                                                                                 2:49:59     Doris Schlosser (37,GER)        
GER   05 Sep  Kressbronn                    10              Bodensee                                2:35:13     Michael Beichele (GER)          3:33:43     Brigitte Schwenk (GER)          
GER   11 Sep  Hamburg                        7              Sparkassen                              2:30:02     Reinhold Mayer (GER)            3:44:49     Angela Martin (GER)             
GER   18 Sep  Duisburg                       2    589+27    Rhein-Ruhr                              2:21:16     Jerzy Kowol (31,POL)            3:05:57     Birgit Lennartz (16,GER)        
GER   18 Sep  Stammeln                               54      Niederrier                              2:31:22     Heinz Jungbauer (GER)                                                       
GER   26 Sep  Berlin                         9   3318+130   Berlin                                  2:14:46.0   Domingo Tibaduiza (31,NV/USA)   2:47:04.1   Jean Lochhead (35,WAL)          
GER   02 Oct  Rodenbach                      7              German Veterans Championships           2:24:17     Lutz Philipp (41,GER)           2:52:43     Charlotte Hanke (GER)           
GER   10 Oct  Braunlingen                   15   1479+121   Schwarzwald                             2:24:53     Karl-Heinz Scheder (GER)        3:02:44     Marie Odenbach (GER)            
GER   10 Oct  Springe                        6              Springe-Deister                         2:46:42     Guenter Bante (GER)             3:31:19     Iris Cordts (GER)               
              30
GER   16 Oct  Hamm                                          n/a                                     2:17:04     Yevgeniy Martyanov (31,RUS)     2:50:42     Dzarya Umyarova (RUS)           
GER   23 Oct  Essen                         20              Essen                                   2:19:45     Andreas Weniger (24,GER)        2:40:13     Marlis Fröhlich (23,GER)        
GER   ?? Oct  Nurnberg                       1              Noris City International                                                            2:59:45     Edith Schneider (43,GER)        
GER   06 Nov  Lengenfeld                    13    153+2     Goltzschtal                             2:22:22     Heiko Schinkitz (25,GER)        3:27:36     Ilona Möller (GER)              
GER   28 Nov  Berlin                         1              Wuhlheide Veteranen                                                                                                             
GER   ?? Dec  Bad Arolsen                    2              Bad Arolser Advent Wald                 2:37:55     Wolfgang Langenbach (GER)       3:29:27     Ilse Scheibe (GER)              
Greece
GRE   07 Mar  Athens                        19              Golden Athens                           2:11:49a    Rodolfo Gomez (31,MEX)                      none                            
GRE   12 Sep  Athens                        13     25+23    European Championships                  2:15:16a    Gerard Nijboer (27,NED)         2:36:04a    Rosa Mota (24,POR)              
GRE   15 Oct  Athens                        11              Athens Popular                          2:27:29a    Rick Callison (28,OH/USA)       3:07:41a    Ella Grimm (DEN)                
GRE   07 Nov  Thiva                                         Greek Championships                     2:19:20     Stavros Karakatsanis (20,GRE)   3:02:12     Georgia Papanastassiou (GRE)    
Guam
GUM   ?? Mar  Mangilao                      11     65+15    Guam                                    2:50:14     Kenneth Klein (_ww)             3:28:57     Jane Dickhurdt (GUM)            
Hong Kong
HKG   30 Jan  Hong Kong                      2              Hong Kong                               2:17:43     Andrew Holden (33,ENG)          2:50:09     Winnie Lai-chu Ng (29,HKG)      
Hungary
HUN   29 May  Szeged                        26              International Friendship                2:24:29     Stanimir Nenov (26,BUL)                                                     
HUN   27 Jun  Papa                                          Hungarian Championships                 2:17:58     Ferenc Szekeres (35,HUN)        2:38:03     Karolin Szabo (20,HUN)          
HUN   31 Oct  Budapest                      22              Budapest                                2:15:32     Zoltan Kiss (26,HUN)            2:38:29     Antonia Ladanyine (29,HUN)      
India
IND   24 Oct  New Delhi                                     New Delhi                               2:18:52     Seetharama Kukkappa (IND)                                                   
IND   02 Dec  New Delhi                      7              Asian Games                             2:22:21     Yang-Kwon Kim (22,KOR)                      none                            
Isle of Man
IOM   ?? Aug  Ramsey                         5              Isle of Man                             2:33:44     Ian Corrin (29,ENG)             n/a         Ann Gomer (GBR)                 
Ireland
IRL   11 Apr  Galway                         2              Galway City                             2:19:58     Billy Gallagher (25,IRL)        3:11:59     Bridget McCabe (IRL)            
IRL   12 Apr  Cork                           1    595+26    adidas Cork City                        2:20:40     John O'Toole (IRL)              3:19:08     Catherine Sutton (IRL)          
IRL   06 Jun  Limerick                                      Irish Championships (BLE)               2:12:56     Richard Hooper (25,IRL)         2:38:49     Mary Purcell (33,IRL)           
IRL   25 Oct  Dublin                         3     8750      Dublin                                  2:13:45     Jerry Kiernan (29,IRL)          2:40:57     Debbie Mueller (23,MA/USA)      
Israel
ISR   09 Mar  Tel Aviv                       2              Tel Aviv                                2:26:56t    Yves Seigneuric (34,FRA)        4:31:15     Navah Ezra (ISR)                
ISR   14 Dec  Ginnosar                       6              Sea of Galilee                          2:16:39     Ralf Salzmann (27,GER)          2:46:09     Sally Strauss (22,NC/USA)       
Italy
ITA   03 Jan  Rome                          17      461      San Silvestro                           2:10:36x    Alessio Faustini (21,ITA)       2:48:14x    Elena Dugono (26,ITA)           
ITA   17 Jan  Monza                         11    467+11    Monza                                   2:21:07     Giuseppe Moretti (31,ITA)       2:49:16     Silvana Acquarone (37,ITA)      
ITA   14 Mar  Rome                           1     1300      Romatona                                2:09:53x    Emile Puttemans (34,BEL)        2:31:08x    Laura Fogli (22,ITA)            
ITA   14 Mar  Torino                         4      122      Turin                                   2:14:50xt   Potito Rubbio (36,ITA)          3:27:00x    nfn Simoni (ITA)                
ITA   21 Mar  Vigarano Mainarda              4    179+4     Vigarano                                2:24:02     Massimo Franchi (ITA)           3:29:31     Anna Messina (ITA)              
ITA   28 Mar  Sesto Fiorentino               1    181+10    Primavera                               2:20:41     Leonardo Benassi (26,ITA)       3:18:55     Dagmar Falkenstein (43,ITA)     
ITA   ?? Apr  Russi                          6              Lamone                                  2:29:16     Massimo Franchi (ITA)                                                       
ITA   17 Apr  Collereto Giacosa              5    187+8     Primavera                               2:27:49     Potito Rubbio (36,ITA)          3:29:44     Amabile Salarino (38,ITA)       
ITA   18 Apr  Vanzaghello                    4              Grande Corsa                            2:28:50     Pietro Galizzi (ITA)                                                        
ITA   02 May  Cesenatico                     3              Adriatico                               2:24:56     Gerardo diMare (ITA)                                                        
              10
ITA   02 May  Ferrera                               124      Italian Championships                   2:11:25     Giuseppe Gerbi (26,ITA)                     none                            
ITA   02 May  Mercatale val di Pesa         10    269+11    Chianti                                 2:36:44     Luciano Ceni (34,ITA)           3:40:07     Carla Leporatti (25,ITA)        
ITA   09 May  Verona                                        Italian Championships                               none                            2:41:45     Alba Milana (23,ITA)            
ITA   16 May  Ancona                                        n/a                                     2:18:28x    Armando Scozzari (31,ITA)                                                   
ITA   23 May  Chieri                               86+5     Italian Masters Championships           2:32:32     Luciano Acquarone (51,ITA)      3:31:31     Carla Prato (ITA)               
ITA   23 May  Ischia                                        n/a                                     2:21:40     Tommaso Baruffo (30,ITA)                                                    
ITA   30 May  Ivrea                          3              Ponte                                   2:29:52     Potito Rubbio (36,ITA)          3:33:32     Amabile Salarino (38,ITA)       
ITA   19 Sep  Imola                          3              Vallata del Santerno                                                                2:55:58     Cesarina Taroni (33,ITA)        
ITA   19 Sep  Porto Recanati                 3              Porto Recanati                          2:43:45     Delio Sparvoli (22,ITA)                     none                            
ITA   25 Sep  Borgo San Lorenzo              9    275+19    Mugello                                 2:30:21     Massimo Franchi (ITA)           3:28:07     Tiziana Polieri (ITA)           
              20
ITA   ?? Oct  Bovolone                       8              Unione Marciatori Veronesi              2:36:15     Carmelo Chiesa (ITA)            3:43:53     Antonietta Buccico (23,ITA)     
ITA   10 Oct  Ascoli                         2       67      Citta di Ascoli                         2:34:14     Orlando Santini (ITA)                       none                            
ITA   10 Oct  Milan                          3    409+11    Lodi-Milano                             2:25:27a    Jean-Louis Akriche (FRA)        3:04:24a    Agnese Possamai (29,ITA)        
ITA   17 Oct  Torino                                122      Torino                                  2:14:57x    Marc DeBlander (23,BEL)                     none                            
ITA   31 Oct  Asti                           3     59+4     Citta di Asti                           2:28:59     Francesco Cipolla (33,ITA)      3:22:45     Marinella Satta (25,ITA)        
ITA   31 Oct  Piacenza                       2       54      Piacenza                                2:26:52     Paolo Fusar Imperatore (ITA)                none                            
ITA   01 Nov  Busalla                        3       49      Vallescrivia                            2:26:52     Marco Pari (24,ITA)                         none                            
ITA   ?? Nov  Aurisina                       5              Carso                                   2:30:53     Ezio Rover (37,ITA)                         none                            
ITA   07 Nov  Oristano                       2              Sarda                                                                                                                           
ITA   14 Nov  Livorno                        2    241+9     Livorno                                 2:23:41     Stefano Leandrini (23,ITA)      3:04:24     Roberta Brucioni (19,ITA)       
              30
ITA   14 Nov  Roncadelle                                    n/a                                     2:17:34     Aldo Fantoni (22,ITA)                                                       
ITA   28 Nov  Calderara di Reno              6              Tre Comuni                              2:33:50     Giorgio Gironi (ITA)            3:24:23     Anna Messina (ITA)              
ITA   28 Nov  Cesano Boscone                 2    490+13    Cesano Boscone                          2:15:39     Alfio Ciceri (26,ITA)           3:07:54     Anna-Maria Magistrelli (33,ITA) 
ITA   05 Dec  Salo                           7              Garda                                                                                                                           
ITA   13 Dec  Lamezia Terme                  5              Natale                                  2:25:01     John Offord (35,ENG)                                                        
Japan
JPN   24 Jan  Osaka                          1              Osaka International Women's                         none                            2:32:55     Rita Marchisio (31,ITA)         
JPN   31 Jan  Tokyo                          3              Tokyo International                     2:10:33     Vadim Sidorov (22,RUS)                      none                            
JPN   07 Feb  Beppu                         30    207+0     Beppu-Oita                              2:15:43     Robert Hodge (26,MA/USA)                    none                            
JPN   11 Feb  Katsuta                       30              Katsuta                                 2:16:03     Masami Otsuka (21,JPN)                                                      
JPN   11 Feb  Kyoto                                         Kyoto                                   2:17:58     Masahiko Furuta (28,JPN)                                                    
JPN   21 Feb  Hikari                                        Hikari-cho                              2:19:39     Hitoshi Hirano (JPN)            2:36:34     Akemi Masuda (18,JPN)           
JPN   21 Feb  Matsuyama                     11              Ehime                                   2:24:08     Kenji Kaya (32,JPN)                         none                            
JPN   28 Feb  Isezaki                       16              Gunma                                   2:20:30     Takashi Kaneda (21,JPN)                     none                            
JPN   28 Feb  Naha                          28              Shinpo Naha                             2:30:36     Takehiko Kikuchi (26,JPN)                   none                            
JPN   28 Feb  Toyohashi                     30              Chunichi                                2:23:51     Yoshihiko Morioka (22,JPN)                  none                            
              10
JPN   07 Mar  Kochi                         36              Koshin                                  2:28:34     Hiromi Okamura (JPN)                        none                            
JPN   07 Mar  Sasayama                       3              Sasayama                                2:19:41     Kazunori Fukuoka (32,JPN)                                                   
JPN   14 Mar  Nobeoka                       20              Nobeoka                                 2:18:42     Hiroshi Noda (21,JPN)                       none                            
JPN   14 Mar  Otsu                          37              Biwa-ko                                 2:15:23     Michio Mizukubo (26,JPN)                    none                            
JPN   14 Mar  Sakura                         1              Sakura Asahi Kenko                      2:33:09     Haruhiko Akiba (JPN)            3:25:16     Takako Shinei (JPN)             
JPN   28 Mar  Nagano                        25              Shinmai                                 2:21:21     Fumio Inoue (31,JPN)                                                        
JPN   04 Apr  Fukui                         24              Fukui Chunichi                          2:26:32     Hiroshi Nishimiya (JPN)                     none                            
JPN   15 Sep  Kawaguchi                                     World Veterans Championships            2:22:19     Timothy Johnston (41,ENG)       2:46:28     Wendy O'Donnell (CAN)           
JPN   19 Sep  Tamatsukuri                   25              Tamatsukuri Mainichi                    2:21:23     Hiroshi Sakanashi (JPN)                     none                            
JPN   26 Sep  Bekkai                         4              Pilot                                   2:28:14     Kaichi Yoshiyama (JPN)                      none                            
              20
JPN   14 Nov  Tokyo                          4      0+49    Tokyo International Women's                         none                            2:34:26     Zoya Ivanova (30,KAZ)           
JPN   23 Nov  Kawaguchi                      2              Kawaguchi-ko                            2:24:25     Peter Lee (NZL)                 3:08:13     Hisako Toganoo (JPN)            
JPN   05 Dec  Fukuoka                       36     77+0     Fukuoka                                 2:10:15     Paul Ballinger (29,NZL)                     none                            
JPN   ?? Dec  Kadena                         8      380      USO                                     2:40:26     Kentaro Oshiro (JPN)            3:58:51     Connie Mason (JPN)              
JPN   26 Dec  Hofu                          13              Hofu                                    2:14:29     Hisaji Sugaya (30,JPN)                                                      
Korea
KOR   28 Mar  Seoul                         19              Dong-A                                  2:16:58     Jong-Yun Kim (22,KOR)           3:01:50     Chun-Ja An (KOR)                
KOR   28 Mar  Seoul                                         Seoul International                     2:14:34     Lawrence Whitty (22,AUS)        2:43:12     Allison Roe (25,NZL)            
Luxembourg
LUX   02 Oct  Echternach                     2      270      Echternach                              2:24:19     Joseph Perske (26,MN/USA)       3:08:55     Waltraud Gäcklein (GER)         
Macau
MAC   07 Nov  Macau                          2      585      Macau                                   2:21:54     Antonio Erotavo (28,ITA)        3:17:18     Fung-fan Wong (HKG)             
Malaysia 
MAS   ?? Sep  George Town                    1              Penang                                                                                                                          
Mexico
MEX   ?? Jul  Cuernavaca                    28              Rover Scout Mexico                      3:09:36     Juan Luis Nemer (MEX)           5:10:40     Susana Vazquez (MEX)            
MEX   19 Sep  Leon                           3              Ciudad Leon Independencia               2:20:22     Hilario Alvarez (34,MEX)        2:52:40     Maricela Fuentes (24,MEX)       
MEX   ?? Dec  Mexicali                      17              Gobernador                              n/a         Hector Vargas (MEX)                         none                            
New Caledonia
NCL   01 Oct  Noumea                                        n/a                                     2:33:38     Alain Lazare (30,NCL)                                                       
Netherlands; The
NED   06 Feb  Apeldoorn                      9    959+19    Midwinter                               2:20:58     Sam Lambourne (33,ENG)          2:46:26     Annie vanStiphout (29,NED)      
NED   28 Mar  Schoorl                        5      141      Schoorl                                 2:28:16     Henk Bronswijk (38,NED)         3:10:50     Tine Bronswijk (35,NED)         
NED   03 Apr  Utrecht                        5      377      U N                                     2:17:59     Stephen-Glenn Forster (25,ENG)  2:54:41     Trijnie Smeenge (30,NED)        
NED   10 Apr  Maassluis                     13    210+4     Maassluis                               2:13:28     Cor Vriend (32,NED)             2:57:59     Denise Alfvoet (46,BEL)         
NED   23 Apr  Assen                                  38      Police                                                                                                                          
NED   07 May  Middelburg                             69      Military                                2:29:10     Peer vandeVen (NED)                                                         
NED   08 May  Amsterdam                      7      663      Amsterdam                               2:12:15     Cor Vriend (32,NED)             2:37:28     Annie vanStiphout (29,NED)      
NED   22 May  Rotterdam                      2      349      Rotterdam                               2:11:57     Rodolfo Gomez (31,MEX)          2:54:03     Mathilde Heuing (29,GER)        
NED   07 Aug  Noordseschut                   3              Drentse Volks                                                                                                                   
NED   28 Aug  Lisse                          4      179      Bollenstreek                            2:26:02     Willem Westerhold (30,NED)      3:19:40     Tine Bronswijk (36,NED)         
              10
NED   18 Sep  Amersfoort                     4      200      Amersfoort                              2:26:05     Richard Vollenbroek (25,NED)    3:03:19     Fia Groen (33,NED)              
NED   19 Sep  Hilvarenbeek                   3              Beekse                                  2:42:22     Geert Aarts (NED)                           none                            
NED   25 Sep  Zwolle                         3      147      Zwolle                                  2:22:22     Martin Hafstrom (25,SWE)        3:05:33     Karen vandenBerg (NED)          
NED   24 Oct  Eindhoven                      3      558      Eindhoven                               2:16:27     Lucien Rottiers (33,BEL)        2:55:53     Sirri White (NOR)               
NED   12 Dec  Zaandam                                       Wijde Wormer                            2:31:33     Jan vanAmmers (NED)                                                         
Nepal
NEP   ?? ???  Kathmandu                                     Nepalese Championship                   2:31:55     Mukuna-N Shrestha (NEP)                     none                            
NEP   ?? Sep  Pokhara                                       Nepalese Championship                   2:41:46     Mukuna-N Shrestha (NEP)                     none                            
Northern Ireland
NIR   03 May  Belfast                       37              Belfast                                 2:20:25     Gregory Hannon (28,NIR)         3:11:26     Susan Boreham (GBR)             
Norway
NOR   25 Apr  Floro                          1              Rett Vest                               3:05:47     Gunnar Midtbo (NOR)                         none                            
NOR   03 Jul  Oslo                           2              Oslo                                    2:19:40     Johan Skovbjerg (26,DEN)        2:51:38     Bjørg Moen (35,NOR)             
NOR   29 Aug  Mandal                         3     34+0     Mandal                                  2:41:36     Arne Loland (NOR)                           none                            
NOR   19 Sep  Hamar                                         Norwegian Championships                 2:16:26     Jan Fjaerestad (28,NOR)         2:41:30     Marit Uglem (21,NOR)            
NOR   03 Oct  Drammen                        7              Drammen                                 2:19:22     Bengt Larsson (33,DEN)          2:49:45     Lone Dybdal (26,DEN)            
NOR   10 Oct  Trondheim                     14              Student                                 2:30:37     Frank Boro (NOR)                            none                            
New Zealand
NZL   13 Mar  Waitara                        3      390      New Plymouth                            2:28:53x    Gary Regtien (NZL)              2:50:56x    Judith Hine (32,NZL)            
NZL   03 Apr  Whangarei                                     New Zealand Championships               2:19:34     Trevor Wright (35,ENG)                                                      
NZL   24 Apr  Rotorua                       18              Fletcher Challenge                      2:22:37     Peter Lee (NZL)                 3:00:03     Sharon Ormsby (NZL)             
NZL   30 May  Auckland                       1   1325+146   Pasta Auckland International            2:11:21     Rod Dixon (31,NZL)              2:44:37     Robyn Hames (44,NZL)            
NZL   06 Jun  Christchurch                  28              Christchurch                            2:18:03     Gerard Dravitzki (38,NZL)       2:34:59.3   Nanae Sasaki (26,JPN)           
NZL   15 Aug  Tauranga                                      n/a                                                                                 2:48:08     Judith Hine (32,NZL)            
NZL   22 Aug  Muriwai                                       Muriwai                                 2:32:46     Rhett Nichol (NZL)              3:26:13     Gail Poad (NZL)                 
NZL   ?? Sep  Dunedin                        4              Moro                                    2:34:20     David Gardner (NZL)             3:25:45     J Reid (NZL)                    
NZL   24 Oct  Hamilton                      18              Mannings                                2:19:56.7   Ric Sayre (29,OR/USA)           2:42:24.8   Ngaire Drake (33,NZL)           
NZL   06 Nov  Invercargill                  30    107+9     Winstone Southland                      2:23:29a    David Askin (NZL)               3:09:08a    Ellen Smoothey (NZL)            
              10
NZL   21 Nov  Wiri                           4   1362+164   Winstone People's                       2:17:01     Dick Quax (34,NZL)              2:48:52     Mary Beasley (NZL)              
NZL   ?? Dec  Feilding                      28              Feilding                                2:48:40     J Burmeister (NZL)              3:56:33     V McGregor (NZL)                
Panama
PAN   22 May  Colon                          3      103      Americas                                2:33:03     Anibal Rivera (PAN)             3:34:49     Mikelle Venable (_ww)           
PAN   ?? Nov  Panama City                    6              Panama City                             2:46:09     Anel Ruiz (PAN)                 3:46:48     Gilda Mendez (PAN)              
Philippines
PHI   31 Jan  Manila                         1    562+11    Philippine Air Lines                    2:14:27     Waldemar Cierpinski (31,GER)    3:28:23     Joan Caput (PHI)                
PHI   ?? May  Iloilo                         9              Milo                                    2:25:16     Jimmy delaTorre (PHI)                       none                            
PHI   12 Sep  Manila                         1              Pilipinas Third World                   2:27:10     Getachu Kebede (ETH)                                                        
Poland
POL   25 Apr  Debno                         14      102      Debno Lubuskie                          2:14:49     Ryszard Kopijasz (30,POL)       2:40:46     Vlasta Rulcova (37,CZE)         
POL   27 Jun  Otwock                                 68      Otwock                                  2:23:33     Anastassios Psathas (30,GRE)    2:51:55     Renata Walendziak (32,POL)      
POL   26 Sep  Warsaw                         4     1727      Warsaw                                  2:24:09     Zbigniew Pierzynka (30,POL)     3:08:52     Helena Koziorynska (25,POL)     
Portugal
POR   04 Apr  Almeirim                                      Portuguese Championships                2:19:56     Renato Graca (29,POR)                                                       
POR   10 Oct  Lisbon                                        Cascais                                 2:18:04     Cidalio Caetano (30,POR)                                                    
POR   19 Dec  Estoril                               127      n/a                                     2:29:21     A Oliviera (POR)                                                            
Peoples Rep Korea
PRK   25 Apr  Pyongyang                      2              Pyongyang                               2:15:17     Jong-Hyong Lee (25,PRK)                                                     
French Polynesia
PYF   11 Jul  Pirae                          2              Tahiti International                    2:19:16a    Jean-Pierre Crochon (34,FRA)                                                
Reunion
REU   25 Sep  Saint Paul                                    n/a                                     2:33:15     Raymond Tangatchy (REU)         3:31:57     Marlene Chane (29,REU)          
Romania
ROM   23 Aug  Bucharest                     42              Balkan Games                            2:31:46.8   Gheorghe Buruiana (27,ROM)                  none                            
ROM   09 Oct  Alba Iulia                                    Romanian Championships                  2:22:44     Gheorghe Chirila (ROM)          3:02:16     Doina Pop (23,ROM)              
South Africa
RSA   30 Jan  Port Elizabeth                 3              Big Tree/Friendly City                  2:30:38     Philip Dorfling (RSA)           2:52:33     Beverley Malan (29,RSA)         
RSA   31 Jan  Benoni                         2              Flight Hand Cleaner                     2:20:12     Patrick Nhauro (24,RSA)         3:12:42     L Corlett (RSA)                 
RSA   06 Feb  East London                    4              Mineshaft                               2:24:12x    Simon Kamolane (25,RSA)                     none                            
RSA   06 Feb  Welkom                         4              Mealie                                  2:32:35     Simon Jonker (RSA)              4:08:25     Amanda Smith (RSA)              
RSA   07 Feb  Hillcrest                      5              Villagers                               2:26:59     Thompson Magawana (22,RSA)      3:17:34     Lise Warren (31,RSA)            
RSA   20 Feb  Sasolburg                     32              Sasol                                   2:25:53     Patrick Nhauro (24,RSA)         3:43:58     Thea Steyn (RSA)                
RSA   27 Feb  Johannesburg                                  n/a                                     2:17:00     Kevin Shaw (29,RSA)                                                         
RSA   06 Mar  Cape Town                     19              Peninsula                               2:17:09     Mark Plaatjes (20,CO/USA)       2:46:52     Isavel Roche-Kelly (21,RSA)     
RSA   06 Mar  East London                    9              Buffalo                                 2:22:10x    B Beadon (RSA)                  3:38:03x    E Botha (RSA)                   
RSA   06 Mar  Oudtshoorn                     7              Cango                                   2:37:28x    Anthony Pla-Bou (RSA)           3:49:01x    M Frank (RSA)                   
              10
RSA   06 Mar  Pretoria                       9              Pretoria                                2:24:26     I Ngwenya (RSA)                 3:05:34     Rina Howard (RSA)               
RSA   14 Mar  Pietermaritzburg                              n/a                                     2:17:19     Kevin Shaw (29,RSA)                                                         
RSA   14 Mar  Vereeniging                    7              Vaal                                    2:18:00     Patrick Nhauro (24,RSA)         2:56:56     Nelly Mogatle (RSA)             
RSA   20 Mar  Bloemfontein                   2              Kloppers Saucony                        2:18:56     Kevin Flanegan (28,RSA)         3:27:07     H Buys (RSA)                    
RSA   27 Mar  Glencoe                        3              Biggarsberg                             2:35:07     Bernard Buthelezi (RSA)         3:19:20     Sandra Stevens (RSA)            
RSA   28 Mar  Durban                        22              Savages                                 2:30:48     Geoff Bacon (39,RSA)            3:16:37     Lise Warren (31,RSA)            
RSA   03 Apr  Standerton                     5              Standerton Goldi                        2:23:13     Siphiwe Gqele (30,RSA)          3:31:34     Tily vanWyk (RSA)               
RSA   04 Apr  Glenmore Beach                 7              Banana                                  2:33:54a    Willie Majombozi (RSA)          3:37:31a    R Birch (RSA)                   
RSA   01 May  Port Elizabeth                                South African Championships             2:11:44a    Gabashane Rakabaele (33,LES)    2:47:44a    Beverley Malan (30,RSA)         
RSA   01 May  Verwoerdburg                   6              Wally Hayward                           2:28:13     Johannes Thobejane (30,RSA)     3:19:33     Jenny McLear (RSA)              
              20
RSA   09 May  Brakpan                       27              Golden Reef                             2:24:37a    Hosea Tjale (27,RSA)            3:22:48a    Jenny McLear (RSA)              
RSA   03 Jul  Kuilsrivier                                   n/a                                     2:15:51     Ben Choeu (31,RSA)                                                          
RSA   31 Jul  East London                    5              Border Masters                          2:40:55a    Rob Joiner (RSA)                            none                            
RSA   08 Aug  Durban                        49              Durban Athletic Club                    2:20:38     Thompson Magawana (23,RSA)      3:08:28     Michelle Hartley (21,RSA)       
RSA   14 Aug  East London                   22              Border Championships                    2:27:17     Solomon Pongolo (RSA)                       none                            
RSA   11 Sep  East London                    4              Old Selbornians                         2:32:08     Solomon Pongolo (RSA)           4:22:02     Val Sandow (RSA)                
RSA   11 Sep  Stellenbosch                                  Stellenbosch                            2:14:36     Gabashane Rakabaele (34,LES)    2:49:03     Beverley Malan (30,RSA)         
RSA   12 Sep  Pretoria                                      Transvaal Championships                 2:17:18     Derick Marcisz (27,RSA)         3:03:19     Agnes Volshenk (RSA)            
RSA   27 Sep  Ngodwana                       1              Elands Valley                           2:27:27x    J Jonker (RSA)                              none                            
RSA   03 Oct  Johannesburg                  37              Jackie Gibson                           2:25:05     Hosea Tjale (28,RSA)            3:23:54     Laura Hofer (34,RSA)            
              30
RSA   09 Oct  King William's Town           18              Kaffarian                               2:28:08x    Solomon Pongolo (RSA)                                                       
RSA   10 Oct  Kimberley                     12              Diamond                                 2:45:17     B Visser (RSA)                                                              
RSA   16 Oct  Durban                                        n/a                                     2:17:36     Gabashane Rakabaele (34,LES)                                                
RSA   23 Oct  Bredasdorp                     5              Foot of Africa                          2:28:31a    Gabashane Rakabaele (34,LES)                none                            
RSA   06 Nov  Queenstown                     6              Bongolo                                 2:38:32     Bob delaMotte (RSA)             3:38:18     Mitzi Greyling (RSA)            
RSA   20 Nov  Stellenbosch                   5      448      Winelands                               2:26:43     Jetman Msuthu (25,RSA)          3:06:56     Emmie Bedeker (RSA)             
Russia
RUS   15 May  Solikamsk                                     n/a                                                                                                                             
RUS   27 Jun  Moscow                                        Soviet Championships                    2:16:03     Leonid Moseyev (29,RUS)         2:35:38     Zoya Ivanova (30,KAZ)           
RUS   18 Jul  St Petersburg                                 n/a                                                                                 2:43:10     Tamara Dyatchina (22,UKR)       
RUS   14 Aug  Moscow                         2              Moscow                                  2:19:01     Yuriy Laptyev (33,KAZ)          2:43:18     Tatyana Polyayeva (26,RUS)      
RUS   ?? Sep  Perm                           2              Perm Osenniy                            2:42:12     Anatoliy Simonov (RUS)                                                      
Scotland
SCO   26 Jun  Loch Rannock                                  Loch Rannock                                                                        2:51:04     Leslie Watson (34,SCO)          
SCO   10 Jul  Grangemouth                                   Scottish Championships                  2:18:02     Colin Youngson (34,SCO)         2:52:20     Jacqueline Hulbert (23,WAL)     
SCO   21 Aug  Elgin                          1              Moray                                   2:29:36     Donald Ritchie (38,SCO)         7:10:55     C Wallach (GBR)                 
SCO   29 Aug  Greenock                       2              Inverclyde                              2:26:29     Tom Wiseman (SCO)               2:51:38     Leslie Watson (34,SCO)          
SCO   05 Sep  Edinburgh                                     Edinburgh                                                                           2:49:34     Leslie Watson (34,SCO)          
SCO   19 Sep  Aberdeen                       4              City of Aberdeen Milk                   2:15:16     Gerard Helme (25,ENG)           2:52:20     Jacqueline Hulbert (23,WAL)     
SCO   17 Oct  Glasgow                        4              Glasgow                                 2:17:16     Glenn Forster (26,ENG)          2:46:58     Priscilla Welch (37,ENG)        
Singapore
SIN   05 Dec  Singapore                      1              Singagore                               2:24:19     Raymond Crabb (28,ENG)          2:55:11     Winnie Lai-chu Ng (30,HKG)      
Slovenia
SLO   ?? May  Radenci                        2              Three Hearts                            2:38:51     Janez Falez (SLO)               4:01:43     Tina Modic (SLO)                
Sri Lanka
SRI   14 Feb  Trivandrum                                    Trivandrum                              2:17:55     Rasdev Singh (IND)                                                          
Switzerland
SUI   21 Mar  Geneva                         2              Geneva                                  2:13:51     Michael Kearns (28,ENG)         2:48:41     Leslie Watson (34,SCO)          
SUI   04 Apr  Martigny                       3      312      Valais                                  2:24:47     Michel Seppey (28,SUI)          3:09:43     Eroica Staudenmann (19,SUI)     
SUI   17 Apr  Nafels                                        Swiss Championships                     2:20:20     Josef Peter (32,SUI)            2:58:54     Vreni Forster (26,SUI)          
SUI   08 May  Bienne                                        n/a                                     2:26:26     nfn Meichtry (SUI)              3:02:41     Christine Kaminski (28,SUI)     
SUI   05 Sep  Riehen                         7      209      Basler                                  2:29:24     Kurt Inauen (37,SUI)            3:14:58     Shirley Diener (SUI)            
SUI   ?? Sep  Nidau                         19              Rund um den Bielersee                   2:28:xx     Kurt Inauen (37,SUI)            3:03:xx     Ingrid Graf (39,SUI)            
SUI   17 Oct  Cormondes                              81      n/a                                     2:19:21     Michael Longthorn (26,ENG)      3:40:37     nfn Conti (SUI)                 
SUI   31 Oct  Geneva                                249      Jussy                                   2:16:28     Bruno Lafranchi (27,SUI)        3:09:25     Katharina Beck (34,SUI)         
SUI   07 Nov  Aarau                                 364      n/a                                     2:23:16     Peter Lyrenmann (25,SUI)        3:01:18     nfn Fladt (GER)                 
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                    18              Frauenfelder Militarwettmarsch          2:44:01     Hans Furrer (31,SUI)                        none                            
              10
Slovakia
SVK   15 May  Nove Mesto Nad Vahom          20    183+4     Povazsky                                2:34:07     Peter Polak (33,SVK)            4:04:55     Inge Neumann (GER)              
SVK   13 Jun  Vranov nad Toplou             16     61+0     Zemplinsky                              2:30:56     Peter Polak (33,SVK)                        none                            
SVK   04 Jul  Sebestanova                    1     35+0     Povazskobystricky                       2:27:13     Vaclav Kamenik (31,CZE)                     none                            
SVK   31 Jul  Nemecka                        8    166+3     SNP                                     2:17:44x    Gyula Poczos (27,HUN)           2:54:44x    Anna Vaneckova (25,CZE)         
SVK   11 Sep  Liptovsky Mikulas              6     55+1     Liptovsky                               2:50:30     Jan Polkorab (29,SVK)           4:39:53     Ludmila Sunova (50,SVK)         
SVK   03 Oct  Kosice                        57    978+27    Kosice                                  2:18:48     Gyorgy Sinko (30,HUN)           2:43:26     Gillian Castka (26,ENG)         
SVK   30 Oct  Trnava                         5    165+3     Malokarpatsky                           2:30:11     Viliam Hrebik (22,SVK)          3:31:12     Maria Kutna (27,SVK)            
Sweden
SWE   28 Mar  Vallingby                     12              Vallingby                               2:26:36     Jan Stensson (SWE)              3:29:40     Katrina Wegersjö (SWE)          
SWE   05 Jun  Stockholm                      4   6993+264   Stockholm                               2:19:21     Kjell-Erik Stahl (36,SWE)       2:34:26     Ingrid Kristiansen (26,NOR)     
SWE   06 Jun  Stockholm                      1   1027+56    Stockholm Extra                         2:37:05     Ake Lutner (SWE)                3:17:27     Berit Edengren (SWE)            
SWE   19 Jun  Boden                                         n/a                                                                                 2:45:01     Meeri Bodelid (38,SWE)          
SWE   03 Jul  Orebro                                        Orebro                                  2:12:50     Tommy Persson (27,SWE)          2:48:03     Evy Palm (40,SWE)               
SWE   14 Aug  Uddevalla                                     n/a                                                                                                                             
SWE   21 Aug  Odensbacken                                   n/a                                                                                                                             
SWE   28 Aug  Nordingra                      2              Hoga Kusten                                                                                                                     
SWE   05 Sep  Orthanne                                      n/a                                                                                 2:51:56     Ann-Katrin Walstam (33,SWE)     
SWE   12 Sep  Malmo                                         n/a                                     2:16:53     Jan-Ivar Westlund (28,SWE)                                                  
              10
SWE   18 Sep  Goteborg                      10              Goteborg                                2:25:27     Lars Johansson (SWE)            3:01:05     Christina Hildesson (32,SWE)    
SWE   19 Sep  Goteborg                                      n/a                                                                                                                             
SWE   26 Sep  Kil                                           n/a                                                                                                                             
SWE   ?? Sep  Umea                          10              Umea                                    2:31:10     Tjorborn Jakobsson (SWE)        3:17:38     Siv Larsson (SWE)               
SWE   23 Oct  Koping                                        n/a                                                                                                                             
SWE   13 Nov  Stockholm                     20              Winter                                  2:21:42     Jan-Ivar Westlund (29,SWE)      2:49:21     Meeri Bodelid (38,SWE)          
Swaziland
SWZ   31 Jul  Mbabane                                       n/a                                     2:17:06     Samuel Hlawe (31,SWZ)                                                       
Tanzania
TAN   26 Aug  Arusha                                        n/a                                     2:13:14x    Emmanuel Ndiemandoi (25,TAN)                                                
Taiwan
TPE   06 Feb  Chingshan                                     Chingshan                               2:18:06     Philip Camp (34,CA/USA)         2:45:09     Winnie Lai-chu Ng (29,HKG)      
Turkey
TUR   ?? Nov  Istanbul                       4              Istanbul Eurasia                        2:41:13     Ismail Karagoz (31,TUR)                                                     
Ukraine
UKR   10 Oct  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:16:27     Yuri Porotov (31,RUS)           2:37:14     Lutsia Belyayeva (25,RUS)       
United States
USA   01 Jan  Marshfield MA                  2              New Year's Day                          3:09:12     Ed Donovan (USA)                                                            
USA   09 Jan  Davis CA                              236      Avenue of the Olives                    2:32:40     Jeffrey Wall (39,CA/USA)        2:53:56     Beverly Marx (27,CA/USA)        
USA   ?? Jan  Mount Dora FL                  1              Florida Sheriffs                        2:38:19     Donnie Cook (USA)               3:47:52     Jeanne Rolfe (USA)              
USA   09 Jan  Savannah GA                    5      517      Savannah                                2:15:50     Herb Wills (21,FL/USA)          2:56:58     Patty Houseworth (20,IL/USA)    
USA   09 Jan  Charlotte NC                   5      743      Charlotte Observer                      2:21:26     Martin Green (MD/USA)           3:00:56.0   Kay Overcash (29,NC/USA)        
USA   09 Jan  Canyon TX                      6       50      Palo Duro Canyon                        2:30:30     Robert Finn (32,CA/USA)         4:24:19     Ann Gordhamer (USA)             
USA   16 Jan  Miami FL                       5     1938      Orange Bowl                             2:12:16.8   David Brian Long (27,ENG)       2:29:01.6   Charlotte Teske (32,GER)        
USA   17 Jan  San Diego CA                  18              Mission Bay                             2:17:17t    Tim Varley (21,CA/USA)          2:46:55     Linda Edgar (30,WA/USA)         
USA   17 Jan  Gainesville FL                11      109      Gainesville                             2:40:19     Richard Westbrook (USA)         3:07:00     Leslie McPherson (USA)          
USA   23 Jan  Pine Mountain GA               5      173      Callaway Gardens                        2:28:15     Glenn Taylor (GA/USA)           3:22:12     Melissa Uchitele (25,GA/USA)    
              10
USA   24 Jan  Tucson AZ                     14              Tucson                                  2:17:46a    Thomas Maweu (25,KEN)           2:57:57a    Bette Poppers (39,CO/USA)       
USA   24 Jan  Houston TX                    10   1632+229   Houston                                 2:11:12     Benji Durden (30,CO/USA)        2:40:56     Laurie Binder (34,CA/USA)       
USA   30 Jan  Ormond Beach FL                3      101      Billy Gordon Memorial                   2:32:40     Jim Donnelly (USA)              3:17:45     Marie Barilone (USA)            
USA   30 Jan  Sioux City IA                  2      4+0     Sioux City                              2:59:47t    Bob Smith (USA)                             none                            
USA   ?? Jan  Saint Paul MN                  1      169      Hamm's Torturous                        2:27:38     Paul Mausling (23,MN/USA)       3:09:47     Lauri Hoffman (33,MN/USA)       
USA   31 Jan  Irvine CA                     12              World Masters                           2:26:56     Steve Durand (CA/USA)           2:54:05     Tish Husak (31,CA/USA)          
USA   31 Jan  Hampton NH                     3      160      Sri Chinmoy Inspirational               2:24:19     Dave Severance (23,NH/USA)      3:13:44     Amy Morss-Leeds (USA)           
USA   06 Feb  Bakersfield CA                 8      142      Bakersfield                             2:24:36     David Frickel (27,CA/USA)       3:10:56     Janice Standlea (USA)           
USA   07 Feb  New Orleans LA                17              Mardi Gras                              2:13:34a    Doug Kurtis (29,MI/USA)         2:41:13a    Angela Pikschus (20,AR/USA)     
USA   07 Feb  Las Vegas NV                  16      102      Las Vegas                               2:27:04x    Ricardo Martinez (NV/USA)       3:21:05x    Gale Courtney (USA)             
              20
USA   13 Feb  Fort Walton Beach FL          11       34      Valentine                               2:54:37t    Bill Rone (USA)                 3:16:09     Gaye Heckman (USA)              
USA   13 Feb  Key West FL                    4       47      Last Resort                             2:33:05     Jeff Galloway (36,GA/USA)       4:33:11     Christina diRenzo (USA)         
USA   13 Feb  Tallahasse FL                  8       95      Capital City                            2:28:11     Chris Lingle (USA)              3:14:31     Marianne Crawford (USA)         
USA   13 Feb  Columbia SC                    6      265      Carolina                                2:16:29     Edward Sheehan (24,DC/USA)      2:54:10     Colleen Joiner (19,GA/USA)      
USA   13 Feb  Oak Ridge TN                   9       75      Smoky Mountain                          2:32:54     John Weitz (USA)                3:27:36     Martha Huff (USA)               
USA   14 Feb  Newbury Park CA                7       98      Hidden Valley                                                                                                                   
USA   14 Feb  Palm Springs CA                1      381      Palm Springs                            2:26:00     Ulf-Hakan Spik (30,FIN)         2:47:49     Sharlet Gilbert (30,CA/USA)     
USA   14 Feb  Natick MA                     14              Silver Lake Dodge                       2:33:54     Laurence Olsen (35,MA/USA)      3:14:09     Linda Baldini (USA)             
USA   14 Feb  Lanham MD                     21      222      Washington's Birthday                   2:26:19     Terry Baker (26,MD/USA)         3:07:58     Vera Thornhill (16,OH/USA)      
USA   20 Feb  Columbus GA                    5      164      Columbus                                2:28:25     Glenn Taylor (GA/USA)           2:53:56     Kim Trupp (23,AL/USA)           
              30
USA   21 Feb  Phoenix AZ                     2              Phoenix                                 2:17:23     Ed Mendoza (29,AZ/USA)          2:56:37     Linda Donkelaar (31,AZ/USA)     
USA   21 Feb  Long Beach CA                  1              Long Beach World Runners                2:17:10     Martti Kiilholma (31,FIN)       2:58:06     Tish Husak (31,CA/USA)          
USA   21 Feb  Orlando FL                     1      548      Orlando Florida Festival                2:13:42     Louis Kenny (25,IRL)            2:40:21     Susan King (23,AL/USA)          
USA   27 Feb  Seaside OR                    13     1623      Trail's End                             2:21:46     Terry Heath (27,ID/USA)         2:41:21     Gail Kingma (21,WA/USA)         
USA   27 Feb  Fort Worth TX                  4      643      Cowtown                                 2:22:30     Ricky Cox (22,TX/USA)           2:51:06     Sue Moen (TX/USA)               
USA   27 Feb  The Woodlands TX               4              The Woodlands                                                                       2:34:28.4   Midde Hamrin (24,SWE)           
USA   28 Feb  Saint Louis MO                10      301      Third Olympiad Memorial                 2:26:04     Stuart Jenkins (22,NE/USA)      3:18:42     Patricia Clancy (27,MO/USA)     
USA   28 Feb  Roswell NM                     3       24      Pecos Valley Stampede                   2:34:44t    Patrick McGuire (29,IA/USA)                                                 
USA   28 Feb  Albany NY                      9       57      Hudson-Mohawk                           2:28:33     Jack Callaci (25,RI/USA)        3:05:20     Daniele Cherniak (20,NY/USA)    
USA   28 Feb  Pittsburgh PA                  6      167      Spring Thaw                             2:27:18     William Long (OH/USA)           3:06:55     Joan Zirkelbach (NY/USA)        
              40
USA   06 Mar  Booneville AR                 15              Arkansas                                2:26:18     Barney Klecker (30,MN/USA)      2:57:02     Mary Titterington (33,MO/USA)   
USA   06 Mar  Yuma AZ                        7       79      Roadrunner                              2:37:35     Carl Thornton (USA)             3:12:30     Terry Gerber (CA/USA)           
USA   06 Mar  Chico CA                       6      289      Bidwell Classic                         2:30:11     Allen Sandretti (CA/USA)        3:01:31     Kathleen Kaiser (34,CA/USA)     
USA   06 Mar  Los Alamitos CA                7      348      Los Alamitos                            2:19:09     Jeff Dettmer (21,CA/USA)        3:01:29     Sue Petersen (37,CA/USA)        
USA   06 Mar  Edgewood MD                    6       52      Last Train to Boston                    2:25:44     Lawrence Torella (32,NY/USA)    3:21:15     Robin Gravels (USA)             
USA   06 Mar  Bangor ME                      3              Iceberg                                 2:42:53     Mark Dorion (22,TX/USA)         3:15:47     Kimberly Beaulieu (26,ME/USA)   
USA   06 Mar  Dayton OH                      2      250      Phidippides On the Corridor             2:33:27     Johnnie Engelhardt (23,USA)     2:55:31     Betty Hite (35,IN/USA)          
USA   06 Mar  Knoxville TN                   3       86      Phidippides                                                                                                                     
USA   06 Mar  Galveston TX                  13      175      Galveston                               2:31:23     Ted Goris (USA)                 3:23:30     Ann Wildes (USA)                
USA   07 Mar  Middletown CT                 11      102      John English                            2:33:15     Bill Rogers (CT/USA)            3:16:59     Linda Sprague (28,CT/USA)       
              50
USA   07 Mar  Kaanapali HI                  27      409      Maui                                    2:31:33a    Jim Kannenberg (USA)            3:09:28a    Mary Jane Young (HI/USA)        
USA   07 Mar  Newton MA                      4              Garden City                             2:28:15     Robert Wilson (NH/USA)          3:04:35     Terri Lynn Martland (28,RI/USA) 
USA   07 Mar  Lincroft NJ                    6      208      Todd-Monmouth                           2:32:07     Mike Geraltowski (USA)          3:13:41     Lorraine Gersitz (27,CA/USA)    
USA   07 Mar  Bethlehem PA                   6      400      Prevention                              2:25:35     Budd Coates (24,PA/USA)         3:23:29     Ellen Dashe (USA)               
USA   13 Mar  Porterville CA                 6       24      Porterville Saint Patrick's Day         2:43:13.9   Robert Stevenson (CA/USA)                   none                            
USA   14 Mar  Napa CA                        4    845+151   Napa Valley                             2:26:22a    Chris Turney (24,CA/USA)        2:51:00a    Wendy O'Donnell (CAN)           
USA   20 Mar  Chula Vista CA                 2              International Friendship                2:33:17a    Will Wester (CA/USA)            2:56:20a    Patti Hurl (34,CA/USA)          
USA   20 Mar  Lawton OK                      2       50      Natural Light Oklahoma                                                              3:08:58     Leslie Walsh (USA)              
USA   20 Mar  Virginia Beach VA             10     1107      Shamrock                                2:19:05     Sean O'Flynn (24,IRL)           2:45:36     Linda Edgar (30,WA/USA)         
USA   21 Mar  Avalon CA                      5              Catalina Island                         2:40:05a    Bill McDermott (30,CA/USA)      3:26:19a    Jacqueline Hansen (33,CA/USA)   
              60
USA   21 Mar  San Luis Obispo CA             4     62+4     Red Cross                               2:29:30     Tom McKeown (27,CA/USA)         3:30:42     Marci Stevenson (22,CA/USA)     
USA   21 Mar  Washington DC                  2      561      District of Columbia                    2:29:32     Robert Hirst (USA)              3:02:15     Patricia Howard (USA)           
USA   21 Mar  Lexington Park MD              4       76      Saint Mary's                            2:31:10     Jack Bickley (USA)              3:46:16     Pamela Shapiro (USA)            
USA   21 Mar  Wilmington NC                  3       66      Wilmington                              2:36:38     Jeff Cushing (USA)              3:15:38     Mikell Kent (USA)               
USA   27 Mar  Carlisle PA                    1      186      Jim Thorpe                              2:39:49     Neil Weygandt (35,PA/USA)       3:09:13     Caroll Myers (24,PA/USA)        
USA   27 Mar  Abilene TX                     5      235      Great Southwest                         2:32:44t    Randy Milstead (27,NM/USA)      3:17:24     Hope Fullwood (OK/USA)          
USA   28 Mar  Tucson AZ                      4     14+4     Mica Mountain                           4:06:57     Ken Young (40,CA/USA)           5:51:01     Cheryl Palen (AZ/USA)           
USA   28 Mar  Los Angeles CA                 2      900      Los Angeles Lite                        2:16:33     Steven Brown (29,PA/USA)        2:50:41     Sue Petersen (37,CA/USA)        
USA   28 Mar  Pinole CA                      4      152      Pinole                                  2:29:03     Bradley Brown (23,CA/USA)       3:21:34     Lucy Kaplan (43,CA/USA)         
USA   28 Mar  Carmel IN                     13      220      Windy                                   2:28:10     Dave Hoover (25,IL/USA)         3:04:56     Diana Okon (USA)                
              70
USA   28 Mar  Wayne NJ                       1      183      Mad Anthony Wayne                       2:42:29     Cahit Yeter (40,NY/USA)         3:15:35     Janice Arenz (31,MN/USA)        
USA   28 Mar  Salem OR                       2      173      Phidippides                             2:26:15     Dan Dreschel (OR/USA)           3:10:55     Linda Edgar (30,WA/USA)         
USA   03 Apr  Sacramento CA                  3              Magical Musical                         2:33:42a    Bill Stainbrook (CA/USA)        3:17:09a    Carol LaPlant (CA/USA)          
USA   03 Apr  Austin TX                      8              Texas Relays                                                                                                                    
USA   04 Apr  Lakeport CA                                   Clear Lake                              2:39:02     Steve Ottaway (29,GBR)          3:34:35     Valerie Doyle (40,CA/USA)       
USA   04 Apr  Loma Linda CA                  4       88      Pigeon Pass                             2:43:25     Joe Cannon (37,MA/USA)          3:05:20     Sandra Kiddy (45,CA/USA)        
USA   04 Apr  Athens OH                     15      220      Athens                                  2:31:33.6   William Long (OH/USA)           3:25:03     Marie Burleson (32,OH/USA)      
USA   10 Apr  Blaine WA                     14     72+13    Birch Bay                               2:35:42     Jim Pearson (37,WA/USA)         3:25:18     Susan Williams (WA/USA)         
USA   17 Apr  Fayetteville AR                6       95      Hogeye                                  2:36:02     David McDonald (25,VA/USA)      3:01:54     Nancy Cunningham (26,AR/USA)    
USA   17 Apr  Lawrence KS                   13      140      Kansas Relays                           2:27:32     Dan Owens (USA)                 3:09:44     Jo Stiles (USA)                 
              80
USA   17 Apr  Saint Paul MN                  3     81+7     UnBoston                                2:52:00     Steve Rennenberg (24,USA)       3:13:05     Maura Boesch (28,USA)           
USA   17 Apr  Hobbs NM                       3       23      Golden Yucca                            2:44:51     Jeff Cole (USA)                 4:34:13     Lu Jones (USA)                  
USA   18 Apr  Ithaca NY                     12              Boston Alternative                      2:34:09     Jim Kaput (21,IL/USA)           3:27:49     Pam Triest (20,NY/USA)          
USA   18 Apr  Philadelphia PA               10      497      Penn Relays                             2:22:28     Jeffrey Brandt (27,PA/USA)      2:51:04     Diana Golden (29,PA/USA)        
USA   18 Apr  Brookings SD                  13       43      Longest Day                             2:33:31     Randy Fischer (25,SD/USA)       3:11:21     Susan B Thomas (26,SD/USA)      
USA   19 Apr  Boston MA                     85   4562+484   Boston                                  2:08:52a    Alberto Salazar (23,OR/USA)     2:29:34a    Charlotte Teske (32,GER)        
USA   24 Apr  Decatur IL                     3       39      Lincoln Trails                          2:33:38     Chris Lynch (USA)               3:29:17     Nancy Elwess (USA)              
USA   24 Apr  Herington KS                   4       41      Herington Kiwannis International        2:45:54     Brian Pawley (USA)                                                          
USA   24 Apr  Paducah KY                     4      170      Nautilus Roadrunners                    2:28:39     Brian Rutter (USA)                                                          
USA   ?? Apr  Glen Haven WI                  3              Old Style Bald Eagle                                                                3:10:45     Mary Bange (29,WI/USA)          
              90
USA   25 Apr  Des Moines IA                 14      450      Drake Relays                            2:22:31     Patrick McGuire (30,IA/USA)     2:59:24     Karen Kunz (26,CA/USA)          
USA   ?? Apr  Georgetown IL                  1       48      Coal Bucket                             2:41:07     Cedric Pearce (USA)                         none                            
USA   25 Apr  Highland Park IL               2      853      Lake County                             2:24:23a    Dan Dwyer (31,MO/USA)           2:52:51a    Betty Hite (35,IN/USA)          
USA   01 May  Lone Pine CA                   4              Wild Wild West                                                                                                                  
USA   01 May  Sacramento CA                  1              Maranatha                               2:46:44     Art Baudendistel (25,CA/USA)    3:42:46     Sally Edwards (34,CA/USA)       
USA   01 May  Boise ID                       4      139      Great Potato                            2:21:07     Monte Brothwell (27,ID/USA)     2:53:33     Gabriele Andersen (37,SUI)      
USA   ?? May  Saginaw MI                     5      381      Saginaw Bay                             2:31:19     William Hubbard (USA)           3:19:34     Janet Wood (USA)                
USA   01 May  Plattsburgh NY                12      160      Champlain Valley                        2:28:57a    David Daniels (23,CA/USA)       3:22:09a    Gayle Giambruno (NY/USA)        
USA   01 May  Washington PA                  2       40      Waynesboro and Washington               2:39:17a    Paul Jost (USA)                 4:04:02a    Kathleen Colborn (USA)          
USA   02 May  Nipomo CA                              43      Joker's Wild                            2:50:11     Jon Root (27,CA/USA)            3:44:45t    S Trebon (USA)                  
              100
USA   02 May  Weott CA                      11     1600      Avenue of the Giants                    2:23:29     William Scobey (37,CA/USA)      2:54:05     Leslie McMullen (31,CA/USA)     
USA   02 May  Denver CO                     16     1800      United Bank Mile High                   2:28:35     Doug Bell (31,CO/USA)           2:59:45     Judy Chamberlin (23,CO/USA)     
USA   02 May  Rock Island IL                 6      240      Quad Cities                             2:19:53     Dave Hoover (25,IL/USA)         2:58:36     Sue Pearce (31,USA)             
USA   02 May  Fort Leavenworth KS            6       39      Fort Leavenworth Spring                 2:51:52     Guillermo Garibay (USA)                                                     
USA   02 May  East Meadow NY                25     2288      Newsday Long Island                     2:23:43     Dewayne McKinney (NC/USA)       2:57:51     Janice Arenz (31,MN/USA)        
USA   08 May  Fort Huachuca AZ               7       95      Mule Mountain                           2:38:52a    Jim Peltz (AZ/USA)              3:49:33a    Joan Delvecchio (AZ/USA)        
USA   08 May  El Toro CA                     5      698      Leatherneck                             2:28:26     Joseph Jenkins (25,CA/USA)      2:50:15     Christine Grundy (USA)          
USA   08 May  Winona MN                      6       62      YMCA Rotary                             2:30:48     Thomas Antczak (31,WI/USA)      3:02:39     Mary Bange (29,WI/USA)          
USA   08 May  Green Bay WI                   5      198      Barefoot Green Bay                                                                                                              
USA   09 May  Girdwood AK                    6              Glacier                                 2:35:50     David Cich (USA)                3:19:49     Sue LaGrande (USA)              
              110
USA   09 May  Raleigh NC                    12       61      Southeastern Masters                    2:41:05     Peter Doyle (USA)               3:33:20     Nancy Lewis (USA)               
USA   09 May  Lincoln NE                     5      900      Lincoln                                 2:20:39     Mark Fluitt (USA)               2:57:45     Carol Hafeman (34,MO/USA)       
USA   09 May  Westerville OH                 2       76      Mother's Day                            2:40:55     Gary Evans (USA)                3:34:04     Nicole Manfredi (USA)           
USA   09 May  Eugene OR                      4              Track Capital                           2:25:50     Ed Bomber (USA)                 3:11:49     Adrienne vonBemmel (USA)        
USA   ?? May  Eau Claire WI                  1       95      Indianhead                              2:43:07     Andy Schultz (USA)              3:36:42     Pamela Jones (USA)              
USA   15 May  Prescott AZ                    4       96      Whiskey Row                             2:42:11     Charles Walker (29,AZ/USA)      3:53:58     Christine Keith (AZ/USA)        
USA   15 May  Brigham City UT                8      214      Golden Spike                            2:37:14a    Steve Naylor (UT/USA)           3:18:37a    Misty Larson (USA)              
USA   16 May  Kailua HI                      2      278      Windward                                2:39:32     Jim Hall (USA)                  3:19:41     Carmen Amarillas (USA)          
USA   16 May  Syracuse NY                   13              Milk Run                                                                                                                        
USA   16 May  Troy NY                        5       93      Heritage Trail                          2:30:08     Dennis Northrup (23,NY/USA)     3:01:19     Daniele Cherniak (20,NY/USA)    
              120
USA   16 May  Yonkers NY                    58      398      Yonkers                                 2:33:13     Ray Hall (34,TN/USA)            3:04:32     Janice Arenz (31,MN/USA)        
USA   16 May  Cleveland OH                   7     1754      RevCo Cleveland                         2:14:36     Tony Sandoval (27,NM/USA)       2:50:47     Kitty Consolo (25,OH/USA)       
USA   22 May  Terre Haute IN                11      490      Marathon                                2:29:05     Thomas Blumer (27,OH/USA)       3:20:40     Debra Jo Gardner (USA)          
USA   ?? May  Chicago IL                     1      182      Sri Chinmoy                             2:40:17     Michael Grant (USA)             4:14:09     Kathleen Bloom (USA)            
USA   23 May  Holyoke MA                    20      169      Race of Champions                       2:43:12     Jack Bristol (CT/USA)           3:07:52     Mary Ryczek (MA/USA)            
USA   23 May  Taunton MA                     1       75      Coachman                                2:23:40a    Robert Doyle (33,MA/USA)        2:46:09a    Joan Choiniere (USA)            
USA   29 May  Coeur d'Alene ID               5      480      Coeur d'Alene                           2:30:19     Terry Heath (28,ID/USA)         2:58:21     Gunhild Swanson (37,WA/USA)     
USA   29 May  Gage OK                       13       39      Gage Roadrunner                         2:40:23     Tip McCubbins (OK/USA)          3:51:13     Laurie Kulling (OK/USA)         
USA   ?? May  Weston OR                      1              Blue Mountain                           2:27:18t    John Lodwick (28,OR/USA)        3:14:02     Jeanne Robinson (USA)           
USA   29 May  Amarillo TX                    5      129      Funfest                                 2:26:28a    Greg LeMieux (TX/USA)           3:08:48a    Katie Angel (28,TX/USA)         
              130
USA   29 May  Snoqualmie WA                  3      378      Mount Si                                2:28:35     Philip Welch (33,WA/USA)        3:06:45     Barbara Zimmer (29,CA/USA)      
USA   30 May  Kennebunk ME                   3      701      Maine Coast                             2:25:38a    Gary Wallace (32,NH/USA)        2:52:25a    Lisa Muller (USA)               
USA   31 May  Cedar Rapids IA                4       82      Memorial Day                            2:29:03     Dallas Robertson (USA)          3:32:07     Laurie Hanson (USA)             
USA   05 Jun  Helena MT                      9      264      Governor's Cup                          2:20:35x    James Hatcher (32,MT/USA)       2:53:38x    Ann Danzer (34,MT/USA)          
USA   05 Jun  Oklahoma City OK              10       23      Andy Payne                              2:55:43     Gary Cochell (MO/USA)           3:31:24     Judy Huber (OK/USA)             
USA   06 Jun  Nevada City CA                 4       73      Gold Country                            2:29:43.2a  Adam Ferreira (31,CA/USA)       3:37:16.2a  Kay Johnson (CA/USA)            
USA   06 Jun  San Francisco CA               5      0+477   Avon                                                none                            2:36:13     Lorraine Moller (27,NZL)        
USA   06 Jun  San Francisco CA               4      257      Sri Chinmoy                             2:22:29     Philip Broaddus (USA)           3:20:34     Patrice Cross (USA)             
USA   06 Jun  Ukiah CA                       4      113      Russian River                           2:36:22.5   Irv Ray (CA/USA)                3:01:00.5   Sandra Mike (CA/USA)            
USA   06 Jun  Rochester NY                   4      314      Lake Ontario                            2:30:56     Howard Reitz (NY/USA)           3:05:22     Gail Alten (NY/USA)             
              140
USA   06 Jun  Forest Grove OR                4      225      Gales Creek Valley                      2:21:38     James Walker (27,ID/USA)        3:05:18     Mitzi Bauer (USA)               
USA   12 Jun  Palos Verdes Estates CA       16              Palos Verdes                            2:22:16a    Greg Gawlik (29,CA/USA)         2:47:57a    Sue Petersen (37,CA/USA)        
USA   12 Jun  Coudersport PA                 8      203      God's Country                           2:38:18a    Ben Hyser (PA/USA)              3:22:01a    Trish Bryant (PA/USA)           
USA   ?? Jun  Logan UT                       5       73      American West                           2:41:46a    Tom Hoerger (USA)               3:45:20a    Mary Jane Lamoreaux (USA)       
USA   ?? Jun  Estes Park CO                  5              Peak to Peak                            2:56:32a    Gary Droze (19,FL/USA)                                                      
USA   13 Jun  Steamboat Springs CO           1              Steamboat Springs                       2:39:04x    Jeff Fisher (38,CO/USA)         3:16:03x    Lynn Wells (CO/USA)             
USA   19 Jun  Anchorage AK                  13      282      Mayor's Midnight Sun                    2:35:04a    David Cich (USA)                3:04:12a    Karen Jeske (USA)               
USA   19 Jun  Dowagiac MI                    9       78      NJCAA                                   2:26:xx     Mike Peveto (USA)               2:47:22     Michelle Doane (USA)            
USA   19 Jun  Duluth MN                      6   3473+613   Grandma's                               2:14:50a    Dick Beardsley (26,MN/USA)      2:41:21a    Janice Ettle (23,MN/USA)        
USA   20 Jun  Lompoc CA                      6      165      Valley of the Flowers                   2:23:29     Tom McKeown (28,CA/USA)         3:06:10     Annette Connell (37,CA/USA)     
              150
USA   26 Jun  Breckenridge MI               10      160      Breckenridge                            2:28:29     Dave Foley (USA)                3:17:50     Chris Haskins (USA)             
USA   26 Jun  Grand Forks ND                11       78      North Dakota                            2:28:14     Craig Davidson (28,AZ/USA)      3:00:18     Therese Vogel (USA)             
USA   26 Jun  Incline Village NV             7              Lake Tahoe                                                                                                                      
USA   ?? Jun  Van Horn TX                    2              Big Country                             2:33:36     Ricky Cox (22,TX/USA)           3:49:53     Susanne Wagner (USA)            
USA   26 Jun  Madison WI                     9      314      Madison                                 2:27:09     Tony Tumey (28,WI/USA)          2:56:11     Pat Ziejert (USA)               
USA   03 Jul  Salmon ID                      3       34      Salmon River Days                       2:27:37a    Patrick McGuire (30,IA/USA)     3:04:10a    Cynthia Pickering (26,CO/USA)   
USA   03 Jul  Kalispell MT                  12       17      Jerry Anderson Memorial                 2:39:41     Rich Middleton (USA)            3:12:30     Sue Vining (USA)                
USA   04 Jul  Hilo HI                        8      275      Big Island                              2:25:31     Rubin Chappins (CA/USA)         3:00:11     Connie Comiso (HI/USA)          
USA   10 Jul  Yorba Linda CA                                Duane Shaffer Birthday                                                                                                          
USA   10 Jul  Boone NC                      16      210      Grandfather Mountain                    2:36:04a    David M Smith (28,CA/USA)       3:34:03a    Melissa Uchitele (26,GA/USA)    
              160
USA   11 Jul  San Francisco CA               6     5937      San Francisco                           2:14:32     Miguel Tibaduiza (25,NV/USA)    2:44:05     Nancy Ditz (28,CA/USA)          
USA   11 Jul  Eagle River WI                 4       51      Chain of Lakes                          2:33:52     Paul Croissant (USA)            3:29:54     Jane Foley (USA)                
USA   17 Jul  Bangor ME                      8      206      Paul Bunyon                             2:25:50a    Henri Bouchard (21,ME/USA)      2:41:03a    Karen Dunn (19,NH/USA)          
USA   18 Jul  Cheyenne WY                                   Frontier Days                           2:28:08     Doug Bell (31,CO/USA)                                                       
USA   24 Jul  Saint Johns AZ                 1       24      Pioneer Day                             2:41:00a    Ray Lobato (33,AZ/USA)          3:40:03a    Carol Sowers (USA)              
USA   24 Jul  Okoboji IA                     5       88      University of Okoboji                   2:29:30.3   Robert Kinnunen (SD/USA)        3:08:54     Sally Brent (30,IA/USA)         
USA   24 Jul  Indianapolis IN                               US Olympic Commitee Festival            2:14:11     Thomas Raunig (22,MT/USA)       2:47:55     Carol Chilcoat (27,WA/USA)      
USA   24 Jul  Salt Lake City UT             13     1182      Deseret News                            2:16:57x    Demetrio Cabanillas (27,MEX)    2:56:23x    Carolyn Ostler (32,UT/USA)      
USA   25 Jul  Olympia WA                     1      493      Capital City                            2:22:54     Richard Leland (29,WA/USA)      2:57:16     Dianne Johnson (22,WA/USA)      
USA   ?? Jul  Juneau AK                     12       16      Juneau                                  2:30:46     Tom Bernhard (31,CA/USA)        3:58:23     Elizabeth Shaw (USA)            
              170
USA   07 Aug  Star Lake NY                   3       53      Adirondack                              2:41:00a    Bill Lawder (35,NJ/USA)         3:14:44a    Daniele Cherniak (20,NY/USA)    
USA   07 Aug  Klamath Falls OR               7       78      Crater Lake                             2:48:38     Al Glidden (OR/USA)             3:47:14     Jeanne Otteman (OR/USA)         
USA   14 Aug  Breckenridge CO                6      130      Run the Rockies Summit County           2:33:11x    James Gusek (31,CO/USA)         3:13:08x    Cynthia Pickering (26,CO/USA)   
USA   ?? Aug  Hell MI                        4       72      Run Thru Hell                           2:44:31     David Dunn (22,TX/USA)          3:30:53     Ann Aronson (USA)               
USA   14 Aug  Hurley WI                     14      445      Paavo Nurmi                             2:22:46a    Sean O'Flynn (25,IRL)           2:53:02a    Mary Bange (29,WI/USA)          
USA   21 Aug  Anchorage AK                   2       32      Earthquake                              2:42:04     Charles Knapp (USA)             3:11:22     Denise O'Brien (USA)            
USA   21 Aug  South Hero VT                 12      270      Green Mountain Island                   2:27:02     Anthony Quinn (VT/USA)          3:12:53     Pam Titus (USA)                 
USA   22 Aug  Manitou Springs CO            27    461+55    Pike's Peak                             3:29:53     Al Waquie (NM/USA)              4:25:13     Gabriele Andersen (37,SUI)      
USA   29 Aug  Santa Monica CA               10      448      Santa Monica                            2:23:19     Chris Cortez (32,CA/USA)        2:45:39     Patricia Story (33,CA/USA)      
USA   04 Sep  Lamoni IA                      4      9+0     Lamoni                                  2:45:51     Robert Cline (27,IA/USA)                    none                            
              180
USA   04 Sep  Port Huron MI                  7      153      Scotty Hanton Bluewater                 2:20:55     Timothy Fox (28,MI/USA)         3:01:53     Ann Aronson (USA)               
USA   04 Sep  Payson UT                      4      212      Payson Golden Onion Days                                                                                                        
USA   05 Sep  Flagstaff AZ                   5       64      Flagstaff Big Brothers                  2:38:18     Donald Young (USA)                                                          
USA   05 Sep  Crested Butte CO               2       15      Crested Butte                           2:41:39     Patrick McGuire (30,IA/USA)     3:24:48     Marge Everding (CO/USA)         
USA   05 Sep  Tupelo MS                      2       32      Tupelo                                  3:03:13t    Johnny Dye (MS/USA)             3:47:10     Cindy Posey (USA)               
USA   05 Sep  Reno NV                        7      204      Silver State                            2:33:00     Skip Houk (40,CA/USA)           2:58:41     Jill Silva (26,NV/USA)          
USA   05 Sep  Rapid City SD                  4      152      Black Hills                             2:21:08x    Michael Dunlap (25,SD/USA)      2:49:34x    Susan B Thomas (27,SD/USA)      
USA   06 Sep  Rochester NY                  11      253      Rochester                               2:25:58     Matthew Hellerer (25,NY/USA)    3:16:43     Beth Haag (23,NY/USA)           
USA   08 Sep  Cable WI                                      Great Divide                            2:24:22     Todd Sperling (22,MN/USA)                                                   
USA   11 Sep  Lake Placid NY                12       36      Lake Placid                             2:43:53a    James Robinson (NY/USA)         3:08:01a    Daniele Cherniak (20,NY/USA)    
              190
USA   11 Sep  Cambridge OH                   1       52      Salt Fork BancOhio                      2:29:30     Marshall Jones (USA)                                                        
USA   11 Sep  Erie PA                        9      475      Presque Isle                            2:34:40     William Long (OH/USA)           3:12:44     Joan Zirkelbach (NY/USA)        
USA   11 Sep  Spokane WA                    15       68      Spokane                                 2:39:13     Scott McLellan (USA)            3:39:07     Pansy George (USA)              
USA   11 Sep  La Pointe WI                   3              Madeline Island                                                                                                                 
USA   12 Sep  Plainsboro NJ                  2      250      Sri Chinmoy                             2:22:26     Tibor Latinsics (23,NJ/USA)     2:59:01     Suzanne Carden (22,VA/USA)      
USA   ?? Sep  Sandy Hook NJ                  1      0+17    Women's Olympic Development                         none                            3:06:36     Shirley Finken (25,NJ/USA)      
USA   12 Sep  Toledo OH                     12              Glass City                              2:25:46     Mark Lohman (24,OH/USA)         3:20:42     Lorna Richey (24,OH/USA)        
USA   12 Sep  Eugene OR                     14      740      Nike-OTC                                2:11:35     Rodolfo Gomez (31,MEX)          2:26:12     Joan Samuelson (25,ME/USA)      
USA   18 Sep  Fairbanks AK                  20    119+39    Equinox                                 2:46:14     Robert Murphy (30,AK/USA)       3:35:52     Patricia Kling (36,WA/USA)      
USA   18 Sep  Marquette MI                   6      125      Marquette                               2:38:10a    Chris Danielson (26,MI/USA)     3:23:18a    Laurie Hallifax (USA)           
              200
USA   ?? Sep  Springfield MO                 2       72      Great Southern                          2:38:xx     Jonathan Herbert (32,MO/USA)    3:16:xx     Chris Kage (USA)                
USA   ?? Sep  Manhattan MT                   3       71      Lewis and Clark Trail                   2:27:37     James Hatcher (33,MT/USA)       3:16:16     Martha Cook (USA)               
USA   18 Sep  Jonesville NC                  4       49      Great Brushy Mountain Showdown Union Gro2:39:44a    John MacKay (USA)               3:18:54a    Peggy Johnson (USA)             
USA   ?? Sep  Bismarck ND                    1              Bismarck                                2:34:04     Jared Mondry (40,MN/USA)        3:24:25     Jennifer Broden (ND/USA)        
USA   19 Sep  Colebrook NH                   7       22      Dixville Notch                                                                                                                  
USA   19 Sep  Keene NH                       5      213      Clarence DeMar                          2:24:09a    Raymond Currier (38,MA/USA)     2:54:49a    Jessie Heller (MA/USA)          
USA   ?? Sep  Mohawk NY                      5       35      Adam Helmer                             2:37:43a    Terry Gilmore (VT/USA)          3:34:57a    Janice Smith (USA)              
USA   19 Sep  Wappingers Falls NY            4       82      Dutchess County                         2:35:58     Ray Scannell (33,MA/USA)        3:14:59     Teresa Coffey (USA)             
USA   ?? Sep  Sioux Falls SD                 2      141      First Sioux Falls                       2:22:45     Virgil Tjeersdma (27,SD/USA)    3:06:30     Cindy Carpenter (USA)           
USA   25 Sep  Grand Junction CO              5       96      Mesa Monument                           2:34:09     Roy Perales (USA)               3:06:50t    Virginia Egger (CO/USA)         
              210
USA   25 Sep  Idaho Falls ID                 4       33      Indian Summer                           2:45:40     Dave Stevenson (30,CA/USA)      3:25:20     Karen Koslow (ID/USA)           
USA   25 Sep  Burlington WA                  5      254      Skagit Flats                            2:32:33     Philip Welch (34,WA/USA)        3:14:48     Sydney Sadler (USA)             
USA   25 Sep  Athens WI                      4      112      American Odyssey                        2:33:52a    Ken Brunner (USA)               3:15:41a    Mary Bange (29,WI/USA)          
USA   26 Sep  East Lyme CT                   3      680      East Lyme                               2:23:57     Tim Smith (CT/USA)              2:48:51.9   Sally Zimmer (23,CT/USA)        
USA   26 Sep  Chicago IL                     6     4642      Chicago                                 2:11:00     Greg Meyer (27,MI/USA)          2:33:24     Nancy Conz (25,MA/USA)          
USA   26 Sep  North Adams MA                 3      121      Fall Foliage                            2:35:05a    Julian Nichols (35,USA)         3:40:00a    Dolly Prystupa (USA)            
USA   02 Oct  Scott City KS                  4       29      Heart of the Nation                     2:38:00     Gene McKerlie (USA)             4:22:39     Terri Stark (USA)               
USA   02 Oct  Johnstown PA                   8      141      Johnstown                               2:36:51a    Richard Walker (USA)            3:23:18a    Cindy Grimm (31,PA/USA)         
USA   02 Oct  St George UT                   6     1186      St George                               2:18:53x    Paul Cummings (29,UT/USA)       2:44:04x    Carolyn Ostler (32,UT/USA)      
USA   03 Oct  Sacramento CA                  6      476      Sacramento                              2:20:31     Adam Ferreira (32,CA/USA)       2:48:38     Beverly Marx (28,CA/USA)        
              220
USA   03 Oct  Fort Collins CO                1      640      Rawhide                                 2:18:44a    Richard Musgrave (28,CO/USA)    2:55:29a    Cynthia Pickering (26,CO/USA)   
USA   03 Oct  Bourne MA                      5       56      Cape Cod                                2:44:26     Jack Carroll (USA)              3:12:02     Karen Smith-Rohrberg (USA)      
USA   03 Oct  Sheffield MA                   3      294      Berkshire County Autumn                 2:26:59     Mark Skinkle (28,RI/USA)        3:17:46     Joanne Cole (USA)               
USA   03 Oct  Detroit MI                    20     3780      Detroit Free Press                      2:17:41a    David Hinz (29,MI/USA)          2:45:05a    Karen Blackford (32,MI/USA)     
USA   03 Oct  Saint Paul MN                 20   3026+485   Twin Cities                             2:11:50     Allan Zachariasen (26,DEN)      2:43:50     Sally Brent (30,IA/USA)         
USA   03 Oct  Flushing Meadow NY             1      150      Sri Chinmoy                             2:30:42     Gary Fanelli (31,CA/USA)        3:12:44     Anna Thornhill (42,NY/USA)      
USA   ?? Oct  Painted Post NY                1      291      Wineglass                               2:34:15a    Steve Pulos (NY/USA)            3:13:14a    Debbie Savino (21,NY/USA)       
USA   03 Oct  Portland OR                   11     1118      Portland                                2:19:42     Charles Gray (28,MO/USA)        2:49:25     Susan Henderson (35,OR/USA)     
USA   03 Oct  Tacoma WA                      3      446      Tacoma                                  2:34:56     Rick Becker (28,WA/USA)         2:51:08     Linda Edgar (31,WA/USA)         
USA   03 Oct  Fond du Lac WI                 5      8+0     Holyland                                3:04:13     Danny Munson (USA)                          none                            
              230
USA   09 Oct  Lewes DE                       5      130      Lewes Seashore                          2:36:xx     unknown runner (_ww)            3:32:xx     Linda Bangs (USA)               
USA   09 Oct  Greensboro NC                 17      104      Greensboro Natural Light                2:30:34     Barry Troutman (29,NC/USA)      3:32:57     Betty Stephenson (NC/USA)       
USA   09 Oct  Waynesboro VA                  6       49      Waynesboro                              2:44:04     Bryan Fahrenbach (CA/USA)       4:30:05     Connie Behrens (USA)            
USA   09 Oct  Charleston WV                  4       59      Almost Heaven                                                                                                                   
USA   10 Oct  Weott CA                       4      280      Humboldt Redwoods                       2:22:47     Jim Bowers (43,CA/USA)          3:04:25     Terri Muela (27,CA/USA)         
USA   10 Oct  Winterset IA                  13       27      Covered Bridge                          2:47:08a    Phil Stamp (USA)                3:45:52a    Lori Henning (USA)              
USA   10 Oct  Monticello IL                 14      233      Freedom                                 2:28:21     Greg White (USA)                2:56:07     Sue Pearle (USA)                
USA   10 Oct  Easthampton MA                 2     11+0     M and M Trail                           3:57:xx     Vince O'Connell (USA)                       none                            
USA   10 Oct  Columbia MO                   23    110+8     Heart of America                        2:34:10     Jonathan Herbert (32,MO/USA)    3:00:07     Liz Bulman (23,MO/USA)          
USA   10 Oct  Hanover NH                     9      190      Dartmouth Medical School                2:33:31a    Robert Vanier (USA)             3:13:31a    Jane Banks (USA)                
              240
USA   10 Oct  Marathon NY                   13     52+3     Finger Lakes                            2:34:09a    Jim Kaput (22,IL/USA)           3:27:49a    Pam Triest (21,NY/USA)          
USA   10 Oct  Columbus OH                    5     2400      Columbus                                2:18:50     Malcolm East (26,ENG)           2:42:25     Jane Buch (34,OH/USA)           
USA   10 Oct  Yakima WA                      4       79      Yakima Valley                           2:33:31     Larry Almberg (USA)             3:13:11     Charlotte Swanson (40,WA/USA)   
USA   10 Oct  Milwaukee WI                   2     1307      Milwaukee Lakefront                     2:18:09a    Steve Benson (30,CO/USA)        2:54:29a    Sue Moen (TX/USA)               
USA   16 Oct  Covington KY                   4      150      YMCA Pacemakers                                                                                                                 
USA   16 Oct  Allendale MI                  13      114      Grand Valley                            2:31:44     Bruce Wynsma (MI/USA)           3:33:26     Brenda Denbrook (USA)           
USA   16 Oct  Enid OK                        4              Chisholm Trail                          2:32:40     Mike Boring (USA)               3:09:30     Judy Huber (OK/USA)             
USA   16 Oct  New Glarus WI                  3      178      New Glarus                              2:34:07     William Wilkey (26,WI/USA)      3:22:57     Cindy Madison (USA)             
USA   17 Oct  Santa Barbara CA              18      214      Santa Barbara                           2:34:03     Drew Poulin (CA/USA)            2:59:10     Judy Mielke (33,CA/USA)         
USA   17 Oct  Wichita KS                     3      269      KAKE-TV Wichita                         2:18:08     Fred Torneden (23,KS/USA)       2:48:37     Kathy Whitcomb (27,KS/USA)      
              250
USA   17 Oct  Portland ME                    5      593      Casco Bay                               2:23:44     Robert Winn (23,ME/USA)         2:53:00     Kimberly Beaulieu (27,ME/USA)   
USA   17 Oct  Albuquerque NM                13              Tour of Albuquerque                     2:28:41     Wesley Smith (NM/USA)           2:58:49     Kathy Pfiefer (23,VT/USA)       
USA   17 Oct  Philadelphia PA               13              Philadelphia                                                                                                                    
USA   23 Oct  Globe AZ                       6       53      Copper Valley                           2:28:31a    Patricio Alvarez (27,AZ/USA)    3:15:22a    Angie Gibson (USA)              
USA   23 Oct  Richland WA                    3      221      Three Rivers                            2:30:05     Bill Mahoney (WA/USA)           3:03:02     Barbara Zimmer (30,CA/USA)      
USA   ?? Oct  New Glarus WI                  6              Sugar River Trail                       2:37:56a    Robert Becker (31,IA/USA)       3:45:46a    Debbie Bialeschke (USA)         
USA   ?? Oct  Salinas CA                     4              Monterey County                         2:25:10     Greg Brock (34,CA/USA)          3:01:22     Sally Edwards (35,CA/USA)       
USA   24 Oct  New York NY                   13  11700+1899  New York City                           2:09:29a    Alberto Salazar (24,OR/USA)     2:27:14a    Grete Waitz (29,NOR)            
USA   24 Oct  Richmond VA                    5      795      Richmond Newspapers                     2:22:54     Sean O'Flynn (25,IRL)           2:54:43     Kathy Heckman (27,MD/USA)       
USA   30 Oct  Boise ID                       7      108      Les Bois                                2:31:08     Henry Carvajal (ID/USA)         2:54:59     Gabriele Andersen (37,SUI)      
              260
USA   30 Oct  Jackson TN                    11       91      Andrew Jackson                          2:42:48     James Bowles (33,CA/USA)        3:50:56     Barbara Lynn (USA)              
USA   31 Oct  San Francisco CA               8      710      Golden Gate                             2:25:36     Francesjon Gailson (29,NV/USA)  2:47:28     Patricia English (29,CA/USA)    
USA   31 Oct  Conway NH                      2      119      Mount Washington Valley                 2:30:55     Peter Stipe (35,MA/USA)         3:12:15     Bunny Brauns (USA)              
USA   ?? Oct  Cleveland Heights OH           1      518      Heights Six Cities                      2:26:59     William Long (OH/USA)           3:09:23     Joan Hartman (USA)              
USA   06 Nov  Omaha NE                       9      772      Omaha Riverfront                        2:17:25     Robert Kinnunen (SD/USA)        2:48:45     Sally Brent (31,IA/USA)         
USA   ?? Nov  Hobbs NM                       4       15      Golden Yucca                            2:53:25     Gary Britt (USA)                4:21:29     Diane Cochran (USA)             
USA   06 Nov  Aiken SC                       3       70      Palmetto State                          2:34:26     Roger Workman (USA)             3:20:26     Ann Williams (USA)              
USA   06 Nov  San Antonio TX                 8     1087      Las Colonias                            2:17:28     Loreto Arana (23,MEX)           2:43:01     Betsy Haydock (26,USA)          
USA   07 Nov  Bakersfield CA                 1       49      Golden Empire                           2:35:47.7   Ozzie Osgood (36,CA/USA)        3:40:53.5   Susan McMaster (CA/USA)         
USA   07 Nov  Loma Linda CA                  6              Orange Grove                            2:24:27     Allen Just (20,CA/USA)          3:16:16     Judy Mielke (33,CA/USA)         
              270
USA   07 Nov  Stockton CA                    2              Stockton                                2:22:35     David Chairez (23,CA/USA)       3:08:08     Judi Mellor (27,CA/USA)         
USA   07 Nov  Washington DC                  7     8616      Marine Corps                            2:21:29     Jeffrey Smith (27,CO/USA)       2:44:51     Cynthia Lorenzoni (24,VA/USA)   
USA   07 Nov  Iowa City IA                   6              Iowa City                               2:19:40     Rick Scupham (21,IA/USA)        2:44:41     Beverly Docherty (24,MN/USA)    
USA   ?? Nov  Sugar Grove IL                 1       88      Boy Scouts Two Rivers                   2:43:12     Aris Antipos (USA)              3:41:38     Barbara Cesal (USA)             
USA   07 Nov  Kansas City MO                 4      836      Macy's                                  2:23:48.5   Brian Franke (21,MO/USA)        2:53:26.9   Andrea Ray (32,KS/USA)          
USA   07 Nov  Saint Louis MO                 3     1118      Saint Louis                             2:17:03     Christopher Bunyan (24,ENG)     2:56:24     Polly Peacock (39,MO/USA)       
USA   ?? Nov  Dayton OH                     15       98      Ohio River RRC                          2:34:37t    Larry Frederick (33,NY/USA)     3:47:33     Judy Johnson (USA)              
USA   07 Nov  Oklahoma City OK               8       43      Oklahoma City                           2:36:36     Steven Baker (ENG)              3:19:23     Jeri Sukenis (USA)              
USA   ?? Nov  Roseburg OR                   10              100 Valleys                                                                         3:07:19     Elaine Delsman (OR/USA)         
USA   07 Nov  Newport RI                     7     1866      Ocean State                             2:17:29     Robert Doyle (33,MA/USA)        2:55:50     Terri Lynn Martland (29,RI/USA) 
              280
USA   13 Nov  Macon GA                       3       80      WMAZ Natural Light                      2:25:42a    Michael Murphy (25,CT/USA)      3:36:19a    Barbara Aleksa (USA)            
USA   ?? Nov  Marion IN                      1      178      Marion                                  2:25:36     Thom Burleson (30,OR/USA)       2:53:33     Jane Tompkins (24,KS/USA)       
USA   13 Nov  Chickamauga TN                 7      196      Chickamauga Battlefield                 2:34:42     Timothy Ensign (20,TN/USA)      3:15:33     Susan Laing (32,USA)            
USA   ?? Nov  Killeen TX                     6              Killeen                                                                                                                         
USA   ?? Nov  Tucson AZ                      1      186      Canyon Ranch Fitness                                                                                                            
USA   14 Nov  Irvine CA                                     Tiger Newport Beach- Irvine             2:14:45     Jeff Dettmer (21,CA/USA)        2:49:05     Sue Petersen (38,CA/USA)        
USA   14 Nov  Soquel CA                      3      271      Summit                                  2:36:25a    Jerry Lynch (CA/USA)            3:02:27a    Joanne Ernst (23,CA/USA)        
USA   14 Nov  Louisville KY                  7              Metro Parks                             2:24:32     David Collins (30,KY/USA)       2:50:41     Karen Cosgrove (26,OH/USA)      
USA   14 Nov  Asbury Park NJ                12     1419      Jersey Shore                            2:18:39     Ray Ceranowski (27,USA)         2:46:31     Karen Dunn (19,NH/USA)          
USA   14 Nov  Harrisburg PA                 10      775      Harrisburg                              2:22:15     John Doub (25,PA/USA)           2:55:48     Barbara Swan (PA/USA)           
              290
USA   20 Nov  Fresno CA                      5      273      Central California                      2:34:13     Joe Ancira (31,CA/USA)          2:59:14     Loretta Polsdorfer (35,CA/USA)  
USA   20 Nov  Beverly Shores IN              3       26      No Frills                               2:35:56     Tom Sobal (25,CO/USA)           3:26:02     Nancy Elwess (USA)              
USA   20 Nov  Foxboro MA                     5      897      Foxtrotter                              2:24:12     Jay Haug (USA)                  2:47:25     Patricia Moores (USA)           
USA   20 Nov  Fort Bragg NC                 10              All American                                                                                                                    
USA   21 Nov  Birmingham AL                  4      248      Vulcan Run                              2:26:50a    Stephen Bolt (27,AL/USA)        2:54:50a    Elizabeth Stronge (USA)         
USA   21 Nov  San Diego CA                   5     2056      Heart of San Diego                      2:17:51a    Tim Varley (22,CA/USA)          2:41:36a    Melinda Ireland (31,CA/USA)     
USA   21 Nov  Saint Petersburg FL            5     1017      British American                        2:17:59a    Gerard Helme (25,ENG)           2:45:32a    Glynis Penny (31,ENG)           
USA   25 Nov  Atlanta GA                    20    902+108   Atlanta                                 2:21:57     Joel Majors (GA/USA)            2:52:29     Colleen Joiner (20,GA/USA)      
USA   27 Nov  Southampton NY                 2      235      Stephen Talkhouse-Montauk               2:32:02a    Alan Oman (33,NY/USA)           2:55:06a    Kathleen Naughton (USA)         
USA   27 Nov  Seattle WA                    13     1670      Seattle                                 2:20:02     Bill McClement (26,WA/USA)      2:45:52     Wendy Robertson (39,CAN)        
              300
USA   28 Nov  Melbourne FL                  12      128      Space Coast                             2:40:47     Fernando Suarez (USA)           3:14:42     Susan Sayger (USA)              
USA   28 Nov  Philadelphia PA               28     3500      Philadelphia Independence               2:15:00a    William Scholl (31,NJ/USA)      2:34:28a    Jan Yerkes (25,PA/USA)          
USA   04 Dec  Scottsdale AZ                 12     2100      Fiesta Bowl                             2:18:40x    Joe Metcalf (19,NE/USA)         2:32:56x    Regina Joyce (25,IRL)           
USA   04 Dec  Jackson MS                     7      231      Mississippi                             2:23:44     Rodney Pearson (MS/USA)         3:12:22     Ginny Hornberger (MS/USA)       
USA   04 Dec  Dallas TX                     13     2787      Dallas White Rock                       2:12:18     John Lodwick (28,OR/USA)        2:47:21     Carol McLatchie (31,TX/USA)     
USA   05 Dec  Culver City CA                35              Western Hemisphere                      2:22:26     Alan Dehlinger (21,NV/USA)      2:52:40     Pauline Brown (27,NZL)          
USA   05 Dec  Augusta GA                     5      106      Augusta                                 2:42:31     Roger Workman (USA)             3:19:10     Marcia McCoy (USA)              
USA   05 Dec  Atlantic City NJ              23      318      Atlantic City                           2:29:14     Steven Snover (MA/USA)          3:11:52     Louise Weschler (34,NJ/USA)     
USA   05 Dec  Memphis TN                     6      105      Memphis Express                         2:28:17     John Mohundro (TN/USA)          3:05:19     Lisa Hoskins (TN/USA)           
USA   11 Dec  Huntsville AL                  6   1152+148   Rocket City                             2:13:46     Edward Sheehan (25,DC/USA)      2:38:24     Jane Buch (34,OH/USA)           
              310
USA   11 Dec  Pueblo CO                     11              Holiday                                 2:38:51.4   Ken Willems (USA)               3:32:08.2   Sarah Ripp (USA)                
USA   11 Dec  Tyndall AFB FL                                Tyndall                                 2:40:54     Arthur Spann (USA)              3:53:44     Jodi Matts (USA)                
USA   11 Dec  Tulsa OK                      13      117      Will Rogers Oil Capital                 2:26:39     Barry Lucas (24,OK/USA)         3:49:44     LuAnn VanDyne (MO/USA)          
USA   ?? Dec  State College PA              11      165      Nittany Valley                                                                                                                  
USA   11 Dec  Isle of Palms SC               5      266      Island                                  2:25:39     Wallie Jones (USA)              2:59:28     Anne Reed (USA)                 
USA   12 Dec  Brandon FL                     5      135      Brandon                                 2:31:xx     Barry Holcomb (USA)             2:53:xx     M Garvey (USA)                  
USA   12 Dec  Honolulu HI                   10    10023      Honolulu                                2:15:29.8   David Gordon (23,WA/USA)        2:41:11     Eileen Claugus (27,CA/USA)      
USA   19 Dec  Arroyo Grande CA               1    146+15    Central Coast                           2:24:13     Gary Tuttle (35,CA/USA)         2:54:51     Patty Houseworth (21,IL/USA)    
USA   ?? Dec  Gulfport MS                    2       82      Last Chance                             2:42:11     Chris Brockwell (USA)           3:08:10     Ruth Kimmel (MS/USA)            
Venezuela
VEN   19 Apr  Barquisimento                                 n/a                                     2:18:21     Miguel Hernandez (VEN)                                                      
Wales
WAL   16 May  Neath                                         Welsh Championships                     2:21:36     Mick Crowell (WAL)                                                          
WAL   26 Sep  Cardiff                        2              Western Mail                            2:23:40     Bernard Plain (35,WAL)          3:02:08     Susan Martin (27,WAL)           
WAL   03 Oct  Prestatyn                                     Prestatyn                               2:14:51a    Gerard Helme (25,ENG)                                                       
WAL   ?? Oct  Llanberis                      1              Snowdonia                               2:34:09     Jeffrey Norman (37,ENG)         3:42:04     J Robertson (GBR)               

Click here for list of races not included.
 

Last Updated on 17 Jan 2014