Marathon List for 1978


Albania
ALB   ?? May  Korce                                         Albanian Championships                  2:38:00     Syrja Dalipi (ALB)                                                          
ALB   14 Jul  Tirana                                        Tirana                                  2:38:01     Kujtim Sade (ALB)                           none                            
ALB   ?? Oct  Shkoder                                       Albanian Championships                  2:32:57.4   Kujtim Sade (ALB)                                                           
Algeria
ALG   27 Jul  Algiers                        2              African Games                           2:21:53     Richard Mabuza (32,SWZ)                                                     
Australia
AUS   01 Apr  Sydney                         1              Harbord Diggers                         2:32:58     Andrew Lloyd (19,AUS)                                                       
AUS   15 Apr  Canberra                               47      ACT Championships                       2:30:24     Geoffrey Moore (20,AUS)         3:14:31     Therese Bell (AUS)              
AUS   ?? Apr  Sydney                         1              La Taverne's                            3:09:xx     Cedric Sidebottom (AUS)                                                     
AUS   ?? ???  Hearn Hill                                    Western Australian Championship         2:21:45     James Langford (33,AUS)                                                     
AUS   ?? May  Brisbane                       1       37      University of Queensland                2:42:12     Angelo Jones (AUS)                                                          
AUS   13 May  Melbourne                            13+0     Commonwealth Games Trials               2:14:41     David Chettle (26,AUS)                      none                            
AUS   10 Jun  Carlton                                       Olympic Tyres                           2:23:00     Tony Bart (AUS)                                                             
AUS   11 Jun  Tyabb                         26       81      Victorian Marathon Club                 2:21:14     Robert Wallace (26,AUS)         3:15:15     Barbara Byrnes (26,AUS)         
AUS   17 Jun  Nowra                                         New South Wales Championship            2:27:24     Dave McInnes (32,AUS)           3:16:08     Susan Hill (AUS)                
AUS   17 Jun  Point Cook                    39              Victoria Championship                   2:16:37     William Scott (26,AUS)                      none                            
              10
AUS   17 Jun  Roseworthy                                    South Australia Championship            2:25:25     John Farrington (35,AUS)                    none                            
AUS   18 Jun  Brisbane                                      Brisbane                                2:12:20     Gerard Barrett (21,AUS)                                                     
AUS   24 Jun  Cressy                                        Tasmanian Championship                  2:31:51     Richard Pickup (AUS)                                                        
AUS   25 Jun  Perth                                         n/a                                                                                                                             
AUS   ?? Jul  Townsville                     6              North Queensland                        2:52:00     John Heppel (AUS)               3:59:52     Julie Prideau (AUS)             
AUS   22 Jul  Traralgon                     11              Traralgon                               2:35:01     Matt Ryan (AUS)                 3:41:29     Pat Cooper (AUS)                
AUS   06 Aug  Caboolture                           42+0     Australian Championships                2:19:29     James Langford (33,AUS)                                                     
AUS   19 Aug  Bendigo                                       Victorian Country Champion              2:32:07     John Duck (25,AUS)                                                          
AUS   ?? Sep  Ulverstone                     6              Real Estate                             2:21:40     Vivian Woodward (23,AUS)                    none                            
AUS   05 Nov  Canberra                       3    181+8     Canberra International                  2:26:58     Geoffrey Moore (21,AUS)         2:59:28     Susan Hill (AUS)                
              20
AUS   05 Nov  Melbourne                      1              Melbourne                               2:21:04     William Scott (26,AUS)          2:53:38     Elizabeth Richards (34,AUS)     
AUS   19 Nov  Melbourne                      3              SMAC Olympic Tyres                      2:33:14     Don Simpson (AUS)                           none                            
Austria
AUT   30 Sep  Linz                                          Austrian Championship                   2:32:14     Martin Kohler (22,AUT)                      none                            
Belgium
BEL   10 Jun  Brussels                                      Belgian Championships                   2:13:23     Marcus Smet (27,BEL)                                                        
BEL   13 Aug  Bevel                                  41      Belgian Veteran's Championships         2:28:30     Henri Salavarda (41,BEL)                                                    
BEL   26 Aug  Hekelgem                                      Hekelgem  International                 2:19:16.2   William Domoney (27,ENG)                                                    
BEL   16 Sep  Berchem                        9              Berchem                                 2:20:20     Herman Parmentier (31,BEL)      2:51:58     Magda Ilands (28,BEL)           
Bermuda
BER   29 Jan  Hamilton                       3              Bermuda                                 2:26:13     Ronald Hill (39,ENG)            3:00:16     Deborah Butterfield (25,USA)    
Bulgaria
BUL   18 Jun  Nesebar                                43      n/a                                     2:30:04     Vasil Lechev (23,BUL)                                                       
Canada
CAN   26 Mar  Montreal PQ                    6       88      Montreal                                2:31:26     Max Barr (ON/CAN)               3:19:30     Eleanor Thomas (33,ON/CAN)      
CAN   14 May  New Glasgow NS                 4       91      Johnny Miles                            2:38:43     Pat Burke (NY/USA)              4:02:28     Hilary Earp (CAN)               
CAN   14 May  Ottawa ON                      4     1749      National Capital                        2:16:02.6   Brian Maxwell (25,CA/CAN)       2:47:38     Christine Lavalee (21,ON/CAN)   
CAN   27 May  Vancouver BC                  23      458      Lion's Gate                             2:20:49     John Hill (22,CAN)              2:55:33     Gail McKean (20,CAN)            
CAN   28 May  Calgary AB                     8      134      Calgary                                 2:37:45     Craig Storey (29,AB/CAN)        3:21:15     Mary Pat Petley (31,AB/CAN)     
CAN   28 May  Winnipeg MB                    2       35      Golden Mile                             2:45:46     Jim Nadler (29,MB/CAN)          4:05:13     Melody VanDal (CAN)             
CAN   17 Jun  Whitehorse YK                  1       14      Whitehorse                              3:05:17     David Ruddock (CAN)             4:00:22     Ruth Ann Watt (CAN)             
CAN   24 Jun  Saint Georges PQ               1     57+0     Beauceron                               2:41:26a    Jacques Mainguy (CAN)                       none                            
CAN   25 Jun  Sudbury ON                     2              Rainbow Country                         2:38:10     Jerry Kooymans (22,ON/CAN)      3:24:56     Katherine Tanner (CAN)          
CAN   01 Jul  Cranbrook BC                   1      7+0     Bigfoot                                 2:44:04a    Michael Jones (BC/CAN)                      none                            
              10
CAN   23 Jul  Saint John's NF               27     10+1     Newfoundland Provincial Championships   2:35:29     Ray Will (40,ON/CAN)            4:30:37     Anne Doyle (NF/CAN)             
CAN   05 Aug  Toronto ON                     9      395      Toronto Police Games                    2:29:36     Ron Flint (CAN)                 3:07:00     Margaret Copeland (CAN)         
CAN   11 Aug  Edmonton AB                   11     30+0     Commonwealth Games                      2:15:39.8   Gidamis Shahanga (20,TAN)                   none                            
CAN   26 Aug  Ile d'Orleans PQ               3      174      Ile d'Orleans                           2:34:15a    Dominique Gagnon (CAN)          2:59:15a    Jacqueline Gareau (25,PQ/CAN)   
CAN   27 Aug  Shelburne NS                  10     14+0     Nova Scotia                             2:58:58a    Rene LaTour (CAN)                           none                            
CAN   03 Sep  Winnipeg MB                    7              Harvest                                 2:38:17     Tom Devine (ND/USA)             3:21:34     Iris Allen (25,CAN)             
CAN   09 Sep  Regina SK                      4       84      Molson Golden                           2:30:17t    Sheldon Reynolds (MB/CAN)       3:38:50     Cathy Turnbull (SK/CAN)         
CAN   16 Sep  Brampton ON                    2       31      Elwyn Davies                            2:59:22     Robert Wade (GUM)               3:55:09     Marjorie Watt (19,CAN)          
CAN   17 Sep  New Glasgow NS                         90      Canadian Men's Championship             2:21:54     Richard Hughson (29,CAN)        2:49:56     Gail McKean (21,CAN)            
CAN   17 Sep  Ottawa ON                      2       55      National Capital Runners Association    2:36:22     Mike Kucharew (CAN)             3:11:25     Diane Palmason (40,CAN)         
              20
CAN   30 Sep  Belleville ON                  1      149      Belleville YMCA                         2:26:21x    Andy Reed (ON/CAN)              3:33:21x    Teri Jacula (CAN)               
CAN   08 Oct  Oromocto NB                    2     20+0     Atlantic Invitational                   2:43:09     Greg Gardiner (NB/CAN)                      none                            
CAN   08 Oct  New Waterford NS               3     26+0     Ben Buffett Memorial                    2:44:34     Tom Olson (NS/CAN)                          none                            
CAN   08 Oct  Toronto ON                     1      569      Toronto                                 2:17:26.4a  Tom Fleming (27,NJ/USA)         3:15:09a    Katherine Tanner (CAN)          
CAN   21 Oct  Niagara Falls ON               5     2076      Skylon International                    2:17:21a    Carl Hatfield (31,WV/USA)       2:57:01a    Jacqueline Gareau (25,PQ/CAN)   
CAN   ?? Dec  Toronto ON                     4              Hart House                              2:36:51     Robert MacKay (26,CAN)                      none                            
Colombia
COL   20 Jul  Medellin                       4              Central American and Carribbean Games   2:22:34     Radames Vega (PUR)                                                          
Cuba
CUB   21 May  Santiago di Cuba                              Memorial Barrientos                     2:24:04     Radames Gonzalez (22,CUB)                                                   
Czech Republic
CZE   08 May  Prague                        16              Prazsky                                 2:14:51     Waldemar Cierpinski (27,GER)                none                            
CZE   10 Jun  Otrokovice                     8     50+0     Otrokovicky                             2:26:10     Tomas Rusek (29,CZE)                        none                            
CZE   22 Jul  Domazlice                     21              Domazlicky                              2:24:47     Tomas Rusek (29,CZE)                        none                            
CZE   ?? Aug  Upice                         23              Vitezove Ratiborickeho                  2:32:14     Jiri Novak (32,CZE)                         none                            
CZE   03 Sep  Prague                        12     37+0     European Championships                  2:11:57.5   Leonid Moseyev (25,RUS)                     none                            
CZE   09 Sep  Prostejov                                     n/a                                                                                                                             
CZE   16 Sep  Ostrava                       10              Ostravsky                               2:34:52     Tomas Rusek (30,CZE)                        none                            
CZE   21 Oct  Kromeriz                       6              Chribsky                                2:30:55     Wieslaw Olesiewicz (POL)                    none                            
Egypt
EGY   13 Feb  Cairo                                         n/a                                     2:26:54     nfn Kigigi (SUD)                            none                            
England
ENG   02 Apr  Redruth                        2              Duchy                                   2:25:12a    Hugh Jones (22,ENG)             3:09:25a    Leslie Watson (30,SCO)          
ENG   13 Apr  Swinderby                                     RAF Championships                       2:22:09     Norman Wilson (22,ENG)                                                      
ENG   ?? May  Cromford                       2              Matlock-White Peak                      2:44:01     Roger Woodward (ENG)                        none                            
ENG   07 May  Sandbach                       2              AAA                                     2:12:33     Anthony Simmons (29,WAL)                                                    
ENG   20 May  Ryde                          22      193      Isle of Wight                           2:26:45     Anthony Kearns (33,IRL)         2:55:08     Margaret Lockley (31,ENG)       
ENG   10 Jun  Windsor                       64    220+5     Polytechnic                             2:19:05     David Francis (ENG)             2:54:11     Gillian Horovitz (23,ENG)       
ENG   08 Jul  Milton Keynes                                 Milton Keynes                           2:20:10     Takeshi So (25,JPN)             2:51:09     Margaret Lockley (31,ENG)       
ENG   05 Aug  Morecambe                     15              Milk                                    2:19:58a    Anthony Kearns (34,IRL)                                                     
ENG   03 Sep  Rugby                                         Rugby                                   2:19:28     David Francis (ENG)             2:50:54     Rosemary Cox (23,ENG)           
ENG   17 Sep  Rotherham                                     Rotherham                               2:23:10     Dave Kelly (ENG)                2:58:23     Leslie Watson (30,SCO)          
              10
ENG   08 Oct  Guildford                                     Masters & Maidens                       2:36:17     P Barnett (ENG)                 3:48:25     Miriam Rosen (ENG)              
ENG   15 Oct  Middlesbrough                                 Cleveland                               2:19:11     Malcolm Mountford (23,ENG)                  none                            
ENG   28 Oct  Harlow                        14              Unigate                                 2:16:40     Paul John Eales (25,ENG)        2:59:32     Leslie Watson (30,SCO)          
ENG   03 Dec  Barnsley                       5              Barnsley                                2:22:47     Brian Pickersgill (32,ENG)      3:01:32     Leslie Watson (30,SCO)          
Spain
ESP   12 Mar  Barcelona                      1    147+3     Catalunya                               2:23:15     David Patterson (26,PA/USA)     3:55:33     Matilde Gomez (ESP)             
ESP   01 May  Laredo                                        Spanish Championships                   2:15:31     Antonio Romero (26,ESP)                                                     
ESP   21 May  Madrid                         1              Madrid                                  2:24:49     Juan Manuel Sanchez (ESP)       3:35:47     Matilde Gomez (ESP)             
ESP   16 Jul  Oyarzun                                       Oyarzun                                 2:21:00     Ian Thompson (28,ENG)           3:36:13     Michelle Poncet (FRA)           
ESP   24 Sep  Oviedo                                        n/a                                     2:17:05     Ricardo Ortega (25,ESP)                                                     
ESP   15 Oct  San Sebastian                  1              San Sebastian                           2:27:36     Jose Frechilla (ESP)            3:27:45     Rosa-Maria Talavera (16,ESP)    
Estonia
EST   09 Sep  Vandra                        23              Estonian Championship                   2:25:34.6   Aare Kuum (29,EST)                          none                            
Finland
FIN   21 May  Jyvaskyla                                     Finlandia                               2:24:50.4   Risto Lindstrom (FIN)           2:58:14     Jane Killion (29,NY/USA)        
FIN   28 May  Keuruu                                        Finnish Championships                   2:16:20.3   Ulf-Hakan Spik (26,FIN)                                                     
FIN   28 May  Seinajoki                      5              Seina                                                                                                                           
FIN   15 Jul  Mikkeli                                       International Military Champs           2:20:54     Vilho Paajanen (32,FIN)                                                     
FIN   22 Jul  Pietarsaari                    2              Jakob                                   2:20:57     Jorma Sippola (27,FIN)          3:02:30.9   Saara Rappi (41,FIN)            
FIN   27 Aug  Pori                                          n/a                                                                                 3:08:22     Anelma Pouttu (FIN)             
FIN   09 Sep  Oulu                                          n/a                                     2:19:18     Matti Hamalainen (33,FIN)                                                   
FIN   16 Sep  Lammi                                         n/a                                                                                 2:58:20     Aira Saarela (28,FIN)           
FIN   24 Sep  Turku                         31              Ruissalo                                2:25:19.8   Aimo Skukin (FIN)                                                           
FIN   22 Oct  Vantaa                        10    206+10    Korson Suurmaraton                      2:15:44     John McLaughlin (27,NIR)        3:09:24     Tuula Tammisto (37,FIN)         
              10
FIN   ?? Nov  Vammala                        4              Rautaveden                              2:42:xx     Pauli Arbelius (FIN)            3:09:xx     Liisa Arbelius (30,FIN)         
France
FRA   19 Mar  Evry                           4              Essonne                                 2:19:04     Jan Fjaerestad (24,NOR)         3:10:58     Josette Sommier (42,FRA)        
FRA   02 Apr  Cavaillon                                     n/a                                     2:28:39     Daniel Verney (FRA)                                                         
FRA   02 Apr  Chatellerault                  2              Chatellerault                           2:30:30     Ronald Donkin (38,ENG)          3:16:30     Raymonde Cournou (FRA)          
FRA   03 Apr  Montauban                                     Tarn et Garonne                         2:28:14     Bernard Duquerroy (29,FRA)      3:45:17     nfn Querrelles (FRA)            
FRA   09 Apr  Chateaudun                             95      n/a                                     2:32:25     Gerard Metayer (FRA)                                                        
FRA   15 Apr  Creil                                         Foret d'Halatte                         2:28:06     Yves Seigneuric (30,FRA)                                                    
FRA   16 Apr  Vandoeuvre                                    n/a                                     2:37:42     nfn Laurent (FRA)                                                           
FRA   23 Apr  Marseille                      5              Provence                                2:28:51     Sylvain Cacciatore (FRA)        4:03:00     R Herraiz (FRA)                 
FRA   23 Apr  Metz                           6     2834      Lorraine                                2:32:29     Dominique Boussat (FRA)         3:08:56     Jenny Raach (LUX)               
FRA   23 Apr  Riom                                   39      Riom                                    2:43:28     nfn Traccart (FRA)              4:12:35     Thérèse Lammelin (FRA)          
              10
FRA   30 Apr  Lievin                                        Lievin                                  2:19:14     Fernand Kolbeck (33,FRA)                                                    
FRA   30 Apr  Nogent-sur-Marne               3      197      Val de Marne                            2:27:13     Yves Seigneuric (30,FRA)        3:17:08     Fatima daCosta (FRA)            
FRA   13 May  Saint Affrique                        178      Saint Affrique                          2:35:43     nfn Benoit (FRA)                3:36:50     Nicole Rouan (FRA)              
FRA   15 May  Cierrey                        2              Cierrey                                 2:22:37     Daniel Fosse (38,FRA)           2:59:02     Daniele Faur-Riou (31,FRA)      
FRA   04 Jun  Angers                                        Anjou                                   2:27:34     Michel Ben (FRA)                3:36:44     Marie-Madeleine Bastard (FRA)   
FRA   11 Jun  Chateaudun                                    Chateaudun                              2:19:02     Paul Angenvoorth (32,GER)                                                   
FRA   17 Jun  Charavines                                    Lac Bleu                                2:42:20     Daniel Lacan (FRA)                                                          
FRA   18 Jun  Beauvais                                      n/a                                     3:02:10     nfn Michaut (FRA)                                                           
FRA   25 Jun  Aguitaine                                     Aguitaine                               2:25:46     Jean-Claude Sabatier (FRA)                                                  
FRA   27 Jun  Paris                          3      148      Paris                                   2:34:55     Gilbert Coutant (FRA)           3:26:15     nfn Lawrence (USA)              
              20
FRA   02 Jul  St Andre des Treoze Voies              90      Vendee                                  2:27:02     Stefan Soler (FRA)                                                          
FRA   16 Jul  Troyes                                130      Foret d'Orient                          2:22:46     Jean-Paul Didime (FRA)          3:18:09     Fatima daCosta (FRA)            
FRA   28 Jul  Liffre                               38+0     n/a                                     2:46:40     Claude Lehmann (FRA)                        none                            
FRA   10 Sep  Toul                                   68      Toul                                    2:43:35     Gilles Olray (FRA)                                                          
FRA   16 Sep  Brioude                              58+0     FSGT Championships                      2:31:05     Michel Bigot (GUY)                          none                            
FRA   01 Oct  Merignac                            133+0     French Championships                    2:16:33.6   Jean-Paul Gomez (33,FRA)                    none                            
FRA   01 Oct  Merignac                               97      French Veterans Championchips           2:30:40     nfn Query (FRA)                 3:26:34     Josette Sommier (43,FRA)        
FRA   ?? Oct  Agen                                          Agen                                    2:25:46.3   Jean-Claude Sabatier (FRA)                                                  
FRA   22 Oct  Neuf Brisach                   8              Neuf Brisach                            2:15:12.5   Ludwig Haefele (28,GER)         2:55:01     Margrit Meyer (32,SUI)          
FRA   12 Nov  Fontainebleau                         168      Fontainebleau                           2:26:02     Jean LePotier (FRA)             3:20:46     Marie Devlin (FRA)              
              30
Germany
GER   18 Feb  Husum                          7              Husumer Winter                          2:31:17     Gerd Menge (GER)                2:51:54     Lone Dybdal (22,DEN)            
GER   11 Mar  Kandel                         3      279      Bienwald                                2:21:08     Hans-Jurgen Eichberger (31,GER) 2:56:53.1   Wilma Rudolf (33,GER)           
GER   12 Mar  Huckelhoven                                   Huckelhoven                                                                         2:50:25.4   Heide Brenner (22,GER)          
GER   18 Mar  Berlin                                        n/a                                                                                                                             
GER   18 Mar  Furth                                         n/a                                     2:16:14.4   Reinhard Leibold (30,GER)       3:01:22.6   Ulrike Urban (26,GER)           
GER   ?? Mar  Bensberg                       5              Konigsforst                             2:33:40     Clovis Morales (33,HON)         3:23:36     Gertrud Lorenz (GER)            
GER   02 Apr  Erzhausen                      5              Nord Sud                                3:34:xxa    Gunther Stuckert (GER)                                                      
GER   06 May  Achern                                        n/a                                                                                 2:52:16     Doris Schlosser (33,GER)        
GER   06 May  Dulmen                        11              n/a                                                                                 2:53:40     Gisela Schneider (25,GER)       
GER   20 May  Altenau                                       n/a                                     2:18:07     Horst Wegner (32,GER)                                                       
              10
GER   20 May  Schmiedefeld am Rennsteig      1              Rennsteiglauf                           2:51:09a    Paul Krebs (36,GER)             3:27:01a    Ursula Weiss (GER)              
GER   21 May  Leinfelden                     4              Schonbuch                               2:32:02     Hans vanKasteren (NED)          3:21:22     Christa Quentin (39,GER)        
GER   27 May  Springe                        2              Springe-Deister                         2:41:37     K Michalski (GER)               3:59:36     Gudrun Schieke (GER)            
GER   10 Jun  Leipzig                        2    139+2     Leipzig                                 2:31:17     Detlef Kroplin (GER)            3:25:58     Irmgard Kretzschmar (GER)       
GER   17 Jun  Berlin                                        World Veterans Championships            2:25:20     Fritz Mueller (42,GER)          2:51:32.4   Liane Winter (35,GER)           
GER   24 Jun  Cottbus                                       East German Championships               2:14:57.4   Waldemar Cierpinski (27,GER)                                                
GER   30 Jul  Buhlertal                      6              Hornisgrinde                            2:39:58     Peter Reiher (38,GER)           3:17:03     Christel Heine (30,GER)         
GER   ?? Aug  Monschau                       2              Monschau                                2:41:56     Larry Reyes (GER)               3:50:02     Gertrud Lorenz (GER)            
GER   26 Aug  Herxheim                       7              Sudliche Weinstrasse                    2:18:15.3   Werner Dorrenbacher (23,GER)    2:56:47.1   Doris Schlosser (33,GER)        
GER   03 Sep  Berlin                         5    187+10    Berlin                                  2:20:02.6   Michael Spottel (22,GER)        2:57:09.0   Ursula Blaschke (46,GER)        
              20
GER   16 Sep  Naila                          3              Sparkassen                              2:46:26     Hans Gerdes (43,GER)                        none                            
GER   23 Sep  Steinwessen                                   West German Championships               2:17:29.2   Reinhard Leibold (31,GER)       2:38:32.8   Christa Vahlensieck (29,GER)    
GER   01 Oct  Kaiserslautern                                n/a                                                                                 3:03:26.6   Gertrud Huber (24,GER)          
GER   08 Oct  Braunlingen                   11   1755+117   Schwarzwald                             2:31:30.2   Lothar Lauffs (GER)             2:57:45     Liane Winter (36,GER)           
GER   14 Oct  Suderelbe                                     n/a                                     2:24:42     Nick Rose (26,ENG)              2:55:55     Christa Kloth (30,GER)          
GER   15 Oct  Hamburg                                       n/a                                                                                 3:02:55     Waltraud Bayer (39,GER)         
GER   ?? Oct  Essen                         16              Rund um den Baldeneysee                 2:24:16     Klaus Orthen (29,GER)           3:10:19     Leni Elbing (GER)               
GER   29 Oct  Frankfurt                                     Volks                                                                                                                           
GER   05 Nov  Lengenfeld                     9    121+1     Goltzschtal                             2:26:50.2   Dieter Wiedemann (GER)          4:05:49.1   Sigrun Macheleidt (GER)         
GER   03 Dec  Erzhausen                      5              Nord Sud                                3:34:xxa    Gunther Stuckert (GER)                                                      
              30
Greece
GRE   06 Apr  Athens                        16              Olympic Day                             2:21:40.4a  Nikolay Penzin (27,KAZ)                     none                            
GRE   27 May  Athens                                        Spirit of Pheidippides                  n/aa        Chuck Smead (26,CO/USA)         n/aa        Joan Ullyot (37,CA/USA)         
GRE   13 Aug  Thessaloniki                  38              Balkan Games                            2:24:20     Vasil Lechev (24,BUL)                                                       
GRE   09 Oct  Athens                         7              Athens Popular                          2:27:22a    Danny Flynn (AUS)               4:47:00a    Alexandra Fili (GRE)            
Guam
GUM   01 Apr  Mangilao                       7     38+1     Guam                                    2:55:47     Ken Weant (_ww)                 3:10:39     Betty Boppart (GUM)             
Hungary
HUN   03 Jun  Miskolc                                       Miskolc                                 2:17:25     Ferenc Szekeres (31,HUN)                                                    
HUN   22 Jul  Szeged                        22              International Friendship                2:19:01     Janusz Wasowski (32,POL)        2:59:49     Inge Habel (GER)                
HUN   29 Oct  Budapest                      18              Csepeli Nemzetkozi                      2:16:38.8   Ferenc Szekeres (31,HUN)        3:02:21     Agnes Sipka (24,HUN)            
India
IND   ?? ???  Poona                                         n/a                                     2:22:22     Sardul Singh (IND)                          none                            
IND   28 May  Jalandhar                                     Indian Championships                    2:11:59.4   Shivnath Singh (31,IND)                                                     
IND   12 Nov  Patiala                                       Patiala                                 2:15:36     Shivnath Singh (32,IND)                                                     
IND   ?? ???  Delhi                                         n/a                                     2:20:08     T T John (IND)                              none                            
Isle of Man
IOM   ?? Aug  Ramsey                         2              Isle of Man                             2:48:45     Derek Harrison (GBR)                        none                            
Iran
IRI   ?? ???  Tehran                               30+4     n/a                                     2:41:10     Moharram-Ali Yaftian (IRI)      3:43:30     Marlies Schaetzke (GER)         
Ireland
IRL   18 Jun  Tullamore                                     Irish Championships (BLE)               2:23:19     Richard Hooper (21,IRL)                                                     
Iraq
IRQ   04 Mar  Bagdad                                        Arabian Games                           2:20:05x    Abdelmajid Mada (24,ALG)                    none                            
Israel
ISR   30 Dec  Tiberias                       2              Sea of Galilee                          2:14:02     Kevin Shaw (26,RSA)             3:08:18     Claire Taylor (RSA)             
Italy
ITA   15 Jan  Monza                          7              Monza                                   2:22:51     Paolo Accaputo (33,ITA)         2:54:16     Maria Pia d'Orlando (43,ITA)    
ITA   19 Mar  Sommariva del Bosco            2              Sommariva del Bosco                     2:21:26a    Gianpaolo Messina (20,ITA)                  none                            
ITA   ?? Apr  Russi                          2              Lamone                                  2:27:05x    Giuliano Palli (ITA)                                                        
ITA   30 Apr  Rome                                          Italian Championships                   2:16:46     Massimo Magnani (26,ITA)                                                    
ITA   07 May  Florence                       6              Chianti                                 2:40:20     Carlo Betti (ITA)               4:17:10     Fiorenza Cioni (ITA)            
ITA   14 May  Verona                                        n/a                                     2:32:35     Giovanni Panetto (ITA)          3:22:36     Agostina Comencini (ITA)        
ITA   21 May  Pisa                                          Italian Veterans Championships          2:41:40     Emilio Giribon (40,ITA)         4:12:29     Dagmar Falkenstein (39,ITA)     
ITA   23 Sep  Borgo San Lorenzo              5              Mugello                                 2:40:07     Francesco Galeotti (ITA)        3:32:24     Lucia Soranzo (29,ITA)          
ITA   23 Sep  Viareggio                                     World Veterans Championships            2:27:31     Giampaolo Pavanello (ITA)                                                   
ITA   ?? Oct  Bovolone                       4              Unione Marciatori Veronesi              2:27:41     Mario Viviani (ITA)             3:46:25     A Foresti (ITA)                 
              10
ITA   15 Oct  Paestum                        5              Templi                                  2:24:05a    Giuseppe Moretti (28,ITA)                   none                            
ITA   ?? Oct  Aurisina                       1              Carso                                   2:28:42     Domenico d'Adamo (ITA)                      none                            
ITA   26 Nov  Calderara di Reno              2              Tre Comuni                              2:28:04     Gianni Ambrosini (ITA)          n/a         Giuseppina Randi (ITA)          
ITA   17 Dec  Vallecrosia                   11              Vallecrosia                             2:25:34     Luciano Mazzanti (27,ITA)                   none                            
ITA   31 Dec  Rome                          14              San Silvestro                           2:23:42     Benito Tulli (35,ITA)                       none                            
Japan
JPN   05 Feb  Beppu                         26    145+0     Beppu-Oita                              2:09:05.6   Shigeru So (25,JPN)                         none                            
JPN   11 Feb  Katsuta                       26              Katsuta                                 2:15:26     Hisaji Sugaya (25,JPN)          3:11:41     Yumiko Fujii (JPN)              
JPN   12 Feb  Kyoto                                         Kyoto                                   2:16:00.4   David Chettle (26,AUS)                                                      
JPN   18 Feb  n/a                                   0+394   Tama-ko                                             none                            3:10:48     Ichiko Sotozono (JPN)           
JPN   19 Feb  Maebashi                      12              Gunma                                   2:22:07.0   Kazuo Saito (30,JPN)                        none                            
JPN   26 Feb  Naha                          24              Shinpo Naha                             2:29:19.8   Kenichi Yamamoto (26,JPN)                   none                            
JPN   05 Mar  Kochi                         32              Koshin                                  2:24:18     Masatoshi Yoshiyanagi (JPN)                 none                            
JPN   12 Mar  Nobeoka                       16              Nobeoka                                 2:18:15.4   Koji Muchima (25,JPN)                       none                            
JPN   12 Mar  Toyohashi                     26              Chunichi                                2:21:00     Koichi Teshima (JPN)                        none                            
JPN   26 Mar  Nagano                        21              Shinmai                                 2:22:04.0   Tomio Ito (27,JPN)                          none                            
              10
JPN   09 Apr  Fukui                         20              Fukui Chunichi                          2:26:27.4   Yoshio Yamamoto (28,JPN)                    none                            
JPN   16 Apr  Tokyo                               344+0     n/a                                     3:10:48     Ichiko Sotozono (JPN)                       none                            
JPN   23 Apr  Otsu                          33              Biwa-ko                                 2:15:15.4   Takeshi So (25,JPN)                         none                            
JPN   15 Sep  Tamatsukuri                   21              Tamatsukuri Mainichi                    2:28:42.6   Susumu Sato (29,JPN)                        none                            
JPN   03 Dec  Fukuoka                       32     80+0     Fukuoka                                 2:10:21.0   Toshihiko Seko (22,JPN)                     none                            
JPN   24 Dec  Hofu                           9              Hofu                                    2:15:06.4   Yutaka Taketomi (24,JPN)                    none                            
Korea
KOR   19 Mar  Seoul                         15              Dong-A                                  2:17:01     Cha-Wan Kim (29,KOR)                        none                            
Latvia
LAT   06 May  Kuldiga                                       Latvian Championships                   2:27:24.8   Peteris Krumins (31,LAT)                                                    
Luxembourg
LUX   03 Jun  Echternach                                    Luxembourg Championship                 2:28:27.4   Herbert Kosmala (34,LUX)                    none                            
Mexico
MEX   ?? Dec  Mexicali                      13              Gobernador                              n/a         Ricardo Alarcon (CA/USA)                    none                            
New Caledonia
NCL   10 Jul  Noumea                         5              n/a                                     2:38:46     Denis Alcade (45,NCL)                       none                            
Netherlands; The
NED   08 Jan  Rotterdam                                     n/a                                     2:35:51.9   Steef Kijne (32,NED)                        none                            
NED   04 Feb  Apeldoorn                      5    608+13    Midwinter                               2:16:00     Ko vanderWeijden (32,NED)       2:52:27     Claire Spauwen (27,NED)         
NED   20 Mar  Schoorl                        1              Schoorl                                 2:36:20     Joop Keyzer (NED)                           none                            
NED   15 Apr  Maassluis                      9    198+2     Westland                                2:16:11     Veli Balli (28,TUR)             3:32:05     Tine Bronswijk (31,NED)         
NED   27 May  Utrecht                        1              U N                                     2:25:07     Cees Verhoef (NED)                                                          
NED   10 Jun  Sneek                                         Dutch Championships                     2:14:01     Jan Fjaerestad (24,NOR)         3:07:33     Anneke Zeinstra (31,NED)        
NED   29 Jul  Noordwijkerhout                               Noordwijkerhout                         2:28:37     Ko vanderWeijden (33,NED)                                                   
NED   15 Oct  Maastricht                                    Maastricht                              2:22:35     Cor Vriend (28,NED)             3:26:43     Plonie Scheringa (37,NED)       
Northern Ireland
NIR   19 Aug  Belfast                       33              Belfast                                 2:27:11     Fred Howell (ENG)                           none                            
Norway
NOR   08 Jul  Balestrand                                    Norwegian Championships                 2:19:17     Jan Fjaerestad (24,NOR)                                                     
NOR   22 Oct  Drammen                        3              Drammen                                 2:15:36x    Oyvind Dahl (27,NOR)            2:48:09x    Sissel Grottenberg (22,NOR)     
NOR   29 Oct  Trondheim                     10              Student                                 2:22:12     Ingolf Wallestad (26,NOR)                   none                            
New Zealand
NZL   11 Mar  Hastings                                      New Zealand Championships               2:17:33     Paul Ballinger (24,NZL)                                                     
NZL   ?? ???  Ashburton                           160+0     Mount Hutt-Ashburton                    2:32:56x    Kevin Hamilton (31,NZL)                     none                            
NZL   22 Apr  Rotorua                       14              Fletcher Challenge                      2:22:11     Melville Radcliffe (NZL)        3:20:11     Christine Munro (NZL)           
NZL   ?? Jun  Christchurch                                  Sedley Wells                            2:23:14     Tony Goode (24,NZL)             3:01:03     Penny Kissock (NZL)             
NZL   26 Aug  Auckland                      14              Reidbuilt-Calliope                      2:26:53     Scott Thompson (NZL)                                                        
NZL   21 Oct  Hamilton                      14              Eclipse-Fountain City                   2:16:21     Tony Goode (25,NZL)             2:50:43     Rosemary Bell (NZL)             
NZL   ?? ???  Invercargill                  26              Winstone Southland                      2:29:43a    Brendon Pauley (NZL)            3:14:42a    Robyn Winter (NZL)              
NZL   12 Nov  Auckland                      22      152      Choysa                                  2:13:49     Ian Thompson (29,ENG)           2:44:11     Gillian File (23,NZL)           
NZL   ?? Dec  Feilding                      24              Feilding                                2:47:40     P Goggin (NZL)                              none                            
Panama
PAN   18 Feb  Gamboa                                 40      n/a                                     2:55:22     Richard Silfies (USA)           4:02:01     Susan Beldus (16,CO/USA)        
PAN   ?? Nov  Panama City                    2              Panama City                             2:52:50     Richard Silfies (USA)                       none                            
Philippines
PHI   ?? May  Tarlac                         5              Milo                                    2:37:14     Justo Tabunda (PHI)                         none                            
Poland
POL   28 May  Debno                         10     75+0     Debno Lubuskie                          2:15:27.0   Ryszard Marczak (32,POL)                    none                            
POL   20 Aug  Otwock                               81+0     Otwock                                  2:14:51.4   Andrzej Jarosiewicz (30,POL)                none                            
Portugal
POR   09 Apr  Faro                                          Portuguese Championships                2:15:17.4   Anacleto Pinto (30,POR)                                                     
French Polynesia
PYF   03 May  Papetoai                                      Moorea                                  3:20:15     nfn Maraero (PYF)                           none                            
PYF   31 Aug  Pirae                          2              South Pacific Championships             2:31:10     Alain Lazare (26,NCL)                       none                            
Romania
ROM   21 Oct  Buzau                                         Romanian Championships                  2:23:29.4   Gheorghe Motorca (22,ROM)                                                   
South Africa
RSA   04 Feb  Johannesburg                          788      Southern Transvaal Championship         2:24:48     Gordon Shaw (25,RSA)            4:02:29     V Pienaar (RSA)                 
RSA   25 Feb  Cape Town                     15              Peninsula                               2:32:43     Brian Chamberlain (28,RSA)      3:37:36     Janet Bailey (RSA)              
RSA   04 Mar  East London                    5              Buffalo                                 2:20:50x    Gordon Shaw (25,RSA)            3:59:44x    Estelle Tiltman (RSA)           
RSA   04 Mar  Oudtshoorn                     3              Cango                                   2:35:14x    Jorrie Jordaan (RSA)                        none                            
RSA   04 Mar  Pretoria                       5              Pretoria                                2:25:42     Paul Ascani (RSA)               3:28:42     Lettie vanZyl (RSA)             
RSA   12 Mar  Glenmore Beach                 3              Banana                                  2:36:00a    Dave Ryan (RSA)                                                             
RSA   12 Mar  Vereeniging                    3              Vaal                                    2:28:02     Johannes Thobejane (26,RSA)     4:02:27     Cheryl Jorgenson (RSA)          
RSA   18 Mar  Standerton                     1              Standerton Goldi                        2:27:30     Frans Koos (RSA)                                                            
RSA   02 Apr  Durban                        18              Savages                                 n/a         B Gerber (RSA)                              none                            
RSA   08 Apr  Verwoerdburg                   2              Wally Hayward                           2:29:07     Paul Ascani (RSA)                           none                            
              10
RSA   15 Apr  East London                   18              Border Championships                    2:48:09     Rob Joiner (RSA)                            none                            
RSA   ?? ???  Durban                                        Westville                               2:22:50     Geoff Bacon (35,RSA)                                                        
RSA   29 Apr  Welkom                                        Welkom                                  2:20:08     Gabashane Rakabaele (29,LES)                                                
RSA   18 Jun  Hillcrest                      1              Villagers                               2:36:13     Graham Farrell (RSA)                        none                            
RSA   05 Aug  East London                    1              Border Masters                          2:35:12a    Herman vanderWilt (RSA)                     none                            
RSA   13 Aug  Johannesburg                  33              Jackie Gibson                           2:29:18     Alan Robb (RSA)                 3:45:33     Lettie vanZyl (RSA)             
RSA   04 Sep  Brakpan                       23              Golden Reef                             2:26:40a    Brian deLacy (RSA)              3:25:46a    Claire Taylor (RSA)             
RSA   04 Sep  Kimberley                      8              Diamond                                 2:26:17     Kevin Flanegan (24,RSA)         4:00:07     Thea Claasen (RSA)              
RSA   10 Sep  Durban                        45              Durban Athletic Club                    2:21:06     Craig Hepburn (23,RSA)                      none                            
RSA   16 Sep  Stellenbosch                                  n/a                                     2:15:25.8   Brian Chamberlain (29,RSA)                                                  
              20
RSA   14 Oct  King William's Town           14              Kaffrarian                              2:19:53x    John Halberstadt (29,RSA)       4:38:36x    Bobby Kerr (RSA)                
RSA   21 Oct  Bredasdorp                     1              Foot of Africa                          2:43:20a    Stephen Donald (19,RSA)                     none                            
RSA   21 Oct  Springs                                       South African Championships             2:19:36     John Halberstadt (29,RSA)                                                   
RSA   04 Nov  Queenstown                     2              Bongolo                                 2:41:55     Herman vanderWilt (RSA)                     none                            
RSA   25 Nov  Stellenbosch                   1      214      Winelands                               2:22:07     John Halberstadt (29,RSA)       3:33:52     Ann Jackson (RSA)               
Russia
RUS   ?? Jan  Saint Petersburg               9              Mezhdunarodny Doroga Zhizni             2:24:35     NIkolay Klyukovkin (RUS)                                                    
RUS   12 May  Kaliningrad                                   Kaliningrad                             2:16:01.5   Aleksandr Akkusin (25,RUS)                                                  
RUS   25 Jun  Moscow                                        Soviet Championships                    2:16:48.5   Yuriy Laptyev (29,KAZ)                                                      
RUS   28 Aug  Cherkessk                                     n/a                                     2:19:53     Viktor Krauze (27,RUS)                      none                            
RUS   14 Oct  Sochi                                         n/a                                     2:19:37.1   Anatoliy Aryukov (25,RUS)                                                   
Scotland
SCO   03 Jun  Edinburgh                                     Scottish Championships                  2:23:07     Ian MacIntosh (34,SCO)                                                      
Switzerland
SUI   23 Apr  Schaffhausen                                  Swiss Championships                     2:21:44     Albrecht Moser (33,SUI)         2:59:38     Marijke Moser (31,SUI)          
SUI   07 May  Biel                                          n/a                                     2:25:26     nfn Hafliger (26,SUI)           3:16:49     nfn Halbroth (GER)              
SUI   03 Sep  Riehen                         3              Basler                                  2:25:03     A Siegenthaler (SUI)            2:59:36     Margrit Meyer (32,SUI)          
SUI   ?? Sep  Nidau                         15              Rund um den Bielersee                   2:33:xx     Hans Rettemeier (SUI)           3:07:xx     Ingrid Graf (35,SUI)            
SUI   15 Oct  Cormondes                              38      n/a                                     2:35:01     nfn Gorbet (SUI)                                                            
SUI   12 Nov  Frauenfeld                                    n/a                                     2:46:55     Albrecht Moser (33,SUI)                                                     
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                    14              Frauenfelder Militarwettmarsch          2:46:55     Albrecht Moser (33,SUI)                     none                            
Slovakia
SVK   20 May  Nove Mesto Nad Vahom          16     74+0     Povazsky                                2:33:00.0   Antonin Rohacek (32,CZE)                    none                            
SVK   17 Jun  Vranov nad Toplou             12     50+0     Zemplinsky                              2:31:12     Tomas Rusek (29,CZE)                        none                            
SVK   05 Aug  Banska Bystrica                4     70+0     SNP                                     2:20:53.2a  Viktor Zubov (25,RUS)                       none                            
SVK   01 Oct  Kosice                        53     85+0     Kosice                                  2:13:34.5   Chun-Son Go (26,PRK)                        none                            
SVK   15 Oct  Liptovsky Mikulas              2     40+0     Liptovsky                               2:41:28.4   Jan Piecka (32,SVK)                         none                            
SVK   28 Oct  Trnava                         1              Malokarpatsky                           2:56:21     Jan Kminiak (29,CZE)                                                        
Sweden
SWE   12 Mar  Vallingby                      8              Vallingby                               2:20:19     Michael Rowland (35,WAL)        3:19:06     Irene Göllas (SWE)              
SWE   15 Apr  Malmo                                         n/a                                     2:23:29     Jorn Lauenborg (33,DEN)                                                     
SWE   04 Jun  Umea                                          Swedish Championships                   2:18:33x    Hans-Ingemar Jonsson (35,SWE)                                               
SWE   02 Jul  Hindas                                        n/a                                                                                                                             
SWE   ?? Sep  Umea                           6              Umea                                    2:32:31     Kurt Andersson (27,SWE)                     none                            
SWE   22 Oct  Stockholm                                     Stockholm                               2:18:10x    Gunnar Holm (29,SWE)                                                        
SWE   18 Nov  Goteborg                       6              Goteborg                                2:19:42     Lars-Ove Enqvist (33,SWE)       3:06:43     Liisa Arbelius (30,FIN)         
Tanzania
TAN   25 Sep  Dar Es Salaam                                 n/a                                     2:18:53.4x  Emmanuel Ndiemandoi (21,TAN)                none                            
Thailand
THA   17 Dec  Bangkok                        6              Asian Games                             2:15:29.7   Mineteru Sakamoto (26,JPN)                  none                            
Turkmenistan
TKM   03 Dec  Askhabad                                      n/a                                     2:18:30     Aleksandr Gotskiy (31,BLR)                  none                            
Trinidad and Tobago
TRI   11 Jun  Arima                                         AAA Championship                        2:46:58.2a  Rudy Maraj (TRI)                            none                            
Turkey
TUR   19 May  Ankara                                        Turkish Championships                   2:23:12     Sadik Salman (20,TUR)                                                       
Ukraine
UKR   08 Oct  Uzhgorod                                      n/a                                     2:17:23     Vladimir Bugrov (33,BLR)                    none                            
UKR   29 Oct  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:16:04     Gennadiy Kosaryev (27,RUS)                                                  
United States
USA   14 Jan  San Diego CA                  14     1777      Mission Bay                             2:19:14     David Frickel (23,CA/USA)       2:54:06     Martha Cooksey (23,MO/USA)      
USA   14 Jan  Bethel NC                      3       54      North Carolina                          2:34:02     Ed Hereford (NC/USA)            3:53:23     Nancy Capowaki (USA)            
USA   14 Jan  Canyon TX                      2       32      Palo Duro Canyon                        2:42:06     Michael Jenkins (USA)           3:59:19     Annabell Morin (18,TX/USA)      
USA   21 Jan  Denton TX                      7     22+0     North Texas State University            2:32:05     Kyle Heffner (23,TX/USA)                    none                            
USA   21 Jan  Houston TX                     6    546+27    Houston                                 2:17:11     Ron Tabb (23,CA/USA)            3:01:54     Peggy Kokernot (24,TX/USA)      
USA   22 Jan  Saratoga CA                    6      646      Paul Masson                             2:20:06     Brian Maxwell (24,CA/CAN)       3:03:05     Carol Dickinson (CA/USA)        
USA   22 Jan  Atlanta GA                    15    152+6     Atlanta                                 2:27:57     Phil Bonfiglio (26,TN/USA)      3:17:39     Sally Applegate (23,OH/USA)     
USA   28 Jan  New Orleans LA                13      357      Mardi Gras                              2:22:42     Ron Tabb (23,CA/USA)            2:59:55     Doone Riley (20,CAN)            
USA   29 Jan  Orange CA                      8      438      World Masters                           2:18:41x    Joseph Carlson (26,CA/USA)      2:52:34x    Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   04 Feb  Bakersfield CA                 4       60      Bakersfield                             2:27:59     Ray Rubio (CA/USA)              3:42:20     Brenda Villaneuva (CA/USA)      
              10
USA   04 Feb  Columbia SC                    2      248      Carolina                                2:18:59     Lee Fidler (28,NC/USA)          3:06:54     Carol Geig (20,NH/USA)          
USA   05 Feb  Las Vegas NV                  12      123      Las Vegas                               2:32:27a    Don Ocana (27,CA/USA)           2:57:27a    Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   05 Feb  Memphis TN                     1       51      Memphis Express                         2:24:15     Terry Gallagher (32,MA/USA)     3:21:51     Wendy Truska (16,TN/USA)        
USA   11 Feb  Fort Leonard Wood MO                   15      Fort Wood Ozark                                                                                                                 
USA   11 Feb  State College PA               6       51      Nittany Valley                          2:36:26     Jeff Bradley (25,PA/USA)        3:05:54     Liz Cunningham (USA)            
USA   11 Feb  Oak Ridge TN                   5       57      Smoky Mountain                          2:29:55     Marshall Adams (33,NC/USA)      3:07:56     Mary Lindahl (USA)              
USA   12 Feb  Newbury Park CA                3      194      Hidden Valley                           2:28:59     Bruce Dewsberry (23,CA/USA)     3:03:39     Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   12 Feb  San Mateo CA                   8    283+22    West Valley                             2:17:16     Duncan Macdonald (29,HI/USA)    3:17:34     Lucy Kaplan (39,CA/USA)         
USA   18 Feb  Tucson AZ                     10      184      Admission's Day                         2:21:41     Walter Blair Johnson (25,AZ/USA 3:10:25     Margie Lopez (18,AZ/USA)        
USA   18 Feb  Fort Walton Beach FL           7       54      Valentine Festival                      2:46:50     Dale Eiriksson (USA)            3:14:45     Becky Sears (USA)               
              20
USA   19 Feb  Miami FL                              121      Greater Miami                           2:31:23     Pat Chmiel (USA)                3:48:59     Lydi Pallares (FL/USA)          
USA   19 Feb  Beltsville MD                 17      307      Washington's Birthday                   2:22:14     Robert Doyle (28,MA/USA)        3:09:30     Janet Norem (USA)               
USA   25 Feb  Porterville CA                 2     15+0     Porterville                             2:39:17     Dennis Stansauk (USA)                       none                            
USA   25 Feb  Seaside OR                     9   1223+134   Trail's End                             2:21:44     Sam Williams (35,WA/USA)        2:47:02     Irene Griffith (17,WA/USA)      
USA   26 Feb  Brockton MA                   13      174      Plodders                                2:36:44     Rick Krause (USA)               3:14:39     Mary Creedon (USA)              
USA   26 Feb  Saint Louis MO                 6      386      Third Olympiad                          2:16:35     Ron Tabb (23,CA/USA)            3:23:18     Nancy Rollins (31,IN/USA)       
USA   04 Mar  Chico CA                       2      219      Bidwell Classic                         2:30:27     James Barker (31,CA/USA)        3:01:18     Merill Cray (CA/USA)            
USA   04 Mar  Gainesville FL                 7      183      Florida Relays                          2:17:23     Brian Quinn (24,NY/USA)         3:05:09     Carol McArthur (USA)            
USA   04 Mar  Edgewood MD                    2       28      Last Train to Boston                    2:33:52     Joe Skaja (28,CAN)              4:03:02     Karen Cassidy (OK/USA)          
USA   04 Mar  Galveston TX                   9      220      Galveston                               2:29:51     Clint Mericle (24,TX/USA)       3:23:31     Vanessa Vajdos (26,TX/USA)      
              30
USA   04 Mar  Texarkana TX                           21      Gene Vann Bi-State                      2:50:13t    John Stowers (49,TX/USA)        4:18:14     Deb Sullivan (USA)              
USA   05 Mar  Middleton CT                   7      116      John W English                          2:34:30     George Straznitskas (CT/USA)    3:20:43     Kiki Sweigart (26,CT/USA)       
USA   05 Mar  Delaware City DE               1      114      Minuteman                               2:30:02     Dan Rincon (25,MD/USA)          3:17:47     Debbie Parks (USA)              
USA   05 Mar  Carmel IN                      9       77      Windy                                   2:32:51     John Roscoe (22,IN/USA)         3:34:23     Nancy Denniston (27,TX/USA)     
USA   05 Mar  Lincroft NJ                    2       51      Monmouth                                2:35:17     Dave Burgess (USA)              4:23:33     Francine Rabinowitz (USA)       
USA   05 Mar  Albany NY                      5     73+0     Hudson-Mohawk Winter                    2:33:10     Richard Field (22,USA)                      none                            
USA   05 Mar  Rome NY                        5       28      Heart                                   2:32:11     Leigh Walker (USA)              4:09:49     Dana Brennan (USA)              
USA   05 Mar  Toledo OH                      6      113      Heartwatchers                           2:37:34at   Chris Altmaier (USA)            3:25:50a    Lorna Richey (19,OH/USA)        
USA   05 Mar  Pittsburgh PA                  2       86      Boston Qualifier                        2:29:30     Max Barr (ON/CAN)               3:18:35     Susan Hollick (PA/USA)          
USA   05 Mar  Trexlertown PA                 2      205      Prevention                              2:31:38     Louis Gunderman (25,PA/USA)     3:38:25     Donna Anderson (18,NY/USA)      
              40
USA   05 Mar  Huntington WV                                 Hall of Fame                            2:19:06x    John Frazier (USA)              4:34:01x    Sharon Fosselman (USA)          
USA   11 Mar  Los Alamitos CA                3      254      Los Alamitos                            2:31:39     Frank Duarte (CA/USA)           2:47:07     Celia Peterson (18,IN/USA)      
USA   11 Mar  Savannah GA                    1              March of Dimes                          2:46:09     Brian Davis (USA)               5:08:02     Debra Goldsmith (USA)           
USA   12 Mar  Irvine CA                              13      Executive Share- I                      2:36:54     Mike Sayward (CA/USA)           4:00:00     Francine Solomon (24,USA)       
USA   12 Mar  Kaanapali HI                  23      373      Maui                                    2:26:30a    Steve Sobaje (21,HI/USA)        3:11:01a    Nancy Jo Skrimstad (20,HI/USA)  
USA   12 Mar  Lowell MA                      2      492      VFW Post 662                            2:18:26     Dave Severance (19,NH/USA)      3:14:47     Jennifer Rice (USA)             
USA   12 Mar  West Bloomfield MI                    110      West Bloomfield                         2:24:55     Robert Hunt (USA)               4:10:41     Sue Cuthbertson (USA)           
USA   12 Mar  Athens OH                     11      123      Athens                                  2:28:19.3   William Haviland (27,OH/USA)    3:37:48     Maureen Keller (PA/USA)         
USA   18 Mar  Los Angeles CA                                Los Angeles Police                      2:30:12     Ken Moffitt (25,CA/USA)         2:58:08     Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   18 Mar  Virginia Beach VA              6      546      Shamrock                                2:29:15     David Thompson (USA)            3:20:48     Jennifer Rood (16,MD/USA)       
              50
USA   19 Mar  Atlanta GA                     1      0+136   Avon                                                none                            2:46:26     Martha Cooksey (23,MO/USA)      
USA   19 Mar  Ithaca NY                      8       56      Boston Qualifier                        2:39:06     Bruce Talbot (USA)              3:26:09     Margaret Weaver (18,NY/USA)     
USA   25 Mar  Booneville AR                 11       81      Arkansas                                2:30:36     James Gudgel (30,AR/USA)        3:27:49     Pat Wyatt (USA)                 
USA   25 Mar  Tulsa OK                       8      117      Oil Capital                             2:27:49     Frank Canez (20,OK/USA)         3:27:35     Donna Wright (OK/USA)           
USA   02 Apr  Lakeport CA                           105      Clear Lake                              2:39:28     Noel Linicome (USA)             3:28:55     Daphne Dunn (31,CA/USA)         
USA   02 Apr  Loma Linda CA                  2       57      Orange Grove                            2:39:43     Stuart Bodin (USA)              3:09:41     Marie Albert (19,CA/USA)        
USA   02 Apr  Cedar Falls IA                 6       44      University of Northern Iowa             2:40:23     Kim Sprain (21,IA/USA)          3:08:40     Stacy Roberts (USA)             
USA   02 Apr  Walla Walla WA                         65      Interstate                              2:41:19     Vic Gilliland (USA)             4:03:03     Robin Young (USA)               
USA   08 Apr  Orange CA                      1      621      Orange County                           2:29:03     Jeff Dettmer (17,CA/USA)        3:01:45     Sandra Kiddy (41,CA/USA)        
USA   08 Apr  Tallahasse FL                  4       19      Forest                                  2:39:xx     Tim Simpkins (USA)              3:45:xx     Donna Glotzbach (USA)           
              60
USA   08 Apr  Abilene TX                     1       52      Great Southwest                         2:46:35     Tom Mayfield (39,TX/USA)        4:09:xx     Kim Linton (USA)                
USA   08 Apr  Austin TX                      4      118      Texas Relays                            2:27:04     George Mason (22,FL/USA)        3:29:08     Maggie Rust (26,TX/USA)         
USA   08 Apr  Blaine WA                     10    141+4     Birch Bay                               2:26:17     Matt Yeo (23,CA/USA)            3:26:05     Judy Groombridge (38,WA/USA)    
USA   09 Apr  Avalon CA                      1       39      Catalina Island                         2:55:10a    Bill McDermott (26,CA/USA)      3:54:28a    Paulette Halel (23,CA/USA)      
USA   09 Apr  East Meadow NY                21     1086      Long Island                             2:22:47.5   Justin Gubbins (NY/USA)         3:09:30.1   Emily Trejbal (CZE)             
USA   17 Apr  Boston MA                     81   3885+186   Boston                                  2:10:14a    Bill Rodgers (30,MA/USA)        2:44:52a    Gayle Barron (33,GA/USA)        
USA   22 Apr  DeKalb IL                      1      148      DeKalb                                  2:32:59     Jesse Garcia (27,WI/USA)                                                    
USA   22 Apr  Lawrence KS                    9      226      Kansas Relays                           2:20:01     Robert Busby (28,MO/USA)        3:19:38     Julie Bednar (USA)              
USA   23 Apr  Walnut CA                              98      Mount SAC Relays                        2:26:52     Walt Waltmire (USA)             3:40:23     Delia Burke (USA)               
USA   24 Apr  Philadelphia PA                6      240      Penn Relays                             2:23:51     Marty Sudzina (26,PA/USA)       3:14:49     Ann Davis (USA)                 
              70
USA   29 Apr  Fayetteville AR                2       42      Hogeye                                  2:47:06     John Gaston (21,LA/USA)         3:46:02     Kathy Royce (AR/USA)            
USA   29 Apr  Des Moines IA                 10      805      Drake Relays                            2:15:19     Charles McMullen (26,CA/USA)    2:47:46     Janice Arenz (27,MN/USA)        
USA   30 Apr  Frederick MD                   1      359      Life and Health                         2:31:05     Bruce Dewsberry (23,CA/USA)     3:28:19     Meredith Hackman (USA)          
USA   06 May  Saginaw MI                     1      275      Saginaw Bay                             2:24:03     Bill Stewart (35,MI/USA)        3:20:36     Sandra Ruohoniemi (USA)         
USA   06 May  Brigham City UT                4      300      Golden Spike                            2:33:11a    Steve Naylor (UT/USA)           3:18:19a    Jane Wipf (20,UT/USA)           
USA   07 May  Weott CA                       7     1552      Avenue of the Giants                    2:18:17     Walter Blair Johnson (25,AZ/USA 2:51:21     Judy Leydig (27,CA/USA)         
USA   07 May  Denver CO                     12      751      United Bank Mile High                   2:30:53     Skip Houk (36,CA/USA)           3:11:51     Pam Olsen (USA)                 
USA   07 May  Raleigh NC                     8       77      Occidental International Masters        2:43:20     Thomas Robinson (USA)           3:54:52     Jan Joesting (USA)              
USA   13 May  Gilboa OH                              60      Gilboa                                  2:45:28     Mark Lisak (20,CO/USA)          3:44:54     Melanie Newcome (USA)           
USA   13 May  Green Bay WI                   1     16+0     Barefoot                                2:36:44     Jeff Pullen (USA)                           none                            
              80
USA   14 May  Girdwood AK                    2      196      Glacier                                 2:43:38     Eric Skidmore (30,AK/USA)       3:31:30     Marcie Trent (60,AK/USA)        
USA   14 May  Irvine CA                      9      196      Senior Olympics                         2:35:33     Dennis Fridly (32,NV/USA)       3:15:33     Francine Solomon (24,USA)       
USA   14 May  Lincoln NE                     1      301      Lincoln                                 2:19:43     Clifford Karthauser (25,NE/USA) 3:23:37     JoAnn Owens (USA)               
USA   14 May  Liverpool NY                   9      275      Burger King                             2:30:18     Louis Gunderman (25,PA/USA)     3:08:35     Susan Kahler (23,NY/USA)        
USA   14 May  Yonkers NY                    54      548      Yonkers                                 2:28:30     Fritz Mueller (41,GER)          3:01:29     Nina Kuscsik (39,NY/USA)        
USA   14 May  Cleveland OH                   3      815      RevCo                                   2:15:02     Tom Fleming (26,NJ/USA)         2:47:01     Jacqueline Hansen (29,CA/USA)   
USA   ?? May  Fort Huachuca AZ               3              Mule Mountain                           2:41:00a    Leonard Suarez (29,AZ/USA)      3:41:00a    Lynn Martin (USA)               
USA   20 May  Plattsburgh NY                 8      278      Champlain Valley                        2:37:44a    John Balser (28,CT/USA)         3:40:35a    Chris Stowe (VT/USA)            
USA   20 May  Dayton OH                               5      Super Kilo Day                                                                                                                  
USA   20 May  Gage OK                        9       69      Gage Roadrunner                         2:40:36.9   Thomas Kempf (53,OK/USA)                    none                            
              90
USA   20 May  Lansdale PA                    1              North Penn Boys Club                                                                                                            
USA   21 May  Lexington KY                           79      Kentucky Relays                         2:29:04     Dave Duck (USA)                 3:31:50     Cathy Fox (KY/USA)              
USA   27 May  Fairbanks AK                           39      Midnight Sun                            2:43:56     George Morse (USA)              3:32:02     Maureen Casamayou (USA)         
USA   27 May  Coeur d'Alene ID               2      267      Coeur d'Alene                           2:36:06     John Blalock (27,WA/USA)        3:13:19     Judy Groombridge (38,WA/USA)    
USA   27 May  Wichita KS                    10      133      USTFF                                   2:24:44     Mark Stevenson (20,CA/USA)      3:11:25     Amy Johns (17,MO/USA)           
USA   27 May  Amarillo TX                    1      102      Funfest                                 2:27:08a    Hector Ortiz (28,TX/USA)        3:49:00a    Jill Sawyer (TX/USA)            
USA   28 May  Troy NY                        1      140      Record Heritage Trail                   2:32:10     Carlo Cherubino (24,NY/USA)     4:18:34     Kathy Shrader (NY/USA)          
USA   28 May  Milwaukee WI                   6      288      Wisconsin Mayfair                       2:35:40     Anthony Rodiez (21,WI/USA)      3:26:33     Mary Czarapata (USA)            
USA   29 May  Kentfield CA                   1      398      Pacific Sun                             2:34:41     Ron Nabers (29,CA/USA)          3:06:40     Elaine Miller (30,CA/USA)       
USA   29 May  Oceanside CA                          141      Memorial Day                            2:33:36     Don Ocana (27,CA/USA)           3:24:31     Norma Miller (USA)              
              100
USA   03 Jun  Terre Haute IN                 7      809      Marathon                                2:26:41     Thomas Blumer (23,OH/USA)       3:09:22     Rebecca Baum (31,IL/USA)        
USA   03 Jun  Helena MT                      5      163      Governor's Cup                          2:36:25a    Bill Hess (MT/USA)              3:06:33a    Christine Shultis (39,MT/USA)   
USA   ?? Jun  Newport Beach CA                       51      Executive Share- II                     2:21:36x    Steve Blum (USA)                                                            
USA   04 Jun  Ames IA                        8       41      Cyclone Country                         2:35:09     Raymond Hayes (USA)             3:59:00     Jeannette Hanna (USA)           
USA   04 Jun  Rock Island IL                 2     40+3     Southpark                               2:54:19     Larry Voss (IL/USA)             3:53:53     Eloise Caldwell (IA/USA)        
USA   04 Jun  Columbus OH                    1       45      Columbus                                2:41:22     Ernie Watts (USA)               4:09:30     Lorna Richey (19,OH/USA)        
USA   10 Jun  El Toro CA                     1      311      Leatherneck                             2:28:47     Jean Ellis (31,CA/USA)          3:18:17     Luanne DeWitt (USA)             
USA   10 Jun  Coudersport PA                 4      327      God's Country                           2:26:42a    Terrence Stanley (25,PA/USA)    3:11:31a    Emily Trejbal (CZE)             
USA   11 Jun  Holyoke MA                    16      175      Race of Champions                       2:47:01     William Hine (21,AZ/USA)        3:46:39     Edna Curtain (29,NY/USA)        
USA   17 Jun  Anchorage AK                   9      261      Mayor's Midnight Sun                    2:28:27a    Larry Seethaler (35,PA/USA)     3:04:21a    Marian May (23,AK/USA)          
              110
USA   17 Jun  Palos Verdes CA               12     2274      Palos Verdes                            2:28:12     Ron Kurrle (30,CA/USA)          3:01:06     Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   17 Jun  Dowagiac MI                    5       56      National Junior College Championships   2:27:53     Malcolm East (22,ENG)           3:08:11     Nina Crampe (USA)               
USA   ?? Jun  Saint Peter MN                       25+0     Saint Peter                             2:31:xx     Kim Sprain (21,IA/USA)                      none                            
USA   17 Jun  Nevada MO                      1     12+0     Bushwacker                              2:42:49     Steve High (USA)                            none                            
USA   18 Jun  Allenspark CO                          80      Peak to Peak                                                                                                                    
USA   18 Jun  Toledo OH                      8    569+41    Glass City                              2:23:36     David McDonald (21,VA/USA)      3:14:03     Gina Zambano (USA)              
USA   24 Jun  Duluth MN                      2    551+35    Grandma's                               2:18:42a    Barney Klecker (26,MN/USA)      2:57:14a    Cheryl Westrum (24,CAN)         
USA   24 Jun  Grand Forks ND                 7      122      North Dakota                            2:26:58     James Miller (19,VT/USA)        3:35:49     Twila Hoffman (USA)             
USA   24 Jun  Incline Village NV             3      108      Lake Tahoe                              2:28:12     Francesjon Gailson (24,NV/USA)  3:33:09     Melissa Duffy (NV/USA)          
USA   24 Jun  Issaquah WA                            67      Sammamish Valley                        2:36:28     Richard Holloway (30,WA/USA)    3:00:01     Gail Kingma (17,WA/USA)         
              120
USA   24 Jun  Madison WI                     5      352      Madison                                 2:33:08     Tom Burns (WI/USA)              2:57:43     Patty Melby (WI/USA)            
USA   ?? Jun  Juneau AK                      8              Juneau                                  2:32:00     Dave Hayes (AK/USA)                                                         
USA   25 Jun  Lompoc CA                      2      294      Valley of the Flowers                   2:32:22     Tom Rotkis (29,AZ/USA)          3:02:36     Sandra Kiddy (41,CA/USA)        
USA   25 Jun  Edwardsville IL                3       72      Southern Illinois                       2:50:21     Paul Kish (USA)                 3:44:22     Anna-Mae Diehl (MD/USA)         
USA   25 Jun  Scottsbluff NE                         52      Panhandle                               2:31:19     Rusty Molstad (24,SD/USA)       3:30:10     JoAnn Owens (USA)               
USA   25 Jun  Roseburg OR                    6       63      Homestead                               2:36:43     James Rocha (27,NM/USA)         3:04:58     Gayle Proudfoot (32,OR/USA)     
USA   01 Jul  Breckenridge MI                6      131      Breckenridge                            2:26:30     Jacque Varty (USA)              3:22:15     Anne Luce (USA)                 
USA   01 Jul  Winona MN                      2       36      Steamboat Days                          2:36:51     Chuck Skenandoz (USA)                       none                            
USA   02 Jul  Hilo HI                        4      481      Big Island                              2:37:16     John Ray Rose (40,KS/USA)       3:02:35     Deborah Anderson (HI/USA)       
USA   04 Jul  Rockford IL                    1      181      Fourth of July                          2:34:22     Mark Glessner (USA)             3:43:45     Lois Lutz (USA)                 
              130
USA   04 Jul  Fort Riley KS                  2       69      Sundown Salute                          2:50:56     Stephen Brumit (USA)            5:19:46     Lori Holvorson (16,KS/USA)      
USA   08 Jul  Boone NC                      12       92      Mountain                                2:45:42a    Gareth Hayes (28,NC/USA)        3:53:44a    Claudia Gould (USA)             
USA   09 Jul  San Francisco CA               2     2281      Pamakids                                2:21:15     Steven Palladino (22,CA/USA)    2:50:15     Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   15 Jul  Bangor ME                      4      245      Paul Bunyan                             2:28:19a    Keith Brown (25,USA)            3:03:15a    Maryann Gelderman (USA)         
USA   16 Jul  San Luis Obispo CA             1      3+3     Hunger Project                          3:24:30     Rick Reeves (CA/USA)            4:17:23t    Karen Frank (CA/USA)            
USA   16 Jul  Aurora IL                      4      209      Aurora                                  2:35:10     Ed Steingraber (22,IL/USA)      3:31:41     Laurie Rossi (USA)              
USA   16 Jul  Fort Wayne IN                  4      527      Three Rivers Festival                   2:25:23     Thomas Blumer (23,OH/USA)       2:41:47.8   Celia Peterson (18,IN/USA)      
USA   23 Jul  Cheyenne WY                    2      170      Frontier Days                           2:26:59     Richard Bishop (WY/USA)         3:12:01     Janet Wroblewski (USA)          
USA   24 Jul  Salt Lake City UT              9      879      Deseret News                            2:27:55x    Demetrio Cabanillas (23,MEX)    3:03:17x    Jane Wipf (20,UT/USA)           
USA   29 Jul  Okoboji IA                     1              University of Okoboji                   2:38:12     John Mulholland (IA/USA)                    none                            
              140
USA   29 Jul  Seattle WA                     1              Seattle Summer                          2:32:51     Bruce Shaw (32,BC/CAN)          2:57:23     Gabriele Andersen (33,SUI)      
USA   30 Jul  Hope AK                        8      110      Resurrection Pass Trail                 2:49:55     Tom Corbin (USA)                3:17:18     Judy Rabinowitz (USA)           
USA   30 Jul  Colorado Springs CO                           Olympic Sports Festival Marathon        2:29:52     John Bramley (24,CO/USA)                    none                            
USA   06 Aug  Omaha NE                       5      569      Omaha                                   2:24:41     Robert Becker (26,IA/USA)       3:19:39     Carol Hovey (NE/USA)            
USA   12 Aug  Oklahoma City OK               6       19      Andy Payne                              2:54:44     Mickey Sullivan (OK/USA)        n/a         Suzy Quinn (OK/USA)             
USA   12 Aug  Klamath Falls OR               3       85      Crater Lake                             2:37:29     Thom Burleson (26,OR/USA)       3:33:49     Sally Edwards (30,CA/USA)       
USA   12 Aug  Hurley WI                     10      891      Paavo Nurmi                             2:19:11a    Richard Wilde (32,ENG)          2:58:58a    Mary Bange (25,WI/USA)          
USA   13 Aug  Manitou Springs CO            23    259+21    Pikes Peak                              3:50:44     Ken Young (36,CA/USA)           5:08:08     Donna Messenger (35,CO/USA)     
USA   ?? Aug  Dillon CO                                     Summit County                                                                                                                   
USA   19 Aug  South Hero VT                  8      308      Green Mountain Island                   2:31:56     George Pfeiffer (28,CT/USA)     3:49:55     Sonja Erhard (VT/USA)           
              150
USA   20 Aug  Crawfordsville IN              1      162      Jaycee                                  2:24:59     Barney Hance (28,IL/USA)        3:14:07     Iris Black (35,OH/USA)          
USA   20 Aug  Liverpool NY                   1              Empire State Games                      2:24:20     Carlo Cherubino (25,NY/USA)     2:55:05     Kathy Tamchak (USA)             
USA   26 Aug  Keene NH                       1       77      Clarence DeMar                          2:30:36a    Jim Dolan (NH/USA)              3:37:03a    Chris Brennan (USA)             
USA   27 Aug  Fountain Valley CA                     55      Executive Share- III                    2:51:21     Barry Foose (USA)               3:10:07     Linda Sipprelle (USA)           
USA   27 Aug  Santa Monica CA                6      540      Santa Monica                            2:29:28     Greg Winters (USA)              2:51:46     Sue Petersen (33,CA/USA)        
USA   02 Sep  Flora IL                       3       62      CCAP Southern Illinois                  2:36:14     Fred Schaffstein (USA)          3:19:10     Karen Kokesh (MO/USA)           
USA   02 Sep  Port Huron MI                  3      118      Scotty Hanton                           2:31:26     Martin Boyd (MI/USA)            3:16:55     Mary Meyer (USA)                
USA   03 Sep  Reno NV                        3      492      Silver State                            2:30:44.0   Brad Roy (24,CA/USA)            3:17:50     Pamela Schmidt (24,NV/USA)      
USA   ?? Sep  Flagstaff AZ                   1       67      Flagstaff                               2:46:21     Nat White (AZ/USA)              3:59:17     Susan Kieffer (35,CA/USA)       
USA   04 Sep  Columbia MO                   19    173+5     Heart of America                        2:33:04     Denton Childs (28,AR/USA)       3:37:31     Norma Cousin (29,IA/USA)        
              160
USA   04 Sep  Rochester NY                   7      303      Rochester                               2:27:19     James Boyle (28,NY/USA)         3:16:07     Barbara Miller (NY/USA)         
USA   09 Sep  Marquette MI                   2       74      Marquette                               2:39:17a    Chris Glowacki (USA)            3:00:31a    Eunice Carlson (42,MI/USA)      
USA   09 Sep  Erie PA                        5      388      Presque Isle                            2:19:27     Terrence Stanley (26,PA/USA)    3:18:13     Mary Vasey (USA)                
USA   09 Sep  Spokane WA                    11      147      Spokane Heart                           2:40:39.0   Rick Swinney (WA/USA)           3:25:56.1   Sylvia Quinn (41,WA/USA)        
USA   10 Sep  Gaithersburg MD                1      188      Schlitz Light Potomoc Valley            2:29:44     Steve Yeagle (USA)              3:16:29     Mary Ellen Williams (32,MD/USA) 
USA   ?? Sep  Paw Paw MI                     1       42      Grape Escape                            2:58:20     Ralph Stadelman (USA)           3:39:10     Lorna Richey (20,OH/USA)        
USA   10 Sep  Eugene OR                     10      436      Nike                                    2:14:24.5   Lionel Ortega (24,NM/USA)       2:36:23.1   Julie Brown (23,CA/USA)         
USA   ?? Sep  Storm Lake IA                  1       19      Storm Lake                              2:37:32t    Patrick McGuire (26,IA/USA)     3:57:03     Darcy Buehler (USA)             
USA   16 Sep  Lake Placid NY                 8       88      Lake Placid                             2:43:48a    Brad Streeter (NY/USA)          3:27:00a    Fatima Ali (45,PA/USA)          
USA   16 Sep  Gettysburg PA                  1      280      Historic Gettysburg                     2:35:21     Ben Beach (USA)                 3:12:31     Caroll Myers (21,PA/USA)        
              170
USA   17 Sep  Portland ME                    1      388      Casco Bay                               2:27:00     Kurt Lauenstein (27,VT/USA)     3:06:25     Patricia Swenson (MA/USA)       
USA   17 Sep  Fort Herkimer NY               1       62      Adam Helmer                             2:35:19at   Paul Fetscher (32,NY/USA)       3:31:47a    Valerie Guilfoil (USA)          
USA   23 Sep  Fairbanks AK                  16    143+19    Equinox                                 2:48:20     Robert Murphy (26,AK/USA)       4:02:40     Helen Desinger (26,AK/USA)      
USA   23 Sep  Jackson TN                     7      110      Andrew Jackson                          2:30:41     Philip Camp (31,CA/USA)         3:21:13     Janine Cox (USA)                
USA   ?? Sep  Two Rivers WI                  2     11+0     Vince Lombardi                          2:41:48     Herman Gates (USA)                          none                            
USA   24 Sep  Chicago IL                     2     4053      Mayor Daley                             2:19:20     Mark Stanforth (28,AZ/USA)      2:59:25     Lynae Larsen (25,SD/USA)        
USA   24 Sep  Colebrook NH                   3     28+0     Dixville Notch                          2:49:05     Tom Phillips (USA)                          none                            
USA   ?? Sep  Grand Junction CO              1              News Media                              2:30:34     Mark Morton (USA)               3:27:07     Kimball Dryden (20,CA/USA)      
USA   30 Sep  Old Forge NY                   1     17+0     Old Forge                               2:52:31     Allan Wilson (USA)                          none                            
USA   30 Sep  Corpus Christi TX              2       70      Bayfest                                 2:32:26     Ron Tabb (24,CA/USA)            4:17:32     Mary Lou Garbutt (USA)          
              180
USA   30 Sep  Burlington WA                  1              Skagit Flats                            2:39:05     Stan Chapin (WA/USA)            3:17:46     Shirley Swanson (27,WA/USA)     
USA   30 Sep  La Crosse WI                   3      166      Oktoberfest                             2:26:51a    John Clark (USA)                3:16:20a    Patty Melby (WI/USA)            
USA   01 Oct  Sacramento CA                  2      705      Sacramento                              2:28:45     Dennis Rinde (19,CA/USA)        2:58:35     Elaine Miller (31,CA/USA)       
USA   01 Oct  San Pedro CA                   1              Los Angeles Harbor                      2:34:18a    Bill McDermott (27,CA/USA)      2:49:06a    Sue Petersen (34,CA/USA)        
USA   01 Oct  Bangor ME                      1       17      Maineiacs                               2:49:17     Don Winant (USA)                3:26:13     Barbara Hamaluk (USA)           
USA   01 Oct  Durham NC                      1      132      Durham First                            2:30:06     William Hall (38,NC/USA)        3:16:33     Martha Klopfer (43,NC/USA)      
USA   01 Oct  Hanover NH                     5      245      Dartmouth Medical School                2:27:12a    Kurt Lauenstein (27,VT/USA)     2:59:22a    Leatrice Hayer (23,MA/USA)      
USA   07 Oct  Globe AZ                       2       23      Copper Valley                           2:40:08a    Tom Rotkis (30,AZ/USA)          3:29:20a    Linda Donkelaar (27,AZ/USA)     
USA   07 Oct  Clovis NM                      4       71      Clovis                                  2:35:35     Ron Wills (USA)                 3:07:18     Odette Bonnet (28,NM/USA)       
USA   07 Oct  Johnstown PA                   4      144      Johnstown                               2:32:55a    Mike Parker (USA)               3:29:14a    Mary-Ann Bonavida (USA)         
              190
USA   07 Oct  Edinburg TX                    3       29      Fiesta Hidalgo                          2:37:33a    Juan Garza (33,TX/USA)          4:16:20a    Margie Sawyer (USA)             
USA   07 Oct  Saint George UT                2      230      Pioneer                                 2:32:15a    Gordon Hollinger (USA)          n/aa        Jane Wipf (20,UT/USA)           
USA   07 Oct  Waynesboro VA                  2              Waynesboro                                                                                                                      
USA   08 Oct  Lihue HI                       1      274      Garden Isle                             2:35:07     Steve Sobaje (22,HI/USA)        3:19:40     Beverly Haugh (USA)             
USA   08 Oct  Atlantic City NJ              19       58      Atlantic City                           2:28:51     Alan Kirik (NY/USA)                                                         
USA   08 Oct  Marathon NY                    9    107+4     Finger Lakes                            2:28:45a    Peter Jeffers (39,NY/USA)       3:37:31a    Marie Kautz (30,USA)            
USA   08 Oct  Pittsburgh PA                  1              Pittsburgh Magazine                     2:18:16     Benji Durden (27,CO/USA)                                                    
USA   08 Oct  Richmond VA                    1      904      Richmond Newspapers                     2:28:49     David Ruggles (USA)             3:15:40     Bobbie Allen (USA)              
USA   08 Oct  Fond du Lac WI                 1      9+0     Holyland                                2:51:30     Kevin Buxton (USA)                          none                            
USA   14 Oct  San Diego CA                   1     1862      Heart of San Diego                      2:21:28     Ed Mendoza (25,AZ/USA)          2:53:52     Sue Krenn (28,CA/USA)           
              200
USA   14 Oct  Kalispell MT                   8       47      Jerry Anderson Memorial                 2:50:17     Chris Whitely (RSA)             3:31:56     Chris Keene (MT/USA)            
USA   14 Oct  Greensboro NC                 13       72      Greensboro                              2:44:45     Bill Lawder (31,NJ/USA)                     none                            
USA   ?? Oct  Placerville CA                 1              Placerville                                                                                                                     
USA   15 Oct  Denver CO                      6      864      Denver                                  2:25:11     Ron Harmon (24,CO/USA)          3:09:00     Donna Messenger (35,CO/USA)     
USA   15 Oct  Winterset IA                   9       70      Covered Bridge                          2:38:50a    Robert Cline (23,IA/USA)        3:36:40a    Muriel Hohl (IA/USA)            
USA   15 Oct  Monticello IL                 10      237      Freedom                                 2:28:22     Barney Hance (28,IL/USA)        3:04:40     Rebecca Baum (31,IL/USA)        
USA   15 Oct  Falls City NE                 13      171      Tri-States                              2:41:36a    Rex Powers (USA)                3:07:02a    Mary Johnson (USA)              
USA   15 Oct  Albuquerque NM                 9              Tour of Albuquerque                     2:26:59     Al Waquie (NM/USA)              3:12:54     Kathleen Samet (29,NM/USA)      
USA   15 Oct  Philadelphia PA                2      484      Provident-Bulletin                      2:26:12     Herb Lorenz (39,PA/USA)         3:18:59     Carolyn Clark (PA/USA)          
USA   21 Oct  Crowley LA                     5      746      Rice Festival                           2:24:07a    Tom Nolan (LA/USA)              3:05:10a    Donna Burge (25,TX/USA)         
              210
USA   21 Oct  Detroit MI                    16     1577      Detroit Free Press                      2:17:37a    Robert McOmber (27,OH/USA)      2:55:51a    Erma Tranter (35,IL/USA)        
USA   22 Oct  Santa Barbara CA              14      369      Santa Barbara                           2:24:02     Joseph Carlson (27,CA/USA)      3:15:39     Mary Jane Rense (CA/USA)        
USA   22 Oct  Minneapolis MN                16    775+52    City of Lakes                           2:21:45     Mike Francis (26,MN/USA)        2:53:26     Mary Bange (25,WI/USA)          
USA   22 Oct  New York NY                    9   7819+769   New York City                           2:12:11.6x  Bill Rodgers (30,MA/USA)        2:32:29.8x  Grete Waitz (25,NOR)            
USA   22 Oct  New Glarus WI                  2      699      Sugar River Trail                       2:22:36a    James Drews (26,WI/USA)         2:53:53a    Kim Merritt (23,WI/USA)         
USA   28 Oct  Fort Bragg NC                  5      184      All American                            2:28:38     Raymond Velez (USA)             3:14:47     Linda Mason (25,GA/USA)         
USA   28 Oct  Walla Walla WA                 1       73      Big Onion                               2:43:45     Herb Parsons (USA)              3:47:50     Cathy Orth (USA)                
USA   29 Oct  Rohnert Park CA                       131      Sonoma State                            2:35:24     Jeffrey Wall (36,CA/USA)        3:09:16     Lucy Kaplan (40,CA/USA)         
USA   29 Oct  San Francisco CA               1      606      Mayor's Cup                             2:30:47a    Ron Nabers (29,CA/USA)          3:15:33a    Ruth Anderson (49,CA/USA)       
USA   29 Oct  Panama City FL                 1     98+0     Miracle Strip                           2:40:01     Barry Brown (34,FL/USA)                     none                            
              220
USA   29 Oct  Monroe OH                     11      178      Monroe                                  2:33:58     Terry Gallagher (33,MA/USA)     3:04:25     Iris Black (35,OH/USA)          
USA   29 Oct  Providence RI                  3     1265      Ocean State                             2:23:09     Robert Doyle (29,MA/USA)        2:44:11     Patti Catalano (25,VT/USA)      
USA   29 Oct  San Antonio TX                 4      150      Las Colonias de San Antonio             2:45:34     Eddie Adams (USA)               3:25:23     Kim Heilbrun (USA)              
USA   04 Nov  San Diego CA                           23      Pine Valley                             3:16:26     T J Key (CA/USA)                3:22:22     Laurie Binder (31,CA/USA)       
USA   04 Nov  Lewes DE                       1       43      Lewes Seashore                          2:38:59a    Doug White (DE/USA)             3:59:07a    Kathy Heacock (USA)             
USA   04 Nov  Allendale MI                   9      223      Grand Valley                            2:38:27     Steve Thomas (CAN)              3:08:36     Karen MacKeachie (MI/USA)       
USA   05 Nov  Washington DC                  3     4703      Marine Corps                            2:18:08     Scott Eden (25,GA/USA)          3:01:34     Jane Killion (29,NY/USA)        
USA   05 Nov  Iowa City IA                   2      260      Iowa City MS                            2:18:10     Frank Richardson (23,NC/USA)    3:16:07     Tina Gandy (25,MN/USA)          
USA   05 Nov  Bloomington IN                 2      307      Pizza Hut                               2:30:34     Rich England (USA)              2:57:54     Jenny Utz (USA)                 
USA   05 Nov  Oklahoma City OK               4       73      Oklahoma City RC                        2:32:50     Greg Ownings (OK/USA)                       none                            
              230
USA   05 Nov  Harrisburg PA                  6    481+30    Harrisburg National                     2:29:35     Louis Gunderman (26,PA/USA)     3:04:28     Caroll Myers (21,PA/USA)        
USA   05 Nov  Brookings SD                   9      144      Longest Day                             2:36:00     Lyle Claussen (USA)             3:08:03     Jane Wipf (20,UT/USA)           
USA   11 Nov  Fresno CA                      1      191      Central California                      2:38:40     Dave Bronzan (31,CA/USA)        3:05:05     Sheila Maskovich (CA/USA)       
USA   11 Nov  Pine Mountain GA               2      510      Callaway Gardens                        2:28:10     Gary Slaton (USA)               3:07:12     Shirley Silsby (21,MA/USA)      
USA   11 Nov  Isle of Palms SC               1      113      Island                                  2:25:42     Robert Schlau (31,SC/USA)       3:23:39     Shea Slayton (USA)              
USA   11 Nov  Snow Hill TN                   3      293      First Tennessee                         2:27:45     David Glidewell (USA)           3:32:11t    Bobbie Spink (USA)              
USA   11 Nov  Killeen TX                     2       36      Killeen                                 2:52:17     Doug Kersey (USA)               4:03:22     Laura Neck (USA)                
USA   12 Nov  San Francisco CA               4      647      YMCA Golden Gate                        2:25:37     Michael Porter (25,CA/USA)      2:54:04     Sue Krenn (28,CA/USA)           
USA   ?? Nov  Boise ID                       3       86      Les Bois                                2:29:33     Emil Magallanes (23,NV/USA)     3:32:22     Beth Rupprecht (USA)            
USA   12 Nov  Louisville KY                  3              Metro Parks                             2:19:47     Duane Gaston (26,KY/USA)        3:04:07     Karen Cosgrove (22,OH/USA)      
              240
USA   18 Nov  Foxboro MA                     1      287      Foxtrotters                             2:34:48     Sam Winebaum (USA)              3:07:37     Patricia Swenson (MA/USA)       
USA   18 Nov  Cheney WA                      7       68      Cheney                                  2:45:28     Jack Harbaugh (22,PA/USA)       3:46:02     Janet Abromeit (USA)            
USA   19 Nov  Irvine CA                                     Executive Share IV                                                                                                              
USA   19 Nov  Pasadena CA                    3              Rose Bowl                               2:23:44x    Ben Wilson (30,VA/USA)          2:42:32x    Sue Petersen (34,CA/USA)        
USA   19 Nov  Hinsdale IL                   10              Hinsdale Central                        2:32:06     Frank Burns (USA)               3:23:26     Beverly Anderson (46,MN/USA)    
USA   25 Nov  Melbourne FL                   8      187      Space Coast                             2:36:24     Fernando Suarez (USA)           3:19:55     Sally Thomas (USA)              
USA   25 Nov  Natchitochee LA                2       22      Christmas Festival                      2:25:38     Frank Trammel (26,LA/USA)       4:00:35     Juanita Hawkins (USA)           
USA   25 Nov  Phoenix OR                             55      Pilgrimage Makers                       2:29:18     Leonard Hill (26,OR/USA)        3:29:34     Kathy Rivers (USA)              
USA   25 Nov  Portland OR                    7     1222      Portland                                2:17:59     Gary Purpura (29,OR/USA)        2:57:07     Barbara Clark (25,OR/USA)       
USA   26 Nov  Orange CA                             163      National AAU Masters                    2:25:26     Fritz Mueller (42,GER)          2:56:45     Sandra Kiddy (41,CA/USA)        
              250
USA   26 Nov  Philadelphia PA               24      565      Schlitz Light Philadelphia              2:22:38     Rich diSebastian (27,USA)       2:56:05     Carol Geig (21,NH/USA)          
USA   26 Nov  Seattle WA                     9     1455      Seattle                                 2:20:27     Peter Moore (31,AB/CAN)         2:48:55     Cindy Dalrymple (36,VA/USA)     
USA   02 Dec  Scottsdale AZ                  8     1941      Fiesta Bowl                             2:16:05x    Walter Blair Johnson (26,AZ/USA 2:47:14x    Marjorie Kaput (20,AZ/USA)      
USA   02 Dec  Mulberry FL                    1       21      Mulberry                                3:29:xxa    Nick Sudzina (USA)              4:08:34a    Susan Oliver (USA)              
USA   02 Dec  Topeka KS                      7       64      Mel Voss Sunflower State                2:33:48     John Roscoe (22,IN/USA)         3:02:37     Susan B Thomas (23,SD/USA)      
USA   02 Dec  Dallas TX                      9     1825      White Rock                              2:18:55     Thomas Marino (21,TX/USA)       2:48:36     Karen Cramond (20,OK/USA)       
USA   03 Dec  Culver City CA                31      448      Western Hemisphere                      2:20:47     Vicente Barrera (MEX)           3:01:59     Sherry Simmons (20,CA/USA)      
USA   03 Dec  Ridgefield CT                  2      366      Ridgefield                              2:24:15     James Rafferty (26,NY/USA)      3:04:42     Cathy Ball (CT/USA)             
USA   03 Dec  Gainesville FL                        135      Gainesville                             2:42:36     Bruce Kritzek (USA)             3:21:05     Cindy Kline (USA)               
USA   ?? Dec  Baton Rouge LA                 1              Baton Rouge                                                                                                                     
              260
USA   03 Dec  Baltimore MD                   6   1770+74    Maryland                                2:19:36.2   Jeff Bradley (26,PA/USA)        2:55:35     Kathy Heckman (23,MD/USA)       
USA   03 Dec  Asbury Park NJ                 8     2320      Jersey Shore                            2:17:05     Stuart Penn (24,NY/USA)         2:57:07     Jean Kerr (20,NY/USA)           
USA   09 Dec  Livermore CA                   5      602      Livermore                               2:23:40     Ron Nabers (29,CA/USA)          3:13:10     Lynn Harris (CA/USA)            
USA   09 Dec  Augusta GA                     1       65      Augusta                                 2:45:35     Richard Christiansen (19,ID/USA 3:36:09     Kathy Ressegrie (USA)           
USA   09 Dec  Clinton MS                     3      132      Mississippi                             2:29:20a    Jim Ewing (MS/USA)              3:56:18a    Kathy Ryan (MS/USA)             
USA   10 Dec  Honolulu HI                    6     5587      Honolulu                                2:17:04.4   Don Kardong (29,WA/USA)         2:43:09.5   Patti Catalano (25,VT/USA)      
USA   10 Dec  Bourne MA                      1      188      Cape Cod                                2:33:34     Laurence Olsen (32,MA/USA)      3:16:29     Andrea Hatch (USA)              
USA   16 Dec  Huntsville AL                  2    590+33    Rocket City                             2:17:03     Stephen Bolt (23,AL/USA)        2:56:02     Shirley Silsby (21,MA/USA)      
USA   16 Dec  Pueblo CO                      7       52      Holiday                                 2:30:04     Albert Grimme (27,PA/USA)       3:24:16     Sharon Foster (USA)             
USA   16 Dec  Tampa FL                       1              Schlitz Light                           2:27:53     Brian Maxwell (25,CA/CAN)       3:08:01     Gabriele Andersen (33,SUI)      
              270
USA   16 Dec  Charlotte NC                   2      964      Charlotte Observer                      2:19:46     John Ziegler (21,PA/USA)        3:11:16     Anne Holmes (NC/USA)            
USA   16 Dec  State College PA               7       86      Nittany Valley                          2:27:48     Bruce Baden (USA)               2:41:10     Elizabeth Berry (22,PA/USA)     
USA   17 Dec  Frankfort KY                                  Bluegrass                                                                                                                       
USA   30 Dec  Atlanta GA                    16    124+5     Atlanta                                 2:25:28     Dan Henderson (20,IN/USA)       3:19:59     Julia Emmons (GA/USA)           
Wales
WAL   19 Aug  Newport                                       Welsh Championships                     2:25:07     Alan Joslyn (33,WAL)            3:42:52     Betty Norrish (WAL)             

Click here for list of races not included.
 

Last Updated on 17 Jan 2014