Marathon List for 1971


Australia
AUS   13 Jun  Tralralgon                     4              Tralralgon                              2:32:08     John Bermingham (19,AUS)                    none                            
AUS   26 Jun  Tyabb                         19     38+0     Victorian Marathon Club                 2:18:31     Neil Ryan (28,AUS)                          none                            
AUS   31 Jul  Werribee                      32              Victoria Championship                   2:18:34     Andy Boychuk (30,ON/CAN)                    none                            
AUS   07 Aug  Adelaide                                      South Australia Championship            2:22:07     Brenton Norman (26,AUS)                     none                            
AUS   28 Aug  Sydney                                        New South Wales Championship            2:30:56     Terence Magee (AUS)                         none                            
AUS   29 Aug  Morwell                                       Victorian Country Championship          2:24:40     Derek Clayton (28,AUS)                      none                            
AUS   31 Aug  Werribee                                      [time trial]                            2:32:42x    H Fisher (AUS)                  2:46:30x    Adrienne Beames (28,AUS)        
AUS   05 Sep  Perth                                         Western Australian Championship         2:30:42.8   Fred Langford (25,AUS)                      none                            
AUS   25 Sep  Hobart                               35+0     Australian Championship                 2:11:08.8   Derek Clayton (28,AUS)                      none                            
Austria
AUT   18 Sep  Pinkafeld                                     Austrian Championship                   2:36:04     Georg Forster (30,AUT)                      none                            
Belgium
BEL   20 Jun  Brussels                                      Belgian Championships                   2:15:48.2   Karel Lismont (22,BEL)                      none                            
BEL   17 Sep  Berchem                        2              Berchem                                 2:19:58     Bernard Caraby (31,FRA)                     none                            
Brazil
BRA   ?? Sep  Belo Horizonte                                n/a                                     2:52:19.0   Alves dosSantos (BRA)                       none                            
Canada
CAN   25 Apr  Calgary AB                     3     14+0     Alberta                                 2:38:11     James Haddow (CAN)                          none                            
CAN   25 Apr  Victoria BC                          10+0     Western Canada Championship             2:41:44.4   Ernie Wilson (MB/CAN)                       none                            
CAN   23 May  Etobicoke ON                                  Canadian Championships                  2:24:57     John Cliff (28,ON/CAN)                      none                            
CAN   20 Jun  Saint John's NF                       2+0     Eastern Canadian                        2:21:13     Ron Wallingford (37,ON/CAN)                 none                            
CAN   01 Jul  Toronto ON                     1       24      Canada Day                              2:40:38     John Mowatt (ON/CAN)            3:45:30     Cathy Scharge (CAN)             
CAN   11 Jul  Calgary AB                     1              Calgary                                 2:33:59     Michael Graham (SK/CAN)                     none                            
CAN   24 Jul  Toronto ON                     2     40+0     Police Games                            2:30:48.0   Gerald Teal (28,ON/CAN)                     none                            
CAN   11 Sep  Shelburne NS                   3              Nova Scotia                             3:02:49     Bryan Scallion (NS/CAN)                     none                            
CAN   26 Sep  Toronto ON                     6       20      Boardwalk                               2:31:40     John Cliff (29,ON/CAN)          3:53:20     Liesje Mulder (17,CAN)          
CAN   03 Oct  Saint John's NF               20      3+0     Newfoundland Provincial Championships   2:40:58     Dan Clarke (USA)                            none                            
              10
Colombia
COL   05 Aug  Cali                           7              Pan-American Games                      2:22:47     Frank Shorter (23,CO/USA)                   none                            
Croatia
CRO   05 Sep  Zagreb                        31              Balkan Games                            2:25:35.2   Ismail Akcay (29,TUR)                       none                            
Czech Republic
CZE   16 May  Prague                         9              Prague                                  2:25:06     Adam Kostal (29,SVK)                        none                            
CZE   17 Jul  Domazlice                     14              Domazlicky                              2:27:36     Karel Cvicek (31,CZE)                       none                            
CZE   07 Aug  Upice                         17              Vitezove Ratiborickeho                  2:37:16.0   Vaclav Chudomel (38,CZE)                    none                            
CZE   16 Oct  Prague                                        Prague                                  2:18:10.2   John Newsome (30,ENG)                       none                            
CZE   31 Oct  Otrokovice                     1     89+0     Otrokovicky                             2:26:06.0   Jiri Stehlik (29,CZE)                       none                            
Denmark
DEN   18 Sep  Aalborg                                       Danish Championship                     2:24:40.6   Mogens Findal (30,DEN)                      none                            
DEN   26 Sep  Copenhagen                                    n/a                                                                                 3:10:05     Kirsten Karlsen (33,DEN)        
England
ENG   12 Apr  Huddersfield                   5              Huddersfield Examiner                   2:18:15     John Newsome (29,ENG)                       none                            
ENG   08 May  Rugby                                         Rugby                                   2:23:59     Leonard Cooper (GBR)                        none                            
ENG   15 May  Ryde                          15     47+0     Isle of Wight                           2:27:52     Joseph Clare (31,SCO)                       none                            
ENG   13 Jun  Manchester                    16    181+0     Maxol                                   2:12:39a    Ronald Hill (32,ENG)                        none                            
ENG   26 Jun  Chiswick                      58    105+0     Polytechnic                             2:18:31a    Phil Hampton (36,ENG)                       none                            
ENG   07 Aug  Morecambe                      8              Milk                                    2:22:42.8a  Jeffrey Norman (26,ENG)                     none                            
ENG   14 Aug  Rotherham                                     Rotherham                               2:21:27     James Craven (31,IRL)                       none                            
ENG   18 Sep  Hendon                         4              Highgate Harriers                       2:32:30     David Case (GBR)                            none                            
ENG   23 Oct  Harlow                         7              Harlow                                  2:18:22     David John Holt (27,ENG)                    none                            
Spain
ESP   16 May  Palencia                                      Spanish Championships                   2:18:04     Juan Hidalgo (25,ESP)                       none                            
Estonia
EST   15 May  Kohtla-Jarve                                  n/a                                     2:21:12     Ashik Mitaryan (28,EST)         3:39:33     Niina Liim (23,EST)             
EST   29 Aug  Tartu                                         n/a                                     2:18:44     Jarviste Mart (22,RUS)                      none                            
EST   11 Sep  Vandra                        16    172+0     Estonian Championship                   2:20:50     Janis Baltrunkis (26,LTU)                   none                            
Finland
FIN   28 Mar  Mantsala                                      Seuran                                  2:16:33.6   Pentti Rummakko (27,FIN)                    none                            
FIN   04 Apr  Turku                          4              Artturin                                2:19:42.8   Pekka Paivarinta (21,FIN)                   none                            
FIN   16 May  Vantaa                         3     34+0     Korson                                  2:24:05.2   Paavo Leiviska (25,FIN)                     none                            
FIN   23 Jun  Helsinki                                      Finnish Championships                   2:21:34.4   Pentti Rummakko (27,FIN)                    none                            
FIN   15 Aug  Helsinki                      10     41+0     European Championships                  2:13:09.0   Karel Lismont (22,BEL)                      none                            
FIN   21 Aug  Turku                                         CISM                                    2:26:18.0   Gianbattista Bassi (22,ITA)                 none                            
FIN   28 Aug  Hameenlinna                                   Finnish Workers Sports Union Champs     2:32:37     Valto Kujansuo (FIN)                        none                            
FIN   19 Sep  Haapavesi                                     n/a                                                                                                                             
FIN   26 Sep  Oulu                                          Northern Finnish Championships          2:22:45.0   Paavo Leiviska (25,FIN)                     none                            
FIN   03 Oct  Turku                         24              Turun                                   2:24:36.0   Terho Miettinen (33,FIN)                    none                            
              10
FIN   10 Oct  Kouvola                                       Seuran Suur (Leg 3)                     2:24:26.2   Matti Vuorenmaa (30,FIN)                    none                            
France
FRA   27 Jun  Rochefort                                     French Championships                    2:20:37.2   Fernand Kolbeck (26,FRA)                    none                            
FRA   24 Oct  Neuf Brisach                   1              Neuf Brisach                            2:25:07     Siegfried Schadt (GER)                      none                            
Germany
GER   18 Apr  Werther                                       n/a                                     2:21:06.8   Helmut Kunisch (32,SUI)                     none                            
GER   01 May  Chemnitz                       5              Karl Marx Stadt                         2:17:30.0   Jurgen Busch (28,GER)                       none                            
GER   08 May  Detmold                                       n/a                                     2:26:34     Aadrianus Steylen (35,NED)                  none                            
GER   15 May  Dudenhofen                                    n/a                                     2:25:28.4   Peter Reiher (31,GER)                       none                            
GER   15 May  Husum                                         n/a                                     2:27:06.8   Karl-Heinz Speckmann (41,GER)               none                            
GER   26 Jun  Leipzig                                       East German Championships               2:24:18     Jurgen Vesper (22,GER)                      none                            
GER   10 Jul  Achern                                        German Championships                    2:24:31.8   Lutz Philipp (30,GER)                       none                            
GER   12 Sep  Munichen                                      Pre-Olympic                             2:15:52.0   Akio Usami (28,JPN)                         none                            
GER   03 Oct  Charlottenburg                                n/a                                     2:24:46.4   Alfons Ida (38,GER)                         none                            
GER   10 Oct  Braunlingen                    4   1347+73    Schwarzwald                             2:29:37     Siegfried Schadt (GER)          3:35:18     Elfriede Rapp (37,GER)          
              10
GER   16 Oct  Essen                          9              Essen                                   2:21:07     Gunther Mielke (28,GER)                     none                            
GER   30 Oct  Refrath                                       Bensberg-Refrath                        2:19:00.2a  Donald Macgregor (32,SCO)                   none                            
Greece
GRE   06 Apr  Athens                        10              Olympic Day                             2:19:25.0a  Akio Usami (27,JPN)                         none                            
Hungary
HUN   06 Jun  Ozd                                           Hungarian Championships                 2:19:32.0   Gyula Toth (34,HUN)                         none                            
HUN   18 Jul  Szeged                        15              International Friendship                2:21:06.4   Gyula Toth (34,HUN)                         none                            
HUN   31 Oct  Budapest                      11              Csepeli Nemzetkozi                      2:21:45.6   Gyula Toth (34,HUN)                         none                            
India
IND   15 Nov  Meerut                                        n/a                                     2:19:15     Jagbir Singh (IND)                          none                            
Ireland
IRL   27 Jun  Portlaoise                                    Irish Championships (BLE)               2:14:30x    Patrick Coyle (27,IRL)                      none                            
Italy
ITA   01 May  Biandronno                                    n/a                                     2:20:12     Giacomo Marietta (21,ITA)                   none                            
ITA   29 Jun  Vallecrosia                    4              Vallecrosia                             2:36:54     Luciano Acquarone (40,ITA)                  none                            
ITA   04 Jul  Marina di Pietrasanta                         Italian Championships                   2:19:18.2x  Gianbattista Bassi (22,ITA)                 none                            
ITA   31 Dec  Rome                           7              San Silvestro                           2:24:28     Francesco Arese (27,ITA)        3:00:47.2   Paola Pigni (26,ITA)            
Japan
JPN   10 Jan  Kagoshima                                     n/a                                     2:27:24.2   Nobuhisa Nagamori (JPN)                     none                            
JPN   07 Feb  Beppu                         19    193+0     Beppu Mainichi                          2:16:52.0   Kenji Kimihara (29,JPN)                     none                            
JPN   07 Feb  Kyoto                                         Kyoto                                   2:13:45.2   Hayami Tanimura (26,JPN)                    none                            
JPN   14 Feb  Maebashi                       5              Gunma                                   2:21:06     Susumu Sato (21,JPN)                        none                            
JPN   21 Feb  Matsuyama                      9              Ehime                                   2:23:38     Hiroyuki Urakawa (30,JPN)                   none                            
JPN   28 Feb  Nobeoka                        9              Nobeoka                                 2:21:02.2   Yukio Nakashiro (JPN)                       none                            
JPN   07 Mar  Kochi                         25              Koshin                                  2:37:03     Masaharu Kanai (JPN)                        none                            
JPN   07 Mar  Naha                          17              Shinpo Naha                             2:20:22     Yoshinobu Kitayama (22,JPN)                 none                            
JPN   14 Mar  Naruto                         4              Yomiuri Zenkoku Naruto                  2:22:02     Jiro Okada (JPN)                            none                            
JPN   14 Mar  Toyohashi                     19              Chunichi                                2:22:38     Naoyuki Sato (24,JPN)                       none                            
              10
JPN   21 Mar  Otsu                          26              Biwa-ko                                 2:16:45.4   Yoshiaki Unetani (26,JPN)                   none                            
JPN   28 Mar  Katsuta                       19              Katsuta                                 2:20:59     Wataru Yasuda (23,JPN)                      none                            
JPN   11 Apr  Fukui                         13              Fukui                                   2:19:28     Yoshiaki Unetani (26,JPN)                   none                            
JPN   18 Apr  Nagano                        14              Shinmai                                 2:18:17.8   Kimio Otsuka (27,JPN)                       none                            
JPN   12 Sep  Sapporo                       14              Hokkai Times                            2:20:46.4   Kimio Otsuka (27,JPN)                       none                            
JPN   15 Sep  Tamatsukuri                   14              Tamatsukuri Mainichi                    2:34:42.4   Koji Kuramata (JPN)                         none                            
JPN   10 Oct  Higashine                      6              Higashi Nihon                           2:25:59     Yoshinori Hara (26,JPN)                     none                            
JPN   ?? Nov  Kanazawa                                      Ishikawa Chunichi                       2:32:49     Takeshi Kano (JPN)                          none                            
JPN   05 Dec  Fukuoka                       25     51+0     Fukuoka                                 2:12:50.4   Frank Shorter (24,CO/USA)                   none                            
JPN   26 Dec  Hofu                           2              Hofu                                    2:17:52.8   Masami Nakamura (24,JPN)                    none                            
              20
Kyrghistan
KGZ   11 Apr  Bishkek                                       n/a                                     2:19:23     Bedbibey Amirakulov (30,KGZ)                none                            
Korea
KOR   21 Mar  Seoul                          8              Toa                                     2:19:15.8   Je-Hyung Cho (23,KOR)                       none                            
Latvia
LAT   16 Jun  Daugavpils                                    Latvian Championship                    2:26:03.2   Roberts Talinskas (32,LAT)                  none                            
Lithuania
LTU   13 Jun  Smalininkai                                   Lithuanian Championship                 2:22:36     Anatolijus Baranovas (31,LTU)               none                            
Malaysia 
MAS   ?? ???  Kuala Lumpur                   4              Southeast Asian Games                   2:40:02     Hla Thien (MYA)                             none                            
Mexico
MEX   ?? Jan  Mexicali                       5              Gobernador                              n/a         Jorge Castillo (MEX)                        none                            
MEX   08 May  Guadalajara                                   n/a                                     2:21:03     Alfredo Penaloza (23,MEX)                   none                            
MEX   ?? Jul  Mexico City                                   Mexican Championships                   2:21:43.4   Alfredo Penaloza (24,MEX)                   none                            
Netherlands; The
NED   22 May  Maassluis                      3     80+0     Westland                                2:25:44     Georg Forster (29,AUT)                      none                            
NED   04 Sep  Enschede                      13    166+0     Enschede                                2:16:54.2   Bernard Allen (25,ENG)                      none                            
Nigeria
NGR   28 Aug  Kaduna                                        n/a                                     2:15:02.6   Sean Healy (25,IRL)                         none                            
Northern Ireland
NIR   31 Jul  Belfast                       26              Belfast                                 2:23:58     Roy Kernoghan (NIR)                         none                            
Norway
NOR   11 Jul  Meisingset                                    Norwegian Championships                 2:17:42.8   Bjarne Sletten (33,NOR)                     none                            
NOR   24 Oct  Trondheim                      3              Student                                 2:27:43     Jens Aarnes (NOR)                           none                            
New Zealand
NZL   23 Jan  Christchurch                  22              Canterbury Championships                2:19:14     David McKenzie (27,NZL)                     none                            
NZL   06 Feb  Auckland                      16     19+0     Auckland Centennial                     2:23:38     Mike Whelan (NZL)                           none                            
NZL   06 Mar  Invercargill                                  New Zealand Championships               2:17:16.4   David McKenzie (27,NZL)                     none                            
NZL   24 Apr  Rotorua                        7              Fletcher Challenge                      2:26:40     Michael R Ryan (29,NZL)                     none                            
NZL   14 Aug  Auckland                       7     33+0     Reidbuilt Winter                        2:24:51     Ivan Keats (34,NZL)                         none                            
NZL   23 Oct  Hamilton                       7              Winstone                                2:15:46     John Farrington (29,AUS)                    none                            
NZL   30 Oct  Invercargill                  19              Winstone Southland                      2:20:35.5a  Richard Tayler (23,NZL)                     none                            
NZL   ?? Oct  Feilding                      17              Feilding                                2:38:44     T Cotton (NZL)                              none                            
NZL   04 Dec  Auckland                      11     57+0     Farnsworth's Owairaka Lovelock Track    2:26:17     Dave Fisken (NZL)                           none                            
Peru
PER   17 Oct  Lima                          19              South American Championship             2:26:11     Martin Pabon (COL)                          none                            
Papua-New Guinea
PNG   ?? ???  Naura                                         n/a                                     3:07:00     Robbie Morgan (PNG)                         none                            
Poland
POL   04 Jul  Debno                          3     43+0     Polish Championships                    2:21:09.8   Edward Stawiarz (31,POL)                    none                            
Portugal
POR   04 Apr  Cascala                                       Portuguese Championship                 2:20:42.6a  Armando Aldegalega (33,POR)                 none                            
French Polynesia
PYF   15 Sep  Papeete                        2              South Pacific Games                     2:50:50     Andre Peterson (NCL)                        none                            
Romania
ROM   07 Jul  Roman                                         Romanian Championships                  2:21:32     Nicolae Mustata (30,ROM)                    none                            
South Africa
RSA   06 Mar  Cape Town                                     Western Province Championship           2:19:02.2   Ferdinand-Andres leGrange (22,R             none                            
RSA   06 Mar  East London                   11              Border Championships                    3:00:25     Brian Tiltman (RSA)                         none                            
RSA   06 Mar  Frankenwald                                   Southern Transvaal Championship         2:31:19     Denis Morrison (24,RSA)                     none                            
RSA   ?? Apr  Durban                        11              Savages                                 2:21:07     Graham Raubenheimer (21,RSA)                none                            
RSA   17 Apr  Cape Town                      8              Peninsula                               2:33:53     Paul vanderMerwe (RSA)                      none                            
RSA   01 May  Libanon                                       South African Championship for Blacks   2:32:13     Robson Mrombe (29,ZIM)                      none                            
RSA   08 May  Durbanville                                   n/a                                     2:17:51.4   Ferdinand-Andres leGrange (22,R             none                            
RSA   12 Jul  Brakpan                       16              Golden Reef                             2:34:30a    David Levick (21,RSA)                       none                            
RSA   17 Jul  East London                                   South African Championship- Whites      2:23:38.4   deVilliers Lamprecht (28,RSA)               none                            
RSA   15 Aug  Johannesburg                  26              Jackie Gibson                           2:31:18     David Levick (21,RSA)                       none                            
              10
RSA   ?? Aug  Durban                        38              Durban Athletic Club                    2:25:33     Trevor Parry (RSA)                          none                            
RSA   23 Oct  King William's Town            7              Kaffarian                               2:25:51x    Chris Hoogsteden (RSA)                      none                            
Russia
RUS   ?? Jan  Saint Petersburg               2              Mezhdunarodny Doroga Zhizni             n/a         A Bekoszin (RUS)                            none                            
RUS   09 May  Omsk                                          n/a                                     2:17:53     Gennadiy Onofrichuk (30,RUS)                none                            
RUS   25 Jun  Saint Petersburg                              Leningrad                               2:18:24     Yuriy Maurin (28,RUS)                       none                            
RUS   17 Jul  Moscow                                        Soviet Championships                    2:19:10.6   Yuriy Velikorodnikh (29,RUS)                none                            
RUS   17 Oct  Kaliningrad                                   Kaliningrad                             2:17:27.8   Gennadiy Soldatov (23,RUS)                  none                            
Scotland
SCO   08 May  Glasgow                       11              Shettleston Harriers                    2:23:25     Steve Taylor (23,SCO)                       none                            
SCO   08 May  North Berwick                  1              Edinburgh-North Berwick                 2:15:27a    Alexander Wight (28,SCO)                    none                            
SCO   26 Jun  Edinburgh                                     Scottish Championships                  2:21:18     Pat Maclagan (27,SCO)                       none                            
Switzerland
SUI   16 May  Thun                                          Swiss Championship                      2:23:03     Jean-Pierre Spengler (31,SUI)               none                            
SUI   ?? Sep  Nidau                          8              Rund um den Bielersee                   2:45:xx     Paul Leonhard (SUI)                         none                            
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                     7              Frauenfelder Militarwettmarsch          3:22:44     H Wegmann (SUI)                             none                            
Slovakia
SVK   05 Jun  Nove Mesto Nad Vahom           9     82+0     Povazsky                                2:26:09.0   Giacomo Marietta (21,ITA)                   none                            
SVK   04 Jul  Vranov nad Toplou              5     42+0     Zemplinsky                              2:38:10     Adam Kostal (30,SVK)                        none                            
SVK   03 Oct  Kosice                        46     85+0     Kosice                                  2:21:43.6   Gyula Toth (34,HUN)                         none                            
Sweden
SWE   10 Mar  Vallingby                      1              Vallingby                               2:37:03     Agne Kimby (SWE)                            none                            
SWE   ?? ???  [Gotlands]                                    n/a                                     2:24:24     Hans-Ingemar Jonsson (28,SWE)               none                            
SWE   25 Jul  Sollentuna                                    Swedish Championships                   2:24:42     Ulf-Hakan Hakansson (29,SWE)                none                            
SWE   21 Nov  Sollentuna                     9              Winter                                  2:26:06     Per-Ove Malmqvist (27,SWE)      4:04:04     Elin Abom (32,SWE)              
Swaziland
SWZ   ?? ???  Mbabane                                       n/a                                     2:47:42     Dave Bagshaw (RSA)                          none                            
Turkmenistan
TKM   05 Dec  Ashkhabad                                     Ashkhabad                               2:19:17     Vladimir Tsyrenov (30,RUS)                  none                            
Turkey
TUR   22 May  Ankara                                        Turkish Championships                   2:20:34     Hussein Aktas (30,TUR)                      none                            
TUR   17 Oct  Izmir                          6              Mediterranean Games                     2:23:33     Gianbattista Bassi (22,ITA)                 none                            
United States
USA   02 Jan  Madera CA                      4     24+0     Madera                                  2:31:26.3   Skip Houk (28,CA/USA)                       none                            
USA   02 Jan  Dallas TX                            15+0     Cross Country Club of Dallas            2:37:22     Paul Hoffman (18,ON/CAN)                    none                            
USA   09 Jan  San Diego CA                   7    211+5     Mission Bay                             2:22:38     Bill Clark (27,CA/USA)          3:37:04     Carolyn McDonald (12,USA)       
USA   16 Jan  Beaumont TX                    1              Beaumont                                2:33:44     Eric Sigmont (22,AUS)           4:29:13     Terri Stranski (TX/USA)         
USA   23 Jan  Raleigh NC                     5     14+0     Duraleigh                               2:29:40a    Marshall Adams (26,NC/USA)                  none                            
USA   30 Jan  Morrilton AR                   4     27+0     Ground Hog Day                          2:38:58.2   Tim Hendricks (24,NE/USA)                   none                            
USA   06 Feb  Anaheim CA                     1    240+5     Vigorade World Masters                  2:18:47.4   Patrick McMahon (29,IRL)        3:44:17     Ivy Gorman (CA/USA)             
USA   06 Feb  Las Vegas NV                   5     66+1     Las Vegas                               2:20:18a    Scott Bringhurst (22,UT/USA)    3:26:27a    Donna Gookin (34,CA/USA)        
USA   13 Feb  Tucson AZ                      3     87+0     Admissions Day                          2:26:42     Jerry Jobski (26,AZ/USA)                    none                            
USA   14 Feb  Beltsville MD                 10      123      Washington's Birthday                   2:29:58.4   Jack Fultz (22,MA/USA)          3:43:01     Anna-Mae Diehl (MD/USA)         
              10
USA   20 Feb  New Orleans LA                 6     38+1     Mardi Gras                              2:29:28.9   Patrick McMahon (29,IRL)        4:28:48     Terri Stranski (TX/USA)         
USA   27 Feb  Artesia NM                     5              Artesia                                 2:30:21a    A R Barrett (USA)               5:21:58a    Helen Huerta (USA)              
USA   27 Feb  Seaside OR                     2    236+4     Trail's End                             2:21:09.8   Bruce Mortenson (27,MN/USA)     3:26:28     Vicki Foltz (27,WA/USA)         
USA   06 Mar  Los Angeles CA                 1     67+0     Griffith Park                           2:24:28     Douglas Schmenk (20,CA/USA)                 none                            
USA   06 Mar  Dallas TX                      1     60+1     White Rock                              2:38:09.4   Rick Richardson (25,AR/USA)     4:12:25     Anabelle Corboy (22,TX/USA)     
USA   07 Mar  Burlingame CA                  1    134+6     West Valley                             2:17:22.2   Alvaro Mejia (30,COL)           3:18:00     Natalie Cullimore (33,CA/USA)   
USA   13 Mar  Tulsa OK                       1     25+0     Oil Capital                             2:26:51.4   John Halberstadt (21,RSA)                   none                            
USA   14 Mar  Carmel IN                      2     36+0     Windy                                   2:29:18     John Lesch (30,IL/USA)                      none                            
USA   21 Mar  Chicago IL                     1      2+0     Midwest RR Indoor                       2:54:03.3   Ken Young (29,CA/USA)                       none                            
USA   21 Mar  Bronx NY                      14    154+3     Earth Day                               2:23:44.2   Tom Fleming (19,NJ/USA)         3:11:41     Nina Kuscsik (32,NY/USA)        
              20
USA   21 Mar  Toledo OH                            10+0     Toledo RRC                              2:43:32     Jeff Schnell (USA)                          none                            
USA   27 Mar  Spanaway WA                    2     11+0     Mountain                                2:43:39     Richard Forbes (34,OR/USA)                  none                            
USA   28 Mar  Ithaca NY                      1     17+0     Boston Qualifier                        2:47:15t    Bob Congdon (25,NY/USA)                     none                            
USA   03 Apr  Wailuki HI                    16     18+0     Hawaiian                                3:00:47x    Johnny Faerber (34,HI/USA)                  none                            
USA   03 Apr  Canton MO                      4     72+0     Gary Lee Brown Memorial                 2:52:02     James McFadden (31,TX/USA)                  none                            
USA   04 Apr  Madera CA                            19+0     AAU Regional Championship               2:27:37.1   Skip Houk (29,CA/USA)                       none                            
USA   10 Apr  Nashville TN                          3+0     Music City                              3:22:39     Richard Westbrook (USA)                     none                            
USA   10 Apr  Blaine WA                      3     51+1     Birch Bay                               2:32:27.8   Steve Lippitt (21,WA/USA)       4:26:10     Susan Henderson (24,OR/USA)     
USA   11 Apr  Athens OH                      4     50+0     Athens                                  2:34:06.3   George Wetherbee (27,OH/USA)                none                            
USA   15 Apr  Lawrence KS                    2     19+0     Kansas Relays                           2:31:02.5   Charles Ceronsky (MN/USA)                   none                            
              30
USA   17 Apr  San Francisco CA               1     59+5     Plodders West                           2:47:40     Jack Leydig (27,CA/USA)         3:49:00     Irene Villasenor (CA/USA)       
USA   19 Apr  Boston MA                     74    884+3     Boston                                  2:18:45a    Alvaro Mejia (30,COL)           3:08:30a    Sara Mae Berman (34,MA/USA)     
USA   24 Apr  Des Moines IA                  3     73+0     Drake Relays                            2:27:23.7   Bruce Mortenson (27,MN/USA)                 none                            
USA   08 May  Liverpool NY                   2     75+2     First Trust                             2:24:43     Michael Kimball (30,OH/USA)     3:15:28     Katherine Switzer (24,NY/USA)   
USA   08 May  Gage OK                        2     19+0     Gage Roadrunner                         2:29:59     Terry Ziegler (20,OK/USA)                   none                            
USA   09 May  Philadelphia PA                      48+1     AAU Eastern Regional Championships      2:23:46.2   Herb Lorenz (32,PA/USA)         3:01:42     Elizabeth Bonner (18,DE/USA)    
USA   16 May  Yonkers NY                    47     80+0     Yonkers                                 2:35:41.6   Bill Harvey (ENG)                           none                            
USA   22 May  Palos Verdes CA                5    325+5     Palos Verdes                            2:23:34x    Ed Cadena (23,CA/USA)           3:09:27x    Mary Slaney (12,OR/USA)         
USA   22 May  Plattsburgh NY                 1     33+0     Champlain Valley                        2:45:17a    Craig Harms (OH/USA)                        none                            
USA   29 May  San Francisco CA               2    216+11    Golden Gate                             2:31:37a    Rich Delgado (31,CA/USA)        3:42:36a    Nancy Laird (29,TX/USA)         
              40
USA   30 May  Denver CO                      8     46+1     Mile High                               2:38:39     Damien Koch (26,CO/USA)         3:57:55     Pam Weigle (28,CO/USA)          
USA   30 May  Carterville IL                 2     25+0     Koenig's Little Egypt                   2:39:15     Ben Huntley (25,IL/USA)                     none                            
USA   30 May  Brockton MA                    6       57      Plodders                                2:42:43x    Joe Frontierro (USA)            3:00:35x    Sara Mae Berman (35,MA/USA)     
USA   ?? Jun  Juneau AK                      1              Juneau                                  2:53:43     Jack Beedle (AK/USA)            n/a         Pat Watson (USA)                
USA   06 Jun  Holyoke MA                     9     77+0     Holyoke                                 2:32:32.6   Ron Wallingford (37,ON/CAN)                 none                            
USA   06 Jun  Eugene OR                            76+0     AAU Championships                       2:16:48.6   Ken Moore (27,OR/USA)                       none                            
USA   11 Jun  Wichita KS                     3     47+0     USTFF                                   2:27:46     Terry Ziegler (20,OK/USA)                   none                            
USA   20 Jun  Toledo OH                      1    105+1     Glass City                              2:36:02     Brian Sobczak (22,OH/USA)       3:47:09     Katherine Switzer (24,NY/USA)   
USA   20 Jun  Brookings SD                   2     24+0     Longest Day                             2:39:54     Dave Phillips (19,MN/USA)                   none                            
USA   22 Jun  Irvine CA                      2     16+0     Senior Olympics                         2:31:26.6   Orville Atkins (35,CA/USA)                                                  
              50
USA   04 Jul  San Diego CA                   4     62+0     USA Masters Championships               2:39:00.2   Dennis Coveney (40,BC/CAN)                  none                            
USA   04 Jul  Monticello IL                  3     67+1     Freedom                                 2:33:47     Peter Stipe (24,MA/USA)         4:40:49     Peggy Fritz (IL/USA)            
USA   04 Jul  Whitewater WI                  4     38+0     Whitewater                              2:55:19     Ervin Schneider (USA)                       none                            
USA   10 Jul  Arcata CA                      1     17+0     Redwood Empire                          2:24:59.5   William Scobey (26,CA/USA)                  none                            
USA   10 Jul  Boone NC                       5     23+0     Mountain                                2:52:11a    Phillip Sparling (21,OH/USA)                none                            
USA   17 Jul  Newberg OR                           11+0     Berrian Festival                        2:46:25     Richard Forbes (35,OR/USA)                  none                            
USA   18 Jul  Ames IA                        1     36+0     Cyclone Country                         2:41:33.7   Kenneth Katzer (30,NE/USA)                  none                            
USA   24 Jul  Salt Lake City UT              2     67+2     Pioneer                                 2:30:47x    Edwin Gookin (38,CA/USA)        3:18:30x    Donna Gookin (34,CA/USA)        
USA   25 Jul  Gresham OR                            5+0     Northwest Masters                       3:13:04     Al Sweeney (BC/CAN)                         none                            
USA   31 Jul  Belmont CA                     8    142+6     Ocean to Bay                            2:35:24a    Robert Calvert (ENG)            4:02:40a    Londa Kingery (15,CA/USA)       
              60
USA   01 Aug  Pullman WA                     2     13+0     Evergreen                               2:33:45     Dan Murphy (IRL)                            none                            
USA   ?? Aug  Seattle WA                     1     28+0     Seafair                                 2:37:34.6   Scott Daggatt (19,USA)                      none                            
USA   07 Aug  Hope AK                        1     51+8     Resurrection Pass Trail                 3:28:xx     Chris Haines (20,AK/USA)        4:19:xx     Margie Mahoney (USA)            
USA   14 Aug  Hurley WI                      3    389+0     Paavo Nurmi                             2:23:43a    Bruce Mortenson (27,MN/USA)                 none                            
USA   15 Aug  Manitou Springs CO            16     51+1     Pike's Peak                             3:46:26     Steve Gachupin (28,NM/USA)      7:07:36     Joyce "Skip" Gibbs (30,CA/USA)  
USA   21 Aug  Quincy IL                            18+0     Quincy                                  2:46:41.2   Brian Walsh (USA)                           none                            
USA   21 Aug  Winston-Salem NC               6              Greens-Winston                          2:34:59a    Donald Kennedy (23,TX/USA)                  none                            
USA   21 Aug  New York NY                          20+1     Hispanic                                2:39:52     Coleman Mooney (NY/USA)         3:06:57     Nina Kuscsik (32,NY/USA)        
USA   28 Aug  Lexington KY                   1     21+0     Bluegrass                               2:41:10     John Perry (USA)                            none                            
USA   03 Sep  Pittsburgh PA                  1     23+0     All-American                            2:46:14.6   Don Slusser (19,PA/USA)                     none                            
              70
USA   05 Sep  Spokane WA                     4              Spokane                                 2:25:52     James Hatcher (22,MT/USA)                   none                            
USA   06 Sep  Columbia MO                   12     24+0     Heart of America                        2:47:42     Tim Hendricks (25,NE/USA)                   none                            
USA   ?? ???  San Francisco CA               5              Police Olympics                         2:46:20     Pat Connelly (USA)                          none                            
USA   11 Sep  Kalispell MT                   1        5      Kalispell                               3:08:40     Charles Modee (OR/USA)          3:43:29     Pam Weigle (29,CO/USA)          
USA   12 Sep  Albuquerque NM                 2       32      Tour of Albuquerque                     2:27:16     Charles Harris (31,CA/USA)      3:48:00     Jackie Salazar (NM/USA)         
USA   18 Sep  Fairbanks AK                   9      592      Equinox                                 2:59:48     Mike Devecka (24,AK/USA)        4:24:04     Marian May (17,AK/USA)          
USA   19 Sep  New York NY                    2    161+3     New York City                           2:22:54.2   Norm Higgins (34,CA/USA)        2:55:22     Elizabeth Bonner (19,DE/USA)    
USA   02 Oct  Lake Placid NY                 1      8+0     Kiwanis Circle-K                        2:46:07a    Tom Osler (31,NJ/USA)                       none                            
USA   03 Oct  Napa CA                        1     51+3     Champagne                               2:17:53.5x  Thomas Laris (31,NY/USA)        3:36:21x    Joyce "Skip" Gibbs (30,CA/USA)  
USA   03 Oct  Santa Barbara CA               7     88+4     Santa Barbara                           2:29:33     William Gookin (39,CA/USA)      3:40:42     Eileen Waters (25,CA/USA)       
              80
USA   03 Oct  Eugene OR                      3     56+7     All-Comers                              2:21:38     Jose Cortez (19,CA/USA)         2:59:40     Ona Dobratz (IL/USA)            
USA   10 Oct  Winterset IA                   2     16+0     Covered Bridge                          2:48:25a    Jay Thompson (USA)                          none                            
USA   10 Oct  Minneapolis MN                 9     51+0     City of Lakes                           2:28:15.5   Jay Dirksen (27,SD/USA)                     none                            
USA   10 Oct  Ithaca NY                      2     25+0     Finger Lakes                            2:33:54a    Bill Hopkins (29,CAN)                       none                            
USA   10 Oct  Canton OH                      2      160      Amoco                                   2:22:44a    Carl Hatfield (24,WV/USA)       3:38:15a    Donna Aycoth (MD/USA)           
USA   17 Oct  Detroit MI                     9     99+0     Motor City                              2:16:20.6   Mike Hazilla (25,MI/USA)                    none                            
USA   17 Oct  Falls City NE                  6     31+0     Tri-States                              2:26:25a    Greg Carlberg (22,NE/USA)                   none                            
USA   23 Oct  Jefferson City MO              2              Linn Tech                               2:46:55a    Mel Vos (USA)                               none                            
USA   24 Oct  Monroe OH                      4     53+0     Monroe                                  2:34:07     Brian Sobczak (23,OH/USA)                   none                            
USA   24 Oct  Mallet's Bay VT                1     22+0     Green Mountain AA                       2:31:47     Ralph Thomas (36,ME/USA)                    none                            
              90
USA   31 Oct  Atlantic City NJ              12       61      Road Runners Club                       2:34:23.8   Moses Mayfield (27,PA/USA)      3:18:51     Nina Kuscsik (32,NY/USA)        
USA   06 Nov  Allendale MI                   2     38+0     Grand Valley                            2:38:20a    Craig Harms (OH/USA)            4:19:04a    Christine Nowak (USA)           
USA   07 Nov  Framingham MA                  1       76      Baystate                                2:38:09     Ken Mueller (35,MA/USA)         3:04:40     Sara Mae Berman (35,MA/USA)     
USA   20 Nov  Galveston TX                   3      123      American National                       2:37:22a    Gary Tuttle (24,CA/USA)         3:43:16a    Nancy Laird (30,TX/USA)         
USA   21 Nov  Seattle WA                     2       66      Seattle                                 2:31:09.8   Sean O'Riordan (IRL)            4:16:34     Suzanne Taylor (30,BC/CAN)      
USA   25 Nov  Abilene TX                                    Fort Phantom Hill                                                                                                               
USA   ?? Nov  Hinsdale IL                    3     35+0     Hinsdale Central                        2:36:25     Tom Higgins (USA)                           none                            
USA   28 Nov  Philadelphia PA               17              Philadelphia                            2:26:44.8   Moses Mayfield (27,PA/USA)                  none                            
USA   04 Dec  Naperville IL                  4     90+0     North Central                           2:33:05     Kevin Keogh (IL/USA)            5:34:09     Nancy Huske (USA)               
USA   04 Dec  Winchester KS                        14+0     Sunflower State                         2:41:15     Loren Moes (22,MO/USA)                      none                            
              100
USA   05 Dec  Culver City CA                24              Western Hemisphere                      2:15:21     William Scobey (26,CA/USA)      2:49:40     Cheryl Flanagan (23,MI/USA)     
USA   12 Dec  Petaluma CA                    4    136+7     Pacific AAU                             2:23:44     Jon Peter Anderson (22,OR/USA)  3:22:16     Natalie Cullimore (33,CA/USA)   
USA   18 Dec  Pueblo CO                      1     17+1     Holiday                                 2:33:29     Ted Castaneda (19,CO/USA)       3:34:30     Pam Weigle (29,CO/USA)          
USA   18 Dec  Atlanta GA                     9    101+0     Peach Bowl                              2:16:18.2   Neil Cusack (19,IRL)                        none                            
USA   27 Dec  Scottsdale AZ                  1       90      Fiesta Bowl                             2:23:33.7a  Pete Span (23,AZ/USA)           3:51:05a    Desiree Wilson (15,USA)         
USA   30 Dec  Melbourne FL                   1     44+1     Melbourne                               2:44:45     Pat Chester (AL/USA)            4:48:53     Stephaney Tenney (USA)          
Wales
WAL   14 Aug  Port Talbot                                   Welsh Championships                     2:20:59.2   Bernard Plain (24,WAL)                      none                            
Zambia
ZAM   22 Aug  Lusaka                                        East and Central African Championships  2:21:21.2x  Merawi Gebru (38,ETH)                       none                            

Last Updated on 17 Jan 2014