Marathon List for 1970


Albania
ALB   15 Sep  Shkoder                                       Albanian Championships                  2:32:12.8   Njazi Dajci (ALB)                           none                            
Australia
AUS   06 Jun  Tralalgon                      3              Tralalgon                               2:13:39.4   Derek Clayton (27,AUS)                      none                            
AUS   25 Jul  Preston                       18     34+0     Victorian Marathon Club                 2:20:11     Peter Bruce (28,AUS)                        none                            
AUS   15 Aug  Adelaide                                      South Australia Championship            2:19:46     Brenton Norman (25,AUS)                     none                            
AUS   15 Aug  Bendigo                                       Victorian Country Championships         2:27:04     John Bermingham (19,AUS)                    none                            
AUS   22 Aug  Melbourne                     31              Victoria Championship                   2:20:10.6   Terry Manners (30,NZL)                      none                            
AUS   22 Aug  Sydney                                        New South Wales Championship            2:30:58     Alan Harrison (AUS)                         none                            
AUS   26 Sep  Werribee                             56+0     Australian Championship                 2:15:27     John Farrington (28,AUS)                    none                            
Austria
AUT   29 Aug  Linz                                          Austrian Championship                   2:25:12.6   Georg Forster (29,AUT)                      none                            
Belgium
BEL   14 Jun  Tessenderlo                                   Belgian Championships                   2:25:46     Karel Lismont (21,BEL)                      none                            
BEL   18 Sep  Berchem                        1              Berchem                                 2:14:08x    Gilbert Gauthier (35,FRA)                   none                            
Bulgaria
BUL   30 Jun  Sofia                                         n/a                                                                                                                             
Canada
CAN   19 Apr  Vancouver BC                  15      8+0     British Columbia Championships          2:34:33.8   John Cliff (27,ON/CAN)                      none                            
CAN   26 Apr  Calgary AB                     2     12+0     Calgary                                 2:34:28     Maurice Aarbo (33,AB/CAN)                   none                            
CAN   31 May  Victoria BC                           4+0     Victoria Track & Field Association      2:41:05     Jim Pearson (25,WA/USA)                     none                            
CAN   31 May  Hamilton ON                   62     20+0     Around the Bay                          2:32:21     Andy Boychuk (29,ON/CAN)                    none                            
CAN   25 Jul  Toronto ON                     1              Police Games                            2:32:23     Ron Wallingford (36,ON/CAN)                 none                            
CAN   23 Aug  Toronto ON                     3              CNE International                       2:16:23.8   Jack Foster (38,NZL)                        none                            
CAN   ?? Sep  Shelburne NS                   2              Nova Scotia                             n/a         Philip Bower (NS/CAN)                       none                            
CAN   ?? Sep  Toronto ON                     5              Boardwalk                               2:40:25     Lorne Buck (CAN)                            none                            
Cuba
CUB   01 Feb  Havana                                        n/a                                     2:19:58.8   Chang-Son Kim (17,PRK)                      none                            
Czech Republic
CZE   17 May  Prague                         8              Prazsky                                 2:26:55     Adam Kostal (28,SVK)                        none                            
CZE   20 Jun  Domazlice                     13              Domazlicky                              2:33:20.0   Josef Podmolik (27,CZE)                     none                            
CZE   08 Aug  Upice                         16              Ratiboricky                             2:33:41.8   Jan Nechvatal (35,CZE)                      none                            
CZE   05 Sep  Prague                                        Prague                                  2:16:08     John Newsome (28,ENG)                       none                            
Denmark
DEN   19 Sep  Odense                                        Danish Championships                    2:29:39.6   Mogens Findal (29,DEN)                      none                            
DEN   27 Sep  Copenhagen                                    n/a                                                                                 3:13:24     Kirsten Karlsen (32,DEN)        
England
ENG   30 Mar  Huddersfield                   4              Huddersfield Examiner                   2:13:07x    Leo J Carroll (30,ENG)                      none                            
ENG   04 Apr  Plymouth                                      Mayflower                               2:24:36     Barry Jones (27,NZL)                        none                            
ENG   09 May  Rugby                                         Rugby                                   2:24:45     Michael Child (33,ENG)                      none                            
ENG   16 May  Ryde                          14     50+0     Isle of Wight                           2:28:40     Joseph Clare (30,SCO)                       none                            
ENG   13 Jun  Chiswick                      57              Polytechnic                             2:18:15a    Donald Faircloth (21,ENG)                   none                            
ENG   25 Jul  Bolton                                        Bolton                                  2:23:40     Eric Haslam (26,ENG)                        none                            
ENG   15 Aug  Morecambe                      7              Milk                                    2:22:07a    Jeffrey Norman (25,ENG)                     none                            
ENG   23 Aug  Manchester                    15     91+0     Maxol                                   2:13:45     Akio Usami (27,JPN)                         none                            
ENG   19 Sep  Hendon                         3              Highgate Harriers                       2:25:51     Bernard Allen (24,ENG)                      none                            
ENG   27 Sep  Rotherham                                     Rotherham                               2:27:12.4   James Craven (30,IRL)                       none                            
              10
ENG   24 Oct  Harlow                         6              Harlow                                  2:17:59     Alastair Wood (37,SCO)                      none                            
Spain
ESP   19 Jul  Torrelavega                                   Spanish Championships                   2:23:12     Carlos Perez (35,ESP)           3:53:00     Elaine Pederson (33,CA/USA)     
Estonia
EST   17 May  Kothla-Jarwe                                  n/a                                     2:21:48     Petr Shelesovskiy (25,EST)                  none                            
EST   16 Aug  Tallinn                                       Estonian Championship                   2:31:14.8   Rein Leinus (38,EST)                        none                            
EST   12 Sep  Vandra                        15              Vandra                                  2:20:53     Mohamed Shakirov (_ww)                                                      
Ethiopia
ETH   11 Apr  Addis Abebe                                   Addis Abebe                             2:21:50.4   Mamo Wolde (37,ETH)                         none                            
Finland
FIN   30 Mar  Turku                          3              Artturin                                2:22:49.0   Pentti Rummakko (26,FIN)                    none                            
FIN   05 Apr  Mantsala                                      Seuran                                  2:27:04.0   Ensio Tanninen (34,FIN)                     none                            
FIN   24 May  Vantaa                         2     28+0     Korson                                  2:22:41.6   Ensio Tanninen (34,FIN)                     none                            
FIN   16 Aug  Kouvola                                       Finnish Championships                   2:29:16.0   Kalle Hakkarainen (29,FIN)                  none                            
FIN   30 Aug  Siuro                                         Finnish Workers Sports Union Champs     2:40:35     Pauli Arbelius (FIN)                        none                            
FIN   27 Sep  Haapavesi                                     n/a                                     2:29:13.4   Paavo Leiviska (24,FIN)                     none                            
FIN   27 Sep  Turku                         23              Turku                                   2:22:49.4   Kalle Hakkarainen (29,FIN)                  none                            
FIN   11 Oct  Tampere                                       Palkane-Tampere                         2:26:48.0a  Seppo Tuominen (27,FIN)                     none                            
France
FRA   09 Aug  Fontainebleau                                 French Championships                    2:24:13.6   Rene Combes (33,FRA)                        none                            
Germany
GER   25 Apr  Kunsebeck                                     Werther                                 2:15:22.6   Lutz Philipp (29,GER)                       none                            
GER   10 May  Chemnitz                       4              Karl Marx Stadt                         2:14:41.2   Jurgen Busch (27,GER)                       none                            
GER   29 Aug  Passau                                        n/a                                     2:24:41.8   Hans Hellbach (27,GER)                      none                            
GER   30 Aug  Leegenbruch                                   East German Championships               2:20:15.4   Hans-Joachim Truppel (19,GER)               none                            
GER   ?? Oct  Essen                          8              Rund um den Baldeneysee                 2:28:31     Werner Putz (GER)                           none                            
GER   11 Oct  Braunlingen                    3    980+62    Schwarzwald                             2:36:22     Hans Schmidt (GER)              3:51:32     Elfriede Rapp (36,GER)          
Greece
GRE   06 Apr  Athens                         9              Olympic Day                             2:25:30.2a  Ismail Akcay (27,TUR)                       none                            
Hungary
HUN   19 Jul  Szeged                        14              International Friendship                2:24:36     Mieczyslaw Korzec (26,POL)                  none                            
HUN   30 Aug  Ozd                                           Hungarian Championships                 2:22:18.2   Gyula Toth (33,HUN)                         none                            
HUN   07 Nov  Budapest                      10              Csepeli Nemzetkozi                      2:21:56.2   Nikola Simeonov (30,BUL)                    none                            
India
IND   16 Jan  Cuttack                                       Inter-State Championships               2:28:31.6   D Y Biredar (IND)                           none                            
IND   16 Oct  Patiala                                       Indian Championships                    2:22:13.4   Harnek Singh (34,IND)                       none                            
Ireland
IRL   16 Aug  Ballinamore                                   Irish Championship (BLE)                2:22:13     Daniel McDaid (29,IRL)                      none                            
Italy
ITA   14 Jun  Viarreggio                                    International Military                  2:21:21     Mike Mittelstaedt (27,USA)                  none                            
ITA   29 Jun  Vallecrosia                    3              Vallecrosia                             2:45:27     Attilio Liberini (ITA)                      none                            
ITA   12 Jul  Grottammare                                   Italian Champoionship                   2:26:58     Anton Ritsch (32,ITA)                       none                            
ITA   04 Oct  Carpi                          3              n/a                                     2:23:02     Francesco Amante (24,ITA)                   none                            
ITA   31 Dec  Rome                           6              San Silvestro                           2:21:14x    Umberto Risi (30,ITA)                       none                            
Japan
JPN   11 Jan  Kagoshima                                     n/a                                     2:23:51     Motomu Okubo (JPN)                          none                            
JPN   15 Jan  Matsuyama                      8              Ehime                                   2:24:16     Kenji Kumegawa (JPN)                        none                            
JPN   08 Feb  Beppu                         18    133+0     Beppu Mainichi                          2:17:12.0   Kenji Kimihara (28,JPN)                     none                            
JPN   08 Feb  Kyoto                                         Kyoto                                   2:16:55.8   Kokichi Uchino (25,JPN)                     none                            
JPN   15 Feb  Maebashi                       4              Gunma                                   2:23:55     Hideaki Tanigawa (JPN)                      none                            
JPN   08 Mar  Kochi                         24              Koshin                                  2:34:05     Shigemi Hayashi (JPN)                       none                            
JPN   08 Mar  Naha                          16              Shinpo Naha                             2:21:35     Yoshiaki Morita (22,JPN)                    none                            
JPN   15 Mar  Toyohashi                     18              Chunichi                                2:19:24     Sunao Shirai (24,JPN)                       none                            
JPN   22 Mar  Katsuta                       18              Katsuta                                 2:20:03     Nobuaki Takao (21,JPN)                      none                            
JPN   22 Mar  Nagano                        13              Shinmai                                 2:21:29.0   Kunio Miura (26,JPN)                        none                            
              10
JPN   22 Mar  Nobeoka                        8              Nobeoka                                 2:17:47.8   Masaaki Hirai (24,JPN)                      none                            
JPN   29 Mar  Naruto                         3              Yomiuri Zenkoku Naruto                  2:23:36     Tomaru Imamura (21,JPN)                     none                            
JPN   05 Apr  Fukui                         12              n/a                                     2:25:20     Hiroki Maeda (JPN)                          none                            
JPN   12 Apr  Otsu                          25              Biwa-ko                                 2:13:46     William Adcocks (28,ENG)                    none                            
JPN   06 Sep  Sapporo                       13              Hokkai Times                            2:22:49.2   Yoshiro Mifune (24,JPN)                     none                            
JPN   06 Sep  Tamatsukuri                   13              Tamatsukuri Mainichi                    2:43:38     Motomu Okubo (JPN)                          none                            
JPN   20 Sep  Sendai                         5              Higashi Nihon                           2:31:52     Kazumi Yamazaki (JPN)                       none                            
JPN   29 Nov  Kanazawa                                      Ishikawa Chunichi                       2:28:31     Akio Nitta (JPN)                            none                            
JPN   06 Dec  Fukuoka                       24     43+0     Fukuoka                                 2:10:37.8   Akio Usami (27,JPN)                         none                            
JPN   27 Dec  Hofu                           1              Hofu                                    2:15:49.8   Toshihiko Uehara (30,JPN)                   none                            
              20
Kenya
KEN   30 Aug  Nairobi                                       East African Championships              2:18:48.4x  Yetneberk Belete (22,ETH)                   none                            
Korea
KOR   22 Mar  Seoul                          7              Dong-A                                  2:17:34.4   Cha-Wan Kim (21,KOR)                        none                            
KOR   19 Apr  Seoul                                         n/a                                     2:19:55     Myung-Kwang Kan (26,KOR)                    none                            
KOR   09 Oct  Seoul                                         Korean Championships                    2:22:00     Cha-Wan Kim (22,KOR)                        none                            
KOR   30 Oct  Seoul                                         n/a                                     2:20:30.4   Cha-Wan Kim (22,KOR)                        none                            
Latvia
LAT   11 Jul  Gulbene                                       Latvian Championships                   2:29:43.2   Roberts Talinskas (32,LAT)                  none                            
Lithuania
LTU   27 Sep  Klaipeda                                      Lithuanian Championship                 2:25:10     Anatolijus Baranovas (30,LTU)               none                            
Mexico
MEX   ?? Jan  Mexicali                       4              Gobernador                              n/a         Tom Mechoher (CA/USA)                       none                            
MEX   07 Jul  Oaxtepec                                      Mexican Championships                   2:18:15.6   Alfredo Penaloza (23,MEX)                   none                            
Netherlands; The
NED   23 May  Maassluis                      2     45+0     Westland                                2:28:52     Wim Hol (NED)                               none                            
NED   29 Aug  Eibergen                                      Dutch Championship                      2:39:55.2   Louis Vink (35,NED)                         none                            
Northern Ireland
NIR   30 May  Belfast                       25              Belfast                                 2:16:52     Michael Teer (25,NIR)                       none                            
Norway
NOR   04 Jul  Jessheim                                      Norwegian Championships                 2:25:44     Bent Natvig (23,NOR)                        none                            
NOR   31 Oct  Trondheim                      2              Student                                 2:31:31     Einar Weidemann (26,NOR)                    none                            
New Zealand
NZL   31 Jan  Auckland                      15       34      Auckland                                2:25:52     William Baillie (35,NZL)                    none                            
NZL   07 Feb  Christchurch                  21              Canterbury Championship                 2:17:54     David McKenzie (26,NZL)                     none                            
NZL   07 Mar  Napier                                        New Zealand Championships               2:24:32     Jeff Julian (34,NZL)                        none                            
NZL   18 Apr  Rotorua                        6              Fletcher Challenge                      2:22:21     Jack Foster (37,NZL)                        none                            
NZL   09 May  Auckland                                      n/a                                                 none                            3:13:58     Mildred Sampson (36,NZL)        
NZL   23 Aug  Auckland                       6     44+0     Reidbuilt-Calliope                      2:23:27     Ivan Keats (33,NZL)                         none                            
NZL   24 Oct  Hamilton                       6              Hamilton                                2:18:18     John Farrington (28,AUS)                    none                            
NZL   31 Oct  Invercargill                  18              Winstone Southland                      2:26:39     Richard Tayler (22,NZL)                     none                            
NZL   ?? Nov  Feilding                      16              Feilding                                2:34:00     R McGregor (NZL)                            none                            
NZL   ?? ???  Christchurch                                  Christchurch Harriers                   2:34:51     John Souter (NZL)                           none                            
              10
NZL   05 Dec  Auckland                      10     39+0     Farnsworth Owairaka Lovelock Track      2:34:27     William Baillie (36,NZL)                    none                            
Panama
PAN   08 Mar  Panama City                    2              Central American and Caribbean Games    2:47:24     Alfredo Penaloza (22,MEX)                   none                            
Poland
POL   28 Jun  Debno                          2     28+0     Debno                                   2:22:45     Steffan Gottert (27,POL)                    none                            
POL   09 Aug  Warsaw                                        Polish Championships                    2:26:35.8   Zdzislaw Bogusz (33,POL)                    none                            
Romania
ROM   15 Jun  Bucharest                                     Romanian Championship                   2:40:57     Mihai Paduraru (ROM)                        none                            
ROM   13 Aug  Bucharest                     30              Balkan Games                            2:27:51.2   Hussein Aktas (29,TUR)                      none                            
South Africa
RSA   07 Mar  n/a                                  22+0     Southern Transvaal Championship         2:45:56     N Dormehl (RSA)                             none                            
RSA   28 Mar  Pretoria                                      South African Championships for Whites  2:39:52.6   Darrell McLean (RSA)                        none                            
RSA   05 Apr  Durban                        10              Savages                                 2:33:01     William Brown (RSA)                         none                            
RSA   18 Apr  East London                   10              Border Championships                    2:46:04     Robbie Wilkinson (RSA)                      none                            
RSA   25 Apr  Cape Town                      7              Peninsula                               2:34:19     Dirk Steyn (RSA)                            none                            
RSA   02 May  Welkom                                        South African Championships for Blacks  2:34:12.9   Clifford Malope (BOT)                       none                            
RSA   13 Jul  Brakpan                       15              Golden Reef                             2:33:27a    Denis Morrison (23,RSA)                     none                            
RSA   16 Aug  Johannesburg                  25              Jackie Gibson                           2:31:17     David Levick (20,RSA)                       none                            
RSA   30 Aug  Durban                        37              Durban Athletic Club                    2:33:49     R Davey (RSA)                               none                            
RSA   03 Oct  King William's Town            6              Kaffrarian                              2:24:49x    John Halberstadt (21,RSA)                   none                            
              10
Russia
RUS   02 Aug  Saint Petersburg                              n/a                                     2:22:56     Yuriy Maurin (27,RUS)                       none                            
RUS   11 Oct  Voronezh                                      n/a                                     2:19:47     Boris Maslakov (29,RUS)                     none                            
Scotland
SCO   11 Apr  Glasgow                       10              Shettleston Harriers                    2:22:03     Pat Maclagan (26,SCO)                       none                            
SCO   16 May  Edinburgh                                     Scottish Championships                  2:17:11     James Alder (29,SCO)                        none                            
SCO   04 Jul  Forres                         6              Inverness-Forres                        2:13:44x    Alastair Wood (37,SCO)                      none                            
SCO   23 Jul  Edinburgh                      9              Commonwealth Games                      2:09:28     Ronald Hill (31,ENG)                        none                            
Switzerland
SUI   11 Jul  Frauenfeld                                    Frauenfelder Militarwettmarsch          2:24:54     Michal Wojcik (35,POL)                      none                            
SUI   ?? Sep  Nidau                          7              Rund um den Bielersee                   2:56:xx     Heinz Lachat (SUI)                          none                            
SUI   27 Sep  Rancate                                       Swiss Championship                      2:22:22.6   Jean-Pierre Spengler (30,SUI)               none                            
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                     6              Frauenfelder Militarwettmarsch          3:42:43     H Wegmann (SUI)                             none                            
Slovakia
SVK   28 Jun  Vranov nad Toplou              4              Zemplinsky                              2:53:04     Pavel Stefl (25,CZE)                        none                            
SVK   04 Jul  Nove Mesto Nad Vahom           8     66+0     Povazsky                                2:36:10     Anton Javorka (28,SVK)                      none                            
SVK   04 Oct  Kosice                        45    262+0     Kosice                                  2:16:26.2   Mikhail Goryelov (33,RUS)                   none                            
Sweden
SWE   17 May  Skovde                                        World Veterans Championships            2:23:52     Nobuyoshi Sadanaga (41,JPN)                 none                            
SWE   19 Sep  Skanninge                                     Swedish Championships                   2:23:48     Nedjalko Farcic (28,SER)                    none                            
SWE   22 Nov  Enhorna                        8              Winter                                  2:26:08     Berndt Ekstrom (SWE)            4:10:58     Elin Abom (31,SWE)              
Thailand
THA   15 Dec  Bangkok                        5              Asian Games                             2:21:03.0   Kenji Kimihara (29,JPN)                     none                            
Turkmenistan
TKM   05 Dec  Ashkhabad                                     n/a                                     2:20:05     Nikolay Gordin (28,RUS)                     none                            
Turkey
TUR   19 May  Ankara                                        Turkish Championships                   2:20:42.6   Ismail Akcay (27,TUR)                       none                            
Ukraine
UKR   23 Oct  Lvov                                          Lvov                                    2:19:36     Damir Mukhametzyanov (29,KAZ)               none                            
UKR   01 Nov  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:19:08     Vasiliy Shalyminov (27,UKR)                 none                            
United States
USA   10 Jan  Madera CA                      3     15+0     Madera                                  2:33:31     Wayne VanDellen (32,CA/USA)                 none                            
USA   10 Jan  San Diego CA                   6    141+0     Mission Bay                             2:22:25     Mike Mahler (26,CA/USA)                     none                            
USA   10 Jan  Raleigh NC                     4     10+0     Duraleigh                               2:30:26a    Gerald Teal (26,ON/CAN)                     none                            
USA   31 Jan  Morrilton AR                   3     29+0     Ground Hog Day                          2:42:47.8   Rick Richardson (24,AR/USA)                 none                            
USA   31 Jan  New Orleans LA                 5     16+0     Mardi Gras                              2:37:40     Larry Fuselier (34,LA/USA)                  none                            
USA   07 Feb  Las Vegas NV                   4     92+1     World Masters                           2:26:54a    Steve Dean (20,CA/USA)          3:55:12a    Betty Wake (32,CA/USA)          
USA   14 Feb  Tucson AZ                      2    101+0     Admission's Day                         2:42:04     Charles Walker (17,AZ/USA)                  none                            
USA   22 Feb  Beltsville MD                  9     53+0     Washington's Birthday                   2:27:28     John Loeschhorn (25,CA/USA)                 none                            
USA   28 Feb  Artesia NM                     4    288+0     Artesia                                 2:51:25a    Bill Blewett (MD/USA)                       none                            
USA   28 Feb  Seaside OR                     1      149      Trail's End                             2:20:58     Ken Moore (26,OR/USA)           3:02:53     Caroline Walker (16,OR/USA)     
              10
USA   15 Mar  Indianapolis IN                1     36+0     Central Indiana                         2:32:43x    Charles Warthan (20,IN/USA)                 none                            
USA   15 Mar  Bronx NY                      13       75      Cherry Tree                             2:28:28     Herb Lorenz (30,PA/USA)         3:28:xx     Nina Kuscsik (31,NY/USA)        
USA   ?? Mar  Tacoma WA                      1     11+0     Mountain                                3:17:00     Eric Williams (USA)                         none                            
USA   29 Mar  Rocklin CA                           21+1     AAU Regional Trials                     2:28:56     Byron Lowry (23,CA/USA)         3:46:xx     Mary Cortez (16,CA/USA)         
USA   ?? Apr  Canton MO                      3    108+0     Gary Lee Brown Memorial                 3:16:00     Don Schrader (USA)                          none                            
USA   05 Apr  Honolulu HI                   15     15+0     Hawaiian AAU                            2:29:43     Mike Gregorio (24,CO/USA)                   none                            
USA   11 Apr  Blaine WA                      2     25+0     Birch Bay                               2:43:40x    Jim Pearson (25,WA/USA)                     none                            
USA   12 Apr  Athens OH                      3     36+0     Athens                                  2:25:12     Victor Nelson (21,KY/USA)                   none                            
USA   18 Apr  Lawrence KS                    1     20+0     Kansas Relays                           2:29:04     Charles Ceronsky (MN/USA)                   none                            
USA   20 Apr  Boston MA                     73   1006+5     Boston                                  2:10:31a    Ronald Hill (31,ENG)            3:05:08a    Sara Mae Berman (33,MA/USA)     
              20
USA   25 Apr  Des Moines IA                  2     26+0     Drake Relays                            2:33:27     Bruce Mortenson (26,MN/USA)                 none                            
USA   03 May  Port Washington NY                    1+0     AAU Regional                            2:21:34.8   Herb Lorenz (31,PA/USA)                     none                            
USA   17 May  Yonkers NY                    46     62+1     Yonkers                                 2:31:10     Bill Harvey (ENG)               3:16:02     Nina Kuscsik (31,NY/USA)        
USA   17 May  Gage OK                        1     16+0     Roadrunner                              2:54:49     Tom Laubert (22,OK/USA)                     none                            
USA   24 May  Palos Verdes CA                4    361+3     Palos Verdes                            2:29:01a    Robert Deines (22,CA/USA)       3:29:17a    Betty Wake (32,CA/USA)          
USA   25 May  Brockton MA                    5       35      Plodders                                2:42:31     Graham Parnell (40,MA/USA)      3:28:13     Katherine Switzer (23,NY/USA)   
USA   30 May  San Francisco CA               1    209+6     Golden Gate                             2:34:00.4a  Skip Houk (28,CA/USA)           4:06:34a    Mary Cortez (16,CA/USA)         
USA   31 May  Carbondale IL                  1     11+1     Little Grassy                           2:33:50     Oscar Moore (32,NY/USA)         3:55:28     Ona Dobratz (IL/USA)            
USA   07 Jun  Redfield IA                          65+0     AAU Championships                       2:24:10.6   Robert Fitts (27,MO/USA)                    none                            
USA   07 Jun  Holyoke MA                     8       63      Holyoke                                 2:35:09     Jim McDonagh (46,NY/USA)        3:16:52     Sara Mae Berman (34,MA/USA)     
              30
USA   12 Jun  Wichita KS                     2     22+0     USTFF                                   2:49:17.5   Paul Hoffman (17,ON/CAN)                    none                            
USA   14 Jun  Albuquerque NM                 1     23+0     Tour of Albuquerque                     2:51:02     Steve Gachupin (26,NM/USA)                  none                            
USA   20 Jun  Anchorage AK                   1      9+0     Mayor's Midnight Sun                    2:54:35a    Ed Phillips (18,AK/USA)                     none                            
USA   21 Jun  Irvine CA                      1     18+0     Senior Olympics                         2:44:05     Richard Packard (42,MA/USA)                 none                            
USA   21 Jun  Liverpool NY                   1       25      First Trust                             2:29:42     Phil Ryan (27,CA/USA)           3:22:02     Katherine Switzer (23,NY/USA)   
USA   21 Jun  Brookings SD                   1     18+0     Longest Day                             2:50:22.5   Jay Dirksen (25,SD/USA)                     none                            
USA   04 Jul  Denver CO                      7       24      Mile High                               2:37:54     Kenneth Katzer (29,NE/USA)                  none                            
USA   05 Jul  San Diego CA                   3     54+0     US Masters Championships                2:45:10.2   Graham Parnell (40,MA/USA)                  none                            
USA   05 Jul  Monticello IL                  2     33+0     Freedom                                 2:39:35     Dike Stirrett (IL/USA)                      none                            
USA   05 Jul  Miles City MT                         3+0     Montana AAU Championship                2:49:36     Pat Lanin (MN/USA)                          none                            
              40
USA   05 Jul  Whitewater WI                  3     44+0     All-Comers                              2:28:30     James Vedder (30,WI/USA)                    none                            
USA   11 Jul  Boone NC                       4     43+0     Mountain                                2:45:29a    Lou Coppens (27,PA/USA)                     none                            
USA   24 Jul  Salt Lake City UT              1     45+0     Pioneer                                 2:49:47x    Ray Barrus (UT/USA)                         none                            
USA   01 Aug  Belmont CA                     7    133+6     Half Moon Bay to Belmont                2:33:57a    Bill Clark (26,CA/USA)          3:50:04a    Mary Cortez (17,CA/USA)         
USA   02 Aug  Pullman WA                     1       30      Evergreen                               2:23:38     Victor Nelson (21,KY/USA)                   none                            
USA   15 Aug  Hurley WI                      2      216      Paavo Nurmi                             2:25:02.8a  Bruce Mortenson (26,MN/USA)                 none                            
USA   16 Aug  Manitou Springs CO            15     36+0     Pike's Peak                             3:45:52     Steve Gachupin (27,NM/USA)                  none                            
USA   22 Aug  Winston-Salem NC               5       23      Greens-Winston                          2:36:27a    Grif Balthis (DE/USA)                       none                            
USA   ?? Aug  Silver Dollar City MO                19+0     Silver Dollar City                      2:47:44.8a  Pat Chmiel (USA)                            none                            
USA   07 Sep  Columbia MO                   11     48+5     Heart of America                        2:47:10     Greg Carlberg (21,NE/USA)       4:45:38     Kathy Phelps (KS/USA)           
              50
USA   07 Sep  Salt Lake City UT                             Labor Day                               2:57:00a    Ray Barrus (UT/USA)                         none                            
USA   13 Sep  New York NY                    1     55+0     Central Park                            2:31:38.2   Gary Muhrcke (29,NY/USA)                    none                            
USA   13 Sep  Spokane WA                     3     25+0     Spokane                                 2:25:26     Phil Burkwist (USA)                         none                            
USA   19 Sep  Fairbanks AK                   8      687      Equinox                                 2:59:01     Chris Haines (19,AK/USA)        4:40:03     Marcie Trent (52,AK/USA)        
USA   27 Sep  Santa Barbara CA               6     65+1     Santa Barbara                           2:34:32     Jim Backus (26,CA/USA)          3:54:14     Lyn Carman (33,CA/USA)          
USA   11 Oct  Indianola IA                   1     12+0     Covered Bridge                          2:40:01a    James McFadden (31,TX/USA)                  none                            
USA   11 Oct  Minneapolis MN                 8     15+0     City of Lakes                           2:29:52     Tom Hoffman (22,WI/USA)                     none                            
USA   11 Oct  Canton OH                      1       85      Amoco                                   2:28:53a    Michael Kimball (30,OH/USA)     3:52:42a    Katherine Switzer (23,NY/USA)   
USA   18 Oct  Detroit MI                     8     46+0     Motor City                              2:23:08     Jerome Drayton (25,ON/CAN)                  none                            
USA   18 Oct  Falls City NE                  5     31+0     Tri-States                              2:39:07a    George Kirk (20,USA)                        none                            
              60
USA   18 Oct  Ithaca NY                      1     26+0     Finger Lakes                            2:46:05a    Robert Thurston (26,DC/USA)                 none                            
USA   24 Oct  Jefferson City MO              1              Linn Tech                               2:26:56a    James McFadden (31,TX/USA)                  none                            
USA   25 Oct  Atlantic City NJ              11       87      Road Runners Club                       2:25:48     Herb Lorenz (31,PA/USA)         3:07:10     Sara Mae Berman (34,MA/USA)     
USA   25 Oct  Monroe OH                      3     14+0     Monroe                                  2:45:33     Terry Gallagher (25,MA/USA)                 none                            
USA   07 Nov  Allendale MI                   1     10+0     Grand Valley                            2:56:57a    Gordon Schafer (MI/USA)                     none                            
USA   15 Nov  Seattle WA                     1     21+0     Seattle                                 2:38:41     Evan Shull (27,WA/USA)                      none                            
USA   21 Nov  Galveston TX                   2     82+0     American National                       2:37:54a    Leonard Hilton (23,TX/USA)                  none                            
USA   22 Nov  Gladstone NJ                                  New Jersey AAU Championship             2:59:29a    Jim Isenberg (NJ/USA)                       none                            
USA   ?? Nov  Abilene TX                           14+0     Fort Phantom Hill                       2:43:23     Paul Hoffman (18,ON/CAN)                    none                            
USA   29 Nov  Philadelphia PA               16       99      Philadelphia                            2:24:29     Moses Mayfield (26,PA/USA)                  none                            
              70
USA   05 Dec  Naperville IL                  3     85+0     North Central                           2:41:30     John Lesch (30,IL/USA)                      none                            
USA   06 Dec  Culver City CA                23    223+1     Western Hemisphere                      2:21:07.6   Byron Lowry (23,CA/USA)         3:14:45     Cheryl Flanagan (22,MI/USA)     
USA   13 Dec  Petaluma CA                    3    220+10    Pacific AAU                             2:24:44     Steve Dean (21,CA/USA)          3:32:05     Natalie Cullimore (32,CA/USA)   
USA   26 Dec  Atlanta GA                     8     50+0     Peach Bowl                              2:22:00     Jack Bacheler (26,FL/USA)                   none                            
USA   26 Dec  Eugene OR                                     n/a                                     3:39:37.8   Don Derbyshire (USA)                        none                            
Venezuela
VEN   03 Sep  Maracaibo                                     Bolivar Games                           2:51:49     Jose Moreno (PAN)                           none                            
Wales
WAL   29 Aug  Carmarthen                                    Welsh Championship                      2:35:42     Hedydd Davies (30,WAL)                      none                            

Last Updated on 17 Jan 2014