Marathon List for 1967


Albania
ALB   ?? ???  Elbasan                                       Albanian Championship                   2:41:58.3   Njazi Dajci (ALB)                           none                            
Argentina
ARG   15 Oct  Buenos Aires                  17              South American Championship             2:35:43     Armando Gonzalez (URU)                      none                            
Armenia
ARM   02 Oct  Gjumri                                        n/a                                     2:20:18.2   Anatolijus Baranovas (27,LTU)               none                            
Australia
AUS   ?? ???  n/a                                           New South Wales Country Championship    2:27:21     Rex Foulkes (AUS)                           none                            
AUS   27 May  Tyabb                         15              Victorian Marathon Club                 2:24:13     Fred Howe (AUS)                             none                            
AUS   05 Aug  Adelaide                                      South Australia Championship            2:27:34     Ian Wheeler (27,AUS)                        none                            
AUS   12 Aug  Perth                                         Western Australia Championship          2:25:46     Ian Sinfield (32,AUS)                       none                            
AUS   12 Aug  Sydney                                        New South Wales Championship            2:27:56     David Power (39,AUS)                        none                            
AUS   12 Aug  Tooradin                      28     21+0     Victoria Championship                   2:18:28a    Derek Clayton (24,AUS)                      none                            
AUS   26 Aug  Bendigo                                       Victorian Country Championship                      none                                        none                            
AUS   09 Sep  Adelaide                             25+0     Australian Championship                 2:21:58     Derek Clayton (24,AUS)                      none                            
AUS   07 Oct  Melbourne                                     Professional Championships              2:19:56     George Perdon (43,AUS)                      none                            
Austria
AUT   ?? Aug  Graz                                          Austrian Championships                  2:23:17.2   Georg Forster (26,AUT)                      none                            
Azerbaijan
AZE   04 Jul  Baku                                          n/a                                     2:21:53.6   Boris Dergachov (26,AZE)                    none                            
Belgium
BEL   10 Jun  Braine-le-Comte                               Belgian Championships                   2:21:44     Maurice-Andre Peiren (29,BEL)               none                            
Canada
CAN   12 Mar  Toronto ON                    19      3+0     Gladstone AC Championships              3:43:50     Edward Vivancos (CAN)                       none                            
CAN   06 May  Toronto ON                                    Canadian Eastern Championships          2:42:31.8   Jim Beisty (ON/CAN)             3:15:22.8   Maureen Wilton (13,ON/CAN)      
CAN   13 May  Vancouver BC                  12              British Columbia Championship           2:32:06.8   Garry Harrison (28,BC/CAN)                  none                            
CAN   04 Jun  Winnipeg MB                                   Canadian Championships                  2:26:22.8   Andy Boychuk (26,ON/CAN)                    none                            
CAN   05 Aug  Winnipeg MB                    6              Pan American Games                      2:23:02.4   Andy Boychuk (26,ON/CAN)                    none                            
CAN   03 Sep  St Hyacinthe PQ               11     30+0     St Hyacinthe                            2:33:05     Ron Wallingford (33,ON/CAN)                 none                            
CAN   23 Sep  Saint John's NF               17      2+0     Newfoundland Provincial Championships   3:12:40     Harold Picco (NF/CAN)                       none                            
CAN   24 Sep  Toronto ON                     2              Beaches Kiwanis Boardwalk               2:32:18.4   Ron Wallingford (34,ON/CAN)                 none                            
Croatia
CRO   04 Sep  Osijek                                        Yugoslav Championship                   2:43:06     Ivan Mustapic (36,SER)                      none                            
Cyprus
CYP   28 May  Paphos                                        Cypriot Championship                    3:24:41     nfn Flourie (CYP)                           none                            
Czech Republic
CZE   25 Jun  Prague                         5              Prazsky                                 2:38:28     Stefan Divis (29,CZE)                       none                            
CZE   06 Aug  Znojmo                                        Czechoslovakian Championship            2:32:37.0   Pavel Kantorek (37,CZE)                     none                            
CZE   ?? ???  Prague                                        Prague                                  2:23:28.6   Jurgen Busch (24,GER)                       none                            
Denmark
DEN   26 Aug  Copenhagen                                    Danish Championship                     2:35:54.6   Georg Olsen (30,DEN)                        none                            
DEN   17 Sep  Tarnby                                        Nordic Championships                    2:26:03     Kalevi Ihatsi (24,FIN)                      none                            
England
ENG   27 Mar  Beverley                      15              East Riding & Yorkshire                 2:23:43     Anthony Moore (22,ENG)                      none                            
ENG   22 Apr  Leamington                                    Midland                                 2:22:59     Anthony Burkitt (25,ENG)                    none                            
ENG   22 Apr  Rugby                                         Rugby                                   2:22:59     Anthony Burkitt (25,ENG)                    none                            
ENG   13 May  Huddersfield                   1              Longwood                                2:24:09     Cyril Leigh (30,WAL)                        none                            
ENG   20 May  Ryde                          11     56+0     Isle of Wight                           2:35:18     John Edwards (31,ENG)                       none                            
ENG   10 Jun  Chiswick                      54              Polytechnic                             2:19:06a    Alistair-Fergus Murray (24,SCO)             none                            
ENG   01 Jul  Redcar                                        RRC Championship                        2:22:11     Colin Kirkham (22,ENG)                      none                            
ENG   15 Jul  Liverpool                     19              Liverpool Show                          2:23:55x    Robert Raymen (25,GBR)                      none                            
ENG   29 Jul  Morecambe                      4              Milk                                    2:20:58.0a  Martin Craven (26,SCO)                      none                            
ENG   12 Aug  Feltham                        4              Oxfam                                   2:25:16     Hedydd Davies (27,WAL)                      none                            
              10
ENG   26 Aug  Nuneaton                                      AAA Championship                        2:16:08     James Alder (27,SCO)                        none                            
ENG   21 Oct  Harlow                         3     66+0     Harlow                                  2:18:24.8   Meldrum Edwards (24,GBR)                    none                            
Spain
ESP   04 Jun  Igualada                                      Spanish Championships                   2:24:45.2   Carlos Perez (32,ESP)                       none                            
ESP   30 Jul  Zarauz                               12+0     Zarauz International                    2:21:30a    Mamo Wolde (35,ETH)                         none                            
Estonia
EST   14 May  Kohtla-Jarve                                  n/a                                     2:28:46     Rein Leinus (35,EST)                        none                            
EST   19 Jun  Tallinn                                       Estonian Championship                   2:30:19.6   Rein Leinus (35,EST)                        none                            
EST   17 Sep  Vandra                        12              n/a                                     2:19:49.8   Leonids Strekalovskis (27,LAT)              none                            
Finland
FIN   25 Jun  Siuro                                         Finnish Workers Sports Union Championshi2:45:32.0   Olavi Valimaki (FIN)                        none                            
FIN   13 Aug  Pori                                          Finnish Championship                    2:27:06     Kalevi Ihatsi (23,FIN)                      none                            
FIN   08 Oct  Turku                         20              Turku                                   2:30:52.4   Ensio Tanninen (31,FIN)                     none                            
France
FRA   06 Aug  Fontainebleau                                 French Championships                    2:26:30.4   Robert Gomez (FRA)                          none                            
Germany
GER   06 May  Kempen                                        n/a                                     2:21:34     Hubert Riesner (26,GER)                     none                            
GER   07 May  Chemnitz                       1              Karl Marx Stadt                         2:16:09.2   Jurgen Busch (24,GER)                       none                            
GER   10 Jun  Rheinkamp                                     Meerbeck                                2:21:21.2   Ivaylo Sharankov (33,BUL)                   none                            
GER   18 Jun  Wernigerode                                   n/a                                     2:27:13.4   Herbert Fink (27,GER)                       none                            
GER   29 Jul  Halle                                         East German Championships               2:24:16     Jurgen Busch (24,GER)                       none                            
GER   05 Aug  Berlin                                        Berlin                                  2:24:30.6   Manfred Steffny (25,GER)                    none                            
GER   05 Aug  Stuttgart                                     West German Championships               2:23:48     Karl-Heinz Sievers (24,GER)                 none                            
GER   16 Sep  Waldniel                                      n/a                                                                                 3:07:26.2   Anni Erdkamp (27,GER)           
GER   30 Sep  Essen                          5              Rund um den Baldeneysee                 2:31:35     Jurgen Bergmann (27,GER)                    none                            
GER   30 Sep  Saarholzbach                                  n/a                                     2:36:18.6   Herbert Hogdorf (32,GER)                    none                            
              10
GER   01 Oct  Passau                                        n/a                                                                                                                             
GER   15 Oct  Achern                                        n/a                                     2:27:48.8   Jurgen Bergmann (27,GER)                    none                            
GER   15 Oct  Cottbus                                       n/a                                     2:22:37     Jurgen Busch (24,GER)                       none                            
Greece
GRE   06 Apr  Athens                         7              Olympic Day                             2:20:40a    Jurgen Busch (24,GER)                       none                            
GRE   06 Jun  Athens                                        Greek Championships                     3:05:28.6a  Yeoryios Fakiolas (GRE)                     none                            
Hungary
HUN   23 Jul  Szeged                        11              International Friendship                2:28:21     Gyula Toth (30,HUN)                         none                            
HUN   03 Sep  Budapest                                      Hungarian Championships                 2:26:27     Gyula Toth (30,HUN)                         none                            
HUN   ?? Oct  Budapest                       7              Csepeli Nemzetkozi                      2:22:19     Denes Simon (28,HUN)                        none                            
HUN   06 Nov  Komlo                                         n/a                                     2:30:04.8   Vincze Homoki (25,HUN)                      none                            
India
IND   ?? Feb  Poona                                         n/a                                     2:27:41.8   Joginder Singh (IND)                        none                            
IND   ?? Feb  Jullundur                                     n/a                                     2:38:00     Joginder Singh (IND)                        none                            
IND   ?? Feb  Sangrur                                       n/a                                     2:27:43.6   Joginder Singh (IND)                        none                            
IND   30 Oct  Delhi                                         n/a                                     2:30:43     Hakim Singh (IND)                           none                            
IND   ?? Nov  Karnal                                        Inter-Zonal Championships               2:26:27     Zora Singh (IND)                            none                            
IND   ?? Dec  Hyderabad                                     n/a                                     2:23:32.8   Zora Singh (IND)                            none                            
Ireland
IRL   04 Jun  Santry                                        Irish Championships (BLE)               2:14:35x    William Dunne (33,IRL)                      none                            
IRL   17 Sep  Leitrim                                       Connaught Championship                  2:48:38     Michael Molloy (29,IRL)                     none                            
Italy
ITA   05 Nov  Lecce                                         Italian Championships                   2:27:04     Antonio Ambu (31,ITA)                       none                            
Japan
JPN   08 Jan  Kagoshima                                     n/a                                     2:21:21     Yoshikazu Funasako (28,JPN)                 none                            
JPN   15 Jan  Matsuyama                      5              Ehime                                   2:24:07     Hideaki Shishido (28,JPN)                   none                            
JPN   05 Feb  Beppu                         15    107+0     Beppu Mainichi                          2:13:33.4   Kenji Kimihara (25,JPN)                     none                            
JPN   19 Feb  Maebashi                       1              Gunma                                   2:24:25.8   Eiji Ota (JPN)                              none                            
JPN   05 Mar  Naha                          13              Shinpo Naha                             2:26:23     Masanao Haranishi (27,JPN)                  none                            
JPN   12 Mar  Fukuchiyama                                   Fukuchiyama                             2:20:08     Tadaaki Ueoka (24,JPN)                      none                            
JPN   12 Mar  Kochi                         21              Koshin                                  2:33:26     Mitsuhiko Suzawa (JPN)                      none                            
JPN   19 Mar  Mito                          15              Yomiuri Zenkoku                         2:20:40     Kuzumi Ogata (18,JPN)                       none                            
JPN   21 Mar  Nagano                        10              Shinmai                                 2:21:27.8   Kunio Miura (23,JPN)                        none                            
JPN   21 Mar  Nagoya                        15              Chunichi                                2:20:37     Hayami Tanimura (22,JPN)                    none                            
              10
JPN   21 Mar  Nobeoka                        5              Nobeoka                                 2:15:55.0   Mitsuo Minami (29,JPN)                      none                            
JPN   09 Apr  Fukui                          9              Fukui                                   2:24:15     Makoto Nishimura (25,JPN)                   none                            
JPN   14 May  Ageo                          18              Kanto Intercollegiate Championships     2:35:48     Sakaki Nomura (20,JPN)                      none                            
JPN   14 May  Otsu                          22              Biwa-ko Mainichi                        2:25:53     Yoshiro Mifune (21,JPN)                     none                            
JPN   27 Aug  Sapporo                       10              Hokkai Times                            2:20:16.4   Kenji Kimihara (26,JPN)                     none                            
JPN   30 Aug  Tokyo                                         Rokko                                   2:30:42     Thomas Laris (27,NY/USA)                    none                            
JPN   10 Sep  Akita                          2              Higashi Nippon                          2:29:24.4   Toshihiko Uehara (26,JPN)                   none                            
JPN   15 Sep  Tamatsukuri                   10              Tamatsukuri Mainichi                    2:23:48     Yoshiaki Unetani (22,JPN)                   none                            
JPN   03 Dec  Fukuoka                       21     54+0     Fukuoka                                 2:09:36.4   Derek Clayton (25,AUS)                      none                            
Korea
KOR   12 Mar  Seoul                          4              Dong-A                                  2:19:44     Myung-Jong Yu (21,KOR)                      none                            
Lithuania
LTU   18 Jun  Jurbarkas                                     Lithuanian Championship                 2:33:58.4   Kostas Barcius (LTU)                        none                            
Mexico
MEX   ?? Jan  Mexicali                       1              Gobernador                              n/a         Porfiro Serna (MEX)                         none                            
MEX   11 Jun  Monterrey                                     Mexican Championships                   2:24:22     Manuel Carmona (MEX)                        none                            
MEX   22 Oct  Mexico City                                   Pre-Olympic                             2:19:37.4x  Gaston Roelants (30,BEL)                    none                            
Netherlands; The
NED   26 Aug  Enschede                      11    127+0     Enschede                                2:20:53.8   Yoshiro Mifune (21,JPN)                     none                            
Northern Ireland
NIR   10 Jun  Belfast                       22              Belfast                                 2:31:34     Stanley Vennard (NIR)                       none                            
Norway
NOR   27 Aug  Tonsberg                                      Norwegian Championship                  2:30:29     Harald Bjerge (29,NOR)                      none                            
New Zealand
NZL   28 Jan  Christchurch                  18              Canterbury Championship                 2:16:02     David McKenzie (23,NZL)                     none                            
NZL   04 Feb  Auckland                      12              Auckland Championships                  2:22:14     Patrick Sale (NZL)                          none                            
NZL   11 Mar  Lower Hutt                                    New Zealand Championships               2:21:50     David McKenzie (23,NZL)                     none                            
NZL   ?? ???  Gisborne                                      Gisborne                                2:29:34     Alan Parkinson (NZL)                        none                            
NZL   22 Apr  Rotorua                        3              Fletcher Challenge                      2:25:22     Lindsay McKendrick (NZL)                    none                            
NZL   13 Aug  Auckland                       3     50+0     Reidbuilt-Calliope                      2:22:10     William Baillie (33,NZL)                    none                            
NZL   14 Oct  Christchurch                                  n/a                                     2:25:56.4   Eddy Gray (NZL)                             none                            
NZL   21 Oct  Hamilton                       3              Watties                                 2:22:35     William Baillie (33,NZL)                    none                            
NZL   ?? ???  Invercargill                  15              Southland                                           none                                        none                            
NZL   ?? ???  n/a                                           Hawkes Bay-Poverty Bay  Championships   2:30:22     Terry Manners (28,NZL)                      none                            
              10
NZL   19 Nov  Greymouth                                     Great Western                           2:26:25a    Eddy Gray (NZL)                             none                            
NZL   ?? Nov  Feilding                      13              Feilding                                2:25:20     John Comber (NZL)                           none                            
NZL   02 Dec  Auckland                       7     83+0     Owairaka Lovelock Track                 2:15:44     Jeff Julian (32,NZL)                        none                            
Poland
POL   20 Aug  Chorzow                                       Polish Championship                     2:34:27.4   Edmund Klecha (POL)                         none                            
Romania
ROM   07 Aug  Cluj                                          Romanian Championships                  2:24:16.8   Nicolae Mustata (26,ROM)                    none                            
South Africa
RSA   ?? ???  Durban                        34              Durban Athletic Club                    2:36:25     Edward Craig (RSA)                          none                            
RSA   25 Feb  Meyerton                             22+0     Southern Transvaal Championship         2:32:41     Tom Malone (28,RSA)                         none                            
RSA   19 Mar  Durban                         7              Savages                                 2:25:44     Gordon Baker (28,RSA)                       none                            
RSA   19 Mar  West Driefontein                              n/a                                     2:23:32     Bennett Makgamathe (33,RSA)                 none                            
RSA   25 Mar  Cape Town                                     South African Championship for Whites   2:33:07.1   William Jardine (RSA)                       none                            
RSA   29 Apr  Welkom                                        South African Championship for Blacks   2:29:20     Ellie Tsukudu (RSA)                         none                            
RSA   31 May  Cape Town                      4              Peninsula                               2:24:48     Gerhard Dekkers (18,RSA)                    none                            
RSA   31 May  Upington                                      n/a                                     2:28:14     Wilhelm Olivier (32,RSA)                    none                            
RSA   10 Jul  Brakpan                       12              Golden Reef                             2:23:55a    John Atkinson (NZL)                         none                            
RSA   20 Aug  Johannesburg                  22              Jackie Gibson                           2:45:26     P Anderson (RSA)                            none                            
              10
RSA   16 Sep  Stellenbosch                                  n/a                                     2:22:20     Wilhelm Olivier (32,RSA)                    none                            
RSA   23 Sep  Potchefstrooom                                n/a                                     2:29:44     Oelof Vorster (32,RSA)                      none                            
RSA   24 Sep  Durban                                        Bluff                                   2:29:31     Gordon Baker (29,RSA)                       none                            
RSA   10 Oct  Pietermaritzburg                              n/a                                     2:32:35     David Piper (23,RSA)                        none                            
RSA   21 Oct  King William's Town            4              Kaffrarian                              2:39:55x    Dewald Steyn (RSA)                          none                            
Russia
RUS   13 Jun  Saint Petersburg                              n/a                                     2:22:32     Yuriy Maurin (24,RUS)                       none                            
RUS   01 Jul  St Petersburg                                 n/a                                     2:19:56.4   Viktor Baykov (32,RUS)                      none                            
RUS   02 Aug  Moscow                                        Soviet Spartakiad                       2:22:16.4   Mikhail Goryelov (30,RUS)                   none                            
Scotland
SCO   13 May  Glasgow                        7              Shettleston Harriers                    2:23:02     Alastair Wood (34,SCO)                      none                            
SCO   24 Jun  Grangemouth                                   Scottish Championships                  2:21:26     Alastair Wood (34,SCO)                      none                            
SCO   08 Jul  Forres                         3              Inverness-Forres                        2:16:16a    Alastair Wood (34,SCO)                      none                            
Switzerland
SUI   15 Jul  Frauenfeld                     3              Frauenfelder Militarwettmarsch          2:22:13.8   Peter Yates (GBR)                           none                            
SUI   27 Aug  Weinfelden                                    Swiss Championship                      2:32:35     Georg Kaiser (SUI)                          none                            
SUI   ?? Sep  Nidau                          4              Rund um den Bielersee                   3:12:xx     Reto Calderari (SUI)                        none                            
SUI   ?? Nov  Frauenfeld                     3              Frauenfelder Militarwettmarsch          3:36:13     W Konig (SUI)                               none                            
Slovakia
SVK   28 May  Nove Mesto Nad Vahom           5     90+0     Povazsky                                2:21:59.0   Klaus Bottger (31,GER)                      none                            
SVK   02 Jul  Vranov nad Toplou              1              Zemplinsky                              2:31:59     Gerhard Honicke (37,GER)                    none                            
SVK   01 Oct  Kosice                        42    120+0     Kosice                                  2:20:53.8   Nedjalko Farcic (25,SER)                    none                            
Sweden
SWE   27 May  Lund                                          n/a                                     2:31:52     Erik-Verner Ostbye (46,SWE)                 none                            
SWE   13 Aug  Skovde                                        Swedish Championships                   2:25:41     Bo-Gunnar Johansson (26,SWE)                none                            
SWE   26 Nov  Haninge                        5              Winter                                  2:20:12     Erik-Verner Ostbye (46,SWE)                 none                            
Thailand
THA   12 Nov  Bangkok                                       Thai Championship                       2:49:15.4   Vicharn Benjakul (THA)                      none                            
THA   ?? Dec  Bangkok                        2              Southeast Asian Games                   2:53:32     Myitung Naw (MYA)                           none                            
Taiwan
TPE   29 Oct  Taichung                                      Taiwanese Championship                  2:46:41     Ko-ma Lin (TPE)                             none                            
Tunisia
TUN   16 Sep  Tunis                          5              Mediterranean Games                     2:21:33     Antonio Ambu (31,ITA)                       none                            
Turkey
TUR   29 Sep  Istanbul                      27              Balkan Games                            2:24:52.0   Ivaylo Sharankov (33,BUL)                   none                            
Uganda
UGA   19 Aug  n/a                                           Ugandan Championship                    3:08:22     nfn Omari (UGA)                             none                            
Ukraine
UKR   22 Oct  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:17:35     Yevgeniy Prokonin (26,RUS)                  none                            
UKR   29 Oct  Uzhgorod                                      Uzhgorod                                2:18:13     Anatoliy Skripnik (30,UKR)                  none                            
United States
USA   14 Jan  San Diego CA                   3     32+0     Mission Bay                             2:34:25.3   Larry Pontinen (25,CA/USA)                  none                            
USA   21 Jan  New Orleans LA                 3              City of New Orleans                     2:49:57     Larry Colpitts (USA)                        none                            
USA   21 Jan  Las Vegas NV                   1     56+1     World Masters Las Vegas Sun             2:23:06a    Maurice Aarbo (30,AB/CAN)       3:40:51a    Judy Ikenberry (24,CA/USA)      
USA   28 Jan  Raleigh NC                     1     10+0     Duke to Raleigh                         2:36:xxa    Bruce LaBudde (GA/USA)                      none                            
USA   18 Feb  Artesia NM                     1              Artesia                                 2:25:14a    R Eller (USA)                               none                            
USA   19 Feb  Beltsville MD                  6     25+0     Washington's Birthday                   2:22:45.2   Louis Castagnola (30,DC/USA)                none                            
USA   26 Feb  Bronx NY                      10     37+0     Cherry Tree                             2:35:37.4   John Garlepp (28,NY/USA)                    none                            
USA   ?? Mar  Honolulu HI                   12              Hawaiian AAU                            3:26:42     Johnny Faerber (30,HI/USA)                  none                            
USA   25 Mar  Humboldt KS                          30+0     Humboldt                                2:35:28     Patrick McMahon (25,IRL)                    none                            
USA   19 Apr  Boston MA                     70    434+2     Boston                                  2:15:45a    David McKenzie (24,NZL)         3:27:17a    Roberta Louise Gibb (24,USA)    
              10
USA   14 May  Yonkers NY                    43     56+0     Yonkers                                 2:30:07     Jim McDonagh (43,NY/USA)                    none                            
USA   21 May  Minneapolis MN                 5      5+0     Land of Lakes                           2:23:45     Ron Daws (29,MN/USA)                        none                            
USA   30 May  Curtis NE                      2     21+0     Country Lane                            2:38:55     Stephen Matthews (25,CO/USA)                none                            
USA   11 Jun  Holyoke MA                     5     38+0     Holyoke                                 2:40:07.4   Ron Daws (29,MN/USA)                        none                            
USA   02 Jul  Denver CO                      4     20+0     National Junior AAU Championship        2:28:56.6   Floyd Godwin (22,CO/USA)                    none                            
USA   08 Jul  Boone NC                       1              Mountain                                3:22:xxa    Fred Hurd (30,NC/USA)                       none                            
USA   19 Aug  Belmont CA                     4     59+0     Ocean to Bay                            2:46:04a    Rich Delgado (27,CA/USA)                    none                            
USA   19 Aug  Palos Verdes CA                1     29+0     Kiwanis                                 2:48:16a    Robert Deines (20,CA/USA)                   none                            
USA   20 Aug  Manitou Springs CO            12     40+0     Pike's Peak                             3:50:05     Steve Gachupin (24,NM/USA)                  none                            
USA   03 Sep  Alamosa CO                     2     15+0     Alamosa                                 2:39:13     Wayne VanDellen (30,CA/USA)                 none                            
              20
USA   04 Sep  Columbia MO                    8     41+0     Heart of America                        2:41:52     Tom Hoffman (19,WI/USA)                     none                            
USA   ?? ???  Muscatine IA                          7+0     Iowa AAU Championship                   3:25:49     Bob Kaldenburg (IA/USA)                     none                            
USA   23 Sep  Fairbanks AK                   5    326+223   Equinox                                 3:09:17     Jonathan Chaffee (AK/USA)       5:14:29     Pat Pyne (AK/USA)               
USA   01 Oct  Santa Barbara CA               3     28+0     Santa Barbara                           2:27:49.2   Michael Kimball (27,OH/USA)                 none                            
USA   07 Oct  Boone NC                              3+0     Grandfather Mountain                    2:46:17a    Bruce LaBudde (GA/USA)                      none                            
USA   22 Oct  Falls City NE                  2     22+0     Tri-States                              2:49:00a    Carl Owczarzak (KS/USA)                     none                            
USA   29 Oct  Atlantic City NJ               8     48+0     Road Runners Club                       2:24:42.4   Robert Scharf (26,MD/USA)                   none                            
USA   23 Nov  Detroit MI                     5              Motor City                              2:22:34.6   Ron Wallingford (34,ON/CAN)                 none                            
USA   03 Dec  Philadelphia PA               13     21+1     William Ruthrauff                       2:24:22.8   Bill Clark (24,CA/USA)          3:57:49     Susan Morse (PA/USA)            
USA   09 Dec  Brockton MA                    2     29+1     Plodders                                2:47:59     Phil Ryan (24,CA/USA)           4:33:39     Ann Eagles (MA/USA)             
              30
USA   10 Dec  Culver City CA                20    171+0     Western Hemisphere                      2:22:53.9   Jim Freeman (22,CAN)                        none                            
USA   17 Dec  Point Reyes CA                 4     84+0     Point Reyes                             2:25:26     Skip Houk (25,CA/USA)                       none                            
USA   23 Dec  Atlanta GA                     5     31+0     Peach Bowl                              2:26:02.6   Bruce LaBudde (GA/USA)                      none                            
Wales
WAL   17 Jun  Carmarthen                                    Welsh Championships                     2:35:36     Cyril Leigh (30,WAL)                        none                            

Click here for list of races not included.
 

Last Updated on 17 Jan 2014